جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

واژینوز باکتریال / نشانه های بیماری واژینوز باکتریایی و راه درمان آن

واژینوز باکتریال
۰۶ آذر

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

واژینوز باکتریال یا واژینوز باکتریایی (Bacterial vaginosis) نوعی عفونت شایع واژن است که در اثر به هم خوردن تعادل طبیعی برخی از باکتری‌هایی که در واژن وجود دارند، روی می‌دهد. این بیماری با علائمی مثل وجود ترشحات سفید مایل به خاکستری که بویی شبیه بوی ماهی دارد، شناسایی می‌شود. البته افراد مختلف ممکن است علائم دیگری از آن را هم تجربه کنند. خوشبختانه واژینوز باکتریایی قابل درمان است و به دلیل ماهیت باکتریایی بیماری، می‌توان آن را به کمک داروهای آنتی بیوتیک رفع کرد. اگر می‌خواهید درباره این بیماری بیش‌تر دانید، مطالعه مقاله پیش رو به شما کمک خواهد کرد.

واژینوز باکتریال چیست

واژینوز باکتریال چیست

همه زنان سالم در واژن خود مقداری باکتری دارند. اگر تعداد این باکتری‌ها در اثر عوامل مختلف تغییر کند و رشد گروهی از آن‌ها بیش‌تر شود، تعادل طبیعی باکتریایی واژن به هم می‌خورد. این موضوع منجر به یک عفونت واژینال می‌شود که شایع‌ترین علت ترشحات غیرطبیعی واژن در زنانی است که در سنین باروری (۱۵ تا ۴۴ سال) قرار دارند.

طبق آمارها از هر سه زن فعال جنسی، یک نفر به واژینوز باکتریال دچار می‌شود. گفته می‌شود که نیمی از این زنان هیچ نشانه‌ای از بیماری را تجربه نمی‌کنند؛ اما گروهی ممکن است علائمی مانند ترشحات غیرطبیعی واژینال با بویی ناخوشایند داشته باشند. زنان مبتلا در صورت عدم درمان، با عوارضی مثل زایمان زودرس و بالارفتن احتمال ابتلا به عفونت‌ یا بیماری های مقاربتی مواجه خواهند شد.

علایم واژینوز باکتریال

گاهی واژینوز باکتریال هیچ علامتی در مبتلایان ایجاد نمی‌کند. اما برخی دیگر از افراد، علائم خاصی دارند که به تشخیص بهتر بیماری کمک می‌کند. مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • بوی بد واژن که مشخصا بویی شبیه بوی ماهی است. این بو معمولا بعد از رابطه جنسی یا در طول دوران قاعدگی، شدیدتر و بیش‌تر حس می‌شود
  • خروج ترشحات رقیق سفید، خاکستری یا سبز از واژن
  • احساس سوزش در هنگام خروج ادرار
  • درد، سوزش یا خارش در واژن

علائم واژینوز باکتریایی

علت ایجاد واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. موارد زیر از مهم‌ترین دلایلی هستند که در این عارضه نقش دارند:

  • کمبود طبیعی باکتری لاکتوباسیل

نوعی باکتری به نام لاکتوباسیلوس محیط واژن را کمی اسیدی نگه می‌دارد تا باکتری‌های مضر نتوانند به خوبی رشد کنند. اگر سطح این باکتری در واژن به دلایلی کم شود یا به طور طبیعی کم‌تر از حد نرمال باشد، باکتری‌های بد می‌توانند در آن به خوبی رشد کنند.

  • روابط جنسی (شرکای جنسی متعدد)

واژینوز باکتریال از طریق جنسی منتقل نمی‌شود؛ اما فعالیت جنسی می‌تواند در ابتلا به آن نقش داشته باشد. البته زنانی که رابطه جنسی نداشته‌اند هم ممکن است به آن دچار شوند. پزشکان می‌گویند فعالیت جنسی می‌تواند محیط باکتریایی واژن را تغییر دهد و به رشد بیش‌ از حد باکتری‌ها منجر شود. ارتباط جنسی با افراد مختلف ممکن است تعادل باکتریایی محیط واژن را مختل کند. برای آگاهی از بیماری hpv و یا اقدام به خرید واکسن گارداسیل خارجی یا ایرانی، میتوانید این مطلب را مطالعه و اقدام به خرید کنید.

  • دوش گرفتن مکرر واژینال

شست‌و‌شوی مداوم واژینال یکی از عواملی است که می‌تواند تعادل باکتری‌های خوب و بد را به هم بزند و با افزایش رشد باکتری‌های مضر، باعث این بیماری و در نتیجه واژینوز باکتریال شود. صابون‌های معطر، ژل‌ها و دئودورانت‌های واژن هم چنین نقشی دارند.

  • IUD داخل رحمی

دستگاه کنترل بارداری IUD داخل رحمی در برخی از زنان به خصوص کسانی که خونریزی نامنظم دارند، باعث واژینوز باکتریایی می‌شود. پزشکان هنوز دقیقا نمی‌دانند که وجود است دستگاه مستقیما باعث افزایش شانس ابتلا به این بیماری می‌شود یا خیر.

