چرا روزهای ۵ام تا ۱۰ام در مبتلایان کرونا مهم است؟

سارا صاحبی
چرا روز ۵ام تا ۱۰ام در مبتلایان کرونا مهم است؟
۳۰ مهر

در این مقاله می‌خوانیم که روند پیش‌روی بیماری کرونا چگونه است و چرا روزهای ۱۰ام تا ۱۵ام ابتلا به کرونا اهمیت زیادی دارد. همچنین در ادامه خواهیم دید که چطور می‌توانیم از خودمان در مقابل این بیماری محافظت کنیم.

بیماری کووید-۱۹ ناشی از کرونا ویروس یک بیماری جدی است که با سرعت بسیار زیادی در جهان گسترش یافت و مردم همه نقاط جهان را در معرض خطر قرار داد. در طول دو سالی که از شروع پاندمی کرونا می‌گذرد، جهان هر روز شاهد اطلاعات و اخبار جدیدی در مورد این بیماری بود. در این بین برخی از یافته‌ها نقص و بعضی دیگر از آن‌ها اصلاح شدند، اما اطلاعاتی هم با قدرت باقی مانده و پزشکان همچنان بر آن‌ها تاکید می‌کنند. اگر می‌خواهید در مورد این بیماری اطلاعات بیشتری به دست آورید یا سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید، می‌توانید از مشاوران بخش مشاوره کرونا حال به صورت ۲۴ ساعته راهنمایی بگیرید.

پزشکان می‌گویند با این که وضعیت هر بیمار مبتلا به کووید-۱۹متفاوت از دیگری است، اما روزهای ۵ام تا ۱۰ام بیماری، اغلب نگران‌کننده‌ترین زمان برای عوارض تنفسی کووید-۱۹ است. این وضعیت برای بیماران سالمند و کسانی که به مشکلات زمینه‌ای مثل فشار خون بالا، چاقی و دیابت دچار هستند خطرناک‌تر است. عوارض شدید ناشی از بیماری در بیماران جوان‌تر ممکن است کمی دیرتر و در روزهای ۱۰ تا ۱۲ بیماری آغاز شود. بیشتر افرادی که بدون هیچ علامت نگران‌کننده‌ای به جز احساس افسردگی و خستگی به روز ۱۴ بیماری می‌رسند، احتمالا در مسیر بهبودی قرار دارند.

ابتلا به کرونا

ابتلا به کرونا در بیشتر بیماران به فاصله ۳ تا ۷ روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس ایجاد می‌شود. البته این زمان بسته به سلامتی عمومی فرد و سویه‌های مختلف ویروس کرونا می‌تواند کمی بیشتر یا کمتر (۲ تا ۱۴ روز) باشد. بعضی از بیماران ممکن است در این مدت هیچ علائمی نداشته باشند، اما برخی دیگر با عوارض خفیف و تدریجی از بیماری مواجه می‌شوند. عفونت خفیف کرونا معمولا تا دو هفته بهبود پیدا می‌کند؛ اما موارد شدیدتر ممکن است تا ۶ هفته و گاهی بیشتر تداوم داشته باشد. ردیابی علائم روزانه کرونا می‌تواند به پزشکان کمک کند تا تصمیمات بهتری در مورد درمان یا نیاز به بستری شدن بیماران بگیرند.

علامت‌گذاری در تقویم با شروع اولین نشانه بیماری و ردیابی میزان تب و اکسیژن، گام مهمی در نظارت بر عفونت کروناویروس است. کووید-۱۹، بیماری ناشی از کرونا ویروس، در طیف وسیعی از علائمی که می‌تواند ایجاد کند غیرقابل پیش‌بینی بوده است. اما در صورت پیشرفت بیماری و جدی شدن آن، از یک الگوی ثابت پیروی می‌کند.

