haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

خونریزی شدید قاعدگی / درمان سنتی و دارویی منوراژی

خونریزی شدید قاعدگی
۱۱ آبان

بگذارید همین ابتدا به یک سوال دربارۀ خونریزی شدید قاعدگی پاسخ دهیم، زیرا احتمالا این سوال برای بسیاری از زنانی که مخاطب مجله سلامت «حال» هستند، وجود دارد: «از کجا متوجه شویم که هنگام قاعدگی دچار خونریزی شدید شده‌ایم یا نه؟» پزشکان برای این سوال معیاری دارند. اولاً اگر خونریزی شما بیش از 7 روز طول بکشد، یعنی خونریزی شما زیاد است. دوم، اگر نیاز دارید که بعد از کمتر از 2 ساعت پد یا نوار بهداشتی خود را عوض کنید، خونریزی‌تان شدید است. در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

خونریزی شدید علاوه بر آنکه زندگی روزمرۀ یک زن را مختل می‌کند، ممکن است او را دچار کم‌خونی، ضعف و خستگی کند. به همین درمان این عارضه اهمیت دارد. در این مطلب می‌خواهیم دربارۀ علل خون‌ریزی شدید قاعدگی یا منوراژی، عوارض آن و روش‌های درمانی‌اش برایتان توضیح دهیم.

دربارۀ استفاده از کاپ قاعدگی بیشتر بدانید.

علت های خونریزی شدید قاعدگی

معمولا علل خونریزی شدید قاعدگی را به چند دسته تقسیم می‌کنند:

بیماری‎‌های مربوط به رحم و بارداری

بیماری‌های مربوط به رحم می‌تواند موجب منوراژی شود. رشد تومورهای غیرسرطانی مثل فیبروم یا پولیپ، سرطان رحم یا سرطان دهانۀ رحم از جملۀ این بیماری‌ها هستند.

مشکلات بارداری

روش‌های پیشگیری از بارداری مثل استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) می‌تواند باعث خونریزی شدید در دورۀ قاعدگی بشود. همچنین مسائل مربوط به بارداری مثل سقط جنین و حاملگی خارج از رحم هم می‌تواند باعث غیرطبیعی شدن خونریزی شود.

درصورت هرگونه سوال در زمینه زنان و بارداری میتوانید از خدمت متخصص زنان آنلاین سامانه حال استفاده کنید.

مشکلات هورمونی

در چرخۀ قاعدگی، تعادل میان هورمون‌های پروژسترون و استروژن است که موجب ریزش دیوارۀ رحم می‌شود و خونریزی قاعدگی را ایجاد می‌کند. اگر میان این هورمون تعادل برقرار نباشد، ممکن است دیوارۀ رحم ضخامت پیدا کند و باعث خونریزی شدید قاعدگی شود. از جمله بیماری‌هایی که موجب عدم تعادل هورمونی می‌شود، سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان است.

مصرف برخی داروها

استفاده از بعضی داروها مثل قرص آسپرین ممکن است باعث افزایش خونریزی قاعدگی شود.

سایر بیماری‌ها یا اختلالات

بیماری‌های دیگری هم وجود دارند که ممکن است باعث خونریزی شدید قاعدگی شوند. برای مثال فون ویلبراند که یک اختلال خونریزی ارثی است و بر قاعدگی زنان تأثیرگذار است.

عوارض خونریزی شدید قاعدگی

عوارض جانبی منوراژی یا خونریزی شدید قاعدگی

همان‌طور که گفتیم، خونریزی شدید قاعدگی یا منوراژی اگر درمان نشود، زندگی روزمرۀ زنان را دچاراختلال می‌کند؛ خونریزی شدید و نیاز مداوم به تعویض نوار بهداشتی، مانع از آن می‌شود که زنان تحرک کافی داشته باشند و کارهای روزمره‌شان را به سادگی انجام دهند.

