haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

آزمایش خون بارداری و بهترین زمان انجام آن

۳۰ بهمن

بسیاری از خانم‌هایی که رابطه جنسی دارند و از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند، با به تعویق افتادن عادت ماهیانه خود مشکوک به بارداری می‌شوند. برای مطالعه درباره انواع روش‌های پیشگیری از بارداری به مقاله مرتبط با آن در وب‌سایت حال مراجعه کنید. روش‌های آزمایش بارداری مبتنی بر ادرار که در منزل انجام می‌شود، یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای آزمون باردار بودن مسئله است.

گاهی پزشک پس از نتیجه مثبت تست خانگی شما، پیشنهاد می‌کند که برای اطمینان بیشتر به سراغ انجام آزمایش خون بارداری بروید. انجام این آزمایش برای تایید یا رد احتمال سقط جنین، بارداری چند قلویی یا حاملگی خارج رحمی هم لازم است. اگر در این زمینه نیاز به مشاوره فوری دارید می‌توانید از سامانه خدمات پزشکی- سلامت حال بخش دکتر زنان انلاین مشاوره بگیرید. در ابتدا بهتر است درباره آزمایش خون بارداری بیشتر بدانیم.

آزمایش خون بارداری چیست؟

این آزمایش نوعی آزمایش خون است که نشان می‌دهد سطح hCG (هورمون گنادوتروپین جفتی انسان) درخون شما چه قدر است. این ماده در واقع هورمونی است که در اثر بارداری و توسط جفت در بدن ترشح شده و حدودا یک تا دو هفته پس از بارداری قابل تشخیص است. بدن زنان این هورمون را پس از اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم می‌سازد.

برای آشنایی با موارد مناسب به عنوان تغذیه در دوران بارداری این مطلب را بخوانید.

در واقع زمانی که ارتباط بین جنین و مادر برقرار شود، این هورمون به جریان خون وارد می‌شود. سطح hCG به سرعت افزایش یافته و هر دو تا سه روز دو برابر می‌شود. جالب است بدانید تست‌هایی که بارداری را بر اساس ادرار مشخص می‌کنند هم وجود همین هورمون را در ادرار نشان می‌دهند. اما نتیجه آن کیفی است؛ یعنی جواب را به صورت مثبت یا منفی ارائه می‌کند. اما در آزمایش خون میزان این هورمون به صورت یک عدد نشان داده می‌شود. برای این منظور یک نمونه خون از یکی از رگ‌های بدن که معمولا رگ بازو است گرفته می‌شود. سپس پزشک مقدار این هورمون را با آزمایش‌های خاص اندازه گرفته و به فرد اعلام می‌کند.

اگر نمیدانید آزمایش آمیلاز چیست این مطلب را بخوانید

دقت این آزمایش در صورت انجام شدن صحیح حدود ۹۹ درصد است. در صورت مثبت بودن این آزمایش، پزشک از فرد می‌خواهد که در نوبت‌های بعدی آزمایش‌های پاپ اسمیر، تعیین گروه خونی و سایر آزمایش‌های مربوط به سه ماهه اول بارداری را انجام دهد. دو نوع تست خون بارداری قابل انجام است:

تست کمی سرم خون

این آزمایش که آزمایش بتا هم نامیده می‌شود، به طور دقیق مقدار هورمون hCG را در خون اندازه گیری می‌کند. این آزمایش بسیار دقیق است و انجام آن در مراحل مختلف بارداری نشان می‌دهد که روند بارداری به صورت طبیعی پیش می‌رود یا مشکلی در این میان وجود دارد.

تست کیفی سرم خون

این آزمایش خون مانند آزمایش ادرار فقط وجود هورمون hCG را بررسی می‌کند و مقدار آن را اندازه نمی‌گیرد. جواب این آزمایش با نتیجه مثبت یا منفی مشخص می‌شود.

بیشتر بدانید: عوارض بارداری با چسبندگی رحم

انجام تست بارداری توسط کیت خانگی به دلیل تعویق پریود

در صورت به تعویق افتادن پریود می‌توان از تست‌های خانگی یا آزمایش خون برای بررسی احتمال باردار بودن استفاده کرد.

