جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

ازدواج مجدد با همسر سابق / بایدها و نبایدهای ازدواج مجدد بعد از طلاق

ازدواج مجدد با همسر سابق
۱۹ آذر

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

ازدواج مجدد با همسر سابق شاید اصلی‌ترین گزینه بیشتر زوج‌ها نباشد، اما بعضی از زن‌ و شوهرها را به هم برمی‌گرداند. زن و مردهایی که بعد از ازدواج به خود فرصت می‌دهند، روی نقاط ضعف خود کار می‌کنند و به دنبال راه‌حل‌های امتحان‌نشده می‌گردند، بیش از دیگران شانس برگشت به ازدواج قبلی خود را دارند. این موضوع به ویژه برای زوج‌هایی که فرزند دارد بسیار مهم است.

هدف مقاله پیش رو این است که شما را با دلایل بازگشت به ازدواج بعد از جدایی و روش‌های آن آشنا کند. ازدواج بعد از طلاق برای همه زوج‌ها کارساز نیست. به همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند که اگر قصد برگشت به ازدواج قبلی خود را دارید، از مشاور خانواده کمک بگیرید. سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین حال می‌تواند شما را در این زمینه یاری کند.

مشاوره آنلاین روانشناسی

علت بازگشت به ازدواج بعد از جدایی

شاید فکر ازدواج مجدد با همسر سابق ایده‌ای دور از ذهن به نظر برسد؛ اما بخشی از زوج‌ها بعد از طلاق آن را به عنوان بهترین گزینه در نظر می‌گیرند. فروکش‌کردن عصبانیت و ناامیدی، التیام زخم‌ها و ناراحتی‌ها و فرصت بیش‌تر برای فکرکردن به گذشته و اتفاقات آن مسئله‌ای است که برخی از زوج‌ها را به ازدواج بعد از طلاق سوق می‌دهد. به طور کلی، چند دلیل بازگشت به ازدواج بعد از جدایی عبارتند از:

حل مسائل و مشکلات قبلی

اکثر زوج‌هایی که بعد از طلاق مجددا به هم برمی‌گردند، روی مسائلی که منجر به طلاق آن‌ها شده بود کار می‌کنند. گاهی آن‌ها بعد از حل مشکلات متوجه می‌شوند که هنوز به هم علاقه دارند و مسائلی که منجر به طلاق آن‌ها شده آن‌قدر بزرگ و بااهمیت نیستند.

تجربه رشد شخصی

در طول جدایی و طلاق، هر یک از طرفین فرصتی برای فکرکردن به خود و ویژگی‌های شخصیتی خود خواهند داشت. آن‌ها کشف می‌کنند چه کسانی هستند و به شناخت بهتری از خود دست می‌یابند. این تفکر و شناخت اغلب منجر به رشد شخصیتی افراد می‌شود. آن‌ها نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی می‌کنند و از این طریق ممکن است راه‌های عشق‌ورزی مجدد به همسرشان را بیابند.

بهبود مهارت‌های ارتباطی

یکی از دلایل اصلی افراد برای طلاق، فقدان ارتباط باز و صادقانه و عدم توانایی در برقراری یک ارتباط سالم است. نوع ارتباط یا فقدان آن می‌تواند منجر به مشکلات قابل توجهی در زندگی زوج‌ها شود؛ مثلا وقتی مشکلات مالی در یک رابطه وجود داشته باشد، بحث‌نکردن در مورد آن به بدترشدن شرایط منجر می‌شود. گاهی زن و شوهرها بعد از طلاق بر تقویت مهارت‌های ارتباطی خود کار می‌کنند و آن را ارتقا می‌دهند. افرادی که این مهارت را در خود تقویت می‌کنند، تمایل بیش‌تری به برگشت به ازدواج قبلی دارند.

درصورت داشتن سوال در زمینه مشاوره جنسی هم میتوانید از خدمات سکس تراپیست انلاین سامانه حال استفاده کنید.

