قرص سفیکسیم چه عوارضی دارد؟

سفیکسیم
۲۳ مرداد

دنیای داروها، دنیای پیچیده و در عین حـال بسیار وسیعی است. برای بیشتر بیماری‌ها، انواع داروها به شکل‌های مختلفی نظیر قرص، کپسول، شربت و… تولید می‌شود. برای برخی از بیماری‌ها نیز چندین نوع دارو وجود دارد پزشکان با توجه به شرایط بیمار و میزان پیشرفت بیماری‌اش، مناسب‌ترین آن‌ها را برایش تجویز می‌کنند. همین موضوع باعث بزرگ شدن دنیای دارو و درمان شده است. در این میان قرص سفیکسیم یکی از پرکاربردترین آنتی بیوتیک‌ ها است که عمدتا برای برطرف کردن عفونت‌ها تجویز می‌شود.

اگر پزشک برای شما هم سفیکسیم تجویز کرده و می‌خواهید درباره این دارو، عوارض آن، چگونگی مصرفش و… آگاهی داشته باشید، در این مقاله همراه ما باشید.

سفیکسیم ۴۰۰

سفیکسیم، دارویی است که برای درمان طیف وسیعی از عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌شود. این دارو که با عنوان آنتی‌بیوتیک سفالوسپورین هم شناخته می‌شود، به جلوگیری از رشد باکتری‌ها کمک می‌کند. همان‌طور که گفته شد سفیکسیم ۴۰۰، تنها عفونت‌های باکتریایی را از بین می‌برد و روی عفونت‌های ویروسی تاثیری ندارد (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و…) بنابراین اگر به عفونت مبتلا شدید، خودسرانه به سراغ سفیکسیم نروید زیرا این پزشک است که نوع عفونت را تشخیص می‌دهد. ضمن اینکه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها، زمانی که مورد نیاز نیستند، ممکن است باعث شود به آن مقاوم شوید و این دارو در زمان عفونت‌های آینده، چندان موثر نباشد.

علاوه بر این شما می‌توانید ۷ تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی را در این مقاله بخوانید.

قرص سفیکسیم ۴۰۰ برای عفونت واژن

یکی از شایع‌ترین عفونت‌هایی که گریبان زنان را می‌گیرد، عفونت واژینال است. بهتر است با مشاهده اولین نشانه‌های عفونت نظیر خارش یا ترشح غیرعادی، بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکل شما عفونت و آن هم از نوع باکتریایی تشخیص داده شود، احتمال تجویز قرص سفیکسیم ۴۰۰ برای عفونت واژن بسیار زیاد می‌شود. در واقع این قرص با خاصیت خود مبنی بر جلوگیری از رشد باکتری، عفونت باکتریایی را درمان می‌کند.

در صورت صلاحدید پزشک، احتمالا علاوه بر داروی خوراکی نظیر سفیکسیم، کرم‌های ضدباکتری نیز تجویز می‌شوند تا درمان سریع‌تر و موثرتر صورت بگیرد. البته این درمان برای عفونت واژینال توصیه می‌شود، نه عفونت ادراری!

از آنجایی که در دوران بارداری تغییرات هورمونی بسیار زیاد است، احتمال عفونت واژینال نیز در این دوره افزایش می‌یابد. یکی از داروهایی که در این دوران برای زنان باردار تجویز می‌شود تا از پس از این عفونت بربیایند، سفیکسیم است. در واقع اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرد، از بابت عوارض جانبی‌اش نگران نباشید، سفیکسیم برای جنین بی‌خطر است.

برای اینکه بدانید قارچ واژن چطور تشخیص داده‌ می‌شود؟ این مطلب را حتما بخوانید.

سفیکسیم برای سرماخوردگی

سفیکسیم برای سرماخوردگی

سفیکسیم تاثیری در درمان سرماخوردگی ندارد زیرا سرماخوردگی، یک بیماری ویروسی است

همان‌طور که در ابتدای این متن گفتیم، سفیکسیم برای از بین بردن عفونت باکتریایی تجویز می‌شود. بنابراین مصرف آن به منظور از بین بردن عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی، کاملا بی‌تاثیر است. ممکن است برخی افراد به محض مشاهده علائم سرماخوردگی و عفونت گلو در خود، اقدام به مصرف خودسرانه داروهایی نظیر سفیکسیم کنند؛ این کار صد در صد اشتباه است. زیرا با این اقدام نه تنها عفونت که حاصل فعالیت ویروس است، از بین نمی‌رود بلکه به مرور باکتری‌ها هم در مقابل این دارو مقاوم می‌شوند و ممکن است در دفعات بعد که بدن در اثر وجود باکتری دچار عفونت شد، سفیکسیم دیگر تاثیری نداشته باشد.

