جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

بزرگ شدن رحم / نشانه های رحم بزرگ و راه های درمان آن

بزرگ شدن رحم
۰۱ آذر

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

بزرگ شدن رحم نشانه هایی دارد که باید بشناسید. رحم شبیه به یک گلابی برعکس است؛ ابعاد طبیعی آن تقریبا به این شرح است: 8 سانتی‌متر طول، 5 سانتی‌متر عرض و 4 میلی‌متر ضخامت. اما بعضی زنان ممکن است دچار بزرگ شدن رحم شوند؛ یعنی ابعاد رحمشان از اندازۀ طبیعی بیشتر شود.

اگر دچار بزرگی رحم شده باشید، ممکن است در قسمت پایین شکم احساس سنگینی کنید، یا متوجه بیرون زدگی شکمتان شوید. البته همه چنین علائمی ندارند.

برای آنکه دربارۀ بزرگ‌شدن رحم، نشانه‌ها، علل و درمان آن بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید.

مشاوره با دکتر زنان آنلاین

نشانه های بزرگ شدن رحم

بزرگ شدن رحم نشانه‌های مختلفی دارد؛ این نشانه‌ها گاهی وابسته به علت این بیماری است. ما در این بخش‌ها به صورت کلی به نشانه‌های بزرگ شدن رحم اشاره می‌کنیم:

 • اختلالات چرخه قاعدگی، خونریزی شدید قاعدگی و خروج لخته خون
 • کم خونی به دلیل خونریزی بیش از حد قاعدگی
 • احساس درد هنگام نزدیکی و مقاربت
 • احساس وجود توده در زیر شکم
 • تکرر ادرار
 • احساس درد و گرفتگی در کمر و لگن
 • ضعف عمومی و رنگ پریدگی
 • یبوست
 • تورم و گرفتگی در پاها
 • خونریزی بعد از یائسگی
 • ترشح آبکی
 • احساس فشار روی رحم و بافت اطرافش

بزرگ شدن رحم

علت بزرگ شدن رحم (آدنومیوز)

در این بخش وضعیت‌ها و بیماری‌هایی را مرور می‌کنیم که می‌توانند علت بزرگ شدن رحم باشند.

فیبروم های رحمی

فیبروم‌ها تومورهایی هستند که در داخل یا خارج رحم رشد می‌کنند و می‌توانند باعث بزرگ‌شدن رحم شوند. علت به وجود آمدن فیبروم‌ها کاملا مشخص نیست؛ ممکن است نوسانات هورمونی یا ژنتیک در ایجاد آن‌ها نقش داشته باشند. این تومورها به ندرت سرطانی می‌شوند؛ اما علائم آزاردهنده‌ای دارند، مثل:

 • خونریزی شدید قاعدگی
 • درد و ناراحتی در حین رابطه جنسی
 • درد در قسمت پایین کمر

البته فیبروم‌ها عموما زمانی باعث ناراحتی می‌شوند که از حدی بزرگتر شوند؛ خیلی اوقات فیبروم‌های کوچک علائمی ندارند. اما گاهی فیبروم‌ها آن‌قدر بزرگ می‌شوند که وزن قابل توجهی پیدا می‌کنند و می‌توانند رحم را به قدری بزرگ کنند که بیمار باردار به نظر برسد. در این مطلب می‌توانید مواد غذایی برای کوچک شدن رحم را بشناسید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک هم می‌تواند باعث بزرگی رحم شود. وقتی کسی به این سندرم مبتلاست، دچار عدم تعادل هورمونی و بی‌نظمی در قاعدگی می‌شود. وقتی یک زن قاعده می‌شود، پوشش آندومتر رحم فرومی‌ریزد؛ اما زنانی که دچار اختلال درچرخۀ ماهانۀ قاعدگی هستند، پوشش آندومتر رحمشان کاملا نمی‌ریزد. ضخیم شدن آندومتر باعث التهاب و بزرگی رحم می‌شود.

دل درد

سرطان آندومتر

بزرگ‌ شدن رحم یکی از علائم سرطان آندومتر یا سرطان رحم است. گزارش موسسۀ ملی سرطان آمریکا نشان می‌دهد که اغلب زنان 55 تا 64 ساله به سرطان آندومتر مبتلا می‌شوند.

