haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

هرآنچه والدین باید درباره واکسن کرونا برای کودکان بدانند

واکسن کرونا
۱۳ دی

کرونا سلامت تمام انسان‌ها در هر سنی را تهدید می‌کند؛ این بیماری علاوه بر تمام دردها و آثار ناخوشایندش در بسیاری از موارد منجر به مرگ می‌شود. بنابراین جامعه بشری تصمیم به تولید واکسن موثر برای مبارزه با این ویروس را گرفت؛ واکسن‌ها به نوبت وارد چرخه سلامت و به افراد تزریق شدند. حالا پس از مشاهده آثار مثبت تزریق واکسن کرونا به بزرگسالان، این پرسش پیش می‌آید که آیا تزریق واکسن به کودکان نیز ضرورتی دارد؟

تزریق واکسن کرونا به کودکان مانع از ابتلای آن‌ها به این بیماری خواهد شد؛ خصوصا اگر کودک مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای باشد، این تزریق اهمیت بیشتری خواهد داشت. علاوه بر این، با تزریق واکسن، کودکان دیگر ناقل ویروس هم نخواهند بود و چرخه بیماری هرچه سریع‌تر به پایان می‌رسد. درباره عوارض بلندمدت واکسن هم نمی‌توان به دقت اظهارنظر کرد زیرا هنوز مدت زیادی از شروع تزریق واکسن‌ها نگذشته است.

اگر نگران تزریق واکسن کرونا به کودک‌تان هستید و سوالات مختلفی در ذهن دارید، حتما این مطلب را بخوانید.

بیش از دو سال است که جهان درگیر ویروس کرونا شده است؛ در ابتدا بسیاری از افراد این بیماری را مانند یک سرماخوردگی معمولی تصور می‌کردند و امیدوار بودند که خیلی زود، دورانش به پایان برسد. اما با فراگیری هرچه بیشتر و درگیری شدید بسیاری از افراد در سراسر جهان به این ویروس، کرونا هر روز بیشتر از قبل خود را به عنوان معضلی جهانی مطرح کرد. طی این مدت بسیاری از خانواده‌ها درگیر این بیماری شدند و بسیاری نیز عزیزانشان را از دست دادند. این بیماری هر روز در سراسر دنیا قربانی می‌‎گرفت و شدت آن بیشتر می‌شد. داروها نیز درمانی قطعی برای آن نبودند. بنابراین منطقی نبود که تنها با پیشگیری، این بیماری را از پای دربیاوریم. دیگر جهان به این نتیجه رسیده بود که بهترین راه برای پیشگیری از کرونا، تزریق واکسن است.

 

بیشتر بخوانید: تست کرونا در منزل

واکسن کرونا

با گذشت زمان، دیگر تقریبا کسی تردیدی نداشت که بهترین راهکار برای نابودی کرونا، یافتن و تزریق واکسنی موثر برای آن است. مدتی طول کشید تا گروه‌های تحقیقاتی در سراسر جهان موفق به ساخت واکسن‌های مختلف برای پیشگیری از ابتلای افراد به کرونا شوند. واکسیناسیون طبق انتظار از گروه‌های پرخطر شروع شد. اما حالا که بیشتر افراد بزرگسال در سراسر جهان واکسن تزریق کرده‌اند، این پرسش پیش می‌آید که آیا کودکان و نوجوانان نیز باید واکسن بزنند؟ آیا واکسن برای آن‌ها ضروری است؟ آن‌ها که از ابتدا در میان گروه‌های پرخطر قرار نداشتند، آیا حالا باید واکسن بزنند؟ واکسن برای آن‌ها ضرری ندارد؟ این‌ها تنها بخشی از پرسش‌های والدین نگران درباره تزریق واکسن به فرزندانشان است. بنابراین می‌خواهیم در این مقاله به بخشی از پرسش‌های پدر و مادرها درباره واکسن کرونا برای کودکان پاسخ بدهیم.

واکسن کرونا برای کودکان

پس از بزرگسالان نوبت به تزریق واکسن کرونا کودکان می‌رسد تا فرایند نابودی بیماری سرعت بگیرد

واکسن کرونا برای کودکان

واکسن‌های بیماری کرونا اکنون در ایالات متحده و بسیاری از دیگر کشورهای جهان، برای کودکان بالای پنج سال، در دسترس است. با وجود مخالفان واکسن در سراسر جهان، بسیار کم‌اند کسانی که نخواهند واکسن بزنند و از خطر این ویروس در امان بمانند. با این حـال اما و اگرها درباره تزریق واکسن به کودکان همچنان ذهن پدر و مادرها را مشغول کرده است. در اینجا آنچه والدین و کودکان باید در مورد ایمنی و اثربخشی واکسن، عوارض جانبی احتمالی و مزایای واکسینه شدن بدانند، آمده است.