همچنین منوراژی در صورتی که ادامه پیدا کند می‌تواند باعث کم‌خونی یا کمبود آهن در بدن بشود. به همین دلیل پزشکان برای آنکه بتوانند این کم‌خونی را جبران کنند، علاوه بر درمان، از مکمل‌ها و رژیم‌‌های غذایی برای جبران کمبود آهن در بدن بیمار استفاده می‌کنند.

اگر شما هم دچار خونریزی شدید قاعدگی هستید، می‌توانید آزمایش کم خونی دهید تا ببینید که آیا دچار کم‌خونی شده‌اید یا خیر. برای این کار پیشنهاد می‌دهیم که از خدمات آزمایش در منزل «حال» استفاده کنید.

قرص و داروهای درمان خونریزی شدید قاعدگی

دارودرمانی یکی از نخستین گزینه‌های پزشکان برای درمان خونریزی شدید قاعدگی است. پزشکان متخصص زنان از داروهای مختلفی برای درمان زنانی که دچار منوراژی شده‌اند استفاده می‌کنند. از جملۀ این داروها به شرح زیر است:

 • قرص آهن در صورتی برای شما تجویز می‌شود که بر اثر خونریزی شدید دچار کم‌خونی شده باشید.
 • داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی (NSAIDs) مانند قرص ایبوپروفن یا مفنامیک اسید که از خونریزی و انقباضات رحمی می‌کاهد. (برای آشنایی با راه درمان برزگ شدن رحم این مطلب را بخوانید)
 • داروهای هورمونی حاوی استروژن و پروژسترون که برای منظم کردن چرخۀ قاعدگی استفاده می‌شود و از شدت خونریزی می‌کاهد.
 • آگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین که نوعی داروست که بر هورمون‌های جنسی اثرمی‌گذارد و خونریزی سنگین قاعدگی را تسکین می‌دهد.

همچنین پزشک برای بعضی زنانی که در آیندۀ نزدیک قصد بارداری ندارند، از دستگاه هورمونی داخل رحمی استفاده می‌کند. این دستگاه به آرامی هورمون پروژسترون را در داخل رحم آزاد می‌کند. این دستگاه حاوی استروژن نیست؛ در نتیجه از بارداری جلوگیری می‌کند و شدت خونریزی قاعدگی را نیز کاهش می‌دهد.

میتوانید سوالات دارویی خود را از طریق مشاوره دارویی حال در میان گذارید.

عمل های جراحی برای خونریزی شدید قاعدگی

خونریزی شدید قاعدگی با جراحی نیز قابل درمان است. البته اینکه بیمار نیاز به جراحی دارد و باید از چه روش جراحی برای درمان او استفاده کرد، به تشخیص پزشک بستگی دارد. در ادامه به انواع روش‌های جراحی برای درمان منوراژی می‌پردازیم:

 • کورتاژ: از این روش برای برداشتن لایۀ بالایی پوشش رحم و کاهش خونریزی استفاده می‌شود.
 • هیستروسکوپی: در این روش از ابزاری برای مشاهدۀ داخل رحم استفاده می‌شود. همچنین می‌توان پولیپ‌ها، فیبرها و پوشش داخلی رحم را برداشت تا خونریزی شدید قاعدگی کاهش یابد.
 • ابلیشن یا برداشتن آندومتر: در این روش تمام یا بخشی از پوشش داخلی رحم برداشته می‌شود تا خونریزی کنترل شود. اما این روش توانایی باروری را از زنان می‌گیرد.
 • هیسترکتومی: در این روش رحم به صورت کامل برداشته می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع روش‌های پیشگیری از بارداری

درمان خونریزی قاعدگی

درمان سنتی خونریزی شدید قاعدگی

متخصصان طب سنتی برای کاهش خونریزی شدید قاعدگی و دردهای پریود توصیه‌های خاص خود را دارند و دمنوش‌ها و داروهایی را تجویز می‌کنند. اگر به راهکارهای طب سنتی علاقه‌مند هستید و مایلید که برای درمان خود از آن‌ کمک بگیرید، به شما پیشنهاد می‌دهیم که این کار را زیر نظر پزشک متخصص زنان خود انجام دهید. داروهای گیاهی لزوما بدون عوارض نیستند و ممکن است با روش‌های درمانی شما و داروهای مصرفی‌تان تداخل نیز داشته باشند.