کیست های تخمدان

کیست تخمدان کیسۀ پر از مایعی است که درون تخمدان‌ها یا روی آن‌ها رشد می‌کند. این کیست‌ها اکثرا بی‌زیان هستند؛ اما اگر بیش از حد بزرگ شوند، ممکن است باعث بزرگ‌شدن رحم بشوند.

یائسگی

وقتی یک زن در آستانۀ یائسه شدن است، هورمون جنسی او دچار نوسان می‌شوند. این نوسان هورمونی می‌تواند یکی از دلایل بزرگ شدن رحم باشد. البته اکثر مواقع پس از یائسگی رحم به اندازۀ طبیعی برمی‌گردد.

آدنومیوز

آدنومیوز یک بیماری غیرسرطانی است که می‌تواند باعث بزرگ شدن رحم شود. علائم این بیماری شبیه به علائم فیبروم است. در این بیماری پوشش داخلی رحم به بافت عضلانی یا ماهیچه رحم نفود می‌کند. این وضعیت باعث درد و تورم و خونریزی سلول‌های ماهیچه‌ای در زمان قاعدگی می‌شوند.

راه های درمان بزرگ شدن رحم

درمان بزرگی رحم به علت آن بستگی دارد. گاهی هم درمان بیشتر برای کنترل علائم بزرگ شدن رحم، یعنی کنترل خونریزی شدید قاعدگی یا درد، انجام می‌شود. روش‌های درمانی مختلفی برای درمان بزرگی رحم وجود دارد که در اینجا به نمونه‌هایی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. البته برای تست سلامت رحم در منزل نیز می‌توانید از مجموعه حال کمک بگیرید.

 • قرص های کنترل بارداری/هورمون درمانی: پزشک ممکن است برای کاهش علائم خونریزی قاعدگی از قرص‌های ضدبارداری یا دستگاه داخل رحمی (IUD) که حاوی پروژسترون است، استفاده کند. پزشکان از این روش همچنین برای درمان فیبروم استفاده می‌کنند. قرص‌های ضدبارداری می‌توانند رشد فیبروم‌ها را متوقف کنند و خونریزی قاعدگی را کاهش دهند. می‌توانید دربارۀ راه‌ های جلوگیری از بارداری این مطلب را بخوانید.

درمان بزرگ شدن رحم

 • برداشتن رحم (هیسترکتومی): اگر بیمار به سرطان رحم یا سرطان آندومتر مبتلا باشد، ممکن است پزشک روش برداشتن رحم به وسیلۀ جراحی را توصیه کند. همچنین برای زنانی که دچار فیبروم هستند و فیبرومشان علائم آزادهندۀ زیادی دارد، ممکن است عمل هیسترکتومی انجام شود؛ البته اگر به یائسگی نزدیک باشند یا فرزند دیگری نخواهند. درباره آزمایش یائسگی اینجا را بخوانید.
 • داروی ضد التهاب: بزرگی رحم خیلی اوقات با درد همراه است، مثلاً وقتی بزرگ شدن رحم ناشی از آدنومیوز باشد؛ در این صورت پزشک داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن را تجویز می‌کند. البته این داروها تأثیری در کوچک شدن رحم ندارند.
 • آمبولیزاسیون یا بستن شریان رحمی: این روش برای از بین بردن فیبروم است. پزشک لولۀ نازکی را وارد رحم می‌کند تا به شریان‌های رحمی که به فیبروم‌ها خون‌رسانی می‌کنند، مواد مسدود کننده تزریق کند. قطع خونرسانی به فیبروم باعث کوچک شدن و از میان رفتن آن می‌شود.
 • عمل میوکتومی یا فیبرکتومی: این عمل جراحی را برای برداشتن فیبروم‌ها انجام می‌دهند. عمل جراحی یا به روش سنتی انجام می‌شود یا به روش لاپاراسکوپی. انتخاب روش جراحی به اندازه و محل فیبروم بستگی دارد.

