haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

بزرگ شدن رحم / نشانه های رحم بزرگ و راه های درمان آن

بزرگ شدن رحم
۰۱ آذر

بزرگ شدن رحم نشانه هایی دارد که باید بشناسید. رحم شبیه به یک گلابی برعکس است؛ ابعاد طبیعی آن تقریبا به این شرح است: 8 سانتی‌متر طول، 5 سانتی‌متر عرض و 4 میلی‌متر ضخامت. اما بعضی زنان ممکن است دچار بزرگ شدن رحم شوند؛ یعنی ابعاد رحمشان از اندازۀ طبیعی بیشتر شود.

اگر دچار بزرگی رحم شده باشید، ممکن است در قسمت پایین شکم احساس سنگینی کنید، یا متوجه بیرون زدگی شکمتان شوید. البته همه چنین علائمی ندارند.

برای آنکه دربارۀ بزرگ‌شدن رحم، نشانه‌ها، علل و درمان آن بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید.

مشاوره با دکتر زنان آنلاین

نشانه های بزرگ شدن رحم

بزرگ شدن رحم نشانه‌های مختلفی دارد؛ این نشانه‌ها گاهی وابسته به علت این بیماری است. ما در این بخش‌ها به صورت کلی به نشانه‌های بزرگ شدن رحم اشاره می‌کنیم:

 • اختلالات چرخه قاعدگی، خونریزی شدید قاعدگی و خروج لخته خون
 • کم خونی به دلیل خونریزی بیش از حد قاعدگی
 • احساس درد هنگام نزدیکی و مقاربت
 • احساس وجود توده در زیر شکم
 • تکرر ادرار
 • احساس درد و گرفتگی در کمر و لگن
 • ضعف عمومی و رنگ پریدگی
 • یبوست
 • تورم و گرفتگی در پاها
 • خونریزی بعد از یائسگی
 • ترشح آبکی
 • احساس فشار روی رحم و بافت اطرافش

بزرگ شدن رحم

علت بزرگ شدن رحم (آدنومیوز)

در این بخش وضعیت‌ها و بیماری‌هایی را مرور می‌کنیم که می‌توانند علت بزرگ شدن رحم باشند.

فیبروم های رحمی

فیبروم‌ها تومورهایی هستند که در داخل یا خارج رحم رشد می‌کنند و می‌توانند باعث بزرگ‌شدن رحم شوند. علت به وجود آمدن فیبروم‌ها کاملا مشخص نیست؛ ممکن است نوسانات هورمونی یا ژنتیک در ایجاد آن‌ها نقش داشته باشند. این تومورها به ندرت سرطانی می‌شوند؛ اما علائم آزاردهنده‌ای دارند، مثل:

 • خونریزی شدید قاعدگی
 • درد و ناراحتی در حین رابطه جنسی
 • درد در قسمت پایین کمر

البته فیبروم‌ها عموما زمانی باعث ناراحتی می‌شوند که از حدی بزرگتر شوند؛ خیلی اوقات فیبروم‌های کوچک علائمی ندارند. اما گاهی فیبروم‌ها آن‌قدر بزرگ می‌شوند که وزن قابل توجهی پیدا می‌کنند و می‌توانند رحم را به قدری بزرگ کنند که بیمار باردار به نظر برسد. در این مطلب می‌توانید مواد غذایی برای کوچک شدن رحم را بشناسید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک هم می‌تواند باعث بزرگی رحم شود. وقتی کسی به این سندرم مبتلاست، دچار عدم تعادل هورمونی و بی‌نظمی در قاعدگی می‌شود. وقتی یک زن قاعده می‌شود، پوشش آندومتر رحم فرومی‌ریزد؛ اما زنانی که دچار اختلال درچرخۀ ماهانۀ قاعدگی هستند، پوشش آندومتر رحمشان کاملا نمی‌ریزد. ضخیم شدن آندومتر باعث التهاب و بزرگی رحم می‌شود.

دل درد

سرطان آندومتر

بزرگ‌ شدن رحم یکی از علائم سرطان آندومتر یا سرطان رحم است. گزارش موسسۀ ملی سرطان آمریکا نشان می‌دهد که اغلب زنان 55 تا 64 ساله به سرطان آندومتر مبتلا می‌شوند.