آزمایش خون بارداری چگونه انجام می‌شود؟

این آزمایش سطح هورمون hCG را در یک نمونه خون اندازه گیری می‌کند. مراحل انجام آزمایش به این ترتیب است:

 • نمونه‌گیر نوار لاستیکی را به دور بازو می‌پیچد تا جریان خون را کند کرده و رگ‌ها نمایان شوند. این کار باعث می‌شود که سوزن راحت‌تر فرو رفته و نمونه‌گیری بهتر انجام شود.
 • یک رگ را انتخاب کرده و پوست اطراف آن را با الکل تمیز می‌کند.
 • سوزن را به داخل رگ وارد کرده و با اتصال یک لوله مخصوص به انتهای سوزن، خون را جمع آوری می‌کند.
 • نوار لاستیکی را از بازوی بیمار باز کرده تا جریان خون به حالت عادی برگردد.
 • محل سوراخ را با پنبه یا چسب می‌بندد.
 • نمونه خون را به محل انجام آزمایش انتقال می‌دهد.
 • پس از اندازه‌ گیری میزان hCG نتایج برای پزشک ارسال می‌شود تا نتیجه آن برای قرار دادن در اختیار بیمار آماده شود.
 • نتیجه به به بیمار ارائه می‌شود.

درباره آزمایش قند خون و انجام آن در منزل این مطلب را بخوانید

بهترین زمان برای دادن آزمایش خون بارداری

در ابتدا این نکته ا در نظر بگیرید که آزمایش قبل از بارداری را در صورت تصمیم برای بچه دار شدن هرگز فراموش نکنید. هورمون hCG معمولا یک هفته تا ۹ روز بعد از لقاح وارد خون می‌شود و بهترین زمان اندازه‌گیری آن حدود دو تا سه روز بعد از ترشح هورمون است.

میزان این هورمون از انتهای ماه دوم بارداری تا انتهای ماه سوم (هفته ۸ تا ۱۱) به بیشترین مقدار ممکن می‌رسد. اگر مشکوک به بارداری هستید، باید بدانید که انجام آزمایش زودهنگام ممکن است شما را دچار اشتباه کرده و نتیجه غیر واقعی به شما نشان دهد.

برای مشاهده نتیجه دقیق بهتر است ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از لقاح (رابطه جنسی) برای انجام این آزمایش اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم اولیه بارداری می‌توانید به مقاله‌ای با همین عنوان در وب‌سایت حال مراجعه کنید. تجربه شما از نخستین نشانه‌های بارداری چگونه بوده است؟

حالت تهوع یکی از علائم بارداری

در صورت منفی بودن تست خون و داشتن علائم بارداری می‌توان دو تا سه روز بعد مجددا تست داد

آزمایش خون بارداری ناشتا

برای انجام تست خون بارداری نیازی به ناشتا بودن نیست. میزان هورمون hCG که در خون وجود دارد و توسط این آزمایش اندازه گیری می‌شود، با ناشتا بودن یا نبودن تغییری نمی‌کند. اما برای انجام آزمایش ادرار بارداری بهتر است از نمونه ادرار اول صبح استفاده کنید تا نتیجه دقیق‌تری به دست آورید. اگر با وجود علائم بارداری نتیجه تست شما منفی بود، ممکن است زودتر از موعد برای آزمایش اقدام کرده باشید. در چنین شرایطی بهتر است پس از گذشت یک هفته مجددا آزمایش دهید.

درباره علائم دیابت بارداری و درمان آن این مطلب را بخوایند

تفسیر آزمایش خون بارداری

پس از دریافت نتیجه آزمایش خون و مشاهده عدد hCG در می‌یابید که باردار هستید یا خیر. این مقدار با یک واحد بین‌المللی بر میلی لیتر اندازه گیری می‌شود. زمانی تست بارداری منفی است که این عدد کمتر از ۵ باشد. برای مثبت قطعی بودن هم به عدد بالاتر از ۲۵ نیاز است. هر عددی در این بازه (بین ۵ تا ۲۵) مشکوک تلقی شده و نیاز به انجام آزمایش مجدد دارد. میزان طبیعی هورمون hCG در ماه‌های مختلف بارداری به ترتیب زیر باید باشد:

هفته از آخرین عادت ماهیانه مقدار طبیعی هورمون hCG (mlU/mL)

۴

۵ تا ۷۵۰

۵

۲۰۰ تا ۷۰۰۰

۶

۲۰۰ تا ۳۲ هزار

۷

۳۰۰۰ تا ۱۶۰ هزار

۸ تا ۱۲

۳۲ هزار تا ۲۱۰ هزار

۱۳ تا ۱۶

۹۰۰۰ تا ۲۱۰ هزار

۱۶ تا ۲۹

۱۴۰۰ تا ۵۳ هزار

۲۹ تا ۴۱

۹۴۰ تا ۶۰ هزار

 