شما میتوانید از بخش سوال رایگان از پزشک سایت حال با دکتر متخصص زنان آنلاین به صورت کاملا رایگان ارتباط برقرار کنید و سوالات خود را مطرح کنید.

پزشک متخصص برای درمان بزرگ شدن رحم

اگر علائم بزرگ شدن رحم را در خود مشاهده می‌کنید، لازم است که حتما با یک متخصص زنان مشورت کنید. بزرگ شدن رحم معمولا بر اثر یک اختلال ساده به وجود می‌آید و به سادگی درمان می‌شود، اما اگر آن را جدی نگیرید ممکن است خطرناک شود. بنابراین بهتر است که برای درمان آن به سرعت اقدام شود. پیشنهاد می‌دهیم که با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان در شرکت «حال» مشاوره کنید و درمان خود را پیگیری نمایید.

 

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”برای کوچک شدن رحم چه کنیم ؟” answer-0=”بزرگ‌شدن رحم دلایل مختلفی دارد. درمان این بیماری به علت آن بستگی دارد. اگر بزرگ شدن رحم بر اثر سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد، پزشک قرص‌های کنترل بارداری و متوفورمین را تجویز می‌کند، و توصیه‌هایی برای تغییر سبک زندگی بیمار ارائه می‌کند. اگر بزرگ شدن رحم بر اثر فیبروم رخ داده باشد، پزشک پس از معاینه تصمیم می‌گیرد که برای از بین بردن فیبروم از چه روشی استفاده کند: 1- قرص‌های کنترل بارداری 2- عمل میوکتومی 3- آمبولیزاسیون یا بستن شریان رحمی 4- برداشتن کامل رحم یا هیستروکتومی. مثال دیگر بزرگ شدن رحم بر اثر سرطان آندومتر است که معمولا با عمل هیستروکتومی در کنار رادیوتراپی و شیمی درمانی درمان می‌شود. بنابراین روش‌ واحدی برای درمان بزرگی رحم وجود ندارد. گاهی هم بزرگ‌شدن رحم نیازی به درمان ندارد. مثلا در زنانی که در آستانۀ یائسگی قرار دارند، پس از مدتی رحم خودبه‌خود کوچک می‌شود.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”بزرگ شدن رحم چه خطری دارد؟” answer-1=”بزرگ‌شدن رحم معمولا خودش نشانۀ اختلال یا بیماری دیگر است. اگر علت آن خطرناک نباشد، بزرگ شدن رحم نیز خطر جدی برای بیمار ندارد. اما اگر بزرگی رحم بر اثر بیماری‌هایی مثل سرطان رحم رخ داده باشد، برای درمان علت (یعنی سرطان) باید سریعا اقدام کرد.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

 

“مراقبت از سلامت فردی یک امر مهم انسانیست، زیرا بر فرصت‌های ما برای پیگیری اهداف زندگی تأثیر مستقیم دارد؛ درد و رنج را کاهش داده و شرایط مورد نیاز برای برنامه ریزی درباره آینده را فراهم می‌کند. «حال» با شعار حال خوب برای همه شکل گرفت تا خدمات پزشکی به شکلی کامل و جامع در اختیار همه افراد قرار بگیرد”

 

 

منابع

https://fibroids.com

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.healthline.com

مقالات مرتبط

تکرر ادرار در بارداری
تکرر ادرار در بارداری و راه‌های درمان آن

تکرر ادرار در بارداری یک اتفاق رایج است و در درجه اول ناشی از تغییرات هورمونی است که در بدن زنان رخ می‌دهد. رحم در حال رشد به مثانه فشار وارد کرده و ظرفیت آن را کاهش می‌دهد و نیاز به تکرر ادرار را ایجاد کند. بنابراین نباید از آن بترسید و تنها در صورتی که همراه با درد باشد باید با یک متخصص یا دکتر زنان آنلاین مشورت کنید تا در صورت نیاز دارو دریافت کنید.

