haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

واژینوز باکتریال / نشانه های بیماری واژینوز باکتریایی و راه درمان آن

سارا صاحبی
واژینوز باکتریال
۰۶ آذر

واژینوز باکتریال یا واژینوز باکتریایی (Bacterial vaginosis) نوعی عفونت شایع واژن است که در اثر به هم خوردن تعادل طبیعی برخی از باکتری‌هایی که در واژن وجود دارند، روی می‌دهد. این بیماری با علائمی مثل وجود ترشحات سفید مایل به خاکستری که بویی شبیه بوی ماهی دارد، شناسایی می‌شود. البته افراد مختلف ممکن است علائم دیگری از آن را هم تجربه کنند. خوشبختانه واژینوز باکتریایی قابل درمان است و به دلیل ماهیت باکتریایی بیماری، می‌توان آن را به کمک داروهای آنتی بیوتیک رفع کرد. اگر می‌خواهید درباره این بیماری بیش‌تر دانید، مطالعه مقاله پیش رو به شما کمک خواهد کرد.

واژینوز باکتریال چیست

واژینوز باکتریال چیست

همه زنان سالم در واژن خود مقداری باکتری دارند. اگر تعداد این باکتری‌ها در اثر عوامل مختلف تغییر کند و رشد گروهی از آن‌ها بیش‌تر شود، تعادل طبیعی باکتریایی واژن به هم می‌خورد. این موضوع منجر به یک عفونت واژینال می‌شود که شایع‌ترین علت ترشحات غیرطبیعی واژن در زنانی است که در سنین باروری (۱۵ تا ۴۴ سال) قرار دارند.

طبق آمارها از هر سه زن فعال جنسی، یک نفر به واژینوز باکتریال دچار می‌شود. گفته می‌شود که نیمی از این زنان هیچ نشانه‌ای از بیماری را تجربه نمی‌کنند؛ اما گروهی ممکن است علائمی مانند ترشحات غیرطبیعی واژینال با بویی ناخوشایند داشته باشند. زنان مبتلا در صورت عدم درمان، با عوارضی مثل زایمان زودرس و بالارفتن احتمال ابتلا به عفونت‌ یا بیماری های مقاربتی مواجه خواهند شد.

علایم واژینوز باکتریال

گاهی واژینوز باکتریال هیچ علامتی در مبتلایان ایجاد نمی‌کند. اما برخی دیگر از افراد، علائم خاصی دارند که به تشخیص بهتر بیماری کمک می‌کند. مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • بوی بد واژن که مشخصا بویی شبیه بوی ماهی است. این بو معمولا بعد از رابطه جنسی یا در طول دوران قاعدگی، شدیدتر و بیش‌تر حس می‌شود
  • خروج ترشحات رقیق سفید، خاکستری یا سبز از واژن
  • احساس سوزش در هنگام خروج ادرار
  • درد، سوزش یا خارش در واژن

علائم واژینوز باکتریایی

علت ایجاد واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. موارد زیر از مهم‌ترین دلایلی هستند که در این عارضه نقش دارند:

  • کمبود طبیعی باکتری لاکتوباسیل

نوعی باکتری به نام لاکتوباسیلوس محیط واژن را کمی اسیدی نگه می‌دارد تا باکتری‌های مضر نتوانند به خوبی رشد کنند. اگر سطح این باکتری در واژن به دلایلی کم شود یا به طور طبیعی کم‌تر از حد نرمال باشد، باکتری‌های بد می‌توانند در آن به خوبی رشد کنند.

  • روابط جنسی (شرکای جنسی متعدد)

واژینوز باکتریال از طریق جنسی منتقل نمی‌شود؛ اما فعالیت جنسی می‌تواند در ابتلا به آن نقش داشته باشد. البته زنانی که رابطه جنسی نداشته‌اند هم ممکن است به آن دچار شوند. پزشکان می‌گویند فعالیت جنسی می‌تواند محیط باکتریایی واژن را تغییر دهد و به رشد بیش‌ از حد باکتری‌ها منجر شود. ارتباط جنسی با افراد مختلف ممکن است تعادل باکتریایی محیط واژن را مختل کند. برای آگاهی از بیماری hpv و یا اقدام به خرید واکسن گارداسیل خارجی یا ایرانی، میتوانید این مطلب را مطالعه و اقدام به خرید کنید.

  • دوش گرفتن مکرر واژینال

شست‌و‌شوی مداوم واژینال یکی از عواملی است که می‌تواند تعادل باکتری‌های خوب و بد را به هم بزند و با افزایش رشد باکتری‌های مضر، باعث این بیماری و در نتیجه واژینوز باکتریال شود. صابون‌های معطر، ژل‌ها و دئودورانت‌های واژن هم چنین نقشی دارند.

