haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

دلایل خستگی و بی حالی در طی روز، و درمان آن

دلایل خستگی و بی حالی
۱۷ تیر

خستگی یک نشانه است و نه یک بیماری. بنابراین برای درمان آن، در قدم نخست می بایست دلیل خستگی مشخص شود. خستگی و بی حالی می تواند ناشی از مشکلات پزشکی بوده، و یا مرتبط به سبک زندگی، یا مسائل مرتبط به محل کار، یا مسائل روانشاختی باشد. در مقاله پیش رو به توضیح هر یک از این موارد می پردازیم.

خستگی و بی حالی

خستگی و بی حالی، درواقع حس کوفتگی و یا ضعف است که می تواند فیزیکی، روانی و یا ترکیبی از هر دو مورد باشد. این مشکل می تواند هر فردی را درگیر کند، هرچند افراد بزرگسال بسیاری از اوقات، خستگی و بی حالی را در بخش های مختلف زندگی خود احساس می کنند. هر ساله بسیاری از بزرگسالان برای اعتراض به این مسئله به پزشک خود مراجعه می کنند. اما باید توجه داشته باشیم که خستگی یک بیماری نیست، بلکه یک علامت است. برای بیشتر مردم، خستگی و بی حالی، ناشی از سبک زندگی، مسائل اجتماعی، روحی و سلامت عمومی است و نه یک وضعیت پزشکی.
خستگی متفاوت از خواب آلودگی است. اگر شما به اندازه کافی بخوابید، تغذیه خوب و ورزش منظم داشته باشید، اما هنوز هم فعالیت های روزانه خود را به سختی انجام می دهید، یا تمرکز کم و یا سطح انگیزه پایینی دارید، ممکن است خستگی و بی حالی ای را تجربه کنید که شناخت و درمان آن، نیاز به تحقیق بیشتری دارد.

علائم خستگی

خستگی می تواند طیف وسیعی از علائم جسمی، روانی و عاطفی را شامل شود. همچون:

 • خستگی مزمن یا خواب آلودگی
 • سردرد
 • سرگیجه
 • درد در عضلات
 • ضعف عضلانی
 • واکنش و پاسخ های کند
 • مشکل در تصمیم گیری
 • اختلال خلق و خو، مانند تحریک پذیری
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن
 • ضعف بینایی
 • اختلال در حافظه کوتاه مدت
 • تمرکز ضعیف (برای یادگیری روش های افزایش تمرکز کلیک کنید)
 • پریشان پنداری و توهم
 • کاهش توانایی در توجه به وضعیت حـال حاضر
 • انگیزه کم (برای مطالعه راه های افزایش انگیزه کلیک کنید)

دلایل خستگی و بی حالی در طی روز

طیف گسترده ای از دلایل می تواند باعث ایجاد خستگی و بی حالی در طی روز بشود.

 • دلایل پزشکی: خستگی همیشگی می تواند نشان از بیماری زمینه ای داشته باشد، مانند بیماری تیروئید، بیماری قلبی، یا دیابت.
 • دلایل مربوط به سبک زندگی: استفاده از الکل یا مواد مخدر، و یا عدم تحرک می تواند منجر به احساس خستگی و بی حالی در طی روز بشود.
 • دلایل کاری: تنش در محل کار می تواند منجر به احساس خستگی شود.
 • نگرانی های احساسی و اضطراب: خستگی یکی از نشانه های رایج در رابطه با سلامت روان است، مانند افسردگی، غم و اندوه که می تواند با نشانه های دیگری نیز همراه شود، همچون: تحریک پذیری و عدم انگیزه.
  خستگی و بی حالی می تواند ناشی از ترکیب چند عامل از عوامل ذکر شده بالا باشد.

