جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

سکسکه چیست / راهنمای جامع درباره علت و درمان خانگی سکسکه

سکسکه چیست
۲۰ اسفند

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

سکسکه یک وضعیت پزشکی است که سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود که فرد سکسکه ای را تجربه کند که می تواند هم ناراحت کننده و هم مخل باشد. این وضعیت تهدید کننده زندگی نیست، اما مدیریت آن دشوار است و در صورت عدم درمان مناسب می تواند منجر به سایر عوارض پزشکی شود. سکسکه اسپاسم های مکرر دیافراگم شما همراه با صدای “هیک” از بسته شدن تارهای صوتی شما است. دیافراگم شما عضله ای است که زیر قفسه سینه شما قرار دارد و ناحیه قفسه سینه و شکم را از هم جدا می کند. این عضله بخش مهمی از فرآیند تنفس است. هنگام دم به سمت پایین و هنگام بازدم به سمت بالا حرکت می کند.

 

سکسکه چیست

سکسکه یک وضعیت پزشکی است که با اسپاسم های غیر ارادی و مکرر دیافراگم مشخص می شود. این اسپاسم‌ها باعث می‌شوند که فرد سکسکه را تجربه کند که می‌تواند هم مخل و هم ناراحت‌کننده باشد. سکسکه می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و در برخی موارد ممکن است روزها یا حتی هفته ها ادامه یابد. سکسکه معمولاً بی ضرر است و هیچ گونه عارضه پزشکی جدی ایجاد نمی کند، اما مدیریت آن دشوار است و در صورت عدم درمان مناسب می تواند منجر به سایر مشکلات پزشکی شود.

چه چیزی باعث سکسکه می شود؟

علت دقیق سکسکه مشخص نیست، اما چندین محرک بالقوه وجود دارد که می تواند منجر به یک دوره سکسکه شود. این محرک ها می تواند شامل سریع غذا خوردن، نوشیدن الکل زیاد، سیگار کشیدن، استرس و برخی داروها باشد. در برخی موارد، سکسکه همچنین می تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای مانند بیماری ریفلاکس معده (GERD)، تومور یا عفونت باشد.

خوردن یک وعده غذایی زیاد، نوشیدن نوشابه های الکلی یا گازدار، یا هیجان زده شدن ناگهانی نیز ممکن است باعث سکسکه شود. برای اکثر افراد، سکسکه معمولا فقط چند دقیقه طول می کشد. به ندرت، سکسکه ممکن است ماه ها ادامه یابد.

سکسکه طولانی به چه معناست

اگر سکسکه شما ظرف چند روز از بین نرود، آن را «مداوم» می‌نامند. اگر چند ماه طول بکشد، «سکسکه‌های طولانی‌مدت» نامیده می‌شوند. سکسکه های طولانی مدت نادر هستند. آنها می توانند استرس زا و خسته کننده باشند. سکسکه غیرقابل درمان می تواند بخشی از یک مشکل پزشکی اساسی و بزرگتر باشد و ممکن است تا زمانی که آن مشکل اصلاح نشود از بین نرود.

برخی از دلایل سکسکه طولانی مدت شامل موارد زیر است:

 • سرطان و تومورها
 • سکته
 • اختلالات معده یا مری، از جمله GERD (یک اختلال گوارشی و شکمی).
 • پلورزی دیافراگم
 • اورمی
 • ذات الریه
 • بیماری های روده
 • بیماری پانکراتیت و تحریک مثانه
 • هپاتیت و سرطان کبد
 • تومورها و ضایعات
  سکسکه همچنین ممکن است پس از جراحی و در طول روند بهبودی از یک عمل اتفاق بیفتد. اگر سکسکه شما برای مدت طولانی ادامه دارد حتما نیاز است تا با یک متخصص گوارش گفتگو کنید.

سکسکه

نحوه تشخیص سکسکه

اگر سکسکه ای را تجربه می کنید که بیش از چند دقیقه طول می کشد، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک احتمالاً از شما در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. در برخی موارد، پزشک ممکن است آزمایش‌های اضافی مانند آزمایش خون، اشعه ایکس یا الکتروکاردیوگرام (ECG) را برای رد هر گونه بیماری زمینه‌ای که ممکن است باعث سکسکه شما شود، تجویز کند.