دلتنگی برای رابطه قبلی

وقتی با گذشت زمان، تب و تاب اختلاف و درگیری با همسر که منجر به طلاق شده است فروکش می‌کند، افراد فرصت بیش‌تری دارند تا در مورد خود و همسرشان فکر کنند. گاهی آن‌ها متوجه می‌شوند چیزی که در مورد آن دعوا می‌کردند، بسیار بی‌ارزش‌تر از پیوند بین آن‌ها است. به همین دلیل ممکن است با گذشت زمان و التیام دردها، به هم فرصت دیگری بدهند و به سراغ ازدواج مجدد با همسر سابق خود بروند. می‌توانید درباره اختلافات زن و شوهر و راه حل آن این مطلب را بخوانید

بخشیدن یکدیگر

هیچ زوجی بی‌دلیل از هم جدا نمی‌شوند و گاهی درد و رنج منجر به جدایی و دلایل آن تا مدت‌ها در افراد باقی می‌ماند. بعضی از زوج‌ها بعد از بخشیدن هم به ازدواج مجدد با همسر سابق خود فکر می‌کنند و در مواردی این کار را عملی می‌کنند. البته این بخشش باید از صمیم قلب باشد وگرنه کاری بیهوده است که به طلاق مجدد منجر خواهد شد.

بخشیدن یکدیگر

نحوه ازدواج مجدد بعد از طلاق

دلایل و نحوه ازدواج بعد از طلاق در زوج‌های مختلف متفاوت است. بسیاری از آن‌ها بعد از فروکش‌کردن دلخوری و عصبانیت و دلتنگ‌شدن برای همسر، به او برمی‌گردند. اگر آمارها را بررسی کنید متوجه می‌شوید که 60 درصد ازدواج‌های مجدد با شکست مواجه می‌شوند و این حتی سریع‌تر از طلاق اول روی می‌دهد.

پس لازم است کارها را به آرامی انجام دهید و برای جلوگیری از شکست مجدد، وقت بیش‌تری را برای استفاده از خدمات مشاوره‌ای و گذراندن دوره‌های آموزشی اختصاص دهید. به نظر می‌رسد که دلایل زنان برای ازدواج مجدد با دلایلی که مردان برای این کار دارند متفاوت است و این دلایل بر نحوه بازگشت آن‌ها به رابطه اثر می‌گذارد:

  • ازدواج مجدد زن بعد از طلاق

زنانی که استقلال مالی ندارند ممکن است مجبور به ازدواج مجدد یا برگشت به رابطه قبلی خود شوند. این وضعیت برای زنانی که از ازدواج قبلی خود فرزند دارند هم رخ می‌دهد. بعضی از مردان از فرزندان به عنوان اهرم فشار برای برگرداندن همسر سابق به رابطه قبلی استفاده می‌کنند.

  • ازدواج مجدد مرد بعد از طلاق

دلایل مردان برای ازدواج مجدد بعد از طلاق ممکن است به مسائلی مثل ناتوانی در نظم‌بخشیدن به زندگی و مشکلاتی از این دست برگردد. اگر فرزندان به پدر سپرده شوند، نگهداری از آن‌ها کار دشواری است و بسیاری از مردان به تنهایی قادر به نگهداری از فرزندان نیستند. این موارد می‌تواند انگیزه‌ای برای ازدواج مجدد با همسر سابق باشد.

ازدواج مجدد بعد از طلاق

 

 چگونه بعد از طلاق دوباره ازدواج کنیم

بازگشت به رابطه قبلی یا ازدواج مجدد می‌تواند یک ریسک باشد؛ چون گاهی در صورت شکست مجدد، افراد را دچار مشکلات بیش‌تری می‌کند. پس لازم است به خوبی جوانب کار را بسنجید، برای خودشناسی وقت بیش‌تری بگذارید و از مشاوره کمک بگیرید.

شما باید دلیل یا دلایل طلاق خود را به خوبی بررسی و ریشه‌یابی کنید. خیانت همسر، سوء مصرف مواد مخدر، مشکلات مالی، اختلالات روانی و هر دلیلی باید به خوبی حل و فصل شود. در واقع کلید ازدواج مجدد با همسر سابق، حل کامل این مسائل است. اگر این اتفاق نیفتد، شما به همان جایگاه قبلی و چه بسا دورتر از آن پرتاب می‌شوید. می‌توانید راهکارهای جلوگیری از خیانت همسر را نیز در این مقاله مطالعه کنید

