جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

۱۰ نکته کلیدی برای تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال

تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال
۰۳ اسفند

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال برای برخی از والدین به یک چالش بزرگ تبدیل می‌شود. ویژگی‌های رفتاری برخی از کودکان در این بازه زمانی نسبت به دوران قبل از آن تغییرات چشم‌گیری می‌کند و این موضوع گاهی باعث می‌شود که پدرها و مادرها ندانند چطور با آن‌ها برخورد کنند. در این سنین که به دوران پیش نوجوانی معروف است، ممکن است کودکان مثل قبل به دنبال ناز و نوازش گرفتن از والدین خود نباشند و کمی از آن‌ها فاصله بگیرند.

احساس ناآرامی یا بی‌قراری و تغییرات خلق و خو به دنبال اعمال محدودیت‌هایی از سوی والدین هم از جمله مشکلاتی است که در این دوره احتمالا با آن مواجه خواهید شد. ما در این مقاله به نکات مهم تربیتی برای فرزندان دختر و پسر به ویژه تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال اشاره می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و بیان مشکلات خود می‌توانید از مشاوره آنلاین روانشناسی حال استفاده کنید. ضمن اینکه می‌‌توانید بهترین روش تربیت فرزند را در این مقاله نیز دنبال کنید.

مشاوره آنلاین روانشناسی

آیا تربیت از سن کم شروع می‌شود؟

شما به عنوان پدر یا مادر نقش مهمی در زندگی فرزندان خود دارید؛ آن‌ها را پرورش می‌دهید، محافظت می‌کنید و راهنمایی‌های لازم را به کودکان ارائه می‌دهید. تربیت فرزندان در واقع پرورش آن‌ها برای زندگی و رسیدن به استقلال است. همان‌طور که کودک رشد می‌کند و بزرگ می‌شود، کارهای زیادی وجود دارد که باید یاد بگیرد و این وظیفه والدین و مربیان است که آن‌ها را به کودک آموزش دهند.

به نظر می‌رسد تربیت کودک زمان شروع و پایان خاصی ندارد. از لحظه تولد، شما با نوع رفتار خود با کودک اقدام به تربیت و پرورش او می‌کنید و این کار تا سال‌های آینده هم ادامه خواهد داشت. برخی از متخصصان معتقدند که آموزش مسائل مختلف به کودک در قالب تربیت، کاری است که بعد از دو سالگی باید شروع شود. یعنی کودک در دو سال اول باید آزادانه به دنبال کشف دنیای اطراف خود باشد و پس از آن، به تدریج وارد چارچوب‌های تربیتی شود.

نقطه عطف تربیت کودک به سنین شروع مدرسه و اوایل نوجوانی برمی‌گردد که همان تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال است. در این سنین، کودک بیش‌ترین پذیرش را برای یادگیری چیزهای جدید دارد و با کمک والدین و مربیان می‌تواند برای قدم گذاشتن به دنیای بزرگ‌ترها آماده شود. به طور کلی می‌توان گفت که تربیت از نخستین سال‌های زندگی کودکان آغاز می‌شود؛ اما در دوره‌هایی به ویژه سنین آغاز مدرسه و پیش-نوجوانی، وارد چالش‌های جدید و مهم‌تری خواهد شد.

تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال

تفاوت های تربیت پسر و تربیت دختر

اگرچه برخی از تفاوت‌های بین پسران و دختران ذاتی است، اما روش‌های تربیتی به کار گرفته شده برای پرورش آن‌ها هم می‌تواند تفاوت‌هایی ایجاد کند. محققان هنوز در مورد این مسئله که تربیت پسران و دختران باید متفاوت باشد یا خیر به اتفاق نظر نرسیده‌اند. اما در برخی از فرهنگ‌ها به ویژه مناطقی که کلیشه‌های جنسیتی در آن‌ها پابرجاست، این موضوع بیش‌تر به چشم می‌خورد. مثلا برخی از خانواده از ابراز محبت‌های کلامی و فیزیکی به فرزندان پسر خودداری می‌کنند؛ چون معتقدند که این کار باعث ضعیف شدن پسران می‌شود و آن‌ها را وابسته بار می‌آورد. در حالی که مطالعات اخیر نشان داده‌اند کودکانی که حمایت عاطفی مناسبی دریافت نمی‌کنند، احتمالا با مشکلاتی در رشد ذهنی و عاطفی مواجه می‌شوند.