دکتر ایلان شوارتز، استادیار بیماری‌های عفونی در دانشگاه آلبرتا گفت: در حالی که اکثر بیماران در حدود یک هفته بهبود پیدا می‌کنند، اقلیتی از آن‌ها وارد موج دوم بسیار بد می‌شوند. پس از کاهش علائم اولیه همه چیز رو به بهبود است و فرد احساس بهتر شدن می‌کند؛ اما یک وضعیت بد ثانویه ایجاد شده و بیمار را درگیر خواهد کرد.

دکتر لئورا هورویتز دانشیار بهداشت جمعیت و پزشکی در دانشگاه نیویورک نیز گفت: در هر بیماری دیگری، اکثر مردم بعد از یک هفته به مرور بهتر خواهند شد. اما در مورد کووید-۱۹ به مردم می‌گوییم که یک هفته اول بیماری زمانی است که باید واقعا به علائم خود توجه کنند. کاهش علائم در این دوران نباید باعث شود که فکر کنید همه چیز تمام شده و بهبود پیدا کرده‌اید! مهم است که در صورت تنگی نفس یا علائم مربوط به آن، صرف‌نظر از این که در چه روزی از دوره بیماری قرار دارید، با پزشک تماس بگیرید. اگر بعد از گذشت یک هفته از بهبودی همچنان احساس خستگی دارید، نگران نشوید! طولانی شدن علائم در این بیماری رایج است و احساس خستگی و ضعف پس از بیماری به معنی این نیست که به درمان بیشتری نیاز دارید؛ فقط باید با استراحت و تغذیه مناسب، بدن خود را تقویت کنید.

ابتلا به کرونا

استراحت و تغذیه مناسب بعد از ابتلا به کرونا می‌تواند به بهبودی سریع‌تر کمک کند

ردیابی علائم و توجه ویژه به آن، با نزدیک شدن به هفته دوم بیماری اهمیت جدیدی پیدا کرده است؛ زیرا پزشکان بیشتری در این مدت بیمارانی را مشاهده کرده‌اند که با فرم خاصی از ذات‌الریه به بیمارستان مراجعه می‌کنند. بیماران مبتلا به پنومونی کووید، در اسکن‌ها وضعیت جدیدی به نام تیرگی شیشه‌ای دارند که ظاهری مبهم در هر دو قسمت پایینی ریه‌ها را نشان می‌دهد. سطح اکسیژن ممکن است به آرامی کاهش یابد؛ در حدی که حتی خود بیمار هم اغلب متوجه آن نمی‌شود. این وضعیت به نام هیپوکسی خاموش نامیده می‌شود. بیشتر بیمارانی که در این شرایط قرار دارند، تا زمانی که سطح اکسیژن به طرز خطرناکی کاهش پیدا نکرده و باعث تنگی نفس شدید نشود، به دنبال مراقبت‌های پزشکی نمی‌روند. محدوده اشباع اکسیژن طبیعی خون بین ۹۶ تا ۹۹ درصد است که اگر کمتر از ۹۲ شود، باید حتما با پزشک تماس بگیرید.

روز ۵ ام تا ۱۰ ام، روزهای طلایی برای مبتلایان کرونا

پزشکان، علائم بیماری و وضعیت بیمار را در روزهای مختلف دوره بیماری ارزیابی کرده و به یک جمع‌بندی نسبی در مورد آن رسیده‌اند. در این بخش به جدول زمانی علائم کووید-۱۹ اشاره شده است. این مطالب می‌تواند به عنوان یک راهنمای کلی عمل کند؛ اما علائم در افراد مختلف ممکن است در هر زمانی ظاهر شوند. پس همیشه به بدن خود و تغییرات آن توجه کرده و برای دریافت راهنمایی در مورد مشکلات خاص خود با پزشک مشورت کنید.

روزهای ۱ تا ۳

علائم کووید-۱۹ بسیار متفاوت است. می‌تواند با احساس خارش در گلو، سرفه، تب و سردرد یا کمی فشار در قفسه سینه شروع شود. در برخی افراد هم به صورت ناگهانی با یک حمله اسهال آغاز می‌شود. بعضی از بیماران فقط احساس خستگی کرده و حس بویایی و چشایی خود را از دست می‌دهند. در گروهی از بیماران هم بعد از مدتی علائم گوارشی به تنفسی تغییر پیدا می‌کند؛ اما همه بیماران این‌طور نیستند.

