جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

هفته هفتم بارداری / رشد کودک و تغذیه مناسب در هفته ۷ بارداری

در هفته هفتم بارداری کودک شما به سرعت در حال رشد است و شما ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنید. در این مقاله، با تمرکز بر رشد کودک، آنچه را که باید در هفته هفت بارداری انتظار داشته باشید، بررسی خواهیم کرد. در هر مرحله از بارداری می‌توانید با دکتر زنان آنلاین در خانه خودتان گفتگو کنید و مشکلات خود را با او درمیان بگذارید.

ویدئوی مصاحبه با خانم دکتر سوسن رضائی درباره هفته هفتم بارداری

عناوین مقاله

وضعیت رشد کودک در هفته هفتم بارداری

اندازه و ظاهر کودک شما

در هفته هفتم بارداری، اندازه کودک شما تقریباً به اندازه یک بلوبری است و طول آن حدود 0.5 اینچ است. سر کودک شما به نسبت بقیه بدن بزرگ است و جوانه های اندام او شروع به تبدیل شدن به بازوها و پاها می کند. اندام های داخلی کودک شما از جمله قلب، کبد و کلیه ها نیز در حال رشد هستند.

مغز و سیستم عصبی

در هفته هفتم بارداری، مغز و سیستم عصبی کودک شما به رشد خود ادامه می دهد. لوله عصبی، که در نهایت به مغز و نخاع کودک شما تبدیل می شود، در حال شکل گیری است. این زمان حیاتی برای رشد مغز کودک شما است و تغذیه مناسب و مراقبت های دوران بارداری می تواند به رشد سالم مغز کمک کند.

ضربان قلب

در هفته هفتم بارداری، قلب کودک شما به طور پیوسته می تپد، اگرچه ممکن است هنوز با استفاده از سونوگرافی داپلر قابل تشخیص نباشد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بتواند با استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال در حدود هفته هشتم بارداری ضربان قلب کودک شما را بشنود.

جنین هفته 7

چشم و گوش

چشم ها و گوش های کودک شما در هفته هفتم بارداری در حال شکل گیری هستند. حفره های چشم و همچنین ساختارهای گوش داخلی در حال رشد هستند که در نهایت به کودک شما اجازه می دهد بشنود. در حالی که ممکن است کودک شما هنوز نتواند ببیند یا بشنود، این پیشرفت‌های اولیه پایه‌ای برای بینایی و توانایی‌های شنوایی آینده می‌گذارند.

اندام و انگشتان

در هفته هفتم بارداری، جوانه های اندام کودک شما شروع به شکل گیری به بازوها و پاها می کند. انگشتان دست و پا نیز شروع به شکل گیری می کنند، اگرچه ممکن است در این نقطه هنوز هم تار و پود باشند. دست ها و پاهای کودک شما نیز در حال رشد هستند و ناخن های کوچک دست و پا شروع به رشد می کنند.

جفت

در هفته هفتم بارداری، جفت شما در حال شکل گیری است. جفت عضوی است که در رحم شما رشد می کند و اکسیژن و مواد مغذی را برای کودک در حال رشد شما فراهم می کند. همچنین مواد زائد و دی اکسید کربن را از جریان خون کودک شما حذف می کند.

مایع آمنیوتیک

مایع آمنیوتیک مایع شفافی است که کودک شما را در رحم احاطه کرده است. در هفته هفتم بارداری، کودک شما در مایع آمنیوتیک شناور می شود که به محافظت از او در برابر ضربه ها و تکان ها کمک می کند. مایع آمنیوتیک همچنین به تنظیم دمای بدن کودک شما کمک می کند و اجازه حرکت و رشد را می دهد.

فایل صوتی مصاحبه با خانم دکتر سوسن رضایی درباره هفته هفتم بارداری

علائم و نشانه های رایج هفته هفتم بارداری

در این مرحله، هنگامی که بدن خود را با تغییرات بارداری تطبیق می دهد، ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنید. در ادامه به بررسی علائم و نشانه های شایع هفته هفتم بارداری می‌پردازیم.

 • حالت تهوع و استفراغ

تهوع صبحگاهی یک علامت شایع در هفته های اولیه بارداری است و می تواند در طول سه ماهه اول بارداری ادامه یابد. ممکن است در هر زمانی از روز، نه فقط در صبح، حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنید. برای مدیریت تهوع صبحگاهی، سعی کنید وعده های غذایی کوچک و مکرر در طول روز بخورید، از بوهای تند اجتناب کنید و مایعات فراوان بنوشید.

 • خستگی

احساس خستگی و خستگی از علائم شایع در هفته هفت بارداری است. بدن شما برای حمایت از کودک در حال رشد شما سخت کار می کند، که می تواند احساس خستگی را در شما ایجاد کند. سعی کنید تا زمانی که می توانید استراحت کنید و در صورت لزوم چرت بزنید.