بیشتر بخوانید: سوالات ابتدایی در خصوص ویروس کرونا

فواید تزریق واکسن کرونا به کودکان

پیش از هر چیز شاید این پرسش پیش بیاید که آیا تزریق واکسن به کودکان فایده‌ای دارید یا خیر. در پاسخ باید گفت بله؛ متخصصان از جمله محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا در پاسخ به این پرسش، فواید تزریق واکسن به کودکان را به این ترتیب عنوان کرده‌اند.

این واکسن به پیشگیری از ابتلای کودکان به کووید-۱۹ کمک می‌کند: اگرچه کووید-۱۹ در کودکان گاهی خفیف‌تر از بزرگسالان است، برخی از کودکان آلوده به ویروس کرونا ممکن است دچار عفونت‌های شدید ریه شده یا بسیار بیمار شوند و نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. این امر به ویژه با توجه به نوع دلتا که مسری‌تر از سایر انواع ویروس کرونا است، مهم است.

سیک ساموئلز خاطرنشان می‌کند: «واکسن‌های فعلی هنوز در پیشگیری از بیماری‌های شدید ناشی از نوع دلتای ویروس مؤثر هستند». کودکان همچنین ممکن است عوارضی مانند سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان داشته باشند که احتمال دارد نیاز به مراقبت‎های ویژه یا علائم طولانی مدت داشته باشند که بر سلامت آن‌ها تأثیر می‎گذارد. این ویروس می‎تواند باعث مرگ در کودکان شود، اگرچه این امر بسیار نادر است.

این واکسن به پیشگیری یا کاهش شیوع کرونا کمک می‌کند: مانند بزرگسالان، کودکان نیز می‌توانند در صورت ابتلا به ویروس کرونا، آن را به دیگران منتقل کنند، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشند. دریافت واکسن کووید ۱۹ می‌تواند از کودک و دیگران محافظت کند و احتمال انتقال ویروس را به دیگران، از جمله اعضای خانواده و دوستانی که ممکن است بیشتر در معرض عواقب شدید عفونت باشند، کاهش دهد. بنابراین دیگر نگرانی‌ها از ناقل بودن کودکان از میان خواهد رفت.

واکسینه شدن برای کووید ۱۹ می‌تواند به جلوگیری از ظهور انواع دیگر کمک کند: موارد کووید ۱۹ در بین کودکان در حـال افزایش است و به نظر می‌رسد ابتلای کودکان به سویه‌های جدید، شدیدتر باشد. کاهش انتقال ویروس با واکسینه شدن، احتمال جهش ویروس را به انواع جدیدی که ممکن است حتی خطرناک‌تر باشند نیز کاهش می‌دهد. ویروس می‌تواند به راحتی بین کودکان واکسینه نشده و بزرگسالان منتقل شود، و باعث ایجاد تغییرات جدید در ظاهر می شود.

تزریق واکسن به رشد فعالیت‌های اجتماعی کودکان کمک می‌کند: واکسن زدن به کودکان کمک می‌کند در مدرسه حضور پیدا کنند و در کارهایی که از آن لذت می‌برند مشارکت کنند. کودکانی که در معرض ویروس کرونا قرار می‌گیرند و واکسینه می‌شوند کمتر احتمال دارد آلوده شوند، و بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانند با اختلالات کمتری در حضور در مدرسه و سایر فعالیت ها به مشارکت ادامه دهند.

واکسن‌های کرونا به محافظت از جامعه کمک می‌کنند: یکی دیگر از دلایلی که لزوم تزریق واکسن کرونا را تاکید می‌کند، محافظت از سلامت افرادی است که در منطقه شما زندگی و کار می‌کنند. هر کودک یا بزرگسالی که به ویروس کرونا مبتلا شده باشد می‌تواند ویروس را به سایر افراد جامعه منتقل کند. با تزریق واکسن fi همه اقشار جامعه، به تدریج میزان ابتلا کاهش می‌یابد.