آیا ازدواج مجدد با همسر سابق درست است

همه چیز بستگی به شرایط زن و شوهر، دلایل طلاق، داشتن فرزند و… دارد. در این زمینه نمی‌توان برای همه زوج‌ها یک نسخه واحد پیچید. مطابق آمارها تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد زوج‌ها بعد از طلاق با هم آشتی می‌کنند. اما از این میان فقط ۶ درصد آن‌ها دوباره به ازدواج و رابطه قبلی خود برمی‌گردند! تحقیقات نشان می‌دهد ۳۰ درصد این زوج‌ها برای بار دوم از هم جدا می‌شوند و این موضوع نشان‌دهنده اهمیت مشکلات حل‌نشده در رابطه مجدد است.

اگر قصد بازگشت به ازدواج قبلی خود را دارید، باید از حل مشکلات قبلی مطمئن شوید. بسیاری از زوج‌ها برای حل این مشکلات از مشاور کمک می‌گیرند. پس بهتر است در مورد تصمیم خود برای ازدواج مجدد با همسر سابق با مشاور خود صحبت کنید. برای این کار می‌توانید از مشاوره خانواده آنلاین در حال کمک بگیرید و به صورت متنی، صوتی یا تصویری با مشاور خود صحبت کنید.

مشاوره به شما کمک می‌کند تا به اختلافات و تعارضاتی که ناگریز به وجود می‌آیند رسیدگی کنید. مشاوره باعث افزایش شانس موفقیت ازدواج مجدد شما خواهد شد. به عبارت دیگر می‌توان گفت مشاوره پی و بنیان رابطه مجدد شما را می‌سازد و ابزارهای موفقیت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

می‌توانید درباره طلاق عاطفی این مطلب را مطالعه کنید

ازدواج مجدد با همسر سابق

بهترین زمان برای ازدواج مجدد بعد از طلاق

هیچکس نمی‌تواند به شما بگوید که بهترین زمان برای ازدواج مجدد بعد از طلاق چه زمانی است. همه چیز به خودتان بستگی دارد. بعضی افراد بلافاصله بعد از طلاق به اشتباه خود پی می‎برند؛ اما برخی دیگر به زمان بیش‌تری نیاز دارند. زمان بازگشت به رابطه قبلی به عوامل زیر وابسته است:

  • رشد شخصی را تجربه کنید و آن را به رابطه برگردانید
  • اشتباهات سابق خود یا همسرتان را فراموش کنید یا ببخشید
  • رابطه مثبتی با همسر یا فرزندان ازدواج قبلی خود بسازید
  • احساس دلتنگی برای رابطه قبلی خود داشته باشید
  • دلایل خود برای طلاق را نادرست یا ناکافی بدانید
  • متوجه شوید که زندگی مجردی برای شما مطلوب نیست

ازدواج مجدد بعد از طلاق با داشتن فرزند

از نظر آماری، زوج‌های دارای فرزند شانس بیش‌تری برای ازدواج مجدد با همسر سابق خود دارند. اما توجه کنید که وجود فرزند نباید دلیل اصلی این کار باشد. اگر مشکلات موجود بین زن و مرد به صورت حل‌نشده باقی بماند، بازگشت به رابطه قبلی فقط شرایط را بدتر می‌کند. در چنین وضعیتی و با شکست مجدد رابطه، فرزندان بیش از قبل ضربه می‌خورند و خانواده متحمل آسیب‌های شدیدتری می‌شود.

اگر از رابطه قبلی خود فرزند دارید و می‌خواهید ازدواج مجدد با همسر سابق خود را تجربه کنید، عجله را کنار بگذارید. دلایل طلاق و مشکلات ریز و درشت رابطه خود را به خوبی بررسی کنید، راه‌حل‌های مناسب را پیدا کنید و با تمرکز بر خودشناسی و حل مشکلات فردی، برای ساخت یک رابطه سالم‌تر تلاش بیش‌تری داشته باشید.

ازدواج مجدد با داشتن فرزند

قبل از ازدواج مجدد با همسر سابق خود مشاوره بگیرید

قبل از این که تصمیم بگیرید به ازدواج سابق خود برگردید، مطمئن شوید که هر دو طرف رابطه آماده این کار هستند.  فراموش نکنید که ازدواج دوم بیش از ازدواج اول به طلاق منجر می‌شود. هرچقدر که شما بعد از طلاق برای رشد شخصیتی خود تلاش کرده‌ باشید، باز هم چیزهایی در شما وجود دارد که ممکن است برای همسر سابق‌تان آزاردهنده باشد.

