haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

زندگی مشترک در بحران: بعد از خیانت چطور دوباره زندگیم را بسازم؟

حال-بعد از خیانت چطور رابطه را بسازم
۲۹ مهر

بعد از خیانت همسر چه کنیم؟ میخواهید زندگی‌تان را نجات دهید ولی نیاز به کمک دارید؟ بعد از خیانت احساس می‌کنید که زندگی رنگ و بوی قبلی را ندارد؟ از طرفی احساس می‌کنید که تحمل خیانت سخت است و از طرفی هم نمی‌خواهید زندگی‌تان را از دست بدهید؟

در این مطلب قصد داریم در مورد علت خیانت مردها و همینطور تکنیک‌های ترمیم رابطه بعد از خیانت شریک زندگی‌تان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

علت خیانت چیست؟

قبل از اینکه در مورد علت خیانت مردها حرف بزنیم و به دنبال دلیل بگردیم بهتر است خیانت را تعریف کنیم. به نظرتان خیانت چیست؟ صرفا داشتن رابطه جنسی با فرد دیگر و خارج از محدوده ازدواج خیانت حساب می‌شود؟ رابرت ویس مددکار اجتماعی؛ خیانت مردها را جایگزین کردن فردی به جای همسر در رابطه جسمی و عاطفی تعریف می‌کند. بگذارید یک مثال ساده بزنیم. امروزه شبکه‌های اجتماعی تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک و.. ساعت‌های طولانی از زندگی افراد را به خودشان اختصاص می‌دهند.

خیلی از همسران از اینکه شریک زندگی‌شان بخشی از زمان دونفره‌ آنها را به استفاده کردن از شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهد ناراضی هستند. البته منظورمان این نیست که هر استفاده‌ای از این رسانه‌های اجتماعی نماد خیانت است. بلکه اگر این ابزارها بین شما و شریک زندگی‌تان فاصله بیاندازند و موجب سردی رابطه شوند میتوانند همدست خیانت‌تان باشند. گمان میکنم بیشتر افراد این نظریه را قبول دارند که سردی و بی‌توجهی زوجین به همدیگر میتواند یکی از دلایل خیانت همسر باشد. حالا برمی‌گردیم به سوال اصلی‌مان، «علت خیانت مردان چیست؟». دلایل مختلفی برای تقلب در رابطه وجود دارد مثل:

تعریف مردها از وفاداری

تعهد و وفاداری علاوه بر به زبان آوردن نیاز به اثبات دارد. هنوز مردانی وجود دارند که بیشتر از عمل کردن به دنبال بیان کلمات زیبا در قالب جملات هستند. قبل از اینکه حرف‌های یک مرد را باور کنید بهتر است یک رابطه مستقیم بین حرف‌ها و رفتارش پیدا کنید.

  • یک مرد متکبر: چنین مردانی خودشان را بالاتر از دیگران می‌بینند و این شامل شریک زندگی‌شان هم می‌شود. پس خودشان را برای انجام هر کاری مجاز میدانند و اگر نتوانند نیازهایشان را با همسر خود مرتفع کند به خودشان حق می‌دهند که به سرعت دنبال یک جایگزین تاره بگردند.
  • مردان نابالغ و ضعیف: اگر تصور کند توجهی که از همسرش دریافت می‌کند، کافی نیست. به سراغ فردی می‌رود که نیازهایش را در اولویت لیستش قرار دهد و او را در توجهش غرق کند. در زندگی با مردان نابالغ و ضعیف نمی‌توانید انتظاری مشابه داشته باشید زیرا آنها لزوما شما را در اولویت لیستشان قرار نمی‌دهند. گاهی مردان نمی‌توانند به سادگی به یک رابطه متعهد باشند. این عدم تعهد میتواند به دلیل مشکلات مشروع زناشویی یا زخم‌های روحی باشند که هنوز درمان نشده‌اند. چنین مردانی به دنبال درمان مشکلات شخصی‌شان هستند ولی تصور درستی از این مشکلات هم ندارند به همین دلیل به دنبال راهی برای برطرف کردن نیازشان هستند دقیقا شبیه معتادان به مواد مخدر.
  • علت بعدی خیانت مردان کاملا اگاهانه و با تصمیم قبلی است. آنها به دنبال یک فرد دوم در زندگی‌شان هستند به همین دلیل رابطه جدیدی را آغاز می‌کنند.
  • بعضی از مردها هم اعتقادی به تک همسری ندارند و وفاداری در آخرین جایگاه لیست شخصی‌شان است.