  • IUD داخل رحمی

دستگاه کنترل بارداری IUD داخل رحمی در برخی از زنان به خصوص کسانی که خونریزی نامنظم دارند، باعث واژینوز باکتریایی می‌شود. پزشکان هنوز دقیقا نمی‌دانند که وجود است دستگاه مستقیما باعث افزایش شانس ابتلا به این بیماری می‌شود یا خیر.

  • عفونت های مقاربتی

ابتلا به عفونت‌های مختلف قارچی مانند قارچ واژن و عفونت های باکتریایی و داروهایی که برای درمان آن‌ها استفاده می‌شوند، می‌تواند با تغییر تعادل باکتری‌های واژن باعث واژینوز باکتریایی شود.

بیماری پیلونفریت و راه های درمان آن رابشناسید

علت ایجاد واژینوز باکتریایی

درمان واژینوز باکتریال

آنتی بیوتیک‌ها بهترین گزینه برای درمان واژینوز باکتریال هستند. مترونیدازول، کلیندامایسین و تینیدازول از مهم‌ترین آنتی بیوتیک‌های مورد استفاده برای این بیماری هستند که هم به شکل خوراکی و هم موضعی (ژل یا کرم واژینال) مصرف می‌شوند. این داروها معمولا برای مدت پنج تا هفت روز تجویز می‌شوند و لازم است حتی در صورت برطرف‌شدن زودهنگام علائم، طول دوره درمان را کامل کنید. در صورت توقف مصرف دارو پیش از پایان دوره، ممکن است عفونت مجددا عود کند.

پزشکان احتمال می‌دهند که حدود ۸۰ درصد زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی دوباره به آن مبتلا شوند و ۱۰ تا ۱۵ درصد بیماران، به بیش از یک دوره درمانی (چند دوره درمان متوالی) نیاز داشته باشند. شما می‌توانید این آنتی بیوتیک‌ها را به صورت غیرحضوری و از طریق داروخانه آنلاین حال تهیه کنید.

عوارض واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال اغلب یک عفونت آزاردهنده است که می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات دیگری هم شود. عدم تشخیص و درمان کامل این بیماری، در برخی از زنان باعث مشکلات جدی زیر خواهد شد:

زایمان زودرس در زنان باردار

زنان مبتلا به واژینوز باکتریال بیش از دیگران در معرض زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس قرار دارند.

سایر مشکلات احتمالی در زمان بارداری

زنان مبتلا به این بیماری ممکن است سقط جنین داشته باشند یا نوزادانی با وزن پایین‌تر از معمول به دنیا ‌آورند. ضمنا احتمال موفقیت روش‌های درمان ناباروری مثل لقاح مصنوعی یا IVF در آن‌ها کم‌تر است.

زایمان زودرس

عفونت های مقاربتی

عدم درمان واژینوز باکتریال، با کاهش دفاع طبیعی بدن در برابر عفونت می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت‌های مقاربتی مثل کلامیدیا، تبخال تناسلی، سوزاک و HIV را افزایش دهد.

بیماری التهابی لگن (PID)

عفونت ناشی از واژینوز باکتریایی در صورت عدم درمان می‌تواند باعث گسترش عفونت به سایر بخش‌های دستگاه تولیدمثل زنان مثل رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ و ابتلا به بیماری التهابی لگن شود.

پزشک متخصص برای درمان واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریال یک عفونت شایع و خفیف واژینال است، اما می‌تواند شما را در برابر عوارض جدی و خطرناکی آسیب‌پذیر کند. اگر متوجه علائم این بیماری یا وضعیت غیرعادی شدید، مشورت با یک پزشک متخصص را به تعویق نیندازید. تشخیص و درمان زودهنگام تا حد زیادی شانس درمان کامل و پیشگیری از عود مجدد علائم را کاهش می‌دهد. اگر وقت کافی برای مراجعه به پزشک ندارید یا از بیان مشکلات خود در مشاوره حضوری خجالت می‌کشید، دکتر زنان آنلاین می‌تواند یک راهکار مناسب باشد.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”واژینوز باکتریال چیست و چگونه درمان میشود” answer-0=”این یک عفونت باکتریایی واژینال است که در اثر اختلال در تعادل باکتری‌های موجود در واژن ایجاد می‌شود. بهترین دارو برای درمان این بیماری، آنتی بیوتیک‌های خوراکی یا واژینال هستند. البته رعایت بهداشت فردی، کاهش دفعات استفاده از دوش واژینال و مصرف محصولات پروبیوتیک هم به درمان آن کمک می‌کند.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”واژینوز باکتری چیست” answer-1=”این یک عفونت باکتریایی است که در اثر به هم خوردن تعادل در باکتری‌ها و رشد بیش از حد برخی از باکتری‌های واژن مثل گاردنرلا واژینالیس روی می‌دهد.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

 

 

منابع

cdc.gov

mayoclinic.org

my.clevelandclinic.org

plannedparenthood.org

womenshealth.gov

webmd.com

 