روزهای ۴ تا ۶

بعضی از بیماران فقط علائم خفیف داشته و یا هیچ نشانه‌ای از بیماری ندارند. اما برخی دیگر از بیماران تب، درد، لرز، سرفه، بی‌خوابی و احساسات وحشتناکی را تجربه می‌کنند. در گروهی از کودکان و بزرگسالان جوان که به نوع خفیف آن دچار شده‌اند، بثورات پوستی شامل لکه‌های قرمز خارش‌دار، تورم یا تاول در انگشتان پا و دست (شبیه سرمازدگی) مشاهده می‌شود. البته زمان دقیق این علائم مشخص نیست و ممکن است در اوایل عفونت یا پس از گذشت مدتی از شروع آن ظاهر شود. این همان چیزی است که برای دکتر شوارتز اتفاق افتاد که علائم تنفسی و سپس تاول روی پاهایش ایجاد شد. او گفت به نظر می‌رسد که آزمایش کرونای بسیاری از افراد از جمله من منفی است. من فرض می‌کنم که این یک منفی کاذب است. ممکن است آن‌چه ما می‌بینیم یک پدیده ایمنی باشد که پس از بهبود عفونت اولیه رخ می‌دهد.

بیشتر بیماران که علائم خفیفی دارند، با پایان هفته اول بیماری، بهبود پیدا می‌کنند. اما بعضی از آن‌ها در فاصله روزهای پنجم تا دهم وارد موج دوم بیماری می‌شوند که احتمالا شدیدتر از موج اول بوده و در بسیاری از بیماران از جمله سالمندان و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، تهدیدکننده زندگی خواهد بود. پزشکان می‌گویند این دوره سخت‌ترین زمان بیماری است؛ چون مشکلات و عوارض جدی ناشی از بیماری در این روزها ایجاد خواهد شد.

روزهای ۷ تا ۸

در بیشتر بیماران خوش‌شانسی که علائم خفیف دارند، بدترین حالت بعد از یک هفته به پایان می‌رسد. اما در برخی از بیماران با علائم خفیف، وضعیت در این روزها تشدید می‌شود. حتی ممکن است گروهی از بیماران کمی احساس بهبودی کنند و سپس وضعیت آن‌ها بدتر شود. بیماران باید سطح اکسیژن خود را کنترل کنند و در صورت شروع یا تشدید علائم، با پزشک خود تماس بگیرند. توصیه می‌شود حتما در نخستین روزهای آغاز بیماری، با پزشک تماس بگیرید تا در صورت بدتر شدن علائم تحت‌نظر باشید. دستورالعمل‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید حتی اگر احساس بهتری دارید، باز هم باید ۱۰ روز پس از شروع علائم صبر کرده و اگر تا ۲۴ ساعت تب نداشتید، از قرنطینه خارج شوید.

روزهای  ۸ تا ۱۲

نظارت باید برای هفته دوم بیماری همچنان ادامه داشته باشد. بیماران در این روزها ممکن است با خوابیدن روی شکم یا پهلو احساس بهتری داشته باشند. دکتر چارلز  پاول مدیر موسسه تنفسی سلامت ملی یهودیان می‌گوید روزهای هشتم تا دوازدهم، زمانی است که ما فکر می‌کنیم همه چیز واقعا خوب شده یا بدتر می‌شود! مهم‌ترین چیزی که در روزهای ۸ تا ۱۲ بیماری نگران آن هستیم، این است که تنگی نفس تشدید شده یا سرفه‌ها بدتر شود. اگر بیمار در خانه احساس راحتی نداشته یا ارزیابی وضعیت او توسط اعضای خانواده دشوار باشد، بهتر است در بیمارستان و تحت‌نظر پزشک قرار بگیرد. پزشکان در این شرایط نمی‌خواهند منتظر بمانند تا سطح اکسیژن خون بیمار بدتر شود.