بیشتر بخوانید: ۵ ماده غذایی مفید برای کوچک شدن فیبروم

بعد از خیانت همسر چه کنیم؟

بهترین شاخص برای تعیین یک رابطه سالم این است که ببینید چقدر به شریک زندگی‌تان اعتماد دارید؟ آیا فردی صادق است؟ همسرتان تا چه اندازه به شغلش، دوستان یا خانواده‌اش وفادار است؟ چنین سوالاتی به شما کمک می‌کند تا حدودی علت خیانت مرد زندگی‌تان را پیدا کنید. حتما می‌پرسید بعد از خیانت همسر چه کنیم؟ آیا جای زخمی که به ما زده با فهمیدن دلیلش بهتر می‌شود؟ فهمیدن دلیل خیانت در رابطه عاشقانه به بهبود شما کمک نمی‌کند ولی به بخشی از سوالات ذهنی‌تان پاسخ می دهد و با ذهنی آرام‌تر میتوانید صدمات روحیتان را بهبود ببخشید.

در قدم بعدی؛

  • با احساس‌تان صادق باشید

برای درمان احساسی که دارید اول باید با خودتان روراست باشید. بعد از خیانت همسرتان چه حسی دارید؟ روی حستان اسم بگذارید. خشمگین هستید؟ متعجبید؟ ناراحتید؟ احساس ناامنی می‌کنید؟ ترسیدید یا از او متنفرید؟ خجالت می‌کشید؟ سردرگم هستید یا…

  • از فکر تلافی کردن بیرون بیایید

در برخی از انواع خیانت ممکن است فکر کنید تلافی کردن بهترین راه حل است. خیانت شبیه جای سوختگی یا برش عمیق روی بدن است. برای درمان حاضرید یک بار دیگر خودتان را بسوزانید یا برشی عمیقتر روی بدنتان ایجاد کنید؟! بنابراین یادتان بیاید که انتقام هیچ وقت یک راه حل نیست، فقط به شما صدمه بیشتری می‌زند و روند بهبودی‌تان را به تاخیر می‌اندازد.

  • کمی فاصله بگیرید

زمانی که متوجه خیانت همسرتان می‌شوید بهتر است کمی از او فاصله بگیرید. بیشتر اوقات خانمها روند برعکسی را در پیش می‌گیرند. بیشتر همسرشان را کنترل می‌کنند؛ گاهی او را تعقیب می‌کنند؛ هر لحظه می‌پرسند کجایی و چکار میکنی و … اما هیچ یک از این کارها آتش درونتان را کمتر نمی‌کند. پس فقط کمی او را به حـال خودش بگذارید و از برقراری ارتباط فیزیکی و احساسی دوری کنید. چون هر برخوردی میتواند مانند بنزین اتش درونتان را شعله ور کند و اگر می‌خواهید زندگی‌تان را حفظ کنید بهتر است در این مرحله پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید.

بیشتر بخوانید: چسبندگی رحم و نقش آن در بارداری

  • مشاوره و تفکر

خوب است در این مورد با فردی متخصص و مورد اعتماد صحبت کنید. احساسات خودتان را بیرون بریزید. یک صحبت صادقانه میتواند شما را برای گرفتن تصمیمی جدی در مورد رابطه‌تان یاری دهد. راه‌های موجود برای درست کردن رابطه یا قطع آن را بررسی کنید. آیا می‌توانید با این خاطره خیانت و پیامدهای احتمالی آن کنار بیایید؟ درون نگری کمک می‌کند تا با بررسی رابطه‌تان تصمیمی قطعی و مناسب بگیرید.