بنابراین به محض مشاهده علائم بیماری در خود، به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید داروی مناسب را تجویز کند. البته برخی از افراد ترجیح می‌دهند برای یک سرما خوردگی ساده به پزشک مراجعه نکنند. اگر شما از این دست افراد هستید، باید دو نکته را در خاطر داشته باشید. نخست اینکه از خود بپرسید که آیا مطمئنید مشکل تنها یک سرماخوردگی ساده است؟ (و مشکلی نظیر کرونا و… نیست؟) و دیگر اینکه حالا که منتظر شده‌اید تا بیماری دوران خود را طی کند، پس خودسرانه به سراغ دارو نروید و تنها زمان را برای این موضوع هزینه کنید.

در حال بخوانید: درمان انحراف بینی

زاکسیم

برخی پزشکان عادت دارند هنگامی که دارو برای بیمار می‌نویسند، نام، کاربرد و شیوه مصرف آن را نیز به‌طور مختصر برای او شرح می‌دهند. بنابراین ممکن است هنگامی که نزد پزشک هستید، بشنوید که او برای درمان بیماریتان، سفیکسیم تجویز کرده است. اما زمانی که پس از خرید دارو، آن‌ها را بررسی می‌کنید، اثری از سفیکسیم نمی‌یابید.

نگران نشوید، اشتباهی در کار نیست. احتمالا پزشک برای شما زاکسیم ۲۰۰ تجویز کرده که همان سفیکسیم است. در واقع شما نام تجاری دارو یعنی زاکسیم را مشاهده می‌کنید.

زاکسیم نیز برای درمان عفونت در بخش‌های مختلف بدن تجویز می‌شود.

در حال بخوانید: علائم ظاهری افراد پارانوئید

سفیکسیم برای درمان سینوزیت

یکی از داروهای موثری که برای درمان سینوزیت باکتریایی تجویز می‎‌شود، سفیکسیم است. مصرف روزی یک قرص سفیکسیم، به بهبود این عفونت کمک بسیاری خواهد کرد. از مزایای مهم سفیکسیم می‌توان به پوشش گونه‌های باکتریایی تولیدکننده بتالاکتاماز اشاره کرد که شیوع آن‌ها گسترش یافته و در عین حـال در برابر بسیاری از پنی‌سلین‌ها از خود مقاومت نشان می‌دهد. بنابراین تجویز سفیکسیم برای درمان عفونت باکتریایی سینوزیت کاملا طبیعی و منطقی است.

علاوه بر این، در صورتی که پزشک از سفیکسیم برای چرک گلو یا همان عفونت گلو نیز استفاده کند، یعنی عفونت از نوع باکتریایی بوده است. در واقع، سفیکسیم در مقابل طیف گسترده‌ای از باکتری‌هایی که باعث عفونت گلو می‌شوند، فعال است. در بیشتر موارد یک درمان پنج روزه با استفاده از سفیکسیم برای برطرف ساختن عفونت گلو تجویز می‌شود. اگر پزشک برای شما سفیکسیم تجویز کرد، حتما دوره درمان را کامل کنید.

در حال بخوانید: درمان لکه بینی در بارداری

قرص سفیکسیم برای عفونت رحم

قرص سفیکسیم برای عفونت رحم

یکی از بهترین داروها برای از بین بردن عفونت رحم، سفیکسیم است

یکی دیگر از موارد تجویز سفیکسیم، درمان عفونت رحم است. زمانی که عفونت رحم از نوع باکتریایی باشد، یکی از اولین گزینه‌ها برای برطرف ساختن آن، استفاده از سفیکسیم است. بدیهی است که بروز عفونت رحم، نوع و شدت آن را پزشک تشخیص می‌دهد. دارو و میزان آن را نیز پزشک تجویز خواهد کرد.

قرص سفیکسیم برای عفونت ریه

همان‌طور که تا به اینجا دریافتیم، سفیکسیم برای طیف قابل‌توجهی از عفونت‌ها در تمام قسمت‌های بدن تجویز می‌‌شود. از این رو طبیعی است قرص سفیکسیم برای عفونت ریه نیز مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر عفونت ریه، این دارو برای سایر عفونت‌های مجاری تنفسی نظیر برونشیت نیز مفید است. با کامل کردن دوره مصرف سفیکسیم، به احتمال زیاد تمام آثار عفونت باکتریایی ریه از بین خواهد رفت.

