haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

آیا مصرف قرص افزایش میل جنسی در زنان توصیه می‌شود؟

زهرا علی‌دوست
قرص افزایش میل جنسی در زنان
۱۱ دی

یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر، بیشتر در میان زوج‌ها و پیرامون روابط جنسی آن‌ها مشاهده می‌شود، عدم تمایل جنسی یک یا هر دو طرف است. موضوعی که می‌تواند به طور جدی باعث آسیب دیدن روابط زن و شوهر و در ادامه ضربه وارد شدن به پایه‌های زندگی آن‌ها را با خود به دنبال داشته باشد. در چنین شرایطی، بدون تردید زوج‌ها به سراغ درمان خواهند رفت تا این مشکل را مدیریت و حل کنند.
در صورتی که دلیل عدم تمایل از سوی زن و جسمی باشد، پزشک داروهایی را برای رفع این مشکل تجویز می‌کند. مهم‌ترین دارویی که در این رابطه مورد استفاده قرار می‌گیرد، قرص فلیبانسرین است. اگرچه این دارو صد درصد پاسخگوی مشکل نیست اما تا حد زیادی موثر خواهد بود. عوارضی نظیر سرگیجه، خوب‌آلودگی، خستگی و تهوع برای این دارو گزارش شده است. در کنار داروهای شیمیایی، داروهای گیاهی نظیر قرص جنسینگ و عصاره گل سرخ نیز می‌تواند برای رفع مشکل، کارساز باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.
حتما این واقعیت را می‌دانید که داشتن رابطه جنسی مطلوب تا چه حد در حفظ روابط زناشویی مهم است. با گسترش فضاهای مجازی و انتشار نتایج تحقیقات علمی در این فضاها، کمتر کسی است که نداند یک رابطه جنسی سالم و کامل تا چه حد در پایدار ماندن روابط زناشویی و حتی حفظ روابط عاطفی میان زن و مرد، اهمیت دارد. اما همیشه هم اوضاع بر وفق مراد نیست و دستیابی به این شرایط سختی‌های خاص خودش را دارد. گاهی اوقات یکی از دو طرف و گاهی هم هر دوی آن‌ها، برای برقراری رابطه با مشکل مواجه‌اند؛ به‌طوری که زندگی آن‌ها تا حد زیادی در معرض خطر قرار می‌گیرد. اما در این شرایط چه باید کرد؟ در چنین موقعیت‌هایی، با مراجعه به پزشک متخصص، روانپزشک و روانشناس، راهکارهای متعددی در اختیار افراد قرار می‌گیرد. در این میان، اگر مشکل اصلی عدم تمایل زن به رابطه باشد، مصرف قرص افزایش میل جنسی در زنان یکی از راهکارهاست. اما آیا درباره این قرص اطلاعاتی دارید؟ آیا از فواید و عوارض آن آگاهید؟ در این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی پیرامون این دارو در اختیارتان بگذاریم.