 • افزایش ادرار

همانطور که رحم شما بزرگ می شود، به مثانه شما فشار وارد می کند و منجر به افزایش ادرار می‌‌شود. این یک علامت رایج در دوران بارداری، به ویژه در هفته های اولیه است. حتماً مایعات زیادی بنوشید تا هیدراته بمانید، اما از نوشیدن بیش از حد قبل از خواب برای کمک به کاهش سفرهای شبانه به دستشویی اجتناب کنید.

 • تغییرات سینه

در هفته هفتم بارداری، سینه های شما ممکن است حساس و متورم شوند. همچنین ممکن است متوجه شوید که نوک سینه‌های شما بیش از حد معمول حساس هستند. این تغییرات به دلیل نوسانات هورمونی است و در دوران بارداری طبیعی است.

 • هوس ها و بیزاری های غذایی

بسیاری از زنان در طول بارداری، به ویژه در هفته های اولیه، هوس و ویار غذایی را تجربه می کنند. ممکن است متوجه شوید که هوس غذاهای خاصی را دارید یا نسبت به سایرین بیزار هستید. به سیگنال های بدن خود گوش دهید و آنچه را که برای شما مناسب است بخورید.

 • نوسانات خلقی

نوسانات هورمونی در دوران بارداری می تواند منجر به نوسانات خلقی و تغییرات عاطفی شود. ممکن است بیش از حد معمول احساس تحریک پذیری، هیجانی یا اضطراب کنید. مطمئن شوید که با صحبت با شریک یا دوست مورد اعتماد خود، تمرین تکنیک های آرامش بخش مانند مدیتیشن یا یوگا و در صورت نیاز از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، از سلامت عاطفی خود مراقبت کنید.

 • گرفتگی و ناراحتی شکم

گرفتگی خفیف و ناراحتی شکمی در هفته هفتم بارداری و هفته های اولیه بارداری با بزرگ شدن رحم شایع است. با این حال، اگر گرفتگی شدید یا درد شکم را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود  تماس بگیرید، زیرا اینها می تواند نشانه های یک مشکل جدی تر باشد.

 • سردرد

سردرد یک علامت رایج در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه اول است. تغییرات هورمونی، استرس و کم آبی بدن همگی می توانند به سردرد کمک کنند. برای مدیریت سردرد، مایعات فراوان بنوشید، تا جایی که می توانید استراحت کنید و از کمپرس سرد یا گرم روی سر خود استفاده کنید.

 • سرگیجه

احساس سبکی سر یا سرگیجه نیز از علائم شایع در هفته هفتم بارداری است. زیرا تغییرات هورمونی است که می تواند بر فشار خون و سطح قند خون تأثیر بگذارد. برای کنترل سرگیجه، سعی کنید به آرامی از حالت نشسته یا دراز کشیده بلند شوید، وعده های غذایی کوچک و مکرر در طول روز بخورید و هیدراته بمانید.

تغییرات جسمی و عاطفی برای مادران باردار

در هفته هفتم بارداری بدن شما در حال تطبیق با تغییرات بارداری است و ممکن است طیف وسیعی از تغییرات فیزیکی و احساسی را تجربه کنید. در این مقاله، با تمرکز بر تغییرات فیزیکی و عاطفی که ممکن است مادران باردار تجربه کنند، بررسی خواهیم کرد که در هفته هفتم بارداری چه انتظاراتی داریم.

تغییرات فیزیکی

در هفته هفتم بارداری، بدن شما سخت کار می‌کند تا به رشد کودک کمک کند، در نتیجه ممکن است تغییرات فیزیکی مختلفی را تجربه کنید

 • تهوع صبحگاهی: حالت تهوع و استفراغ در هفته های اولیه بارداری، به ویژه در صبح، شایع است.
 • خستگی: احساس خستگی و دویدن در بدن شما شایع است زیرا بدن شما برای حمایت از کودک در حال رشد شما کار می کند.
 • تغییرات سینه: سینه‌های شما ممکن است در حین آماده شدن برای شیردهی حساس و متورم شوند.
 • افزایش ادرار: نوسانات هورمونی می تواند منجر به افزایش ادرار، به ویژه در هفته های اولیه بارداری شود.
 • گرفتگی و ناراحتی شکمی: با بزرگ شدن رحم، ممکن است گرفتگی و ناراحتی خفیفی را تجربه کنید.
 • سردرد: تغییرات هورمونی، استرس و کم آبی بدن می تواند در ایجاد سردرد دوران بارداری نقش داشته باشد.
 • سرگیجه: تغییر در فشار خون و سطح قند خون می تواند منجر به سرگیجه و سبکی سر شود.

درباره هفته هشتم بارداری بیشتر بدانید

سردرد بارداری

تغییرات عاطفی

علاوه بر تغییرات فیزیکی، مادران باردار ممکن است طیفی از تغییرات عاطفی را نیز در هفته هفتم بارداری تجربه کنند.