روزهای ۱۳ تا ۱۴

بیمارانی که علائم خفیفی از بیماری را نشان می‌دادند، در این مدت به خوبی بهبود پیدا می‌کنند. افرادی که علائم بدتری داشتند، اما سطح اکسیژن طبیعی خون خود را حفظ کرده‌اند، معمولا بعد از گذشته دو هفته احساس بهبودی دارند. با این حـال بسیاری از این بیماران احساس خستگی طولانی و سایر مشکلات مشابه آن را همچنان خواهند داشت. پزشکان به این بیماران توصیه می‌کنند فعالیت‌های عادی زندگی خود را به صورت آهسته و تدریجی آغاز کنند. اما کسانی که علائم شدید داشته و به دلیل کاهش اکسیژن به درمان‌های بیشتری نیاز دارند، ممکن است برای مدت طولانی احساس ناخوشی داشته باشند و پروسه بهبودی آن‌ها بسیار طولانی‌تر شود.

روزهای طلایی مبتلایان به کرونا

علائم شدید کرونا مثل تنگی نفس اغلب در روزهای ۵ام تا ۱۰ام بیماری ظاهر شده و بیمار به مراقبت بیشتری نیاز دارد

تست کرونا

تست کرونا می‌تواند ویروسی که باعث عفونت شده یا آنتی بادی‌هایی را که بدن پس از ابتلا به بیماری یا واکسینه شدن می‌سازد، شناسایی کند. یک نوع از این آزمایش‌ها به شما نشان ‌می‌دهند که آیا در زمان انجام آزمایش عفونت دارید یا خیر. این نوع آزمایش را تست تشخیص عفونی می‌نامند؛ چون به دنبال شناسایی عفونت ویروسی هستند. آزمایش‌های آنتی بادی هم نشان می‌دهند که آیا قبلا به ویروس دچار شده‌اید یا خیر. بدن پس از آلوده شدن به ویروس کرونا یا واکسینه شدن در مقابل آن، آنتی بادی‌هایی را می‌سازد که از بدن در مقابل ابتلای مجدد به ویروس محافظت می‌کند. این نوع آزمایش‌ها تست آنتی بادی یا سرولوژی نامیده می‌شوند.

سامانه حال برای سهولت در دسترسی به خدمات آزمایش کرونا، امکان انجام انواع تست کرونا را بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه و از منزل، محل کار یا هر مکان دیگری فراهم کرده است. در این روش، کارشناسان آزمایشگاه با مراجعه به محل مورد درخواست، نمونه‌های گرفته شده را به آزمایشگاه منتقل کرده و نتایج به دست آمده را از طریق پیامک برای شما ارسال خواهند کرد. برای دسترسی به این خدمات و انجام تست کرونا در منزل می‌توانید از طریق مراجعه به سامانه حال و ثبت درخواست، آزمایش کرونا را با قیمت مناسب و در اسرع وقت انجام دهید. انواع تست‌های کرونا عبارتند از:

تست‌های تشخیص عفونی یا PCR

از این آزمایش برای شناسایی عفونت ویروسی در زمان ابتلا به بیماری استفاده می‌شود. این آزمایش‌ها به دو نوع آزمایش سریع و آزمایشگاهی تقسیم می‌شوند. برای تست‌های تشخیص عفونی از نمونه‌هایی استفاده می‌کنند که از دهان یا بینی بیمار به دست می‌آید. تست‌های سریع را می‌توان در عرض چند دقیقه انجام داد؛ اما تست آزمایشگاهی به چندین ساعت یا چند روز زمان برای ارزیابی دقیق نیاز دارد. تست‌های سریع یا خودآزمایی کرونا را می‌توان در خانه یا هر مکان دیگری انجام داد. استفاده از آن آسان بوده و نتایج سریعی می‌دهد؛ اما ممکن است دقت آن نسبت به تست‌های آزمایشگاهی کمی کمتر باشد.