دربارۀ کنترل سندروم پیش از قاعدگی بیشتر بخوانید.

طب سنتی برای درمان خونریزی شدید دوران قاعدگی فهرست بلندبالایی از خوراکی‌ها، میوه‌ها و دمنوش‌ها را توصیه می‌کند که به شرح زیر هستند:

 • دم‌نوش برگ خشک تمشک
 • دم‌نوش گل درخت انار
 • دم‌نوش گل زوفا و گزنه سفید
 • دم‌نوش نعنا فلفلی
 • دم‌نوش پای شیر و مریم‌گلی
 • دم‌نوش زنجبیل و دارچین
 • دم‌نوش زالزالک
 • دم‌نوش بومادران
 • دم‌نوش پنج‌انگشت
 • دم‌نوش گل طاووس
 • باباآدم و گل پنیرک
 • رب انار یا رب به
 • روغن‌زیتون و سیر
 • پوست درخت بلوط
 • عدس
 • پودر سنجد
 • کدو
 • آب هویج
 • آب سیب
 • خربزه
 • لیموترش
 • پرتقال

 

سخن پایانی درباره خونریزی شدید قاعدگی

اگر دچار خونریزی شدید قاعدگی هستید، این مسئله را جدی بگیرید و علت آن را به کمک یک پزشک متخصص پیدا کنید. این خونریزی شدید ممکن است نشانۀ یک بیماری جدی باشد که نیاز به درمان به موقع دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که از پزشکان متخصص زنان و زایمان در شرکت حال کمک بگیرید.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”برای جلوگیری از خونریزی شدید قاعدگی چه کار کنم؟” answer-0=”برای جلوگیری از خونریزی زیاد قاعدگی لازم است که به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا او با توجه به شرایط جسمانی شما روش درمانی مناسبی اعم از دارودرمانی یا جراحی را برایتان تجویز کند.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”چه چیزی خونریزی قاعدگی را زیاد می کند؟” answer-1=”خونریزی شدید قاعدگی دلایل مختلفی دارد؛ مشکلات و بیماری‌های رحمی، عدم تعادل هورمونی، مصرف بعضی از داروها می‌تواند علت زیاد شدن خونریزی در زمان قاعدگی باشد.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”خونریزی زیاد در پریودی نشانه چیست؟” answer-2=”خونریزی شدید قاعدگی می‌تواند نشانۀ مسائل مختلفی باشد. وجود فیبروم و کیست، توده‌های بدخیم، اختلال درعملکرد تخمدان، عدم تعادل هورمونی، مصرف داروهای خاص یا بیماری‌های دیگر دلایلی هستند که باعث افزایش خونریزی در قاعدگی می‌شوند.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

 

 

منابع

https://www.cdc.gov

https://www.healthline.com

https://www.mayoclinic.org

https://www.nhs.uk

مقالات مرتبط

وظیفه مردان در دوران قاعدگی
اطلاعاتی از قاعدگی که دانستنش برای مردان ضروری است

وظیفه مردان در دوران قاعدگی چیست؟

پشتیبانی حال
۰۷ / ۱۰ / ۹۸
سندروم پیش از قاعدگی / PMS را شناسایی، کنترل و درمان کنید

سندروم پیش از قاعدگی (Premenstrual syndrome) که اصطلاحا PMS نامیده می­‌شود، ترکیبی از علائم و نشانه‌­هاست که بسیاری از خانم‌­ها حدود یک تا دو هفته پیش از آغاز عادت ماهانه خود، آن را تجربه می­‌کنند. بیش از ۹۰ درصد زنان در این ایام، به مشکلاتی مثل نفخ، سر درد و بدخلقی دچار می­‌شوند. برای برخی از زنان، این وضعیت به قدری شدید است که ممکن است آن­‌ها را از حضور در محل کار یا تحصیل بازدارد. اما در بیشتر موارد این علائم خفیف بوده و قابل کنترل است. اگر دچار سندروم پیش از قاعدگی شدید هستید، مشاوره با یک پزشک متخصص می‌­تواند تا حد زیادی به شما در کنترل و مدیریت نشانه­‌ها کمک کند. اما نوع خفیف این عارضه را می­‌توان به کمک راهکارهای گفته شده در ادامه این مقاله تسکین داد.