میلاد توکلی
۰۸ / ۰۶ / ۰۲
پرمویی در زنان یا هیرسوتیسم
پرمویی در زنان یا هیرسوتیسم چه علائمی دارد؟

پرمویی یا هیرسوتیسم در زنان به رشد بیش از حد مو در نواحی خاصی از بدن مثل صورت (ریش و سبیل) گفته می‌شود که به الگوی مردانه شباهت دارد. خانم‌ها در این نواحی از بدن دارای موهای نازک و کم رنگی هستند و معمولا رشد موهای ضخیم و تیره با الگوی مردانه مورد انتظار نیست. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که الگوهای طبیعی رشد و توزیع مو در پیشینه نژادی افراد متفاوت است. به طور معمول، رشد مو در زنان نژادهای آسیایی، سیاه پوستان و نواحی مدیترانه نسبت به زنان شمال اروپا بیشتر است. هیرسوتیسم باید توسط پزشک و با در نظر گرفتن شرایط بیمار تشخیص داده شود تا بتوان اقدامات درمانی مناسب را انجام داد. برای مشورت با پزشکان متخصص در مورد این عارضه می‌توانید از خدمات مشاوره دکتر آنلاین پوست کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۲۵ / ۰۸ / ۰۰
فیبروم رحم چگونه از بین میرود؟
۵ ماده غذایی مفید برای کوچک شدن فیبروم

فیبروم رحم چگونه از بین می‌رود؟ این موضوع دغدغه ذهنی بسیاری از مبتلایان به این بیماری است.

پشتیبانی حال
۱۸ / ۰۲ / ۹۹
آزمایش دیابت بارداری
چرا انجام آزمایش دیابت بارداری ضروری است؟

دیابت بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که در دوران بارداری سطح قند خون شما بالا می‌رود و بدن نمی‌تواند انسولین کافی تولید کرده تا نیازهای اضافی شما را در بارداری تأمین کند.اگر می‌خواهید بدانید انسولین چیست ، این مطلب را بخوانید. معمولا این مشکل پس از زایمان برطرف می‌شود. اگرچه دیابت بارداری می‌تواند در هر مرحله از بارداری اتفاق بیفتد، اما در سه ماهه دوم و سوم بیش‌تر مشاهده می‌شود. دیابت بارداری می‎‌تواند در طول بارداری و بعد از زایمان، برای شما و کودکتان ایجاد مشکل کند، اما اگر به موقع تشخیص و به خوبی مدیریت شود، می‌توان خطرات آن را کاهش داد. به همین دلیل آزمایش دیابت بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پشتیبانی حال
۰۶ / ۰۵ / ۰۰
جلوگیری از بارداری
سریع ترین راه های جلوگیری از بارداری بعد از ریختن اسپرم!

طبق نظر پزشکان، ۸۵ تا ۹۰ درصد زوج‌های جوان به طور طبیعی در طول یک سال رابطه بدون محافظت، بچه‌دار می‌شوند. اما گاهی زوج‌ها به دلایل مختلف تمایلی به بچه‌دار شدن ندارند و برای این منظور باید از بارداری جلوگیری کنند. تکنیک‌های مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد که زوج‌ها می‌توانند با توجه به شرایط بدنی و سلامت خود، از یکی از آن‌ها استفاده کنند. بسیاری از عناصر در هنگام انتخاب مناسب‌ترین روش پیشگیری از بارداری باید توسط زنان، مردان یا هر دو مورد توجه قرار گیرد. این عناصر شامل ایمنی، اثر بخشی، در دسترس بودن، مقرون به صرفه بودن و قابل قبول بودن است.

سارا صاحبی
۰۲ / ۰۲ / ۰۰
بارداری خارج از رحم
علل و علائم بارداری خارج از رحم

در بدن یک زن از لقاح تا زایمان، اتفاقات مختلفی روی می­‌دهد. یکی از مهم‌­ترین این وقایع، اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم است. می‌­توان گفت که این مرحله، اصلی­‌ترین بخش چرخه قاعدگی است؛ زیرا تنها در این صورت یک بارداری طبیعی روی می­‌دهد. در مورد حاملگی خارج از رحم، تخمک بارور شده به رحم متصل نمی‌­شود. در عوض ممکن است به لوله­‌های فالوپ، حفره شکم یا دهانه رحم متصل شود.

سارا صاحبی
۱۷ / ۰۸ / ۹۹
نظرات کاربران
افزودن نظر