 • نوسانات خلقی: نوسانات هورمونی می تواند منجر به نوسانات خلقی شود و شما را تحریک پذیر، هیجانی یا مضطرب کند.
 • اضطراب: طبیعی است که در مورد بارداری و سلامت کودک خود احساس نگرانی کنید. اگر با اضطراب دست و پنجه نرم می کنید با پزشک خود صحبت کنید.
 • هیجان: ممکن است با ادامه رشد و رشد کودکتان احساس هیجان کنید.
 • احساس گناه: برخی از زنان اگر نتوانند علائم خود را مدیریت کنند یا از بارداری لذت نبرند، احساس گناه یا شرمندگی می کنند.
 • استرس: رویدادهای استرس زا، مانند مسائل کاری یا خانوادگی، می تواند به تغییرات عاطفی در دوران بارداری کمک کند.

راه های مقابله با تغییرات منفی در هفته هفتم بارداری

راهبردهای مختلفی وجود دارد که مادران باردار می توانند برای مقابله با تغییرات فیزیکی و عاطفی در هفته هفتم بارداری از آنها استفاده کنند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

– استراحت: حتماً استراحت کافی داشته باشید و در صورت لزوم چرت بزنید.

– ورزش: فعال ماندن از نظر جسمی می تواند به شما کمک کند هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی احساس بهتری داشته باشید. قبل از شروع یک رژیم ورزشی جدید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

– تغذیه سالم: خوردن یک رژیم غذایی سالم می تواند به حمایت از کودک در حال رشد شما و مدیریت برخی از علائم بارداری کمک کند.

– ویتامین های دوران بارداری: مصرف ویتامین های دوران بارداری می تواند به شما و کودکتان اطمینان حاصل کند که مواد مغذی مورد نیاز برای بارداری سالم را دریافت می کنید.

– تکنیک های آرامش: تمرین هایی مانند مدیتیشن، یوگا و تنفس عمیق می تواند به مدیریت استرس و اضطراب کمک کند.

– ارتباط: صحبت با شریک زندگی، دوستان یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد نگرانی ها و احساسات می تواند مفید باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

در حالی که بسیاری از تغییرات فیزیکی و احساسی در دوران بارداری طبیعی هستند اما برخی ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشند که شامل موارد زیر می‌باشد

 •  تهوع و استفراغ شدید یا مداوم
 •  خونریزی واژینال یا لکه بینی
 •  گرفتگی شدید یا درد شکم
 •  تب یا لرز
 •  سردردهای شدید یا تغییرات بینایی
 •  درد قفسه سینه یا تنگی نفس
 •  افکار صدمه زدن به خود یا آسیب رساندن به دیگران

تغذیه مادران در هفته هفتم بارداری

اهمیت تغذیه خوب در هفته هفتم بارداری و سایر هفته ها نیازی به توضیحات ندارد و کاملا مشخص است که تغذیه تاثیر چشمگیری در روند رشد کودک و آینده او دارد. درواقع تغذیه خوب در دوران بارداری برای سلامتی شما و کودک در حال رشد شما ضروری است. تغذیه مناسب می تواند به اطمینان حاصل شود که کودک شما مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و نمو سالم را دریافت می کند. همچنین می تواند به کاهش خطر عوارض دوران بارداری و زایمان مانند دیابت بارداری و پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری کمک کند. خوردن یک رژیم غذایی سالم می تواند به مدیریت برخی از علائم رایج بارداری مانند حالت تهوع و یبوست نیز کمک کند.

در مسمومیت بارداری چه بخوریم؟

مواد مغذی کلیدی برای مادران باردار

در هفته هفتم بارداری، چندین ماده مغذی کلیدی وجود دارد که مادران باردار باید روی آنها تمرکز کنند:

– اسید فولیک: اسید فولیک برای رشد مناسب مغز و نخاع جنین ضروری است. توصیه می شود زنان در اوایل بارداری روزانه 400 تا 800 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند.

– آهن: آهن برای تولید گلبول های قرمز خون که اکسیژن را به کودک شما حمل می کنند، مهم است. زنان باردار باید 27 میلی گرم آهن در روز مصرف کنند.

– کلسیم: کلسیم برای رشد استخوان ها و دندان های کودک شما مهم است. زنان باردار باید روزانه 1000 تا 1300 میلی گرم کلسیم مصرف کنند.

– پروتئین: پروتئین برای رشد و نمو جنین مهم است. زنان باردار باید 70 تا 100 گرم پروتئین در روز مصرف کنند.

– ویتامین D: ویتامین D برای جذب کلسیم و رشد استخوان ها و دندان های کودک شما مهم است. زنان باردار باید روزانه 600 تا 800 واحد بین المللی ویتامین D مصرف کنند.