کیست های تخمدان

کیست تخمدان کیسۀ پر از مایعی است که درون تخمدان‌ها یا روی آن‌ها رشد می‌کند. این کیست‌ها اکثرا بی‌زیان هستند؛ اما اگر بیش از حد بزرگ شوند، ممکن است باعث بزرگ‌شدن رحم بشوند.

یائسگی

وقتی یک زن در آستانۀ یائسه شدن است، هورمون‌های او دچار نوسان می‌شوند. این نوسان هورمونی می‌تواند یکی از دلایل بزرگ شدن رحم باشد. البته اکثر مواقع پس از یائسگی رحم به اندازۀ طبیعی برمی‌گردد.

آدنومیوز

آدنومیوز یک بیماری غیرسرطانی است که می‌تواند باعث بزرگ شدن رحم شود. علائم این بیماری شبیه به علائم فیبروم است. در این بیماری پوشش داخلی رحم به بافت عضلانی یا ماهیچه رحم نفود می‌کند. این وضعیت باعث درد و تورم و خونریزی سلول‌های ماهیچه‌ای در زمان قاعدگی می‌شوند.

راه های درمان بزرگ شدن رحم

درمان بزرگی رحم به علت آن بستگی دارد. گاهی هم درمان بیشتر برای کنترل علائم بزرگ شدن رحم، یعنی کنترل خونریزی شدید قاعدگی یا درد، انجام می‌شود. روش‌های درمانی مختلفی برای درمان بزرگی رحم وجود دارد که در اینجا به نمونه‌هایی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. البته برای تست سلامت رحم در منزل نیز می‌توانید از مجموعه حال کمک بگیرید.

 • قرص های کنترل بارداری/هورمون درمانی: پزشک ممکن است برای کاهش علائم خونریزی قاعدگی از قرص‌های ضدبارداری یا دستگاه داخل رحمی (IUD) که حاوی پروژسترون است، استفاده کند. پزشکان از این روش همچنین برای درمان فیبروم استفاده می‌کنند. قرص‌های ضدبارداری می‌توانند رشد فیبروم‌ها را متوقف کنند و خونریزی قاعدگی را کاهش دهند. می‌توانید دربارۀ راه‌ های جلوگیری از بارداری این مطلب را بخوانید.

درمان بزرگ شدن رحم

 • برداشتن رحم (هیسترکتومی): اگر بیمار به سرطان رحم یا سرطان آندومتر مبتلا باشد، ممکن است پزشک روش برداشتن رحم به وسیلۀ جراحی را توصیه کند. همچنین برای زنانی که دچار فیبروم هستند و فیبرومشان علائم آزادهندۀ زیادی دارد، ممکن است عمل هیسترکتومی انجام شود؛ البته اگر به یائسگی نزدیک باشند یا فرزند دیگری نخواهند.
 • داروی ضد التهاب: بزرگی رحم خیلی اوقات با درد همراه است، مثلاً وقتی بزرگ شدن رحم ناشی از آدنومیوز باشد؛ در این صورت پزشک داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن را تجویز می‌کند. البته این داروها تأثیری در کوچک شدن رحم ندارند.
 • آمبولیزاسیون یا بستن شریان رحمی: این روش برای از بین بردن فیبروم است. پزشک لولۀ نازکی را وارد رحم می‌کند تا به شریان‌های رحمی که به فیبروم‌ها خون‌رسانی می‌کنند، مواد مسدود کننده تزریق کند. قطع خونرسانی به فیبروم باعث کوچک شدن و از میان رفتن آن می‌شود.
 • عمل میوکتومی یا فیبرکتومی: این عمل جراحی را برای برداشتن فیبروم‌ها انجام می‌دهند. عمل جراحی یا به روش سنتی انجام می‌شود یا به روش لاپاراسکوپی. انتخاب روش جراحی به اندازه و محل فیبروم بستگی دارد.