در صورتی که اگر در تزریق واکسن سهل‌انگاری شود، ویروس بیشتر و بیشتر در جامعه منتقل می‌شود. این انتقال، فرصتی برای جهش بیشتر ویروس و به وجود آمدن سویه‌های جدید فراهم می‌کند. در نتیجه ممکن است سویه‌هایی از این ویروس به وجود بیایند که عفونی‌تر یا مقاوم‌تر به واکسن‌ها و روش‌های درمان موجود باشند. در مقابل کاهش شدت سویه‌ها و در نتیجه کمتر شدن میزان عفونت‌ها، خطر مرگ در جامعه کاهش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: هیپوکسی خاموش چیست و چگونه رخ می‌دهد؟

پرسش‌ و پاسخ‌ها درباره تزریق واکسن کرونا برای کودکان

علی‌رغم تمام مزایایی که برای تزریق واکسن کرونا به کودکان ذکر شد، باز هم ممکن است پدر و مادرها درباره این اقدام تردیدهایی داشته باشند. شاید پاسخ به برخی از پرسش‌های آنان تا حد زیادی بتواند تردیدها و نگرانی‌هایشان را کاهش دهد. بنابراین در ادامه برخی از پرتکرارترین پرسش‌های والدین را به همراه پاسخ‌هایشان آورده‌ایم تا با مطالعه آن‌ها به یک آگاهی کلی پیرامون این موضوع دست یابید.

آیا فرزندم می‌تواند واکسن کرونا تزریق کند؟

امروزه بسیاری از مراکز تحقیقاتی و بهداشتی توصیه می‌کنند کودکان ۵ تا ۱۲ سال نیز می‌توانند واکسن بزنند. مرکز پزشکی جان هاپکینز همه خانواده‌ها را تشویق می‌کند تا فرزندانشان واکسن کرونا را تزریق کنند. در حـال حاضر در بیشتر کشورهای جهان، نوجوانان بالای ۱۲ سال واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. در مورد نوع واکسنی که فرزندتان می‌تواند تزریق کند، باید با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

کدام گروه از کودکان و نوجوانان در اولویت تزریق واکسن قرار دارند؟

برای تزریق واکسن به کودکان و نوجوانان، مانند بزرگسالان اولویت‌هایی وجود دارد. اگر بنا باشد که واکسینانسیون کودکان شروع شود، احتمالا کودکانی که به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند در اولویت تزریق قرار می‌گیرند.

آیا واکسن کرونا برای کودکان عوارض جانبی شبیه به بزرگسالان دارد؟

عموما بله. پس از تزریق واکسن کودک شما ممکن است متوجه درد در محل تزریق (بالای بازو) شود و بیشتر از حد معمول احساس خستگی کند. سردرد، درد عضلات یا مفاصل، و حتی تب و لرز نیز ممکن است در بین کودکانی که تزریق واکسن داشته‌اند، مشاهده شود. این عوارض معمولا موقتی هستند و به طور کلی ظرف ۴۸ ساعت از بین می‌روند.

آیا نگرانی خاصی درباره تزریق واکسن کرونا به کودکان وجود دارد؟

سازمان غذا و داروی امریکا اقدامات احتیاطی ایمنی واکسن را بسیار جدی می‌گیرد. آن‌ها قبل از تصمیم‌گیری در مورد مجاز بودن واکسیناسیون در بین گروه‌های سنی مختلف، به بررسی داده‌های کارآزمایی بالینی موجود ادامه می‌دهند و واکسن‌ها را به دقت برای  پیدا کردم هرگونه مشکل، بررسی می‏کنند. بنابراین والدین نباید درباره تزریق واکسن به کودکانشان نگرانی داشته باشند.

آیا تحقیقات بلندمدتی درباره آثار واکسن روی کودکان انجام شده است؟

از آنجایی که تزریق اولین واکسن‌ها از تابستان ۲۰۲۰ شروع شد، طبیعی است که نمی‌توان انتظار داشت تحقیقات چندانی روی آثار بلندمدت واکسن‌ها چه روی بزرگسالان و چه روی کودکان انجام گرفته باشد. بنابراین نمی‌توان با قطعیت از تاثیر واکسن در طولانی مدت خبر داد؛ اما همه مطمئنیم که در حـال حاضر بهترین راه برای از بین رفتن کرونا، تزریق واکسن است.

آیا تزریق واکسن کرونا به کودکان باعث ناباروری افراد یا قاعدگی زودرس در میان دختران خواهد شد؟

همان‌طور که گفته شد، مدت چندانی از تزریق اولین واکسن‌های کرونا نمی‌گذرد؛ بنابراین نمی‌توان با اطمینان گفت که واکسن چنین آثاری دارد یا خیر. البته که چنین گفته‌هایی نیز عموما پایه علمی و منطقی چندانی ندارند. بسیاری از مخالفان علم نوین، در اولین برخورد، تمام پدیده‌های جدید را عاملی برای ناباروری ذکر می‌کنند! همین شیوه برخورد، باید باعث تردید در استدلال‌های آن‌ها شود.

آیا ممکن است من از فرزندم کرونا بگیرم؟

بله. این امکان وجود دارد که کودک مبتلا به ویروس کرونا، آن را به فرد دیگری منتقل کند. داده‌های برخی از مطالعات نشان می‌دهد احتمال انتقال ویروس کرونا در کودکان کوچکتر، کمتر از کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان به دیگران است، اما با این حـال باز هم ممکن است این اتفاق بیافتد و ویروس انتقال یابد.