سطح نرمال این هورمون در زنان غیر باردار کمتر از ۱۰ است. سطح غیر طبیعی آن ممکن است نشان‌دهنده یکی از مشکلات زیر باشد:

 • محاسبه اشتباه در زمان دقیق لقاح
 • سقط احتمالی یا تخمک آسیب دیده
 • بارداری خارج از رحم. برای مطالعه بیشتر درباره آن، مقاله علائم بارداری خارج از رحم را در وب‌سایت حال بخوانید.
 • حاملگی مولار (تشکیل یک توده غیر طبیعی در رحم به جای جنین بعد از لقاح)
 • چند قلو بودن جنین
 • برخی از سرطان‌ها مثل سرطان رحم

درباره انواع آزمایش و تفسیر جواب آزمایش این مطلب را بخوانید

جواب آزمایش خون بارداری مثبت

این آزمایش با یک عدد نشان داده می‌شود که سطح هورمون hCG  را در بدن نشان می‌دهد. اگر این عدد بزرگتر از ۲۵ باشد، نشان دهنده باردار بودن فرد است. این آزمایش توسط افراد قابل خواندن است، اما بهتر است برای تفسیر نتیجه، بررسی بیشتر و معاینه بیمار، همراه جواب آزمایش به پزشک خود مراجعه کنید. اگر عدد هورمون hCG کمتر از ۵ باشد به معنی این است که خبری از بارداری نیست.

البته هیچ آزمایشی به طور صد در صد و همیشه دست نیست. این آزمایش هم می‌تواند نتیجه منفی کاذب یا مثبت کاذب داشته باشد. بعضی از داروها مانند داروهای محرک تخمگ‌گذاری یا کمک باروری می‌توانند سطح آن را در خون افزایش داده و آزمایش را با خطا مواجه کنند.  کشیدن سیگار و مصرف ماری جوآنا هم ممکن است باعث بالا رفتن آن در خون شود. گاهی نتیجه مثبت این آزمایش به دلیل وجود سلول‌های سرطانی زایا یا خوش خیم در اندام تناسلی باشند. این تومورها می‌توانند در تخمک و یا اسپرم رشد کنند. در صورتی که فرد غیر باردار با عدد بیش از حد hCG مواجه شود باید برای بررسی بیشتر آزمایش‌های دیگری انجام دهد.

بیشتر بخوانید: رحم اجاره ای چیست

اختلال در نتیجه آزمایش خون بارداری در اثر کشیدن سیگار

سیگار کشیدن زنان احتمال مثبت شدن کاذب آزمایش خون بارداری را در آنان بالا می‌‌برد

هزینه آزمایش خون بارداری

هزینه آزمایش بارداری معمولا خیلی زیاد نیست و بین سی تا پنجاه هزار تومان است. این مبلغ با توجه به تحت پوشش بیمه بودن و نوع بیمه فرد می‌تواند تغییر کند. برای انجام آن در هر ساعت از شبانه روز می‌توان اقدام کرد. فقط بهتر است داروهای حاوی هورمون را پیش از انجام آزمایش قطع کنید. چون ممکن است در نتیجه آزمایش اختلال ایجاد کرده و نتیجه مثبت کاذب ایجاد کند.

حرف آخر

این آزمایش یک آزمایش ساده و معمولی خون است که علاوه بر تشخیص اولیه بارداری، برای شناسایی بارداری خارج از رحم، بارداری مولار و… استفاده می‌شود. زمانی که فرد علائم بارداری را در خود حس کند یا عادت ماهانه او به تاخیر افتاده باشد می‌تواند برای انجام این آزمایش اقدام کند. نتیجه نوع کیفی این تست به صورت مثبت یا منفی نتیجه تست را اعلام می‌کند اما نتیجه کیفی میزان دقیق هورمون hCG را با یک عدد بیان می‌کند و در مراحل مختلف بارداری از طبیعی بودن روند آن خبر می‌دهد. این آزمایش کارکردهای دیگری در شناسایی برخی از انواع سرطان‌ها از جمله سرطان پستان، تخمدان‌ها، بیضه و… هم دارد. برای مشاوره با پزشکان متخصص در این زمینه می‌توانید از متخصصان مجرب سامانه خدمات آنلاین پزشکی- سلامت حال راهنمایی بگیرید. آزمایش خون بارداری یک روش دقیق و ساده برای اطمینان از بارداری و مراقبت‌های پس از آن است. شما چه تجربه‌ای در مورد این آزمایش دارید؟