  • با کسی که به شما خیانت کرده صحبت کنید

باید با همسرتان حرف بزنید. به جای اینکه بگویید: «چرا به من خیانت کردی»؛ تمامی جملاتتان را با کلمه من و تمرکز روی احساس خودتان شروع کنید. مثلا «من بعد از فهمیدن این موضوع به شدت شوکه و متعجب شدم و…». ممکن است در این مکالمه یک سری بهانه و توجیه بشنوید ولی این فرصت خوبی است تا در مورد احساسات ناخوشایندتان با فرد مورد نظر حرف بزنید. اگر یک صحبت رو در رو برایتان سخت است از نوشتن نامه کمک بگیرید یا حرف‌هایتان را بنویسید و از روی آن بخوانید.

اثر استرس بر قاعدگی چگونه است؟

  • تصمیم‌گیری نهایی

نگه داشتن یک رابطه یا پایان رابطه بعد از خیانت، به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع خیانت، عمق رابطه، اهمیت فرد در زندگی‌تان و.. روی تصمیم‌گیری‌تان موثر هستند. ولی پیش از هر تصمیمی باید بتوانید آتش درونتان را مدیریت کنید و زخم‌هایی که بر روحتان بر جای مانده را کمی تسکین دهید. در نهایت شما کسی هستید که برای زندگی‌اش تصمیم می‌گیرد.

در خاطر داشته باشید هر جای مسیر احساس کردید که نیاز دارید که با کسی مشورت کنید و در این مسیر با خیال راحت‌تر قدم بردارید حال و مشاورانش در کنار شما هستند. برای هم‌فکری با مشاوران حال کافیست به قسمت مشاوره آنلاین در سایت بروید یا با مراجعه به گوگل پلی اپلیکیشن را نصب کنید با بهترین مشاوران و روانشناسان صحبت کنید. اگر هم احساس کردید که نیاز دارید در این موضوع مقالات بیشتری بخوانید کافی‌است در قسمت بلاگ سایت یا مجله اپلیکیشن کلمه خیانت را جستجو کنید.

 

سوالات متداول

پس از تجربه خیانت چه باید کرد؟

با احساس‌تان صادق باشید، از فکر تلافی بیرون بیایید، کمی فاصله بگیرید، مشاوره و تفکر کنید و با کسی که به شما خیانت کرده صحبت کنید.

خیانت چیست؟

خیانت به موضوعی اطلاق می شود که یک عضو از یک رابطه ازدواج، اقدام به برقراری رابطه ای خارج از چارچوب ازدواج کند.

منابع:

 

مقالات مرتبط

راه‌های تبدیل عشق یکطرفه به دوطرفه
مدیریت رابطه عاطفی: ۵ روش برای رهایی از عشق یک طرفه

زمانی که عاشق می‌شوید مغزتان مواد شیمیایی خاصی تولید میکند که باعث احساس مسرت و خوشحالی زیاد است. اگر این احساس دو طرفه باشد این سرخوشی حـال شما را خوب می‌کند، اما اگر احساس کنید درگیر احساسی به نام عشق یک طرفه شده‌اید، دیگر اوضاع خبری از حس خوب و سرخوشی نیست. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۲۸ / ۰۷ / ۹۸
همسر خودشیفته و شيوه های برخورد مناسب
همسر خودشیفته و شيوه های برخورد مناسب

اختلال شخصیت خودشیفته یکی از انواع اختلالات شخصیت است که ممکن است شریک زندگی شما به آن دچار باشد. در این مقاله به بررسی نشانه های خودشیفتگی در همسران میپردازیم.