دلایل کاهش میل جنسی زنان

دلایل کاهش میل جنسی در زنان

افسردگی یکی از دلایل اصلی کاهش میل جنسی در زنان است

تغییر میل جنسی بخشی طبیعی از زندگی است، گاهی اوقات با شناخت دلیل این تغییر، به سرعت و خیلی راحت می‌توان آن را برطرف کرد. اما همیشه هم این طور نیست، برخی از زنان هستند که به بیماری اختلال کم فعالی میل جنسی زنان مبتلا هستند؛ اختلالی که از آن با عنوان بی‌میلی جنسی زنان نیز یاد می‌شود.
این اتفاق به عنوان یک اختلال عملکرد جنسی ذهنی و جسمی تعریف می‌شود که در آن زنان برای حداقل شش ماه انگیزه یا تمایل خود به برقراری رابطه جنسی را از دست می‌دهند؛ طبیعی است که وجود چنین اختلالی باعث ناراحتی یا مشکلاتی در روابط زنان با پارتنرشان می‌شود.
حدود ۱۰ درصد از زنان مبتلا به بی‌میلی جنسی هستند و همان‌طور که گفته شد، این وضعیت می‌تواند بر کیفیت زندگی و سلامت روان آن‌ها تأثیر بگذارد.
بر اساس مقاله معتبری که در سال ۲۰۱۹  در یک نشریه مامایی و زنان منتشر شد، به نظر می‌رسد که بی‌میلی جنسی زنان ناشی از عدم تعادل در مسیرهای عصبی در مغز آن‌ها است. محققانی که این مقاله را منتشر کرده‌اند، می‌گویند: «این عدم تعادل می‌تواند منجر به افزایش بازداری، کاهش تحریک و کاهش پاسخگویی به نشانه‌های جنسی شود».
عوامل متعددی وجود دارند که ممکن است زنان را در معرض ابتلا به بی‌میلی جنسی قرار دهند؛ از مهم‌ترین آن‌ها، می‌توان به این موارد اشاره کرد:
عملکرد جنسی نابه‌سامان همسر
شرایط پزشکی مانند دیابت
عوارض جانبی دارویی مانند داروهای ضد افسردگی رایج یا داروهای فشار خون
مشکلات رایج در یک رابطه، از جمله آزار عاطفی یا فیزیکی
مشکلات روانپزشکی مانند اضطراب و افسردگی
یائسگی
و…
برای مشاوره پزشکی و روان‌شناسی به منظور حل مشکل بی‌میلی جنسی می‌توانید از حال کمک بگیرید. برای این منظور می‌توانید مشاوره جنسی آنلاین بگیرید

داروهایی برای افزایش میل جنسی زنان

داروهایی برای افزایش میل جنسی در زنان

قرص فلیبانسرین از معروف‌ترین داروهای افزایش میل جنسی در زنان است.

درباره بیماری HPV بیشتر بدانید

در حـال حاضر دو داروی تجویزی در بازار وجود دارد که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان بی‌میلی جنسی زنان تایید شده است. گفتنی است این دو دارو، تنها برای زنان قبل از یائسگی تجویز می‌شوند.
از این داروها با عنوان «ویاگرای زنانه» نیز یاد می‌شود. این دو دارو به روش‌های مختلف در بدن کار می‌کنند و همچنین به طور متفاوتی تجویز می ش‌ند.
یکی از این دو دارو قرص و دیگری تزریقی است؛ اگرچه عنوان مقاله ما معرفی قرص است اما برای اطلاع شما از داروهای موجود در بازار برای این اختلال، داروی دیگر را نیز معرفی می‌کنیم تا بتوانید به‌راحتی از میان آن‌ها دست به انتخاب بزنید.

فلیبانسرین

یکی از این دو دارو، قرص فلیبانسرین است که با عنوان Addyi هم شناخته می‌شود و به آن قرص افزایش میل جنسی در زنان می‌گویند. برای درمان، هر شب باید این دارو را مصرف کرد. اگرچه تحقیقات مفصلی روی این دارو انجام شده اما با این حال، هنوز هم با قطعیت نمی‌توان از تاثیر صد درصدی آن سخن گفت و همچنان تردیدها درباره آثار مثبت آن پابرجاست.

برملانوتید

داروی دیگر، برملانوتید است که از نام Vyleesi هم برای آن استفاده می‌شود. این دارو را فرد پیش از رابطه جنسی، خودش تزریق می‌کند.
این داروها را نیز مانند هر داروی دیگر، باید پزشک متخصص تجویز کند. میزان و زمان مصرف را نیز پزشک تعیین خواهد کرد. بی‌شک مصرف خودسرانه دارو ممکن است عوارض جانبی شدیدی با خود به دنبال داشته باشد.