تست‌های آنتی بادی

آزمایش آنتی بادی می‌تواند آنتی بادی‌های کرونا را در خون تشخیص دهد. آنتی بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن برای کمک به مبارزه با عفونت یا محافظت از فرد در برابر ابتلا به بیماری در آینده ایجاد می‌کند. این آزمایش‌ها نباید برای تشخیص عفونت فعلی استفاده شوند، چون ممکن است فرد به عفونت مبتلا باشد، اما هنوز آنتی بادی‌ها در بدن او تشکیل نشده و یا خیلی کم باشند. آزمایش‌ آنتی بادی به محققان هم کمک می‌کند تا در مورد نحوه دفاع سیستم ایمنی بدن انسان در مقابل ویروس و همچنین نحوه محافظت اطلاعاتی کسب کنند. به طور کلی آزمایش آنتی بادی برای تشخیص ابتلا به کرونا در موارد زیر کارایی ندارد:

 • اگر در حـال حاضر به عفونت ناشی از ویروس کرونا دچار هستید.
 • اگر واکسن زده‌ و در مقابل بیماری ایمن هستید.
 • در صورت واکسیناسیون ناقص، کاملا ایمن نیستید.
 • پس از قرار گرفتن در معرض فرد مبتلا، مشکوک بوده و نیاز به قرنطینه دارید.

نتایج این آزمایش‌ها باید حتما توسط پزشک یا کارشناسان متخصص بررسی شود. آن‌ها بعد از مشاهده نتایج می‌توانند اقدامات درمانی و توصیه‌های لازم برای مراقبت را در اختیار شما قرار دهند.

تست کرونا

از تست PCR برای شناسایی عفونت فعلی در بیماران مبتلا به کرونا استفاده می‌شود

درمان کرونا

شایع‌ترین علائم کووید-۱۹ تب، سرفه و مشکلات تنفسی است. بیشتر افرادی که علائم شدید ندارند، به احتمال زیاد از طریق استراحت در منزل و رعایت دستورالعمل‌های ارائه شده توسط پزشک می‌توانند سلامتی خود را به دست آورند. روش‌های مراقبتی که برای درمان آنفولانزا در منزل توصیه می‌شود، در مورد کووید-۱۹ هم قابل اجرا هستند. در حـال حاضر با گسترش واکسیناسیون کرونا در جهان، شمار افرادی که به دنبال ابتلا به این بیماری نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند در حـال کم شدن است.

پزشکان در تلاش هستند تا داروهای جدیدی بسازند و برخی از داروهای موجود را تقویت کنند تا به این نتیجه برسند که آیا می‌توان کووید-۱۹ را به طور کامل درمان کرد یا خیر. تا این لحظه خبرهای خوبی در این زمینه از سوی شرکت فایزر و برخی از شرکت‌های داروسازی دیگر منتشر شده و پزشکان همچنان امیدوار هستند تا به زودی این محصولات در دسترس مردم قرار بگیرند. روش‌های فعلی درمان کرونا را به دسته‌های زیر تقسیم می‌کنیم:

درمان خانگی کرونا

این روش برای افرادی که با حداقل علائم این بیماری مواجه هستند و پزشک درمان تخصصی را برای آن‌ها ضروری نمی‌داند مفید است:

 • استراحت. این کار به افراد احساس بهتری داده و باعث تسریع بهبودی می‌شود.
 • ماندن در خانه. عدم حضور در مکان‌های عمومی و محل کار و تحصیل از جمله مواردی است که علاوه بر تسریع بهبودی، می‌تواند از گسترش بیماری در سطح جامعه هم جلوگیری کند.
 • نوشیدن مایعات بیشتر. بدن در طی بیماری مقدار زیادی آب از دست می‌دهد. بی‌آبی می‌تواند مشکلات ناشی از کرونا را بدتر کرده و باعث عوارض جدی برای سلامتی شود.
 • تماس با پزشک. حتی در صورت داشتن علائم خفیف بهتر است با یک پزشک در تماس باشید. رعایت اقدامات توصیه شده توسط پزشک می‌تواند به بهبود سریع‌تر و پیشگیری از عوارض خوددرمانی کمک کند. بهتر است در مورد مصرف هر دارویی، حتی داروهای بدون نسخه، از راهنمایی پزشک استفاده کنید. برای تسهیل دسترسی به پزشک و عدم نیاز به مراجعه حضوری به مراکز درمانی می‌توانید از طریق سامانه حال با مجموعه‌ای از پزشکان متخصص در زمینه بیماری‌های عفونی مثل کرونا در تماس باشید. بخش مشاوره کرونای سامانه حال هم شامل گروهی از پزشکان و کارشناسان متخصص است که می‌توانند شما را در تمام ساعات شبانه روز راهنمایی کرده و راهکارهای درمانی و مراقبتی را ارائه دهند.

اگر در خانه قرنطینه هستید، توصیه می‌شود که در اتاقی جدا استراحت کرده و از کودکان و سالمندان فاصله بگیرید. در هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی خود را بپوشانید. رختخواب، ظروف غذاخوری و لیوان مجزا داشته باشید و دستگیره درها، میز، صندلی و… که ممکن است دیگران بعد از شما آن‌ها را لمس کنند، ضدعفونی کنید. با توجه به این که در حـال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری شناسایی نشده است، پیشگیری از ابتلای به آن از طریق واکسیناسیون کامل و رعایت مراقبت‌های بهداشتی بهترین راه حل است.درمان تخصصی کرونا

اگر با علائم خفیف کووید-۱۹ به بیمارستان مراجعه کنید، پزشکان شما را به خانه می‌فرستند و توصیه می‌کنند که با کمک استراحت و مراقبت‌های خانگی درمان را ادامه دهید. اما در صورتی که علائم بیماری شدید باشد، اعضای کادر پزشکی بعد از بررسی تصمیم می‌گیرند که بیمار را بستری کنند یا خیر. معاینات و بررسی‌های لازم عبارتند از:

 • اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون از طریق پالس اکسیمتر
 • بررسی صدای تنفس بیمار از طریق معاینه ریه‌ها
 • انجام آزمایش کرونا
 • بررسی رادیوگرافی سینه یا سی تی اسکن

اگر بیمار نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد، احتمالا برای جلوگیری از کم‌آبی و تزریق داروهای مورد نیاز بیمار، به او سرم وصل می‌کنند. تنفس بیمار هم در طی دوران بستری از طریق دستگاه تحت نظر خواهد بود. پزشکان ممکن است تزریق دارویی ضد ویروس به نام رمدسیویر را برای کنترل بیماری ضروری بدانند. تحقیقات نشان می‌دهند که بعضی از بیماران بعد از تزریق این دارو با سرعت بیشتری بهبود پیدا می‌کنند. گاهی پزشکان برای رقیق کردن خون و جلوگیری از لخته شدن آن هم داروهای خاصی را تجویز می‌کنند.

رمدسیویر اولین دارویی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که بالای ۱۲ سال دارند، مجوز استفاده اضطراری دریافت کرد. این سازمان همچنین مجوز اضطراری برای استفاده از داروهایی به نام آنتی بادی‌های مونوکلونال را هم برای درمان کووید-۱۹ صادر کرد. این داروها را می‌توان برای بیماران پرخطری که اخیرا به بیماری خفیف تا متوسط مبتلا شده‌اند استفاده کرد تا سطح ویروس در بدن آن‌ها کاهش یافته و خطر بستری شدن هم کمتر شود. آزمایش‌های بالینی زیادی برای کشف درمان‌های موثر برای کرونا انجام شده و آزمایش‌های بیشتری هم در حـال انجام هستند.

