haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

قرص ریتالین / همه چیز درباره مصرف و عوارض قرص شب امتحان

تیم تحریریه حال
قرص ریتالین
۱۲ آذر
قرص ریتالین یا متیل فنیدات دارویی برای درمان اختلال کم توجهی و بیش فعالی (ADHD) است. از این دارو برای درمان اختلال حملۀ خواب یا نارکولپسی هم استفاده می‌شود. برای کسانی که دچار اختلال تمرکز یا بیش فعالی هستند، ریتالین معمولا بخشی از فرایند درمان است؛ یعنی در کنار مصرف آن، از روش‌های درمانی دیگر مثل مشاوره هم باستفاده می‌شود.
به ریتالین قرص شب امتحان هم می‌گویند. زیرا این قرص می‌تواند باعث بی‌خوابی شود و به همین دلیل بعضی از دانشجویان و دانش‌آموزان خودسرانه از آن استفاده می‌کنند تا شب‌های امتحان بیدار بمانند. این کار خطرناک است، زیرا قرص ریتالین عوارض خاص خودش را دارد.
در این مطلب می‌خواهیم دربارۀ قرص ریتالین، کاربردها و عوارضش بپردازیم. اگر قصد دارید که از این دارو استفاده کنید، پیشنهاد می‌دهیم این مطلب را بخوانید.

ریتالین چیست

ریتالین نام تجاری داروی متیل فنیدات است. این دارو محرک سیستم عصبی است؛ یعنی بر مواد شیمیایی مغز و اعصاب اثر می‌گذارد و به کنترل تکانه‌های بیش فعالی کمک می‌کند و تمرکز را افزایش می‌دهد.

متیل فنیدات برای نخستین بار در سال 1944 کشف شد و در سال 1955 مورد تأیید نهادهای پزشکی آمریکا قرار گرفت. ریتالین یکی از پرمصرف‌ترین و رایج‌ترین داروهای جهان است. آمارها نشان می‌دهد که در سال 2020 بیش از 15 میلیون نسخه از قرص ریتالین در آمریکا فروخته شده است.

این دارو را نمی‌توان به صورت بدون حساب‌وکتاب مصرف کرد. حتی خیلی اوقات لازم است که برای خرید آن کارت شناسایی خود را ارائه کنید. این قرص معمولا یک بار در روز مصرف می‌شود. مصرف خودسرانه ریتالین عوارض منفی دارد که در ادامه درباره‌اش توضیح می‌دهیم.

با مشاوره دارویی تلفنی میتوانید در هر زمان و مکان با پزشکان مشاور دارویی حال در تماس باشید.

دربارۀ دلایل حواس‌پرتی و راه های جلوگیری از آن می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

داروی تمرکز

آیا قرص ریتالین اعتیاد آور است؟

این سوال احتمالاً در ذهن خیلی از شما وجود دارد. پاسخ این است: بله، قرص ریتالین اعتیاد آور است و از این نظر شبیه به آمفتامین عمل می‌کند.

البته اعتیادآور بودن متیل فنیدات در سطح متوسطی است. اما هنگامی که بیش از دوز مورد تأیید پزشک مصرف شود، ممکن است موجب حالات روان‌پریشی شود.

قرص ریتالین موجب افزایش ترشح دوپامین در مغز و در نتیجه موجب تجربۀ حالات سرخوشی می‌شود. به همین دلیل بعضی افراد از این دارو به صورت غیراصولی استفاده می‌کنند. مصرف مکرر ریتالین باعث می‌شود که آستانۀ تحمل فرد در برابر آن بالا رود؛ در نتیجه مصرف کننده برای تجربۀ دوبارۀ  سرخوشی دوز بالاتری از آن را مصرف کند و به این صورت به قرص ریتالین اعتیاد پیدا می‌کند.

دربارۀ اعتیاد به مواد مخدر می‌توانید این مطلب را نیز مطالعه کنید.