مشاوران خانواده و ازدواج می‌گویند که باید از گذشته رابطه خود درس بگیرید؛ وگرنه شما و همسرتان محکوم به تکرار همان اشتباهات خواهید بود. در چنین شرایطی مشکلات حل‌نشده و ناتمام مجددا برمی‌گردند. توصیه می‌کنیم که با حضور یک مشاور متخصص، علل طلاق خود را بررسی کنید، مشکلات رابطه قبلی را واکاوی کنید و به دنبال راه‌حل‌های موجود باشید. اگر وقت کافی برای حضور به مراکز مشاوره و دریافت خدمات حضوری را ندارید، از مشاوره آنلاین کمک بگیرید. مشاوره خانواده آنلاین حال به شما کمک می‌کند تا رابطه قبلی خود را درمان کنید و برای ساختن یک رابطه سالم و ازدواج مجدد با همسر سابق خود برنامه‌ریزی کنید.

مشاوره آنلاین برای ازدواج مجدد

سوالات متداول درباره ازدواج مجدد

چگونه بعد از طلاق دوباره ازدواج کنیم

بهتر است بدون مشورت با مشاور به سراغ ازدواج مجدد نروید. یک مشاور به شما کمک می‌کند تا خلاء‌های رفتاری و مشکلات موجود در خود و رابطه‌تان را بشناسید و با حل این مشکلات، یک رابطه سالم را مجددا بسازید.

چقدر بعد از طلاق میشه ازدواج کرد

همه‌ چیز بستگی به خودتان دارد. هر زمان توانستید مشکلات رابطه قبلی را حل کنید، شناخت بهتری از خودتان به دست آورید و اعتماد مجدد ایجاد کنید، آمادگی ازدواج مجدد یا بازگشت به رابطه قبلی را

دارید.

ازدواج مجدد با همسر سابق درست است یا نه؟

بله در صورتی که مشاور ازدواج تایید کرده باشد هیچ ایرادی ندارد

بعد از طلاق چند مدت بعد می توان ازدواج کرد

در مورد مردان محدودیتی وجود ندارد. اما زنان بعد از طلاق باید به مدت سه ماه صبر کنند تا عده آن‌ها بگذرد و پس از آن به عقد مرد دیگری درآیند.

چرا ازدواج مجدد تا این حد مشکل است؟

از نظر آماری شانس طلاق در ازدواج مجدد بیش‌تر است. این موضوع می‌تواند به حل‌نشدن مشکلات منجر به طلاق اول مرتبط باشد. عجله برای ازدواج مجدد و بی‌توجهی به دلایل طلاق و ریشه‌یابی آن از عوامل موثر در این مشکل هستند.

آیا برای تصمیم به ازدواج مجدد دلایل محکمی دارید؟

اجازه ندهید وجود فرزندان، مشکلات مالی، کمبودهای عاطفی و… شما را وادار به حضور مجدد در یک رابطه ناسالم کند. برای رفع خلاء‌های موجود تلاش کنید و هر زمان متوجه شدید آماده حضور در رابطه و ازدواج مجدد با همسر سابق خود هستید، برای این کار اقدام کنید.

 

 

منابع

verywellmind.com

gucciardofamilylaw.com

shondaland.com

psychologytoday.com

aconsciousrethink.com

 

مقالات مرتبط

بعد از طلاق چه میگذرد؟
همه چیز در مورد زندگی بعد از طلاق / برگشت به زندگی عادی بعد از جدایی

زندگی بعد از طلاق برای زنان و مردان با حاشیه‌ها و مشکلاتی همراه است. اما جدا از گرو کشیدن‌های مهریه، تقسیم اموال، دادگاه، حضانت فرزندان و غیره، جدایی بیشتر شبیه یک دوراهی است. بعد از جدایی دو انتخاب دارید: فرصتی دوباره برای بازسازی زندگی یا نابود کردن باقی عمرتان.