مقالات مرتبط

هاری
بیماری هاری | آشنایی با علائم و راه‌کارهای پیشگیرانه

هاری ویروسی کشنده است که از بزاق حیوانات آلوده به انسان منتقل می‌شود. این ویروس معمولا از طریق گاز گرفته شدن توسط حیوان مبتلا، منتقل می‌شود. حیواناتی که با احتمالی زیاد بیماری هاری را منتقل می‌کنند شامل سگ، خفاش، کایوت، روباه، راکون و گربه هستند. هنگامی که علائم این بیماری در فرد نمایان می‌شوند، احتمال مرگ بسیار زیاد است. به همین دلیل، هرکسی که خطر ابتلا به هاری دارد، باید برای محافظت از این بیماری، واکسن هاری دریافت کند. عواملی که می‌توانند خطر ابتلا را افزایش دهند عبارتند از:

پشتیبانی حال
۱۷ / ۰۳ / ۰۰
بیماری سل و راه های درمان آن
بیماری سل و مراقبت های بعد از آن

بیماری سل از زمان‌های دور شایع بوده و هنوز هم یکی از عوامل مهم مرگ‌ومیر در جهان است. سل یک بیماری عفونی و واگیردار است و ریه‌های فرد بیمار را درگیر می‌کند. شخصی که به سل دچار می‌شود، باکتری سل را از طریق قطرات تنفسی خود انتقال می‌دهد.

تیم تحریریه حال
۲۶ / ۰۵ / ۰۱
آنفولانزای مرغی در انسان
آنفولانزای مرغی در انسان / نشانه های آنفولانزای مرغی و درمان آن

آنفولانزای مرغی در انسان یا آنفولانزای پرندگان (Avian influenza) نوعی بیماری عفونی ویروسی است که از پرنده‌ای به پرنده دیگر منتقل می‌شود و ویروس این بیماری قابلیت سرایت به انسان را دارد، اما شیوع آن در میان انسان‌ها کم‌تر است.  پرندگان مهاجر آبزی به ویژه اردک‌های وحشی، ناقل طبیعی ویروس این نوع آنفولانزا هستند. البته طیور اهلی، ساحلی و پرندگان شکاری که در طبیعت با این پرندگان مرده یا زنده در تماس باشند، دچار بیماری می‌شوند. واکسیناسیون پرندگان به ویژه در مراکز پرورش این حیوانات می‌تواند تا حد زیای از گسترش این بیماری جلوگیری کند.

سارا صاحبی
۲۳ / ۰۸ / ۰۱
آیا عفونت دستگاه تنفسی تحتانی خطرناک است؟

دستگاه تنفسی تحتانی حد فاصل بین نای و ریه‌ها بوده و از نای، برونش‌ها، برونشیول‌ها، آلوئول‌ها و ریه‌ها تشکیل می‌شود.این ساختارها، هوا را از سیستم تنفسی فوقانی دریافت کرده، اکسیژن آن را جذب و دی اکسید کربن آزاد می‌کنند. ساختارهای دیگر موجود در این سیستم یعنی قفسه سینه و دیافراگم هم از عملکرد آن محافظت و پشتیبانی می‌کنند. زمانی که عفونت از طریق تنفس، خون یا اندام‌های مجاور به این بخش راه پیدا کند، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی روی می‌دهد. در واقع سل، ذات‌الریه، برونشیت و هر نوع عفونتی که در ریه و زیر حنجره ایجاد شود، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی خواهد بود. چنانچه در مورد این عارضه به راهنمایی تخصصی نیاز دارید، از مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۲۹ / ۰۶ / ۰۰
سینوزیت
علائم سینوزیت و روش های کاربردی درمان آن

به التهاب یا تورم بافت پوششی سینوس‌ها اصطلاحا سینوزیت یا عفونت سینوسی گفته می‌شود. این عارضه ممکن است در اثر عفونت، تحریک به وسیله مواد شیمیایی، وجود پولیپ، انحراف تیغه بینی، آلرژي و... به وجود آید. این یک عفونت عمدتا غیرواگیردار است که به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شود. این عارضه معمولا پس از عفونت‌هایی که دستگاه تنفسی فوقاتی را درگیر می‌کند، ایجاد می‌شود. عفونت سینوسی نشانه‌های خاص و منحصر به فردی دارد که پزشک از آن‌ها برای تشخیص این عارضه استفاده می‌کند.

سارا صاحبی
۳۰ / ۰۴ / ۰۰
ذات الریه کودک
درمان ذات الریه کودک / بیماری عفونی شایع در کودکان

درمان ذات الریه یا سینه پهلو یا پنومونی، که نوعی عفونت ریه به حساب می‌آید بسیار مهم است. وقتی کسی به این بیماری مبتلا می‌شود، کیسه‌های هوای درون ریه‌هایش پر از مایع می‌شوند، رسیدن اکسیژن به بدن او سخت می‌شود و او به دشواری نفس می‌کشد.

تیم تحریریه حال
۲۳ / ۰۶ / ۰۱