پزشک متخصص برای درمان بزرگ شدن رحم

اگر علائم بزرگ شدن رحم را در خود مشاهده می‌کنید، لازم است که حتما با یک متخصص زنان مشورت کنید. بزرگ شدن رحم معمولا بر اثر یک اختلال ساده به وجود می‌آید و به سادگی درمان می‌شود، اما اگر آن را جدی نگیرید ممکن است خطرناک شود. بنابراین بهتر است که برای درمان آن به سرعت اقدام شود. پیشنهاد می‌دهیم که با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان در شرکت «حال» مشاوره کنید و درمان خود را پیگیری نمایید.

 

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”برای کوچک شدن رحم چه کنیم ؟” answer-0=”بزرگ‌شدن رحم دلایل مختلفی دارد. درمان این بیماری به علت آن بستگی دارد. اگر بزرگ شدن رحم بر اثر سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد، پزشک قرص‌های کنترل بارداری و متوفورمین را تجویز می‌کند، و توصیه‌هایی برای تغییر سبک زندگی بیمار ارائه می‌کند. اگر بزرگ شدن رحم بر اثر فیبروم رخ داده باشد، پزشک پس از معاینه تصمیم می‌گیرد که برای از بین بردن فیبروم از چه روشی استفاده کند: 1- قرص‌های کنترل بارداری 2- عمل میوکتومی 3- آمبولیزاسیون یا بستن شریان رحمی 4- برداشتن کامل رحم یا هیستروکتومی. مثال دیگر بزرگ شدن رحم بر اثر سرطان آندومتر است که معمولا با عمل هیستروکتومی در کنار رادیوتراپی و شیمی درمانی درمان می‌شود. بنابراین روش‌ واحدی برای درمان بزرگی رحم وجود ندارد. گاهی هم بزرگ‌شدن رحم نیازی به درمان ندارد. مثلا در زنانی که در آستانۀ یائسگی قرار دارند، پس از مدتی رحم خودبه‌خود کوچک می‌شود.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”بزرگ شدن رحم چه خطری دارد؟” answer-1=”بزرگ‌شدن رحم معمولا خودش نشانۀ اختلال یا بیماری دیگر است. اگر علت آن خطرناک نباشد، بزرگ شدن رحم نیز خطر جدی برای بیمار ندارد. اما اگر بزرگی رحم بر اثر بیماری‌هایی مثل سرطان رحم رخ داده باشد، برای درمان علت (یعنی سرطان) باید سریعا اقدام کرد.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

 

“مراقبت از سلامت فردی یک امر مهم انسانیست، زیرا بر فرصت‌های ما برای پیگیری اهداف زندگی تأثیر مستقیم دارد؛ درد و رنج را کاهش داده و شرایط مورد نیاز برای برنامه ریزی درباره آینده را فراهم می‌کند. «حال» با شعار حال خوب برای همه شکل گرفت تا خدمات پزشکی به شکلی کامل و جامع در اختیار همه افراد قرار بگیرد”

 

 

منابع

https://fibroids.com

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.healthline.com

مقالات مرتبط

دانستنی های بسیار مهم در مورد قرص اورژانسی

به انواعی از قرص‌های ضد بارداری که می‌توانند از باردار شدن بعد از انجام رابطه جلوگیری کنند، قرص اورژانسی یا قرص صبح روز بعد می‌گویند. این روش برای پیشگیری از بارداری برای افرادی که رابطه محافظت نشده داشته‌اند یا روش کنترل بارداری آن‌ها موفقیت‌آمیز نبوده است به کار می‌رود. این قرص همان‌طور که از نامش پیداست، یک روش اورژانسی و اضطراری برای جلوگیری از باردار شدن است نه یک روش اصلی و دائمی. این قرص‌ها بدون نیاز به تجویز پزشک در دسترس هستند؛ اما افرادی که به داروهای هورمونی حساسیت دارند، بهتر است درباره مصرف آن‌ها با پزشک مشورت کنند. برای مشاوره درباره مصرف این قرص‌ها می‌توانید از طریق حال متخصص زنان آنلاین بگیرید.