پشتیبانی حال
۰۷ / ۱۱ / ۹۷
همسر-خودشيفته
۷روش برخورد مناسب با همسر خودشیفته

غم‌انگیز است دانستن این‌که شما به اندازه‌ای که فکر می‌کنید برای شریک زندگی‌تان اهمیت ندارید. تنهایی در حین باهم‌بودن از بدترین حس‌ها در هر رابطه‌ای است. اگر شریک زندگی‌تان یا کسی که با او رابطه دارید همه‌ی حواسش به خود و دنیای خودش است، باید بگوییم در وضعیت بدی قرار گرفته‌اید . باید بدانید با همسر خودشیفته‌ی خود چگونه رفتار کنید. خودشیفته‌ها خودشان در مرکز زندگی‌ خود قرار دارند و اولویت‌شان خودشان است. آنها به دنبال برآورده کردن نیازهای خودند و می‌توانند به راحتی تمام افراد دور و برشان حتی شمارا نادیده بگیرند. اما این جا پایان دنیا نیست و باید بدانید که می‌توانید با شریک خودشیفته‌تان کنار بیایید. مهم ترین ویژگی‌های‌ افراد خودشیفته و  نارسیست:

پشتیبانی حال
۱۵ / ۱۱ / ۹۷
سرد-شدن-رابطه
۴ راه جلوگيری‌ از سرد شدن رابطه ی‌ عاشقانه

عشق برخلاف تصورمان چیزی نیست که از آسمان بیفتد و بدون توجه‌مان دوامی همیشگی داشته باشد. عاشق‌شدن یک مرحله است و عاشق‌ماندن مرحله‌ی دیگری است که نیازمند استفاده از راهکارهایی‌ برای جلوگیری‌ از سرد شدن این رابطه عاشقانه است. این مورد نیازمند تلاشی پیوسته است تا رابطه‌ی عاشقانه سرد نشود و با همان کیفیت روزهای اول باقی بماند. درست است که رابطه‌ی عاشقانه و اساسا انسان فرمول مشخصی ندارد اما می‌توان از الگوهای تکرارشونده‌ای که در طول زمان شکل گرفته‌اند استفاده کرد و شباهت‌های رفتاری را از میان این الگوها بیرون آورد و در زندگی به کار بست تا درنهایت رابطه‌ای گرم و پرشور خلق شود.اولین قدم برای جلوگیری از سردشدن رابطه‌ی عاشقانه این است که بپذیریم همه‌ی رابطه‌ها بالا و پایین دارند و با دانستن این نکته سراغ راهکارهای سودمند برای رابطه‌مان برویم.

پشتیبانی حال
۱۳ / ۱۱ / ۹۷
ازدواج با دختر بزرگتر از پسر
ازدواج پسر با دختر بزرگتر / آیا ازدواج کنم یا نه؟

ازدواج پسر با دختر بزرگتر همیشه یکی از دغدغه های جوانان بوده و هست. بدیهی است که هر روابط عاشقانه با پستی و بلندی‌هایی همراه هستند. به هر حـال ازدواج و تشکیل خانواده تصمیمی مهم و جدی است که میتواند مسیر زندگی اینده افراد را تغییر دهد.بسیاری معتقدند که اگر عشق واقعی از راه برسد همه چیز آسان‌تر می‌شود. اما در این زمان هم عاشق ماندن خیلی مهمتر از عاشق شدن است.

پشتیبانی حال
۰۹ / ۰۷ / ۹۸
بازیابی-رابطه-عاطفی
راه‌های بازيابی رابطه عاطفی بعد از سرد شدن

چطور رابطه‌ای را که دیگر آن گرمای سابق را ندارد، به روزهای خوشش نزدیک کنید؟ آیا می‌توانید خاطرات خوب‌تان را بار دیگر زنده کنید یا رابطه‌ای جدید و پویا را از دل رابطه‌ عاشقانه ای که سرد شده است بیرون بیاورید؟ باید بگوییم کار دشوار و مسیری طولانی در پیش دارید اما روش‌ها و راه‌کارهای زیادی است که می‌توانید برای احیای یک رابطه انجام دهید و اطمینان داشته باشید که به زحمتش می‌ارزد. در این مقاله به بررسی راهکارهای بازیابی رابطه عاطفی میپردازیم.

پشتیبانی حال
۲۵ / ۰۱ / ۹۸