ویتامین های هفته هفتم بارداری

غذاهایی که باید در هفته هفتم بارداری بخورید

در هفته هفتم بارداری، مهم است که بر روی غذاهای غنی از مواد مغذی تمرکز کنید که مواد مغذی مورد نیاز کودک شما را برای رشد و تکامل سالم فراهم می کنند. برخی از غذاهایی که در دوران بارداری باید در رژیم غذایی خود بگنجانید عبارتند از:

– میوه ها و سبزیجات: برای دریافت طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی، انواع میوه ها و سبزیجات را هدف قرار دهید.

– پروتئین های بدون چربی: پروتئین های بدون چربی مانند مرغ، ماهی، لوبیا و عدس را به عنوان منبع خوبی از پروتئین انتخاب کنید.

– غلات کامل: غلات کامل مانند برنج قهوه ای، کینوآ و نان گندم کامل را به عنوان منبع خوبی از کربوهیدرات ها و فیبر انتخاب کنید.

– لبنیات: محصولات لبنی کم چرب مانند شیر، پنیر و ماست را به عنوان منبع خوبی از کلسیم و پروتئین انتخاب کنید.

غذاهایی که در هفته هفتم بارداری باید از آنها پرهیز کرد

در دوران بارداری، غذاهایی وجود دارد که برای کاهش خطر عوارض باید از آنها اجتناب کنید یا آنها را محدود کنید. این شامل:

– گوشت، مرغ یا ماهی خام یا نیم پز: اینها می توانند حاوی باکتری های مضری باشند که می توانند باعث بیماری های ناشی از غذا شوند.

– گوشت های اغذیه فروشی و هات داگ: این ها همچنین می توانند حاوی باکتری های مضر باشند.

– تخم مرغ خام: تخم مرغ خام می تواند حاوی سالمونلا باشد که هم برای شما و هم برای جنین مضر است.

– غذاهای دریایی سرشار از جیوه: برخی از انواع ماهی ها مانند کوسه، اره ماهی و شاه ماهی خال مخالی حاوی سطوح بالایی از جیوه هستند که می تواند برای سیستم عصبی در حال رشد کودک شما مضر باشد.

– کافئین: در حالی که مصرف متوسط کافئین به طور کلی در دوران بارداری بی خطر است، بهتر است مصرف خود را به 200 میلی گرم در روز محدود کنید.

نکاتی برای تغذیه خوب در دوران بارداری

– برای کنترل حالت تهوع و جلوگیری از پرخوری، وعده های غذایی کوچک و مکرر در طول روز بخورید.

– برای هیدراته ماندن مایعات فراوان بنوشید.

– غذاهای غنی از مواد مغذی را انتخاب کنید تا بیشترین میزان تغذیه را از هر وعده غذایی دریافت کنید.

– در مورد مصرف ویتامین های دوران بارداری با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کنید.

– به بدن خود گوش دهید و آنچه را که برای شما مناسب است بخورید.

چند دستورالعمل غذایی در هفته هفتم بارداری

هفته هفتم بارداری شروع دوره جنینی است. در این مرحله، کودک شما به اندازه یک بلوبری است و به سرعت در حال رشد است. ممکن است هنوز یک برآمدگی قابل مشاهده در کودک نداشته باشید، اما ممکن است برخی از علائم رایج اولیه بارداری مانند تهوع صبحگاهی، خستگی و حساسیت سینه را تجربه کنید.

مهم است که در این مدت مراقب خود باشید و مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مورد نیاز خود و کودک در حال رشدتان را دریافت می کنید. در اینجا دستور العمل هایی وجود دارد که هم خوشمزه و هم مغذی هستند و برای هفته هفتم بارداری مناسب هستند:

اسموتی صبحانه توت

این اسموتی مملو از آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها است که آن را راهی عالی برای شروع روز شما می کند.

عناصر:

– 1 فنجان توت مخلوط منجمد

– 1 عدد موز

– 1/2 فنجان ماست یونانی

– 1/2 فنجان شیر بادام

– 1 قاشق غذاخوری عسل

 

دستورالعمل ها:

 1. همه مواد را در مخلوط کن بریزید و هم بزنید تا یکدست شود.
 2. در لیوان بریزید و لذت ببرید!

سالاد کینوا

کینوا منبع عالی پروتئین است و این سالاد سرشار از سبزیجات رنگارنگ است که ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را فراهم می کند.