دلایل خستگی و بی حالی

دلایل پزشکی خستگی و بی حالی

برخی از بیماری ها و اختلالات موجب ایجاد احساس خستگی می شوند. اگر این حس برای مدت طولانی در شما باقی مانده است، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

دلایل خستگی مرتبط با سبک زندگی

بخش هایی از سبک زندگی که می تواند باعث ایجاد خستگی شوند، عبارت است از:

 • کمبود خواب: بطور معمول بزرگسالان نیاز به 8 ساعت خواب در شب دارند. برخی از افراد سعی می کنند که میزان خواب کمتری داشته باشند. کم خوابی در بروز مشکل یاد شده اثر مستقیم خواهد داشت.
 • خواب بیش از حد: برای بزرگسالان بیش از 11 ساعت خواب در شب می تواند منجر به خستگی و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز شود.
 • الکل و مواد مخدر: الکل یک داروی افسردگی است که سیستم عصبی را کُند، و الگوهای طبیعی خواب را مختل می کند. سیگار و کافئین و دیگر مواد مخدر نیز می توانند سیستم عصبی را تحریک و باعث بی خوابی شوند.
 • اخلال در خواب: اخلال در خواب می تواند به دلایل مختلف روی دهد، مانند: همسایگان پر سر و صدا، کودکانی که نیمه شب از خواب بیدار شده و سر و صدا می کنند، خر و پف های شریک زندگی، و فضای نامناسب اتاق خواب.
 • برنامه غذایی نامناسب: برنامه های غذایی با گلوکز و کربوهیدرات ناکافی و کم، و یا غذاهایی با انرژی بالا که از ارزش غذایی کمی برخوردار هستند، برای بدن سوخت و مواد مغذی کافی فراهم نمی کنند. خوراکی هایی مانند کیک شکلاتی یا نوشیدنی های کافئین دار تنها باعث افزایش انرژی موقتی می شوند، اما به سرعت فروکش کرده و باعث ایجاد خستگی بیشتر نیز می شوند.
 • عوامل فردی: آسیب یا بیماری شخصی، آسیب یا بیماری یکی دیگر از افراد خانواده، تعهدات بیش از حد (مانند دو شغله بودن)، و یا مشکلات مالی می تواند باعث ایجاد خستگی شوند.

دلایل خستگی مرتبط با کار

مسائل مربوط به محل کار که می تواند باعث احساس خستگی شوند، عبارتند از:

 • تغییر ساعت کاری: بدن انسان برای خواب در شب طراحی شده است. این الگو توسط بخش کوچکی از مغز شناخته می شود و به عنوان ساعت بیولوژیک اجرا می شود. تغییر ساعت کاری باعث می شود که مغز برای برنامه ریزی ساعت خواب و ساعت کار دچار سردرگمی و اختلال شود. این اختلال موجب احساس خستگی می شود.
 • تغییر ساعت کاری: بدن انسان برای خواب در شب طراحی شده است. این الگو توسط بخش کوچکی از مغز شناخته می شود و به عنوان ساعت بیولوژیک اجرا می شود. تغییر ساعت کاری باعث می شود که مغز برای برنامه ریزی ساعت خواب و ساعت کار دچار سردرگمی و اختلال شود. این اختلال موجب احساس خستگی می شود.
 • اضطراب در محل کار: اضطراب می توانند ناشی از طیف گسترده ای از عوامل باشد. همچون: نارضایتی شغلی، حجم سنگین کار، درگیری با کارفرمایان یا سایر همکاران، زیردست بودن و تحت فرمان قرار گرفتن، تغییر دائمی شغل یا نداشتن امنیت شغلی.
 • کار تا مرز از پا درآمدن: این می تواند شامل تلاش بیش از حد بر روی یکی از بخش های زندگی و نادیده گرفتن بخش های دیگر زندگی باشد. بطور مثال «معتادین به کار» تمام انرژی خود را صرف کار کردن می کنند در حالیکه زندگی خانوادگی، زندگی اجتماعی، و منافع شخصی خود را قربانی کرده و از حالت تعادل خارج می کنند.
 • بیکاری: فشارهای مالی، احساس ناراحتی یا گناه ناشی از بیکاری، یا خستگی ناشی از جستجوی طولانی مدت برای کار می تواند منجر به استرس، اضطراب، افسردگی و خستگی شود.