 

نحوه مصرف سفیکسیم

سفیکسیم را مطابق تجویز پزشک (تعداد و فاصله زمانی) مصرف کنید. دوره آن را کامل طی کنید تا عامل بروز عفونت به‌طور کامل از بین برود. سفیکسیم اصولا یک یا دو عدد در روز تجویز می‌شود که باید آن را در زمان تعیین‌شده میل کنید. قرص را نبرید، نشکنید و نجوید. تعداد مصرف قرص در روز به سن، وزن و شرایط بیماری بستگی دارد.

اگر برایتان سفیکسیم مایع تجویز شده، پیش از مصرف خوب شیشه محتوی شربت سفیکسیم را تکان دهید. سپس به اندازه قاشق مدرج، از آن میل کنید.

عوارض سفیکسیم

عوارض سفیکسیم

اسهال یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی سفیکسیم است

سفیکسیم نیز مانند هر داروی دیگری عوارض جانبی خود را دارد. اگرچه این عوارض جانبی چندان زیاد و شدید نیست، اما بهتر است از آن‌ها آگاهی داشته باشید تا این عوارض به عنوان بیماری مستقل دیگری تلقی نشود. رایج‌ترین عوارض مصرف سفیکسیم اسهال یا مکرر شدن دفعات مدفوع است.

اما به غیر از این دو، یک سری عوارض دیگر هم وجود دارد که شیوعشان بسیار کمترند. ممکن است در برخی از افراد یک یا چند مورد از این عوارض مشاهده شوند. مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

دردهای شکمی یا دل‌درد، تحریک‌پذیری، سیاه شدن مدفوع، خونریزی لثه، شل شدن پوست، سینه درد، لرز، گیجی، سرفه، تیره شدن ادرار، کاهش میزان ادرار، افسردگی، سرگیجه، تپش قلب سریع، تب، احساس ضعف و خستگی عمومی، سر درد، خارش پوست، تورم مفاصل، درد مفاصل یا عضلات، تورم بخش‌های مختلف بدن مانند صورت، لب‌ها، زبان، دست‌ها و…، بی‌حالی، بی‌اشتهایی، دردهای عضلانی، انقباض عضلات، تهوع و استفراغ، دردناک شدن ادرار، رنگ‌پریدگی، افزایش وزن سریع، قرمز شدن چشم‌ها، متورم شدن غدد لنفاوی، احساس سختی در قفسه سینه، بدبو شدن نفس، خستگی و ضعف غیرعادی، زرد شدن چشم‌ها و پوست و… .

در صورت بروز هر یک از این عوارض و غیرقابل تحمل شدنشان، موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید و از او مشورت بخواهید.

تداخل دارویی با سفیکسیم

آیا ممکن است مصرف همزمان سفیکسیم با دارویی دیگر مشکلاتی را به وجود بیاورد یا به اصطلاح تداخل دارویی بدهد؟ این اتفاق یعنی تداخل دارویی برای بسیای از داروها رخ می‌دهد و مصرف همزمان آن‌ها ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد. بنابراین زمانی که برای درمان بیماری پیش پزشک می‌روید، او را از داروهایی که در حـال مصرفشان هستید آگاه کنید.

از مهم‌ترین داروهایی که ممکن است باعث تداخل دارویی با سفیکسیم شوند، می‌توان به آسپرین، آدرنالین، آگمانتین، آزیترومایسین، کلرفنیرامین، سیپرو، پاراستامول و برخی از ویتامین‌ها (خصوصا ویتامین‌های گروه B) اشاره کرد.

توصیه‌هایی درباره سفیکسیم

دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.

داروی تاریخ مصرف گذشته را دور بیندازید.

در صورتی که داروی دیگری مصرف می‌کنید، موضوع را با پزشکتان مطرح کنید.

این دارو را در دمای محیط و دور از گرما، رطوبت، نور مستقیم و مجمد شدن نگه‌داری کنید.

اگر سفیکسیم مایع برای شما تجویز شده، آن را هم در دمای محیط یا در یخچال نگه‌دارید.

دارو را بیش از ۱۴ روز نگه ندارید؛ پس از این مدت آن را دور بیندازید.

اگر پس از مصرف، بهبود نیافتید یا بدتر شد، موضوع را با پزشکتان مطرح کنید.