  • عفونت های مقاربتی

ابتلا به عفونت‌های مختلف قارچی مانند قارچ واژن و عفونت های باکتریایی و داروهایی که برای درمان آن‌ها استفاده می‌شوند، می‌تواند با تغییر تعادل باکتری‌های واژن باعث واژینوز باکتریایی شود.

بیماری پیلونفریت و راه های درمان آن رابشناسید

علت ایجاد واژینوز باکتریایی

درمان واژینوز باکتریال

آنتی بیوتیک‌ها بهترین گزینه برای درمان واژینوز باکتریال هستند. مترونیدازول، کلیندامایسین و تینیدازول از مهم‌ترین آنتی بیوتیک‌های مورد استفاده برای این بیماری هستند که هم به شکل خوراکی و هم موضعی (ژل یا کرم واژینال) مصرف می‌شوند. این داروها معمولا برای مدت پنج تا هفت روز تجویز می‌شوند و لازم است حتی در صورت برطرف‌شدن زودهنگام علائم، طول دوره درمان را کامل کنید. در صورت توقف مصرف دارو پیش از پایان دوره، ممکن است عفونت مجددا عود کند.

پزشکان احتمال می‌دهند که حدود ۸۰ درصد زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی دوباره به آن مبتلا شوند و ۱۰ تا ۱۵ درصد بیماران، به بیش از یک دوره درمانی (چند دوره درمان متوالی) نیاز داشته باشند. شما می‌توانید این آنتی بیوتیک‌ها را به صورت غیرحضوری و از طریق داروخانه آنلاین حال تهیه کنید.

عوارض واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال اغلب یک عفونت آزاردهنده است که می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات دیگری هم شود. عدم تشخیص و درمان کامل این بیماری، در برخی از زنان باعث مشکلات جدی زیر خواهد شد:

زایمان زودرس در زنان باردار

زنان مبتلا به واژینوز باکتریال بیش از دیگران در معرض زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس قرار دارند.

سایر مشکلات احتمالی در زمان بارداری

زنان مبتلا به این بیماری ممکن است سقط جنین داشته باشند یا نوزادانی با وزن پایین‌تر از معمول به دنیا ‌آورند. ضمنا احتمال موفقیت روش‌های درمان ناباروری مثل لقاح مصنوعی یا IVF در آن‌ها کم‌تر است.

زایمان زودرس

عفونت های مقاربتی

عدم درمان واژینوز باکتریال، با کاهش دفاع طبیعی بدن در برابر عفونت می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت‌های مقاربتی مثل بیماری کلامیدیا، تبخال تناسلی، سوزاک و HIV را افزایش دهد. درباره آزمایش بیماری های مقاربتی و انجام آن بیشتر بدانید

بیماری التهابی لگن (PID)

عفونت ناشی از واژینوز باکتریایی در صورت عدم درمان می‌تواند باعث گسترش عفونت به سایر بخش‌های دستگاه تولیدمثل زنان مثل رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ و ابتلا به بیماری التهابی لگن شود.

درباره تزریق سفازولین در منزل و نحوه انجام آن بیشتر بدانید

پزشک متخصص برای درمان واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریال یک عفونت شایع و خفیف واژینال است، اما می‌تواند شما را در برابر عوارض جدی و خطرناکی آسیب‌پذیر کند. اگر متوجه علائم این بیماری یا وضعیت غیرعادی شدید، مشورت با یک پزشک متخصص را به تعویق نیندازید. تشخیص و درمان زودهنگام تا حد زیادی شانس درمان کامل و پیشگیری از عود مجدد علائم را کاهش می‌دهد. اگر وقت کافی برای مراجعه به پزشک ندارید یا از بیان مشکلات خود در مشاوره حضوری خجالت می‌کشید، دکتر زنان آنلاین می‌تواند یک راهکار مناسب باشد.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”واژینوز باکتریال چیست و چگونه درمان میشود” answer-0=”این یک عفونت باکتریایی واژینال است که در اثر اختلال در تعادل باکتری‌های موجود در واژن ایجاد می‌شود. بهترین دارو برای درمان این بیماری، آنتی بیوتیک‌های خوراکی یا واژینال هستند. البته رعایت بهداشت فردی، کاهش دفعات استفاده از دوش واژینال و مصرف محصولات پروبیوتیک هم به درمان آن کمک می‌کند.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”واژینوز باکتری چیست” answer-1=”این یک عفونت باکتریایی است که در اثر به هم خوردن تعادل در باکتری‌ها و رشد بیش از حد برخی از باکتری‌های واژن مثل گاردنرلا واژینالیس روی می‌دهد.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

 

 

منابع

cdc.gov

mayoclinic.org

my.clevelandclinic.org

plannedparenthood.org

womenshealth.gov

webmd.com

 

مقالات مرتبط

سینوزیت
علائم سینوزیت و روش های کاربردی درمان آن

به التهاب یا تورم بافت پوششی سینوس‌ها اصطلاحا سینوزیت یا عفونت سینوسی گفته می‌شود. این عارضه ممکن است در اثر عفونت، تحریک به وسیله مواد شیمیایی، وجود پولیپ، انحراف تیغه بینی، آلرژي و... به وجود آید. این یک عفونت عمدتا غیرواگیردار است که به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شود. این عارضه معمولا پس از عفونت‌هایی که دستگاه تنفسی فوقاتی را درگیر می‌کند، ایجاد می‌شود. عفونت سینوسی نشانه‌های خاص و منحصر به فردی دارد که پزشک از آن‌ها برای تشخیص این عارضه استفاده می‌کند.