سالاد کینوا

عناصر:

– 1 فنجان کینوا

– 2 فنجان آب

– فلفل دلمه ای قرمز 1 عدد خرد شده

– فلفل دلمه ای زرد 1 عدد خرد شده

– 1 عدد خیار، خرد شده

– 1/2 پیاز قرمز، خرد شده

– 1/4 فنجان جعفری تازه خرد شده

– 1/4 فنجان روغن زیتون

– 1/4 فنجان آب لیمو

– نمک و فلفل برای چشیدن

 

دستورالعمل ها:

 1. کینوا را کاملا بشویید و آن را با آب در یک قابلمه ترکیب کنید. بگذارید بجوشد، سپس حرارت را کم کنید و به مدت 15 دقیقه یا تا زمانی که آب جذب شود بجوشانید.
 2. اجازه دهید کینوا خنک شود و سپس آن را به یک کاسه بزرگ منتقل کنید.
 3. سبزیجات خرد شده و جعفری را به کاسه اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
 4. در یک کاسه جداگانه روغن زیتون، آب لیمو، نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید.
 5. سس را روی سالاد بریزید و خوب مخلوط کنید.
 6. در دمای اتاق یا سرد سرو کنید.

ماهی قزل آلا پخته شده

ماهی سالمون منبع عالی اسیدهای چرب امگا 3 است که برای رشد مغز کودک شما ضروری است.

 

عناصر:

– 4 عدد فیله ماهی قزل آلا

– 1/4 فنجان روغن زیتون

– 2 قاشق غذاخوری آب لیمو

– 2 حبه سیر خرد شده

– نمک و فلفل برای چشیدن

 

دستورالعمل ها:

 1. فر را با دمای 400 درجه فارنهایت گرم کنید.
 2. فیله های ماهی قزل آلا را در یک ظرف پخت قرار دهید.
 3. در یک کاسه کوچک، روغن زیتون، آب لیمو، سیر، نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید.
 4. مخلوط را روی فیله های ماهی قزل آلا بریزید.
 5. به مدت 12-15 دقیقه یا تا زمانی که ماهی قزل آلا پخته شود، در فر بپزید.
 6. با سبزیجات یا ظرف جانبی مورد علاقه خود سرو کنید.

کاسرول سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبع عالی ویتامین A است که برای رشد چشم کودک شما مهم است.

 

عناصر:

– 4 عدد سیب زمینی شیرین، پوست کنده و خرد شده

– 1/4 فنجان کره، ذوب شده

– شکر قهوه ای 1/4 پیمانه

– 1/4 فنجان شربت افرا

– 1 قاشق چایخوری دارچین

– 1 قاشق چایخوری جوز هندی

– 1/4 فنجان گردوی خرد شده (اختیاری)

 

دستورالعمل ها:

 1. فر را با دمای 375 درجه فارنهایت گرم کنید.
 2. سیب زمینی شیرین را در یک قابلمه آب به مدت 10-15 دقیقه یا تا زمانی که نرم شود بجوشانید.
 3. سیب زمینی ها را آبکش کرده و به یک کاسه بزرگ منتقل کنید.
 4. کره ذوب شده، شکر قهوه ای، شربت افرا، دارچین و جوز هندی را به کاسه اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
 5. مخلوط را به یک ظرف پخت منتقل کنید و گردوی خرد شده را روی آن بپاشید (در صورت استفاده).
 6. به مدت 25-30 دقیقه یا تا زمانی که روی آن قهوه ای طلایی شود، در فر بپزید.
 7. قبل از سرو، اجازه دهید چند دقیقه خنک شود.

علائم غیرطبیعی و خطرناک در هفته 7 بارداری

هفته هفتم بارداری زمان هیجان انگیزی است، زیرا کودک شما به رشد و تکامل خود ادامه می دهد. با این حال، آگاهی از  که ممکن است رخ دهد نیز مهم است. در هر مرحله می‌توانید از بخش مشاوره آنلاین پزشکی استفاده کرده و پزشک مورد نظرتان را انتخاب و مشکلات خود را با او درمیان بگذارید. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در این مرحله از بارداری به آنها توجه کنید:

خونریزی واژن

در حالی که ممکن است مقداری لکه بینی در اوایل بارداری طبیعی باشد، خونریزی شدید یا خونریزی همراه با گرفتگی یا درد شکم می تواند نشانه ای از سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد. اگر هر گونه خونریزی واژینال را تجربه کردید، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

درد شدید شکم

درد شدید شکم می تواند نشانه بسیاری از موارد از جمله سقط جنین، حاملگی خارج از رحم یا پیچ خوردگی تخمدان (پیچ خوردگی تخمدان) باشد. اگر درد شدید شکمی را تجربه می کنید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

تب

تب در دوران بارداری می تواند نشانه عفونت باشد که هم برای شما و هم برای جنین مضر است. اگر تب بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

تهوع و استفراغ شدید

در حالی که حالت تهوع صبحگاهی در اوایل بارداری شایع است، تهوع و استفراغ شدیدی که در تمام طول روز ادامه دارد و مانع از نگه داشتن غذا و مایعات می شود، می تواند منجر به کم آبی بدن و سایر عوارض شود. اگر حالت تهوع و استفراغ شدید دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید.