دلایل روانشناختی خستگی

مطالعات نشان می دهد که 50 درصد موارد خستگی، ناشی از عوامل روانی است. که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افسردگی: این بیماری از یک دوره طولانی مدت تجربه حس غم و اندوه و ناامیدی ایجاد می شود. افراد افسرده معمولاً خستگی مزمن را تجربه می کنند.
 • اضطراب و استرس: فردی که همواره با احساس اضطراب و استرس زندگی می کند، بدن خود را در حالت «اور درایو» قرار می دهد، یعنی حرکت با سرعت زیاد بدون کم کردن سرعت و درنتیجه کم شدن سطح انرژی. ترشح دائمی آدرنالین باعث تحلیل بدن می شود و احساس خستگی شدت می گیرد. پس باید مدیریت و کنترل استرس را تمرین کنید.
 • غم و اندوه: از دست دادن یکی از عزیزان باعث ایجاد احساسات منفی بسیاری می شود، همچون: شوک، حس گناه، افسردگی، ناامیدی، و تنهایی. این احساسات می تواند باعث ایجاد احساس خستگی شود.

درمان خستگی

خستگی یک نشانه است نه یک بیماری، چیزی است که شما آن را احساس و توصیف می کنید. برای کاهش خستگی ابتدا می بایست دلیل اصلی آن را تشخیص دهید.
اگر خستگی بر روی کیفیت زندگی شما تأثیر منفی می گذارد و یا موجب ناراحتی شما می شود، حتماً به یک متخصص بهداشت مراجعه کنید. با آزمایش دادن و پاسخ به سوالات آنها، دلیل خستگی شما مشخص شده و پیشنهادات لازم جهت درمان به شما ارائه داده می شود.
در صورت لزوم، پزشک ممکن است آزمایش های پزشکی خاصی را پیشنهاد کند. یک احتمال منطقی این است که خستگی شما دلایل پزشکی مانند کم خونی یا اختلال در عملکرد تیروئید داشته باشد.
خوشبختانه برای اغلب افراد، خستگی در طی روز، پس از مدتی مرتفع می شود و یا برخی از تغییرات ساده در سبک زندگی می تواند به بهبودی منجر شود.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به یک مشاور خوب وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید.یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «حال»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

خلط سینه
۸ روش درمان خانگی خلط سينه و سرفه / خلط آور قوی خانگی

خلط سینه لزج و چسبناک است. به همین دلیل برای بسیاری از ما آزاردهنده است. ممکن است آرزو کنیم که اگر سرما می‌خوریم، حداقل خلط سینه نداشته باشیم؛ و موقعی که سرفه می‌کنیم، به علت خروج خلط سینه از مجاری تنفسی‌مان اذیت نشویم.

سارا صاحبی
۲۶ / ۱۲ / ۹۹
۱۰ علت سوزش کف پا و روش های درمان آن

احساس سوزش کف پا یک تجربه ناخوشایند و گاهی دردناک است که می‌تواند گذران زندگی را برای فرد سخت کند. برخی آن را یک مسئله پیش پا افتاده و جزئی تلقی کرده و سعی می‌کنند در خانه به مداوای آن بپردازند. اما حقیقت این است که اگر دائما احساس سوزش در پاهایتان دارید، ممکن است اختلالی در وضعیت سلامتی شما روی داده یا در حـال وقوع باشد. دلیل سوزش کف پا بسیار متنوع است و ممکن است یک علامت خفیف از یک بیماری جزئی یا نشان دهنده یک بیماری جدی باشد که نیاز به مداخله پزشکی دارد. احساس سوزش در کف پا که با گرم شدن آن همراه بوده و در شب تشدید می‌شود را سندروم Grierson-Gopalan می‌نامند که ممکن است به مچ و حتی ساق پا هم منتقل شود. این بیماری بیشتر در سنین بالای ۵۰ سالگی رخ می‌دهد و گاهی با گزگز و خواب رفتن پاها هم همراه است.