پشتیبانی حال
۲۴ / ۰۶ / ۹۸
تعهد-در-رابطه
تعهد در زندگی مشترک

برای بسیاری از مردم، ازدواج و داشتن یک همسر ایده آل است. این افراد خوش شانس اغلب مزدوج می شوند و زندگی زناشویی زیبایی دارند با این وجود، افراد دیگری، تعهد را کمتر آرمانی می بینند و در اغلب موارد، آن را کم اهمیت می دانند. در حقیقت، عوامل متعددی در ارتباط با مسائل مربوط به تعهد مطرح می شود و آنها از لحاظ روانی و تکاملی به کار می روند. در این مقاله به بررسیاین عوامل میپردازیم.

پشتیبانی حال
۲۱ / ۰۹ / ۹۷
طلاق سالم
۲۰ نکته طلایی برای تجربه طلاق سالم

ما با داستان‌ها و افسانه‌هایی بزرگ شدیم که همه آن‌ها با جمله «... و آن‌ها با خوبی و خوشی برای همیشه با هم زندگی کردند» به پایان می‌رسیدند. پس عجیب نیست که اگر پیش از ازدواج و یا زمانی که عشق در رابطه ما موج می‌زند، به جدایی و طلاق فکر نکنیم! هیچکس به ما نگفت که گاهی «... آن‌ها به آرامی از هم فاصله گرفته و جدا شدند، چون دیگر عشقی بینشان جاری نبود»!

سارا صاحبی
۲۸ / ۰۶ / ۰۰
طلاق عاطفی چیست؟ / دلایل دور شدن عاطفی همسران از هم

گرچه طلاق یکی از مهم‌­ترین آسیب‌­های خانوادگی است، اما آمار رسمی ارائه شده از آن، نمی‌­تواند به درستی میزان ناکامی همسران را در زندگی زناشوئی نشان دهد. علت این مسئله، وجود جامعه بزرگی از زوج‌­هایی است که گرچه با هم زندگی می‌­کنند و ظاهرا یک خانواده هستند، اما از نظر عاطفی به هم وابستگی ندارند. چنین زوج‌­هایی به طلاق عاطفی دچارند. طلاق عاطفی یک مکانیسم روانشناختی است که در بعضی از زوج­ها اتفاق می‌­افتد. در چنین شرایطی ازدواج به تهدیدی برای آسایش آن­ها تبدیل می‌­شود. می‌­توان گفت که همه ازدواج‌­ها با طلاق پایان نمی‌یابند، بلکه به مروز تبدیل به یک رابطه توخالی، فاقد عشق و احساس و دوستی می‌­شوند.

سارا صاحبی
۲۶ / ۰۶ / ۹۹
چه زمانی در رابطه عاطفی اجازه داریم اندکی خودخواه باشیم؟
روابط عاطفی: چه زمانی در رابطه عاطفی اجازه داریم اندکی خودخواه باشیم؟

همیشه می‌شنویم که باید از بدنمان مراقبت کنیم.

پشتیبانی حال
۱۸ / ۱۰ / ۹۸
مقصر-دانستن-شریک-زندگی
چگونه شریك زندگی را باعث مشكلات ندانیم؟

اغلب مردم هنگامی که به مشاور مراجعه می کنند شکایت می کنند از اینکه زندگی با شریک زندگی شان دشوار است، یا افسرده ، و یا خود شیفته شده است. با این حال، در طی دوره مشاوره، واضح است که آنها خودشان با این مسائل مبارزه می کنند .با این حال، به جای اینکه این مسائل خود را به صورت آشکارا پذیرفته وبه آن اذعان کنند، ناخودآگاه آنها یک دیوار دفاعی به دور خود می کشند و به جای آن به خود می گویند که مقصر شریک زندگی شان است. در این مقاله به بررسی نمونه هایی از این مشکل میپردازیم. برای کمک به درک اینکه چگونه کسی مشکلات را به گردن شریک زندگی اش می اندازد و خود را قربانی می‌داند، نمونه هایی وجود دارد :

پشتیبانی حال
۱۲ / ۰۶ / ۹۷
نظرات کاربران
افزودن نظر

واقعا ازدواج مجدد با همسر قبلی خیلی نیاز به بررسی داره همینجوری اقدام نکنید حتما از پزشکا کمک بگیرین

سارا
10 ماه پیش
0