آمپول و قرص افزایش میل جنسی در زنان چگونه کار می کند؟

طبق گفته محققان، این دو دارو یعنی آدی و ویلسی هر دو متفاوت از ویاگرا هستند. اما اگر می‌خواهید بدانید که این دو دقیقا چه‌طور روی بدن اثر می‌گذارند، در ادامه همراهمان باشید.

آدی

Addyi، یک عامل سروتونرژیک چندوجهی است که در اصل برای درمان اختلال افسردگی اساسی ساخته شده است. برخلاف ویاگرا که بر روی اندام‌های مردانه کار می‌کند، آدی انتقال‌دهنده‌های عصبی سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین را هدف قرار می‌دهد.
اگرچه آدی در کارآزمایی‌های بالینی برای درمان افسردگی ناموفق بود، اما طبق مقاله‌ای در سال ۲۰۱۷، منتشر شد، درمان بی‌میلی جنسی زنان از آثار مفید این دارو بوده است.

ویلسی

داروی تزریقی Vyleesi در دسته‌ای از داروها به نام آگونیست‌های گیرنده ملانوکورتین قرار دارد. این دارو قابل تزریق است و با فعال کردن گیرنده ملانوکورتین که به تعدیل عملکرد جنسی کمک می‌کند، کار خود را انجام می‌دهد.

آمپول و قرص افزایش میل جنسی در زنان تا چه حد موثرند؟

هر دو دارو در کارآزمایی‌ها، کارایی متوسطی را نشان داده‌اند. اما اثر طولانی‌مدت آن‌ها هنوز ناشناخته است.
به گفته شبکه ملی بهداشت زنان امریکا، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که حدود ۱۰ درصد از زنان پس از مصرف Addyi متوجه تفاوت شرایط خود شده‌اند. اگرچه گاهی اوقات بر این موضوع تاکید شده که خطرات ایمنی استفاده از این دارو، بیشتر از تاثیرگذاری در میل جنسی است اما هنوز هم برای این اختلال تجویز و مصرف می‌شود.
یکی از پزشکان خانواده در این رابط می‌گوید: «این داروها نسبتا خوب هستند اما معجزه هم نمی‎کنند. اگرچه آن‌ها عوارض جانبی زیادی دارند اما می‌توانند در بیمار، تفاوت‌های محسوسی به وجود بیاورند».

عوارض جانبی داروی افزایش میل جنسی در زنان

این دو دارو نیز مانند هر داروی دیگری عوارض جانبی دارند که میزان آن طبیعتا در افراد مختلف متفاوت است.
برخی از مهم‌ترین عوارض جانبی آدری (قرص افزایش میل جنسی در زنان) عبارتند از:

 • سرگیجه
 • خواب‌آلودگی
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • بیخوابی
 • دهان خشک

و مهم‌ترین عوارض جانبی ویلیسی (آمپول افزایش میل جنسی در زنان) از این قرارند:

 • استفراغ
 • سردرد
 • گرگرفتگی
 • گرفتگی بینی
 • سرفه
 • خستگی
 • سرگیجه

سایر داروهای در دسترس برای درمان بی‌میلی جنسی زنان

همان‌طور که اشاره شد، تنها دو دارو آن هم نه چندان مطمئن برای اختلال بی‌میلی جنسی زنان وجود دارد. بنابراین چه باید کرد؟ آن هم در شرایطی که می‌دانیم این اختلال تا چه حد می‌تواند آسیب‌رسان باشد. خوشبختانه در حـال حاضر، تعدادی داروی غیرشیمیایی در دسترس است که با استفاده از آن‌ها، تا حد زیادی می‌توانید این اختلال را رفع کنید. در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم. (در این بخش نیز محدود به قرص نیستیم).

قرص جنسینگ

جنسینگ از آن دست گیاهانی است که با خواص فراوان خود به کمک درمان بسیاری از بیماری‌ها می‌آید. قرص جنسینگ نیز برای بهبود اختلال بی‌میلی جنسی زنان توصیه می‌شود. در حـال حاضر انواع مختلفی از این قرص توسط تولیدکنندگان مختلف به بازار عرضه می‌شود.