سارا صاحبی
۲۰ / ۱۱ / ۹۹
انواع سر درد و روش های درمان آن

سر یکی از شایع‌ترین مکان‌های درد در بدن است. توصیف سر درد گاهی ممکن است دشوار باشد، اما برخی از علائم متداول آن شامل دردی مشابه فشار دادن، ضربان‌دار، مداوم و پیوسته یا متناوب است. محل درد می‌تواند یک قسمت از صورت یا جمجمه باشد و یا کل سر را درگیر کند. گاهی سر درد خود به خود و بدون دلیل مشخصی آغاز می‌شود. در برخی مواقع هم به محرکی مثل ورزش کردن یا سر و صدای زیاد مرتبط است. به هر حـال انواع سر درد بسیار متنوع هستند و هر یک به دلایل مختلفی ایجاد شده و درمان‌های خاصی دارند. اگر دچار سر درد مزمن هستید، لازم است برای بررسی علت آن حتما با یک پزشک مشورت کنید. برای تماس فوری و آسان با پزشکان متخصص و مجرب می‌توانید همین حالا از سامانه مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۱۱ / ۱۲ / ۹۹
دیابت: علل، علائم و درمان

بیماری دیابت با مقادیر بالای گلوکز در خون تعریف می‌­شود. انواع مختلفی از دیابت وجود دارد که رایج‌­ترین آن، دیابت نوع یک و نوع دو است. غذایی که توسط انسان خورده می‌­شود، در هنگام هضم به اجزای اصلی آن تجزیه می­‌شود. در این بین، کربوهیدرات‌­ها به قندهای ساده‌­تر مثل گلوکز تجزیه می­‌شوند. گلوکز یه منبع انرژی حیاتی برای سلول­‌های بدن است. برای تامین انرژی سلول­‌ها، گلوکز باید از جریان خون خارج شده و به سلول­‎ها برسد. برای کمک به ورود گلوکز به سلول‌­های بدن، وجود هورمونی به نام انسولین لازم است. عضوی در شکم به نام پانکراس (لوزالمعده) هورمون انسولین را می­‌سازد. در یک فرد سالم، هر زمان که سطح گلوکز خون افزایش یابد، تولید انسولین در لوزالمعده هم افزایش می‌­یابد و انسولین به سلول‌­های بدن امکان می‌­دهد که گلوکز را دریافت کنند. در بیماری دیابت، توانایی پانکراس در تولید انسولین یا پاسخ سلول­‌ها به انسولین تغییر می‌­کند.

سارا صاحبی
۱۱ / ۰۹ / ۹۹
۱۰ علت گزگز کف دست و پا و روش های درمان آن

سوزن سوزن شدن و گزگز دست و پا یک عارضه بسیار شایع و آزار دهنده است که گاهی ممکن است نگران کننده باشد. گزگز پا نسبت به انواع دیگر آن عمومی‌تر و شایع‌تر است. این احساس در بسیاری از موارد موقتی و بی خطر است؛ مثل حالتی که در اثر قرار گرفتن نادرست دست یا پا و فشار بر اعصاب یا خواب‌رفتگی دست و پا روی می‌دهد. در این حالت بعد از رفع فشار و گذشت چند دقیقه این عارضه -که اغلب بدون درد است- به کلی برطرف خواهد شد. اما گاهی احساس گزگز دست و پا یا هر دو می‌تواند شدید، مزمن یا اپیزودیک بوده و یا با علائم دیگری مثل درد، خارش، بی‌حسی و تحلیل رفتن عضلات همراه باشد. در چنین مواردی این عارضه ممکن است نشانه‌ای از یک آسیب عصبی باشد که در اثر عواملی از جمله آسیب‌های تروماتیک، استرس، عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی، مواجهه با سم و مواد شیمیایی و یابیماری‌های سیستماتیک مثل دیابت روی می‌دهد. این آسیب‌های عصبی به عنوان نوروپاتی محیطی شناخته می‌شوند.

سارا صاحبی
۲۳ / ۱۱ / ۹۹
گفتار درمانی چیست و انواع آن کدامند؟

بیان افکار با استفاده از اصوات، گفتار نامیده می‌شود. زمانی که فرد قادر نباشد از گفتار برای برقراری ارتباط موثر با دیگران استفاده کند، دچار اختلال گفتاری است و می‌توان از گفتار درمانی برای کمک به او استفاده کرد. اختلالات گفتاری به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند؛ از جمله:

سارا صاحبی
۱۸ / ۰۲ / ۰۰