تهوع هفته 7 بارداری

تشنگی و ادرار زیاد

تشنگی و ادرار بیش از حد می تواند نشانه دیابت بارداری باشد، نوعی دیابت که در دوران بارداری رخ می دهد. اگر این علائم را تجربه می کنید، پزشک ممکن است آزمایش گلوکز را برای بررسی دیابت بارداری انجام دهد.

سردردهای شدید

سردردهای شدید می تواند نشانه پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری باشد، یک بیماری جدی که می تواند بعد از هفته بیستم بارداری ایجاد شود. سایر علائم پره اکلامپسی عبارتند از فشار خون بالا، پروتئین در ادرار و تورم در دست ها و پاها. اگر سردرد شدید یا هر علامت دیگری از پره اکلامپسی را تجربه می کنید، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

کاهش حرکت جنین

در حالی که هنوز در اوایل بارداری است، ممکن است در هفته 16 تا 20 شروع به حرکت جنین خود احساس کنید. اگر متوجه کاهش ناگهانی حرکت جنین شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

عفونت

عفونت در دوران بارداری می تواند هم برای شما و هم برای جنینتان خطرناک باشد. اگر علائم عفونت مانند تب، لرز یا درد شکم را تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

خوراکی های غیر مجاز در هفته هفتم بارداری

هفته هفتم بارداری یک دوره حیاتی برای رشد کودک شما است. مهم است که مراقب آنچه در این مدت وارد بدن خود می کنید باشید، زیرا برخی از مواد می توانند به کودک در حال رشد شما آسیب برسانند. یکی از نمونه ها داروهای غیرمجاز است که می تواند عواقب جدی هم برای شما و هم برای کودکتان داشته باشد. در اینجا برخی از داروهای غیر مجاز رایج وجود دارد که باید در هفته هفتم بارداری از آنها اجتناب کنید:

 • ماری جوانا

ماری جوانا که با نام علف هرز یا گلدان نیز شناخته می شود، دارویی است که اغلب به صورت تفریحی استفاده می شود. با این حال، می تواند اثرات منفی بر روی جنین در حال رشد داشته باشد. THC، ماده فعال ماری جوانا، می تواند از جفت عبور کند و بر رشد مغز کودک تأثیر بگذارد. مطالعات نشان داده اند که نوزادانی که در رحم مادر در معرض ماری جوانا قرار می گیرند ممکن است وزن کمتری هنگام تولد داشته باشند و تاخیر در رشد داشته باشند.

 • کوکائین

کوکائین یک داروی محرک است که می تواند به جنین در حال رشد آسیب جدی وارد کند. می تواند خطر سقط جنین، زایمان زودرس و مرده زایی را افزایش دهد. نوزادان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری کوکائین مصرف می کنند نیز ممکن است وزن کم هنگام تولد، دور سر کوچکتر و تاخیر در رشد داشته باشند.

 • هروئین

هروئین یک داروی مخدر است که می تواند برای جنین در حال رشد بسیار خطرناک باشد. می تواند از جفت عبور کند و باعث ناراحتی تنفسی، وزن کم هنگام تولد و سایر مشکلات سلامتی شود. نوزادانی که از مادرانی که در دوران بارداری از هروئین استفاده می کنند به دنیا می آیند، ممکن است علائم ترک را نیز تجربه کنند، وضعیتی که به عنوان سندرم پرهیز نوزادی (NAS) شناخته می شود.

 • مت آمفتامین

مت آمفتامین که به عنوان مت یا کریستال مت نیز شناخته می شود، یک داروی بسیار اعتیادآور است که می تواند عواقب جدی برای جنین در حال رشد داشته باشد. می تواند خطر زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و تاخیر در رشد را افزایش دهد. مصرف مت آمفتامین در دوران بارداری نیز با افزایش خطر نقص مادرزادی قلبی مرتبط است.

 • اکستازی

اکستازی که با نام MDMA نیز شناخته می شود، یک داروی مصنوعی است که می تواند از جفت عبور کرده و روی جنین در حال رشد تأثیر بگذارد. می تواند خطر زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و تاخیر در رشد را افزایش دهد. نوزادان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری از اکستازی استفاده می کنند نیز ممکن است علائم ترک را تجربه کنند.

 • داروهای تجویزی

در حالی که داروهای تجویزی می توانند طبق دستور پزشک مفید باشند، برخی می توانند برای جنین در حال رشد مضر باشند. به عنوان مثال، برخی از داروهای ضد افسردگی، ضد روان پریشی و داروهای ضد اضطراب با نقایص مادرزادی و سایر مشکلات سلامتی مرتبط هستند.  علاوه بر پرهیز از داروهای غیرمجاز، پرهیز از الکل و تنباکو در دوران بارداری نیز مهم است. این مواد همچنین می توانند اثرات منفی روی جنین در حال رشد داشته باشند.