در حـال حاضر سویه اومیکرون در حـال تبدیل شدن به گونه غالب کرونا در بسیاری از کشورها است. محققان می‌کوشند تا یافته‌های قبلی خود را در زمینه درمان کرونا با اطلاعات جدید به دست آمده از تغییر رفتار ویروس مطابقت داده و روش‌های تکمیلی را برای درمان ارائه دهند. به نظر می‌رسد که اومیکرون حساسیت به انواعی از آنتی بادی‌های مونوکلوناکال ضد ویروس کرونا را کاهش داده است. با این حـال انتظار می‌رود که انواعی از آن فعالیت خود را در برابر ویروس حفظ کنند. پزشکان می‌گویند که یک رژیم سه روزه رمدسیویر در بیماران غیر بستری، منجر به کاهش قابل توجهی در نیاز به بستری و مرگ و میر در بیماران در مقایسه با دارونما شده است. انتظار می‌رود که رمدسیویر در برابر سویه اومیکرون توانایی خود را حفظ کند.

حرف آخر

بیماری کووید-۱۹ ناشی از کرونا ویروس نوعی عفونت تنفسی است که می‌تواند افراد را از خفیف تا خیلی شدید تحت تاثیر قرار داده و در مواردی منجر به مرگ شود. این بیماری به سرعت در جهان گسترش یافته و گونه‌های جدیدی از آن هم ایجاد شده و شیوع پیدا کرده‌اند. دانشمندان تا کنون به روش‌های مناسبی برای کنترل بیماری دست‌یافته‌اند؛ اما به نظر می‌رسد پیشگیری از بیماری به کمک واکسیناسیون در حـال حاضر بهترین راه مقابله با آن باشد. محققان می‌گویند که روزهای ۵ام تا ۱۰ام دوره بیماری در مبتلایان به کرونا بسیار مهم است. این مسئله به بروز عوارض جدی بیماری در این روزها مرتبط است. برای مشورت با پزشکان متخصص در این زمینه از راهنمایی مشاوران حال کمک بگیرید. تجربه شما از تخفیف یا تشدید علائم کرونا در روزهای ۵ام تا ۱۰ام بیماری چگونه بوده است؟

 

سوالات متداول

چه مدت طول می‌کشد تا علائم بیماری کرونا ظاهر شود؟

از زمانی که فرد با بیمار آلوده به ویروس کرونا تماس پیدا می‌کند، به طور متوسط ۵ تا ۶ روز طول می‌کشد تا نخستین نشانه‌های بیماری آشکار شود. البته این زمان در بعضی از افراد ۱۴ روز طول می‌کشد.

برخی از علائم رایج کووید-۱۹ چیست؟

شایع‌ترین علائم عمومی آن عبارتند از سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، احتقان بینی، سرفه، دردهای عضلانی، تب و مشکلات تنفسی. البته بعضی از این علائم در گونه‌های مختلف بیماری با شدت بیشتر یا کمتری ظاهر می‌شوند.

آیا افرادی که علائم خفیف بیماری را دارند می‌توانند در خانه درمان شوند؟

توصیه می‌شود افراد با علائم خفیف این بیماری، در منزل تحت مراقبت باشند تا علائم برطرف شود. استراحت کافی، نوشیدن آب بیشتر، مصرف غذاهای مقوی و رعایت فاصله مناسب از دیگران از جمله راهکارهای مراقبتی هستند.

عوارض کرونا کدام است؟

این بیماری بسته به شدت آن می‌تواند عوارض مختلفی در افراد ایجاد کند. ذات‌الریه، سندرم زجر تنفسی حاد، نارسایی چند عضوی، شوک سپتیک یا عفونی و مرگ از جمله عوارضی هستند که در اثر این بیماری ممکن است ایجاد شوند.

برای درمان کرونا از چه پزشکی کمک بگیریم؟

شما می‌توانید برای مشورت درباره علائم بیماری و روش‌های مدیریت و درمان آن از بخش مشاوره کرونا در سامانه حال استفاده کرده یا از یک پزشک متخصص عفونی یا پزشک عمومی راهنمایی بگیرید.


منبع

webmd.com

cdc.gov

nytimes.com

 

مقالات مرتبط