سارا صاحبی
۱۸ / ۰۹ / ۹۹
تاثیر استرس بر قاعدگی
اثر استرس بر قاعدگی و روش های کنترل استرس

وقتی همه چیز خوب پیش می‌رود و هر چیزی در زندگی سر جای خودش است، خیلی حس خوبی داریم. اما معمولا وضعیت متعادل طولانی نمی‌شود. امروزه خیلی از خانم‌ها بین مسئولیت‌های خانوادگی و کاری، معاشرت‌ها و مراقبت از خودشان گم می‌شوند و آرامش ندارند. در این میان نباید از اثر استرس بر قاعدگی چشم پوشی کنیم. متخصصان روش‌های مختلفی برای کاهش استرس معرفی می‌کنند که زنان با انجام آنها می‌توانند به سلامت روحی و جسمی خود کمک کنند.

پشتیبانی حال
۱۲ / ۰۵ / ۹۸
آمنوره چیست و دلایل و روش های درمان آمنوره اولیه و ثانویه کدامند؟

آمنوره به معنی توقف عادت ماهانه است که اغلب به عنوان از دست دادن یک یا چند دوره قاعدگی تعریف می‌شود. برای این که بدانیم آمنوره چیست لازم است که در ابتدا با این فرآیند بیشتر آشنا شویم. قاعدگی فرآیندی است که در سنین بلوغ آغاز می‌شود و سپس به طور معمول هر ماه یک بار تا  حدود سن 50 سالگی رخ می‌دهد. آمنوره اولیه به عدم وجود قاعدگی در دخترانی که به سن بلوغ جنسی رسیده‌اند، گفته می‌شود. مهم‌ترین دلیل آمنوره اولیه مربوط به سطح هورمون‌های بدن است؛ اگر چه مشکلات آناتومیک هم می‌توانند باعث وقوع آن شوند. آمنوره ثانویه هم به توقف قاعدگی برای چند دوره پشت سر هم گفته می‌شود. بارداری به عنوان شایع‌ترین دلیل آمنوره ثانویه شناخته شده؛ اما اختلالات هورمونی هم می‌توانند آمنوره ثانویه ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این عارضه می‌توانید همین حالا از پزشک زنان آنلاین سامانه  حال کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۰۶ / ۰۱ / ۰۰
مزایا و معایب کاپ قاعدگی
استفاده از کاپ قاعدگی چه مزایا و معایبی دارد؟

بسیاری از زنان، نگرانی در مورد نشت ترشحات قاعدگی را در مکان‌های عمومی و محل تحصیل یا کار تجربه کرده‌اند. گاهی تامپون‌ها و نوارهای بهداشتی نمی‌توانند میزان ترشحات قاعدگی را کنترل کنند و این اتفاق منجر به خون‌آلود شدن لباس‌ها و... می‌شود. همین موضوع باعث شده که زنان به دنبال پیدا کردن یک راهکار ایمن‌تر برای کنترل خونریزی قاعدگی باشند. کاپ یا فنجان‌های قاعدگی اگرچه پدیده‌ای جدید نیستند، اما به دلیل به حداقل رساندن امکان نشت خون از بدن، در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. با این که حدود یک قرن از اختراع کاپ قاعدگی می‌گذرد؛ اما هنوز بسیاری از زنان و دختران در نقاط مختلف جهان از آن چیزی نمی‌دانند!

سارا صاحبی
۰۹ / ۰۸ / ۰۰