اگر با اعتیاد یا سوء مصرف مواد دست و پنجه نرم می کنید، حتما قبل از بارداری و یا در صورتی که باردار هستید از بخش مشاوره روانشناسی آنلاین با مشاورین حال گفتگو کنید و بهترین کمک را برای ادامه روند بارداری خود دریافت کنید.

ورزش مناسب در هفته هفتم بارداری

هفته هفتم بارداری زمان رشد و تکامل سریع کودک شماست. در حالی که ممکن است احساس خستگی و حالت تهوع داشته باشید، مهم است که برای حمایت از سلامت خود و کودک در حال رشد به ورزش ادامه دهید. در اینجا چند تمرین توصیه شده برای امتحان کردن در این مرحله از بارداری آورده شده است:

 • پیاده روی

پیاده روی یک ورزش کم تاثیر است که می تواند به شما در حفظ فعال بودن در دوران بارداری کمک کند. همچنین راهی عالی برای بیرون رفتن و لذت بردن از هوای تازه است. 30 دقیقه پیاده روی در روز را هدف گذاری کنید، یا اگر برای شما بهتر بود، آن را به جلسات کوتاه تری تقسیم کنید.

پیاده روی بارداری

 • شنا کردن

شنا یکی دیگر از ورزش های کم تاثیر است که می تواند در دوران بارداری مفید باشد. برای مفاصل شما آسان است و می تواند به تسکین تورم و ناراحتی کمک کند. اگر به استخر دسترسی ندارید، ایروبیک در آب یا سایر تمرینات آبی را امتحان کنید.

 • یوگای قبل از تولد

یوگای قبل از تولد نوعی ورزش ملایم است که می تواند به بهبود انعطاف پذیری، قدرت و آرامش کمک کند. این همچنین یک راه عالی برای ارتباط با دیگر مادران منتظر است. به دنبال کلاس های یوگا قبل از تولد در منطقه خود باشید یا یک کلاس ویدیویی یا آنلاین را امتحان کنید.

 • دوچرخه سواری ثابت

دوچرخه سواری ثابت راهی عالی برای بالا بردن ضربان قلب بدون وارد کردن فشار به مفاصل است. همچنین اگر به دنبال تمرینی هستید که بتوانید در داخل خانه انجام دهید، گزینه خوبی است. فقط مطمئن شوید که مقاومت و سرعت را با سطح راحتی خود تنظیم کنید.

 • تمرینات قدرتی

تمرینات قدرتی می تواند به بهبود تون عضلات کمک کند و بدن شما را برای زایمان و زایمان آماده کند. به وزنه های سبک بچسبید و از ورزش هایی که به شکم شما فشار وارد می کند، مانند کرانچ ها خودداری کنید. روی تمریناتی تمرکز کنید که بازوها، پاها و پشت شما را هدف قرار می دهند.

 • پیلاتس

پیلاتس نوعی ورزش است که بر تقویت عضلات مرکزی بدن و بهبود وضعیت بدن تمرکز دارد. این می تواند به ویژه در دوران بارداری مفید باشد، زیرا می تواند به کاهش کمردرد و بهبود تعادل کمک کند. به دنبال کلاس های پیلاتس قبل از تولد یا ویدیوهایی باشید که برای مادران باردار طراحی شده است.

 • کگلز

کگل ها تمریناتی هستند که عضلات کف لگن را هدف قرار می دهند و ممکن است در دوران بارداری و زایمان ضعیف شوند. برای انجام کگل، به سادگی عضلات لگن خود را منقبض کنید انگار می خواهید جریان ادرار را متوقف کنید. چند ثانیه نگه دارید، سپس استراحت کنید. 10-15 بار، چند بار در روز تکرار کنید.

البته در حین ورزش زیاد به خود فشار نیاورید. اگر احساس درد یا ناراحتی کردید، توقف کنید و استراحت کنید. حتما همیشه هیدراته بمانید و لباس و کفش راحت بپوشید.

حمایت از همسر در هفته هفتم بارداری

هفته هفتم بارداری زمان هیجان انگیزی برای والدین منتظر است، زیرا کودک شما به رشد و تکامل خود ادامه می دهد. با این حال، زمانی که شما با تغییرات فیزیکی و عاطفی ناشی از بارداری سازگار می شوید، می تواند زمان چالش برانگیزی نیز باشد. به عنوان یک شریک و عضو خانواده، نقش شما در حمایت از زن باردار بسیار مهم است.

 • صبور باشید و درک کنید

بارداری می تواند یک ترن هوایی عاطفی باشد، با فراز و نشیب هایی که پیش بینی یا کنترل آن دشوار است. مهم است که با همسرتان صبور باشید و درک کنید، حتی اگر خلق و خوی یا رفتار او نامنظم یا خارج از شخصیت به نظر برسد. به یاد داشته باشید که هورمون های بارداری می توانند بر خلق و خو و دیدگاه او تأثیر بگذارند و سعی کنید حمایت کننده و اطمینان بخش باشید.