قطره ویتاگنوس

این قطره به‌طور ویژه مناسب زنانی است که یائسه شده‌اند یا در آستانه آن قرار دارند. این قطره که از گیاه پنج انگشت تهیه می‌شود، روی ترشحات هورمونی اثر می‌گذارد.

قطره گل سرخ

اگر با گیاهان دارویی آشنا باشید، احتمالا می‌دانید که یکی از بهترین محرک‌ها برای تقویت نیروی جنسی، عصاره گل سرخ است. اسانس گل سرخ، ضد افسردگی است و تمایل جنسی مردان و زنان را تقویت می‌کند.
تردیدی نیست که داروهای گیاهی را نیز نمی‌توان بدون مراجعه به متخصص مصرف کرد. حتما پزشکی که متخصص گیاهان دارویی و داروهای گیاهی است، اجازه دارد تا این دسته از داروها را برای شما تجویز کند. این موضوع را به خاطر بسپارید که داروها، حتی از نوع گیاهی آن را نمی‌توان خودسرانه مصرف کرد.

روش‌های غیردارویی برای افزایش میل جنسی زنان

روش‌های غیردارویی برای افزایش میل جنسی در زنان

مشاوره و زوج درمانی می‌تواند در درمان بی‌میلی جنسی در زنان موثر باشد

اما اگر زنی دچار بی‌میلی جنسی است، تنها داروها نیستند که او را درمان می‌کنند بلکه در کنار استفاده از داروهایی که پزشک تجویز می‌کند، درمان‌های مکمل و رفتارهای روان‌شناختی نیز می‌توانند موثر باشند. گاهی اوقات حتی این درمان‌ها و رفتارها از مصرف دارو نیز مهم‌ترند، بنابراین در ادامه به برخی از مهم‌ترین‌هایشان اشاره می‌کنیم تا با عمل به آن‌ها نتیجه بهتری بگیرید.

جلسه‌های مشاوره و روان‌درمانی

گاهی اوقات دلیل اصلی عدم تمایل جنسی زنان، مشکلات جسمی است. اما در بسیاری از موارد، مشکلات و اختلالات روانی هستند که مانع از برقراری یک رابطه جنسی سالم می‌شوند. اگر این اختلال به درستی شناخته نشود، مصرف دارو نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه ممکن است مشکلات جدیدی به وجود بیاورد. بنابراین در صورتی که زنی بی‌تمایلی جنسی در خود مشاهده کرد، مراجعه به پزشک متخصص زنان و روانپزشک یا روانشناس به طور همزمان ضروری است.
اگر پس از معاینه، اختلال روانی به عنوان دلیل اصلی بی‌تمایلی جنسی شناخته شد، برگزاری جلسات مشاوره و روان‌درمانی ضروری است. این جلسات باید به طور منظم، با صبوری و خیلی دقیق پیگیری شوند تا روانشناس یا روانپزشک در مرحله اول دلیل اصلی را بیابد و سپس درمان آن را آغاز کند. اگرچه ممکن است فرآیند درمان کمی زمان‌بر باشد اما از آن گریزی نیست. مصرف قرص یا هر داروی دیگری به‌طور همزمان با جلسات مشاوره، باید توسط پزشک تایید و تجویز شود.