سوالات متداول

آزمایش خون بارداری چیست؟

این آزمایش یک روش ساده و دقیق و ارزان برای تشخیص بارداری در افرادی است که علائم بارداری دارند یا عادت ماهیانه آن‌ها به تعویق افتاده است. دقت آن نسبت به تست‌های خانگی بالاتر است.

بهترین زمان برای دادن آزمایش خون باردرای چه وقتی است؟

حدود ۱۰ روز تا دو هفته بعد از انجام لقاح زمان مناسبی برای انجام این آزمایش است. در صورتی که جواب تست منفی بوده و علائم بارداری دارید، بهتر است بعد از گذشت دو تا سه روز مجددا تست بدهید.

از چه وقت آزمایش خون، بارداری را نشان می دهد؟

از حدود ۹ روز بعد از لقاح هورمون hCG وارد جریان خون می‌شود. بعد از گذشت دو تا سه روز از ورود آن به جریان خون، مقدار آن توسط آزمایش قابل شناسایی و اندازه گیری خواهد بود.

آیا ممکن است آزمایش خون، بارداری را نشان ندهد؟

در صورتی که زنی زودتر از موعد و پیش از ترشح هورمون hCG به خون اقدام به انجام آزمایش کند، ممکن است بارداری شناسایی نشده و نتیجه آن منفی کاذب شود.

برای انجام آزمایش خون بارداری با چه پزشکی مشورت کنیم؟

شما می‌توانید برای درخواست آزمایش و هم چنین تفسیر نتیجه آن و بررسی وضعیت خود از پزشکان متخصص زنان و زایمان حال در تمام ساعات شبانه روز و همه روزهای هفته راهنمایی بگیرید


منابع

www.webmd.com

www.betterhealth.vic.gov.au

 

 

مقالات مرتبط

رحم اجاره‌ای چیست؟

رحم اجاره ای یا اهدایی، نوعی فن­اوری کمک باروری (ART) است که در آن یک زن به عنوان مادر جایگزین می­‌پذیرد تا یک جنین را که متعلق به زوج دیگری است، حمل کند و پس از زایمان، نوزاد را به والدین اصلی بازگرداند. در این روش، جنین با استفاده از تخمک و اسپرم تولید شده توسط والدین (یا اهدا کنندگان) مورد نظر تشکیل و به رحم جایگزین منتقل می­‎شود. اگر مادر واقعی تخمک مناسب نداشته باشد، می‌­توان از تخمک مادر جایگزین در صورت رضایت و صلاحیت او استفاده کرد. اما اگر والدین نخواهند که جنین هیچ ارتباط ژنتیکی با نوزادشان داشته باشد، می‌­توانند از تخمک اهدایی استفاده کنند. رحم جایگزین یک پروسه کاملا پیچیده است و مراحل مهم بسیاری برای اطمینان از تصمیم­‌گیری هر دو طرف وجود دارد، از جمله مشاوره گسترده، ارزیابی­‌های روان­شناسی و مشاوره حقوقی.

سارا صاحبی
۲۲ / ۰۶ / ۹۹
زایمان فیزیولوژیک
زایمان فیزیولوژیک چیست و چه تفاوتی با زایمان طبیعی دارد؟

سالانه حدود ۱۴۰ میلیون زن در سراسر جهان، به یکی از سه روش زایمان فیزیولوژیک، زایمان طبیعی یا سزارین، زایمان می‌کنند. دانش روبه‌رشد در مورد چگونگی شروع، تسریع، خاتمه، تنظیم یا نظارت بر فرآیند فیزیولوژیکی زایمان، حساسیت آن را روزبه‌روز افزایش می‌دهد. این حساسیت بالا منجر به دخالت‌های پزشکی بیش‌تر در فرآیند زایمان شده است. کمک‌های پزشکی در هنگام زایمان می‌تواند از استفاده از داروها تا روش‌های زایمان اورژانسی متغیر باشد. حالا این نگرانی وجود دارد که ممکن است این رویکرد، توانایی خود زن در زایمان را تضعیف کند و روی تجربه او (که باید یک تجربه مثبت و متحول‌کننده باشد)، تأثیر منفی بگذارد. راه حل این مشکل، زایمان فیزیولوژیک معرفی می‌شود.