سارا صاحبی
۱۸ / ۰۲ / ۰۰
سندروم پیش از قاعدگی / PMS را شناسایی، کنترل و درمان کنید

سندروم پیش از قاعدگی (Premenstrual syndrome) که اصطلاحا PMS نامیده می­‌شود، ترکیبی از علائم و نشانه‌­هاست که بسیاری از خانم‌­ها حدود یک تا دو هفته پیش از آغاز عادت ماهانه خود، آن را تجربه می­‌کنند. بیش از ۹۰ درصد زنان در این ایام، به مشکلاتی مثل نفخ، سر درد و بدخلقی دچار می­‌شوند. برای برخی از زنان، این وضعیت به قدری شدید است که ممکن است آن­‌ها را از حضور در محل کار یا تحصیل بازدارد. اما در بیشتر موارد این علائم خفیف بوده و قابل کنترل است. اگر دچار سندروم پیش از قاعدگی شدید هستید، مشاوره با یک پزشک متخصص می‌­تواند تا حد زیادی به شما در کنترل و مدیریت نشانه­‌ها کمک کند. اما نوع خفیف این عارضه را می­‌توان به کمک راهکارهای گفته شده در ادامه این مقاله تسکین داد.

سارا صاحبی
۱۸ / ۰۹ / ۹۹
رابطه_جنسی-بارداری
رابطه‌ جنسی در دوران بارداری

زنان باردار و همسران‌شان اغلب این پرسش برایشان پیش می‌آید که آیا رابطه‌ جنسی در دوران بارداری برای سلامت جنین ضرر دارد یا خیر؟ آنها حتی این نگرانی را دارند که مبادا رابطه‌ جنسی در این دوران به سقط جنین منجر شود.

پشتیبانی حال
۰۳ / ۰۲ / ۹۸
تنبلی تخمدان: نشانه های تنبلی تخمدان + درمان آن

زنانی که تخمدان‌های آن‌ها به خوبی عمل نمی‌کند و به عدم تخمک گذاری یا تخمک گذاری ضعیف دچارند، با یک مشکل به نام تنبلی تخمدان رو به رو هستند. در واقع تنبلی تخمدان اصطلاحی عامیانه برای بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک است که با PCOS نشان داده می‌شود. این یک اختلال در غدد درون ریز است که زنان را در سال‌هایی که از نظر جنسی فعال هستند، درگیر می‌کند. در اثر این بیماری، کیسه‌های کوچکی پر از مایع در تخمدان ایجاد شده که به تولید بیش از حد هورمون‌های آندروژن و استروژن منجر می‌شود. برای مشاوره درباره تخمدان پلی کیستیک می‌توانید از پزشک زنان آنلاین حال بگیرید.

پشتیبانی حال
۱۲ / ۰۳ / ۰۰
فیبروم رحم چگونه از بین میرود؟
۵ ماده غذایی مفید برای کوچک شدن فیبروم

فیبروم رحم چگونه از بین می‌رود؟ این موضوع دغدغه ذهنی بسیاری از مبتلایان به این بیماری است.

پشتیبانی حال
۱۸ / ۰۲ / ۹۹
هفته اول بارداری
هفته اول بارداری / همه چیز درباره اولین هفته بارداری

هفته اول بارداری زمان بسیار مهمی برای رشد جنین است. با وجود این، بسیاری از زنان از باردار بودن خود در این دوره بی اطلاع هستند. در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که در اولین هفته بارداری چه اتفاقی می افتد و چرا درک این تغییرات مهم است. در هفته اول بارداری، تخمک بارور شده یا زیگوت، سفر خود را از طریق لوله فالوپ به سمت رحم آغاز می کند. این فرآیند به عنوان لانه گزینی شناخته می شود و معمولاً حدود شش روز پس از لقاح رخ می دهد. هنگامی که زیگوت خود را به پوشش داخلی رحم متصل می کند، شروع به تقسیم و تشکیل جنین می کند. در این مرحله، جنین تنها از چند سلول تشکیل شده است. این سلول ها در نهایت به بافت ها و اندام های مختلف تشکیل دهنده بدن انسان تمایز می یابند. جفت که مواد مغذی و اکسیژن را برای جنین در حال رشد فراهم می کند نیز در این زمان شروع به تشکیل می کند. در این هفته گفتگو با بک متخصص آنلاین می‌توانید بسیار مفید و راهگشا باشد. در این زمینه می‌توانید با دکتر زنان آنلاین به صورت آنلاین صحبت کرده و سوالات خود را مطرح کنید.

ادمین
۱۷ / ۰۲ / ۰۲