همراهی و همدلی همسر

بی‌تمایلی جنسی زنان مانند هر مشکل دیگری در رابطه زناشویی، معیاری برای سنجش توان روانی و ذهنی افراد در مدیریت مشکلات است. بدون تردید، این اختلال برای هر دو نفر آزاردهنده است اما عدم درک متقابل، بی‌حوصلگی و گرفتن مشورت‌های غیرکارشناسی، می‌تواند آثار مخرب به مراتب شدیدتری داشته باشد. بنابراین در صورتی که زوجی با چنین مشکلی مواجه شوند، در ابتدا باید به درایت و علم متخصصان و در ادامه به عشق و درک متقابل یکدیگر تکیه کنند.
به خاطر داشته باشید که به احتمال زیاد این مشکل نیز به مرور زمان و با انجام توصیه‌های متخصصان از بین خواهد رفت اما اگر هر یک از طرفین رفتار ناشایستی از خود بروز دهند، خاطره‌ای تلخ از خود در ذهن فرد مقابل برجای خواهند گذاشت؛ خاطره‌ای که با هیچ دارو و درمانی محو نمی‌شود. بنابراین به طور جدی مراقب رفتار و کلام خود باشید تا دیگری را آزار ندهید.

فعالیت‌های مشترک

زمانی که کار و هدف یکسان و در نتیجه فعالیت مشترکی با یکدیگر داشته باشید، ناخودآگاه به هم نزدیک‌تر خواهید شد. این نزدیکی به مرور زمان، برقراری رابطه جنسی را برای زنان تسهیل و شیرین‌تر خواهد کرد.

تغذیه سالم

نه تنها برای تقویت تمایلات جنسی که برای سلامت عمومی بدنتان باید همیشه تغذیه‌ای سالم داشته باشید. تغذیه‌ای متعادل که مبتنی بر مصرف تمام گروه‌های غذایی می‌شود. علاوه بر این، مصرف برخی از خوراکی‌ها نظیر اسفناج، شکلات تلخ، تخم کدو تنبل و چای سبز را در اولویت خود قرار دهید. ضمنا مصرف خوراکی‌هایی که متابولیسم بدن را افزایش می‌دهند نیز به تقویت میل جنسی کمک می‌کنند. از میان این خوراکی‌ها می‌توان به زعفران، عسل، موز، گردو، تخم‌مرغ و غذاهای پرادویه اشاره کرد.

اختلالات دارویی

گاهی اوقات مصرف برخی از داروها، ممکن است تمایل جنسی زنان را کاهش دهد. مثلا برخی از داروهای ضدافسردگی به میزان قابل‌توجهی تمایل جنسی را پایین می‌آورند. بنابراین پیش از اینکه از دارو یا قرص افزایش میل جنسی در زنان استفاده کنید، لیست داروهای قبلی‌ را به پزشک‌تان بدهید. گاهی اوقات شاید حذف یک دارو یا تغییر میزان مصرف آن، بتواند تا حد زیادی مشکلاتی نظیر اختلالات تمایل جنسی را برطرف کند.

وقتی روان‌کننده‌ها به کمک می‌آیند…

یکی از دلایل مهم کاهش میل جنسی زنان، افزایش سن است. در واقع افزایش سن و کاهش میل جنسی زنان با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. اصلی‌ترین دلیل این موضوع نیز خشکی واژن است که در سنین نزدیک به یائسگی بیشتر دیده می‌شود. در این شرایط به جای استفاده از قرص، مصرف روان‌کننده‌ها پیشنهاد می‌شود.

و در پایان

همان‌طور که اشاره شد، یک رابطه جنسی منظم و متعادل از ستون‌های اصلی رابطه زناشویی سالم به شمار می‌آیند. بنابراین هر گونه مشکلی در این رابطه را دست کم نگیرید و در اولین فرصت برای شناسایی مشکل و رفع آن اقدام کنید. بدون تردید متخصص زنان، روانپزشک و روانشناس، اصلی‌ترین افرادی هستند که می‌توانند به یک خانم در بهبودی کامل و بازگرداندن میل جنسی کمک کنند. پس از عمل به توصیه‌های پزشکان، رعایت اصول سبک زندگی سالم تا حد زیادی می‌تواند مشکل‌گشا باشد. از سوی دیگر همراهی و صبوری همسر نیز نقش بسیار مهمی در تسریع روند بهبود دارد.
منابع
healthline.com
mayoclinic.org

مقالات مرتبط