ابتلای کودکان به کرونا بسیار کمتر از بزرگسالان است، با این اوصاف باز هم کودکان باید واکسن بزنند؟

تزریق واکسن کرونا به کودکان، مانع از ابتلای آن‌ها به این بیماری می‌شود؛ اگرچه در حالت عادی هم احتمال ابتلای آن‌ها کمتر از بزرگسالان است اما با این تزریق، باز هم احتمال کاهش می‌یابد و والدین از حضور کودکشان در خارج از خانه، آسوده خاطر خواهند بود. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که برخی کودکان به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، در برابر کرونا بسیار آسیب‌پذیر هستند.

علاوه بر این، همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، واکسینه شدن کودکان مانع از این می‌شود که آن‌ها به ناقلان بیماری به بزرگترها تبدیل شوند. کاهش تعداد ناقلان نیز به پایان سریع‌تر پاندمی کمک می‌کند.

کدام واکسن را برای تزریق به کودکمان انتخاب کنیم؟

احتمالا این عبارت را شنیده‌اید که بهترین واکسن، در دسترس‌ترین آن‌هاست. بنابراین اگر زمانی قرار باشد فرزندتان واکسن تزریق کند، هر واکسن تاییدشده‌ای که در دسترس‎تان قرار دارد را برای او انتخاب کنید. همه واکسن‌ها در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثرند، تفاوتشان تنها در میزان اثرگذاری است. ولی همچنان توصیه می‌شود پیش از انتخاب واکسن، حتما با پزشک فرزندتان مشورت کنید.

تست کرونا

تست کرونا

برای تست کرونا نیازی نیست از خانه بیرون برود، این تست به راحتی در منزل شما انجام می‌شود

حتما می‌دانید که انجام تست کرونا برای برخی از کارها ضروری است. مثلا اگر افراد بخواهند به سفر خارجی بروند، به احتمال زیاد کشور مقصد از آن‌ها تست کرونای منفی می‌خواهد. علاوه بر این، بسیاری از افراد نیز پیش از تزریق واکسن، می‌خواهند از وجود نداشتن ویروس کرونا در بدنشان مطمئن شوند. اما آن‏طور که پزشکان و محققان می‌گویند، پیش از تزریق واکسن، نیازی به انجام تست کرونا ندارید.

اگر هم از آن دسته افرادی هستید که نگرانی‌های فراوانی درباره تزریق واکسن دارید و به خاطر ترس از وجود ویروس در بدنتان، از تزریق سرباز می‌زنید، یک راه‌حل موثر پیش روی شماست: چند روزی خودتان را قرنطینه کنید تا مطمئن شوید که با افراد ناقل یا مبتلا در ارتباط نبوده‌اید و آلوده به ویروس نیستید. اما اگر همچنان نگران و مردید، می‌توانید تست کرونا را انجام دهید تا خیالتان آسوده شود. برای انجام تست هم نیازی نیست از خانه بیرون بروید؛ خدمت تست کرونا در منزل  حال این امکان را به وجود آورده که در خانه و بدون دردسر این آزمایش را انجام دهید. به نظر می‌رسد دیگر بهانه‌ای برای واکسن‌هراسان وجود ندارد و باید هر چه سریع‌تر برای تزریق آماده شوند. اگرچه ممکن است کمی این تست دردناک باشد، اما امکان انجام آن برای کودکان نیز وجود دارد.

حرف آخر

در این مقاله تلاش کردیم به برخی از مهم‌ترین پرسش‌های شما درباره تزریق واکسن کرونا برای کودکان و نوجوانان پاسخ دهیم تا اگر قرار شد این گروه نیز به‌طور کامل تزریق واکسن را انجام دهند، در این باره نگرانی نداشته باشید. اما در کنار تزریق واکسن، هنوز هم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. هنوز هم افراد باید در خارج از خانه، در هر محیطی، چه سرباز و چه سرپوشیده، ماسک به صورت داشته باشند و از نزدیک شدن به یکدیگر مثلا برای روبوسی و… خودداری کنند. اگرچه واکسن تا حد زیادی می‌تواند مانع از گسترش ویروس کرونا در جامعه شود اما همچنان رعایت فاصله اجتماعی، ماسک زدن، دنبال کردن دستورالعمل‌های بهداشتی و مواردی از این دست، ضروری است. امید می‌رود با رعایت این اصول، هر چه زودتر ویروس کرونا به‌طور کامل از بین برود.

 

منابع

nhs.uk

hopkinsmedicine.org

mayoclinic.org

مقالات مرتبط