نحوه درمان سکسکه

درمان سکسکه به علت اصلی آن بستگی دارد. در بیشتر موارد، سکسکه را می‌توان با درمان‌های خانگی، مانند نوشیدن یک لیوان آب سرد، حبس کردن نفس یا نوشیدن یک قاشق چای‌خوری شکر، درمان کرد. در برخی موارد، داروهایی مانند داروهای ضد اسپاسم ممکن است برای کمک به تسکین سکسکه تجویز شود. اگر سکسکه ناشی از یک بیماری زمینه‌ای مانند GERD باشد، برای متوقف کردن سکسکه باید درمان شود. از راه های دیگر که می‌توانید برای درمان سکسکه در خانه از آن استفاده کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آب خوردن سریع
 • به آرامی زبان خود را بکشید.
 • ایجاد حالت تهوع کردن (چفت کردن انگشت به گلو)
 • به آرامی کره چشم خود را مالش دهید
 • آب غرغره کنید
 • حبس نفس
 • تنفس در کیسه کاغذی (از کیسه پلاستیکی استفاده نکنید)

داروی درمان سکسکه

اگر پزشک تشخیص دهد که داروها برای درمان سکسکه شما ضروری است، ممکن است داروهای ضد اسپاسم مانند دی سیکلومین یا هیوسیامین را تجویز کند. این داروها با شل کردن ماهیچه های صاف در دستگاه گوارش عمل می کنند که می تواند به کاهش دفعات و شدت سکسکه کمک کند. بسته به علت اصلی سکسکه، پزشک ممکن است داروهای دیگری مانند شل‌کننده‌های عضلانی یا آرام‌بخش‌ها را نیز تجویز کند.

سکسکه ای که برای مدت طولانی ادامه دارد را می توان با دارو درمان کرد. داروهای تجویزی مورد استفاده برای سکسکه طولانی مدت عبارتند از:

 • گاباپنتین
 • باکلوفن
 • کلرپرومازین

بهترین راه برای پیشگیری از سکسکه

بهترین راه برای پیشگیری از سکسکه اجتناب از محرک هایی است که می تواند منجر به یک دوره سکسکه شود. این شامل آهسته غذا خوردن، اجتناب از الکل و سیگار، و مدیریت استرس است. علاوه بر این، هیدراته ماندن و پرهیز از مصرف مقادیر زیاد نوشیدنی‌های گازدار مهم است، زیرا این نوشیدنی‌ها می‌توانند منجر به سکسکه شوند.

متوقف کردن سکسکه کودکان

نوزادان درست مانند کودکان، نوجوانان و بزرگسالان دچار سکسکه می شوند. در واقع یک جنین در حال رشد ممکن است دچار سکسکه شود! نوزادان زیر 12 ماه اغلب دچار سکسکه می شوند و از آن آسیبی نمی بینند. در صورت تمایل می توانید با شیر دادن یا دادن مقداری آب آنها را متوقف کنید. با این حال، اگر سکسکه بعد از چند ساعت متوقف نشد، به پزشک متخصص اطفال آنلاین مراجعه کنید.

کودکان می توانند درمان های خانگی ذکر شده در بالا را امتحان کنند اما اگر در مورد فرزندتان نگرانی دارید، هرگز در تماس با پزشک اطفال خود تردید نکنید. ضمن اینکه درباره دلایل و درمان سکسکه نوزاد می‌توانید این مطلب را نیز بخوانید.

درمان های خانگی برای سکسکه

علاوه بر درمان های خانگی ذکر شده در بالا، چندین درمان خانگی دیگر نیز وجود دارد که می تواند به مدیریت سکسکه کمک کند. این درمان ها شامل غرغره کردن با آب نمک، نوشیدن یک لیوان شیر گرم یا نوشیدن یک فنجان سرکه سیب است. علاوه بر این، برخی افراد دریافتند که خوردن یک قاشق کره بادام زمینی یا یک تکه لیمو می تواند به جلوگیری از سکسکه کمک کند.

برای درمان سکسکه باید با چه متخصصی مشورت کرد؟

اگر سکسکه شما مداوم است و به درمان های خانگی پاسخ نمی دهد، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. یک دکتر گوارش آنلاین می‌تواند علت اصلی سکسکه را تعیین کند و درمان مناسب را توصیه کند.

سوالات متداول

مقالات مرتبط

درمان سرفه
روش‌ های خانگی درمان سرفه

درمان سرفه با روش‌های خانگی مناسب زمانی است که سرفه‌های شما نشانۀ یک بیماری جدی و خطرناک نباشد. سرفه مداوم آزاردهنده است، اما خودش بیماری نیست. سرفه واکنشی طبیعی در برابر آلودگی، ترشحات و عوامل محرکی است که وارد دستگاه تنفسی شده است. بنابراین سرفه یک مکانیسم دفاعی است که هدفش محافظت از مجاری تنفسی و پاکسازی آن‌هاست.