عوارض مخرب مصرف قرص ریتالین

قرص ریتالین یک داروی محرک است. بنابراین مصرف خودسرانه‌اش عوارض مخرب زیادی دارد. بعضی از این عوارض عبارتند از:

 • سردرد و سرگیجه
 • تهوع و استفراغ
 • آریتمی قلبی
 • افزایش فشار خون
 • بی اشتهایی و کاهش وزن زیاد
 • اختلال در بینایی
 • نوسان خلقی، تحریک پذیری و پرخاشگری
 • مشکلات کبدی (درباره آنسفالوپاتی کبدی و راه های درمان این بیشتر بدانید)
 • کاهش قدرت یادگیری
 • حرکت غیرارادی عضلات بدن و غیره

قرص ریتالین

موارد منع مصرف قرص ریتالین یا متیل فنیدات

اکثر افراد می‌توانند به تشخیص پزشک متیل فنیدات را مصرف کنند. اما با وجود این، این دارو برای همه مناسب نیست. اگر در هریک از وضعیت‌های زیر به سر می‌برید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید:

 • قبلا به این دارو حساسیت داشته‌اید
 • مشکلات قلبی دارید
 • پرکاری تیروئید دارید
 • در غدد فوق کلیوی تومور دارید
 • مشکلی در زمینۀ سلامت روان دارید یا یکی از اعضای نزدیک خانواده‌تان دچار این مشکل است
 • فشار خونتان بالاست یا دچار یک مشکل عروقی هستید
 • دچار صرع هستید
 • تیک دارید (یعنی عضلات صورت یا بدنتان به صورت ناگهانی منقبض می‌شود)
 • در معرض ابتلا به گلوکوم یا آب سیاه چشم هستید
 • می‌خواهید باردار شوید
 • به مواد مخدر یا الکل اعتیاد دارید

تداخل دارویی ریتالین با سایر داروها

بعضی از داروها می‌توانند بر عملکرد متیل فنیدات اثر بگذارند. به موارد زیر توجه کنید:

 • اگر از مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز که نوعی داروی ضدافسردگی هستند، استفاده می‌کنید، یا مصرف آن را در دو هفتۀ گذشته قطع کرده‌اید، قرص ریتالین نخورید.
 • مصرف این داروها همراه با ریتالین باعث افزایش فشار خون می‌شود: ایزوکاربوکسازید، موکلوبماید، فنلزین و ترانیل سیپرومین.
 • همچنین اگر از هریک از این داروها استفاده می‌کنید، از بخش مشاوره آنلاین پزشکی، با پزشک خود را در جریان بگذارید: داروهای ضدافسردگی، داروهای ضدصرع، داروهای فشار خون و داروهای پیشگیری از لخته شدن خون.

قیمت قرص ریتالین و خرید قرص شب امتحان

برای اطلاع از قیمت ریتالین لازم است که از داروخانه استعلام قیمت بگیرید. این دارو صرفا با نسخه تجویزی پزشک قابل خریداری است. شما می‌توانید قرص ریتالین را به صورت آنلاین نیز خریداری کنید. پیشنهاد می‌کنیم به لینک داروخانه آنلاین حال بروید، نسخۀ خود را بارگذازی کنید و درخواست خود را برای خریداری این قرص ثبت کنید. می‌توانید داروی خود را درب منزل تحویل بگیرید.

سخن آخر درباره قرص ریتالین

هیچ گاه از قرص ریتالین و داروهای محرک دیگر به صورت خودسرانه استفاده نکنید. استفاده از این دارو برای مصارف غیردرمانی، مثلا برای شب امتحان، بسیار خطرناک و اعتیاد آور است و ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای شما داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم که برای اطلاعات بیشتر دربارۀ این دارو با مشاوره دارویی آنلاین حال مشورت کنید. اگر به قرص ریتالین اعتیاد پیدا کرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که با مشاوران ترک اعتیاد در شرکت حال مشورت کنید.