ممکن است این دارو، واکنش‌های حساسیتی شدیدی از خود نشان دهد. واکنش‌هایی نظیر آنافیلاکسی که ممکن است جان فرد را به خطر بیندازد؛ در صورت اولین نشانه‌ها از این عارضه، فرد را به سرعت به مراکز درمانی برسانید. در صورت بروز هر یک از عوارضی نظیر بثورات پوستی، خارش، گرفتگی صدا، مشکل در تنفس، مشکل در بلع، یا هر گونه تورم در دست، صورت یا دهان، به سرعت با پزشکتان تماس بگیرید.

گفتیم که ممکن است مصرف سفیکسیم باعث بروز اسهال شود؛ در این صورت، به هیچ‌وجه داروی اسهال نخورید زیرا ممکن است این دارو، شرایط را بدتر کند. در صورت هر گونه مشکل در این باره با پزشکتان مشورت کنید.

در پایان

یکی از بزرگترین و قابل‌توجه‌ترین مشکلاتی که این روزها در رابطه با دارو در جهان مطرح می‌شود، موضوع مقاومت میکروبی است. دلیل اصلی بروز این پدیده، مصرف بیش از حد و البته خودسرانه‌ی آنتی‌بیوتیک‌هاست. در واقع زمانی که فرد به دلیل احساس عفونت اقدام به مصرف خودسرانه داروهای آنتی‌بیوتیک می‌کند، زمینه را برای به وجود آمدن این مشکل فراهم می‌کند. چطور؟ به این ترتیب که با مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک، باکتری عامل عفونت نه تنها از بین نمی‌رود بلکه با شناخت دارو در مقابل آن مقاومت پیدا می‌کند. نشناختن نوع دارو، ندانستن مقدار مناسب برای از بین بردن باکتری و مواردی از این دست باعث می‌شود که آنتی‌بیوتیکی که خودسرانه خورده‌اید، بی‌تاثیر باشد.

اما چاره کار کجاست؟ راه‌حل ساده است؛ بدون تجویز پزشک و خودسرانه به هیچ‌وجه دارو مصرف نکنید. داروها طبیعتا یک سری عوارض جانبی دارند؛ در واقع شما با مصرف خودسرانه تنها عوارض جانبی آن را به جان خریده‌اید. بنابراین شناختی که از این دارو پس از خواندن مقاله پیش‌رو و مقاله‌های مشابه به دست می‌آورید را تنها به پای یک سری اطلاعات ساده بگذارید، نه آگاهی کامل از انواع دارو.

 

سوالات متداول

قرص سفیکسیم برای چیست؟

قرص سفیکسیم یکی از اصلی‌ترین آنتی‌بیوتیک‌هایی است که برای مبارزه با عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌شود. بنابراین نباید انتظار داشته باشید که سفیکسیم عفونت‌های ویروسی را درمان کند.

 عوارض قرص سفیکسیم چیست؟

سفیکسیم هم مانند سایر داروها عوارض جانبی خود را دارد که ممکن است شدت پیدا کنند. از اصلی‌ترین عوارض جانبی سفیکسیم می‌توان به شکم‌درد، اسهال، تهوع، نفخ و سرگیجه. ممکن است در موارد جدی‌تر عوارض سفیکسیم به زرد شدن چشم‌ها، تیرگی ادرار، خستگی، کبودی بدن، تغییرات خلق و خو و… نیز منتهی شود.

آیا استفاده از قرص سفیکسیم در دوران بارداری مجاز است؟

یکی از مشکلات رایج در بارداری عفونت واژینال است که پزشک احتمالا برای رفع آن سفیکسیم تجویز می‌کند. اگر پزشکتان برای عفونت واژینال یا هر مشکل دیگری برایتان سفیکسیم تجویز کرده، آن را با خیال راحت مصرف کنید. دوره مصرف را هم کامل طی کنید تا عامل بروز عفونت به طور کامل از بین برود.

سفیکسیم را چطور باید مصرف کرد؟

سفیکسیم برای افراد بزرگسال به میزان ۱ تا ۲ عدد قرص در روز تجویز می‌شود. دوره درمان با سفیکسیم نهایتا دو هفته است که باید به طور کامل طی شود. اگر یک نوبت مصرف قرص را فراموش کردید، در اولین فرصت آن را میل کنید مگر اینکه به زمان قرص بعدی نزدیک باشید. در این صورت تنها قرص نوبت بعد را بخورید و از دو برابر کردن تعداد قرص‌ها خودداری کنید.

 

منابع

www.webmd.com

www.mayoclinic.org

medlineplus.gov

www.drugs.com

 

مقالات مرتبط