تیم تحریریه حال
۲۰ / ۰۲ / ۰۱
سالک
نکاتی درباره بیماری سالک و علائم و درمان آن

بیماری سالک یک بیماری انگلی است که بعد از مالاریا، در رده دوم بیماری‌های انگلی مهم قرار دارد. این بیماری مخصوص مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری بوده و به دلیل عفونت ناشی از انگل‌ لیشمانیا ایجاد می‌شود. کانون‌های اصلی بیماری سالک در ایران، استان‌های سیستان و بلوچستان، اصفهان، سمنان، یزد، خوزستان، هرمزگان، فارس، گلستان و بوشهر هستند. انگل لیشمانیا از طریق گزش پشه خاکی آلوده منتشر می‌شود و معمولا ۳ تا ۱۲ ماه بعد از گزش، علائم اولیه بیماری آشکار می‌شود. در واقع، انگلی که از طریق گزش پشه‌های خاکی آلوده به انسان سرایت می‌کند، این بیماری را به وجود می‌آورد. برای دریافت راهنمایی از پزشکان متخصص درباره این بیماری می‌توانید از دکتر آنلاین پوست حال کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۲۸ / ۰۴ / ۰۰
۱۰ علت سوزش کف پا و روش های درمان آن

احساس سوزش کف پا یک تجربه ناخوشایند و گاهی دردناک است که می‌تواند گذران زندگی را برای فرد سخت کند. برخی آن را یک مسئله پیش پا افتاده و جزئی تلقی کرده و سعی می‌کنند در خانه به مداوای آن بپردازند. اما حقیقت این است که اگر دائما احساس سوزش در پاهایتان دارید، ممکن است اختلالی در وضعیت سلامتی شما روی داده یا در حـال وقوع باشد. دلیل سوزش کف پا بسیار متنوع است و ممکن است یک علامت خفیف از یک بیماری جزئی یا نشان دهنده یک بیماری جدی باشد که نیاز به مداخله پزشکی دارد. احساس سوزش در کف پا که با گرم شدن آن همراه بوده و در شب تشدید می‌شود را سندروم Grierson-Gopalan می‌نامند که ممکن است به مچ و حتی ساق پا هم منتقل شود. این بیماری بیشتر در سنین بالای ۵۰ سالگی رخ می‌دهد و گاهی با گزگز و خواب رفتن پاها هم همراه است.

سارا صاحبی
۲۰ / ۱۱ / ۹۹
همه چیز درباره قند خون / آیا افت قند خون باعث مرگ میشود

قند خون یا گلوکز، قند اصلی موجود در خون است. بدن ما گلوکز را از غذایی که می‌خوریم دریافت می‌کند. این قند خون منبع مهمی از انرژی است و مواد مغذی مورد نیاز بدن، عضلات و سیستم عصبی را تامین می‌کند. جذب، ذخیره و تولید گلوگز به صورت مداوم توسط فرآیندهای پیچیده‌ای توسط روده کوچک، کبد و لوزالمعده تنظیم می‌شود. بعد از خوردن کربوهیدرات توسط فرد، گلوکز وارد جریان خون می‌شود.

سارا صاحبی
۱۸ / ۱۰ / ۹۹
علائم حساسیت فصلی
علائم حساسیت فصلی و روش های درمان آن

علائم حساسیت فصلی گاهی آنقدر اذیت کننده است که افراد به سرعت به دنبال راه درمانی برای آن هستند. این حساسیت معمولا با نشانه‌هایی مثل عطسه‌های کلافه‌کننده و طولانی (مخصوصا در فضای آزاد)، سرفه، در مواردی کهیر و خارش‌های پوستی یا علائم دیگری آشکار می‌شود. اگر به دنبال راهی سریع برای درمان حساسیت فصلی هستید بهتر است با یک دکتر عمومی آنلاین مشورت کرده و داروی خود را دریافت کنید.

پشتیبانی حال
۱۰ / ۰۳ / ۰۰
قارچ واژن
قارچ واژن چیست؟

قارچ واژن یا عفونت قارچی واژینال که به نام کاندیدیازیس نیز شناخته‌ می‌شود‌، یک بیماری شایع است. واژن سالم شامل باکتری‌ها و سلول‌های قارچ‌ است. اما وقتی تعادل باکتری‌ها و قارچ تغییر‌ می‌کند‌، سلول‌های قارچی می‌توانند تکثیر شوند. این اتفاق باعث خارش شدید‌، تورم و تحریک‌ ناحیه تناسلی می‌شود.

پشتیبانی حال
۱۷ / ۰۳ / ۰۰
نظرات کاربران
افزودن نظر