پشتیبانی حال
۰۸ / ۱۰ / ۰۰
واژینیسموس چیست؟ – تنگی واژن و عدم دخول و روش های درمان آن

در پاسخ به سوال واژینیسموس چیست؟ باید بگوییم واژینیسموس نوعی انقباض غیرارادی در ناحیه واژن است که هنگام وارد شدن چیزی به داخل آن، مانند تامپون، ابزار معاینه دهانه رحم (اسپکولوم) یا آلت تناسلی، به وجود می‌آید و می‌توانید خفیف یا شدید باشد. واژینیسموس باعث می‌شود رابطه جنسی برای زن بسیار دردناک و پرتنش شود. در مواردی وجود این مشکل جلوی ورود آلت تناسلی به واژن را می‌گیرد و مانع انجام دخول می‌شود.

پشتیبانی حال
۲۹ / ۰۱ / ۰۰
هزینه سزارین
هزینه سزارین / هزینه زایمان طبیعی و سزارین در بیمارستان

هزینه سزارین با توجه به شرایط و امکانات مورد نیاز نسبت به زایمان طبیعی بالاتر است و دوره نقاهت طولانی‌تری هم دارد. سزارین را می‌توان از قبل برنامه‌ریزی کرد یا در مواقع اضطراری آن را انجام داد. در حال حاضر سازمان‌های پزشکی و بهداشتی در تلاش هستند تا زنان را به انجام زایمان طبیعی ترغیب کنند؛ اما برخی از زنان به دلیل ترس از زایمان طبیعی یا شرایط ویژه جسمی و سلامتی ممکن است مجبور به انجام سزارین باشند. این مقاله شما را با زایمان سزارین، هزینه و چگونگی انجام آن آشنا می‌کند. ضمن اینکه اگر زایمان نکرده‌اید بهتر است درباره افسردگی بعد از زایمان و راه های پیشگیری و درمان آن بیشتر بدانید.

سارا صاحبی
۱۳ / ۱۲ / ۰۱
آمنوره چیست و دلایل و روش های درمان آمنوره اولیه و ثانویه کدامند؟

آمنوره به معنی توقف عادت ماهانه است که اغلب به عنوان از دست دادن یک یا چند دوره قاعدگی تعریف می‌شود. برای این که بدانیم آمنوره چیست لازم است که در ابتدا با این فرآیند بیشتر آشنا شویم. قاعدگی فرآیندی است که در سنین بلوغ آغاز می‌شود و سپس به طور معمول هر ماه یک بار تا  حدود سن 50 سالگی رخ می‌دهد. آمنوره اولیه به عدم وجود قاعدگی در دخترانی که به سن بلوغ جنسی رسیده‌اند، گفته می‌شود. مهم‌ترین دلیل آمنوره اولیه مربوط به سطح هورمون‌های بدن است؛ اگر چه مشکلات آناتومیک هم می‌توانند باعث وقوع آن شوند. آمنوره ثانویه هم به توقف قاعدگی برای چند دوره پشت سر هم گفته می‌شود. بارداری به عنوان شایع‌ترین دلیل آمنوره ثانویه شناخته شده؛ اما اختلالات هورمونی هم می‌توانند آمنوره ثانویه ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این عارضه می‌توانید همین حالا از پزشک زنان آنلاین سامانه  حال کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۰۶ / ۰۱ / ۰۰
رژیم غذایی مبتلایان به سرطان پستان
بهترین رژیم غذایی مبتلایان به سرطان پستان چیست؟

سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در جهان است که بیشتر مبتلایان به آن را زنان تشکیل می‌دهند. این سرطان اغلب به دلیل جهش در ژن‌های تنظیم‌کننده رشد سلول‌ها روی داده و می‌تواند بخش‌های مختلف پستان را درگیر کند. وجود توده در پستان، درد، تورم، ترشحات غیر عادی و تغییر رنگ و شکل غیر عادی در ناحیه پستان و زیر بغل از متداول‌ترین نشانه‌های این بیماری هستند. چنانچه در باره سرطان پستان به راهنمایی تخصصی پزشکی نیاز دارید، می‌توانید از پزشک زنان آنلاین حال کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۰۵ / ۰۷ / ۰۰