سارا صاحبی
۳۰ / ۰۴ / ۰۰
علائم آبله مرغان چیست؟
علائم آبله مرغان چیست؟

آبله مرغان یک بیماری مسری است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می‌شود. آبله مرغان می‌تواند باعث ایجاد بثورات خارش‌دار و تاول مانند شود. راش‌های پوستی ابتدا روی قفسه سینه، پشت و صورت ظاهر می‌شود و سپس در تمام بدن پخش می‌شود. این بیماری به‌طور میانگین بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ تاول خارش‌دار روی بدن ایجاد می‌کند. آبله مرغان می‌تواند یک تهدید جدی برای سلامت باشد، به ویژه در نوزادان، نوجوانان، بزرگسالان، زنان باردار. همچنین در افرادی که بدن‌شان توانایی کمتری برای مبارزه با میکروب‌ها و بیماری‌ها را دارد و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است؛ این بیماری می‌تواند تهدید جدی‌تری باشد. بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به آبله مرغان، تزریق واکسن آبله مرغان است. این بیماری نیز مانند دیگر بیماری‌ها با علائمی همراه است که اگر زودتر تشخیص داده شوند، درمان آن راحت‌تر می‌شود. در این مطلب در مورد آبله مرغان، علائم آن و مراقبت‌هایی که لازم است در طی این بیماری به عمل بیایند نکاتی را می‌گوییم.

پشتیبانی حال
۱۹ / ۰۸ / ۰۰
مننژیت
مننژیت چه علائمی ایجاد می‌کند؟

مغز و نخاع انسان‌ توسط غشاهای محافظتی به نام مننژ پوشیده و محافظت می‌شود. زمانی که مایع اطراف این غشاها دچار عفونت و التهاب شوند، عارضه‌ای به نام مننژیت روی می‌دهد. این بیماری می‌تواند در همه افراد، حتی نوزادان ایجاد شود و در صورت عدم درمان سریع، عوارض بسیار جدی به دنبال داشته باشد. در شدیدترین حالت، این عارضه از طریق مسمومیت شدید خونی، منجر به بروز آسیب‌های دائمی در اعصاب بدن یا مغز می‌شود. برای مشورت با پزشک متخصص در این زمینه، از مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۰۸ / ۰۶ / ۰۰
درمان آبسه دندان
آبسه دندان / عوارض آبسه و راه های درمان آن

آبسه دندان عفونتی است که در ریشه دندان یا در لثه ایجاد می شود. این بیماری توسط باکتری هایی ایجاد می شود که معمولاً به دلیل حفره ها، بیماری لثه یا آسیب به دندان وارد دندان یا لثه شده اند. این باکتری می تواند به بافت اطراف گسترش یابد و باعث ایجاد یک پاکت چرک شود. این پاکت چرکی به آبسه معروف است.

تیم تحریریه حال
۱۹ / ۰۷ / ۰۱
لارنژیت
آیا لارنژیت مسری است؟

لارنژیت یک اختلال در سلامتی است که شایع‌ترین نشانه آن التهاب حنجره است. دلیل اصلی لارنژیت معمولا عفونت ویروسی است و اغلب بهبود یافتن آن تا دو هفته طول می‌کشد، اما در برخی از موارد لارنژیت می‌تواند وضعیت پیچیده‌تری را برای سلامتی بیمار ایجاد کند. در مطلب زیر درباره عوامل بروز لارنژیت، درمان و راه‌های پیش‌گیری از آن صحبت می‌کنیم.

ندا ناجی
۰۳ / ۰۸ / ۰۰
هاری
بیماری هاری | آشنایی با علائم و راه‌کارهای پیشگیرانه

هاری ویروسی کشنده است که از بزاق حیوانات آلوده به انسان منتقل می‌شود. این ویروس معمولا از طریق گاز گرفته شدن توسط حیوان مبتلا، منتقل می‌شود. حیواناتی که با احتمالی زیاد بیماری هاری را منتقل می‌کنند شامل سگ، خفاش، کایوت، روباه، راکون و گربه هستند. هنگامی که علائم این بیماری در فرد نمایان می‌شوند، احتمال مرگ بسیار زیاد است. به همین دلیل، هرکسی که خطر ابتلا به هاری دارد، باید برای محافظت از این بیماری، واکسن هاری دریافت کند. عواملی که می‌توانند خطر ابتلا را افزایش دهند عبارتند از:

پشتیبانی حال
۱۷ / ۰۳ / ۰۰
نظرات کاربران
افزودن نظر