سوالات متداول

مقالات مرتبط

متفورمین
همه چیز درباره قرص متفورمین

از زمانی که طبابت وجود داشته، بساط دارو هم برپا بوده است. حـال آنکه داروهای قدیمی بیشتر به شکل دمنوش، پودر، ضماد و... بوده‌اند و داروهای مدرن، شکل و شمایل جدیدی به خود گرفته‌اند. با این حـال همیشه بوده‌اند افرادی که درباره کارکرد و چگونگی اثرگذاری داروها سوال داشته و دارند. البته این موضوع دور از انتظار هم نیست، افراد دلشان می‌خواهد بدانند دارویی که می‌خورند چه ویژگی‌هایی دارند و چه آثاری برجا می‌گذارند. پرسش دیگر درباره داروها، پیرامون عوارض جانبی آن‌هاست. کمتر دارویی را می‌توان پیدا کرد که هیچ عارضه‌ای نداشته باشد. فقط موضوع بر سر مقایسه میان آثار مثبت و عوارض جانبی آن‌ها در کنار یکدیگر است.

زهرا علی‌دوست
۲۳ / ۰۵ / ۰۰
آمپول پرومتازین
کاربردهای آمپول پرومتازین

پرومتازین (Promethazine) یک داروی فنوتیازین است که می‌تواند بسیاری از سیگنال‌ها را در مغز و سراسر بدن مسدود کند. سیگنال‌هایی که باعث استفراغ یا واکنش‌های آلرژیک می‌شوند نمونه‌هایی از آن‌ها هستند.

سارا صاحبی
۰۴ / ۱۰ / ۰۰
قرص زینک پلاس و چاقی: آیا قرص زینک پلاس برای چاق شدن موثر است؟

قرص زینک پلاس به چاقی چه ارتباطی دارد؟

سارا صاحبی
۰۲ / ۱۲ / ۹۹
درد بازو
همه چیز درباره درد بازو و روش های درمان آن

به ناحیه بالای دست و بخش بین شانه و آرنج، بازو گفته می‌شود. عوامل مختلفی می‌تواند باعث احساس درد در این ناحیه شده و منجر به آسیب آن شود. درد این ناحیه در بیشتر مواقع نگران کننده نیست، اما گاهی نشانه‌ای هشدار دهنده بوده که باید جدی گرفته شود. اگر شما فعالیت شدید جسمی داشته و یا اشیا و وزنه‌های سنگینی را با دست‌های خود جا به جا کنید، احتمالا دچار گرفتگی و درد بازو خواهید شد. به طور کلی، آسیب دیدگی‌های پوستی، استخوانی و مفصلی یا مشکلات ایجاد شده در رگ‌ها و بافت نرم بازو می‌تواند باعث ایجاد درد در آن شود. اگر می‌خواهید درباره این مشکل با یک پزشک مشورت کنید، می‌توانید از مشاوره آنلاین حال کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۰۷ / ۰۴ / ۰۰
انواع انسولین
با انواع انسولین و کارکرد آن آشنا شوید

پس از غذا خوردن، مقدار گلوکز خون ما بالا رفته و به دنبال آن، هورمون انسولین از لوزالمعده ترشح می‌شود. این کار باعث می‌شود که بدن ما گلوکز اضافی را برای مصرف در زمان نیاز خود ذخیره کند. اگر این توانایی لوزالمعده مختل شود، میزان قند خون بدن بیش از حد بالا رفته و یا دچار افت شدید می‌شود که در هر صورت خطرناک است.

سارا صاحبی
۰۲ / ۰۴ / ۰۰
کمبود آهن – علل و روش های درمان آن

کمبود آهن زمانی اتفاق می‌افتد که به مقدار کافی ماده معدنی آهن در بدن موجود نباشد. به طور کلی بدن برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارد. هموگلوبین نوعی پروتئین در سلول‌های قرمز خون است که آن‌ها را قادر به انتقال اکسیژن در سراسر بدن می‌کند. اگر بدن به اندازه کافی آهن نداشته باشد، بافت‌ها و عضلات به اندازه کافی اکسیژن نخواهند داشت تا بتوانند به صورت موثر کار کنند. این مسئله منجر به کمبود میزان آهن و در نتیجه بیماری کم خونی می‌شود. کم خونی انواع مختلفی دارد که شایع‌ترین نوع آن در جهان، کم خونی ناشی از فقر آهن است. چنان‌چه به این عارضه دچار هستید یا نیاز به مشاوره پزشکی در این زمینه دارید، می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین حال راهنمایی بگیرید.

سارا صاحبی
۰۹ / ۱۲ / ۹۹