 • در کارهای خانه کمک کنید

با پیشرفت بارداری، همسر شما ممکن است احساس خستگی یا ناراحتی کند. کمک به کارهای خانگی مانند پخت و پز، نظافت و شستن لباس می تواند مقداری از فشار را کم کند و به او اجازه استراحت و آرامش بدهد. از او بپرسید که در مورد چه وظایفی به کمک نیاز دارد و برای تقسیم عادلانه مسئولیت ها برنامه ریزی کنید.

 • در ویزیت ها و کلاس های دوران بارداری شرکت کنید

شرکت در ویزیت ها و کلاس های قبل از زایمان با همسرتان می تواند به شما کمک کند تا از سلامت او و پیشرفت بارداری مطلع شوید. همچنین فرصتی عالی برای پیوند با کودک و آماده شدن برای والدین شدن با هم است. اطمینان حاصل کنید که سؤالات خود را بپرسید و هر گونه نگرانی را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

 • ارائه حمایت عاطفی

بارداری می تواند یک دوران استرس زا و طاقت فرسا باشد، به خصوص برای والدینی که اولین بار هستند. ارائه حمایت عاطفی و اطمینان می تواند به همسر شما کمک کند تا احساس اعتماد به نفس و آرامش بیشتری داشته باشد. به نگرانی های او گوش دهید، کلمات تشویق کننده به او بگویید و به او اجازه دهید بدون توجه به این که شما در کنار او هستید.

ارائه حمایت عاطفی

 • خود را در مورد بارداری و زایمان آموزش دهید

آموزش خود در مورد بارداری و زایمان می تواند به شما کمک کند احساس آمادگی و مشارکت بیشتری در این فرآیند داشته باشید. کتاب ها یا مقالات را بخوانید، در کلاس ها یا کارگاه ها شرکت کنید و با والدین دیگر درباره تجربیاتشان صحبت کنید. هرچه بیشتر بدانید، در این مدت برای حمایت از همسرتان مجهزتر خواهید بود.

 • با هم انتخاب های سالمی داشته باشید

انتخاب های سالم با هم می تواند برای همسر و کودک در حال رشد شما مفید باشد. او را تشویق کنید که یک رژیم غذایی متعادل بخورد، هیدراته بماند و استراحت کافی داشته باشد. همچنین می توانید با هم انتخاب های سالمی مانند پیاده روی یا تهیه وعده های غذایی مغذی داشته باشید.

 • برای آینده برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی برای آینده می تواند راهی هیجان انگیز برای انتظار به دنیا آمدن نوزادتان باشد. شروع کنید به چیزهایی مانند نام نوزاد، دکوراسیون مهد کودک، و شیوه های فرزندپروری. در مورد امیدها و رویاهای خود برای خانواده خود بحث کنید و برای اینکه چگونه چالش ها را با هم پشت سر بگذارید، برنامه ریزی کنید.

حرکات جنین در هفته هفتم بارداری

در هفته هفتم بارداری، حرکات جنین هنوز به طور معمول توسط مادر احساس نمی شود. در این مرحله جنین تنها حدود 0.5 اینچ طول و کمتر از 1 گرم وزن دارد، بنابراین هنوز بسیار کوچک است. با این حال، در این مدت، جنین شروع به توسعه حرکات پیچیده تری می کند.

سیستم عصبی به سرعت در حال توسعه است و مغز شروع به کنترل برخی از حرکات اساسی مانند تکان خوردن و تکان می کند. اندام ها نیز شروع به حرکت می کنند، اگرچه این حرکت هنوز غیر ارادی و ناهماهنگ است. البته  هر بارداری منحصر به فرد است و در حالی که برخی از زنان ممکن است حرکات جنین را زودتر یا دیرتر از سایرین احساس کنند، بیشتر زنان تا حدود هفته 16 تا 25 هیچ حرکت مشخصی را احساس نخواهند کرد. اگر در مورد بارداری یا رشد جنین خود نگرانی دارید، همیشه بهتر است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

سوالات مرتبط به بارداری در تالار گفتگو:

ازمایش خون برای بارداری چه زمانی باید انجام بشه؟

مشاهده پاسخ

چندتا قرص ال دی بخوریم باعث سقط جنین میشه ؟

مشاهده پاسخ

مامانا من ماه آخر بارداریمه چی بخورم بچه زردی نگیره ؟؟؟

مشاهده پاسخ

ممکنه ازمایش خون بارداری را تشخیص نده؟

مشاهده پاسخ

توی بارداری چی بخورم بچم خوشگل و باهوش بشه ؟

مشاهده پاسخ

کسی میدونه با بیمه سلامت عمل سزارین توی بیمارستان های دولتی چقدره؟

مشاهده پاسخ
نظرات کاربران
افزودن نظر