در حال حاضر بسیاری از کارشناسان معتقدند که بهترین تکنیک‌های فرزندپروری، آن‌هایی هستند که بر ترکیبی از طبیعت و تربیت تمرکز دارند. اگر چه پسران و دختران از جهات مختلفی با هم تفاوت‌های اساسی دارند، اما آن‌ها باید در محیط‌هایی مشابه تربیت شوند. لازم است که پدرها، مادرها و مربیان به پسرها و دخترها ارزش‌های یکسانی مانند همدلی، شفقت، احترام، اعتماد به نفس و استقلال را آموزش دهند. لازم است پرخاشگری فیزیکی پیامدهای یکسانی برای هر دو جنس داشته باشدو والدین باید راه‌حل‌های جایگزین را به دختران وپسران خود بیاموزند.

در تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال هنگام تربیت فرزند پسر یا دختر باید توجه کنید که کودکان با هم متفاوتند. والدین باید ویژگی‌های هر کودک را مشاهده کنند و به او اجازه دهند تا علائق متفاوتی را کشف و دنبال کند. کودکان خود را فارغ از جنسیت آن‌ها تشویق کنید و به یاد داشته باشید که محبت، حمایت و مهم‌تر از همه، عشق بی قید و شرط است که تکنیک‌های تربیتی شما را اثرگذار خواهد کرد.

تربیت دختر و پسر

نکاتی برای تربیت کودک 3 تا 7 سال

کودکان ۳ تا ۷ ساله دنیای متفاوتی را در مقایسه با دو سال ابتدایی زندگی خود تجربه می‌کنند. توانایی صحبت کردن باعث برقراری ارتباط و تعامل با والدین و سایر اطرافیان می‌شود. در این سن، دنیای آن‌ها شروع به بزرگ شدن می‌کند و هم‌چنان که این کودکان مستقل‌تر می‌شوند، شروع به تمرکز روی بزرگسالان و کودکان خارج از خانواده می‌کنند.

سه تا هفت سالگی سن کنجکاوی کودکان است و والدین تصور می‌کنند که سوالات آن‌ها تمامی ندارد! مهارت‌هایی که در این سن به کودک آموزش می‌دهید، او را برای ورود به مدرسه و شروع فصل جدیدی از زندگی آماده می‌کند. مهم‌ترین نکاتی که والدین باید برای تربیت کودکان ۳ تا ۷ سال مد نظر داشته باشند عبارت است از:

  • تمرین استقلال. به کودک اجازه دهید تا برخی از کارهای ساده را به تنهایی و با نظارت شما انجام دهد
  • کتابخوانی. ایجاد علاقه به مطالعه در کودک از این سن شکل می‌گیرد. برای کودک کتاب بخوانید و او را با خود به کتابفروشی و کتابخانه ببرید
  • تشویق به ارتباط با دیگران. در این سن باید ارزش تعامل، اشتراک‌گذاری و دوستی را به کودک خود آموزش دهید و او را تشویق کنید که با همسالان خود ارتباط برقرار کند
  • شفافیت در تنبیه. رفتار مورد انتظار از کودک را برای او به طور شفاف تشریح کنید و به او بگویید که در صورت تخطی از قوانین، با چه موقعیتی مواجه می‌شود. حرف خود را عوض نکنید و سعی کنید او را با عواقب کارهای نادرستش آشنا کنید
  • بیان درست کلمات. برخی از کودکان در این سن ممکن است برای ادای کلمات و جملات دچار مشکل باشند. لازم است با تکرار صحیح کلمات، بیان درست آن‌ها را به کودک آموزش دهید
  • کمک به درک احساسات. به فرزندتان اجازه دهید احساسات خود را در مقابل شرایط مختلف برای شما بیان کند. سپس به او کمک کنید تا بتواند به خوبی احساسات را مدیریت و مشکلات را پشت سر بگذارد
  • دادن حق انتخاب به کودک. در این سنین لازم است حق انتخاب‌های محدودی به فرزند خود بدهید؛ مثلا به او بگویید که می‌تواند برای این که چه لباسی بپوشد یا برای میان وعده چه چیزی بخورد، خودش تصمیم بگیرد

تربیت کودکان 7 تا 14 سال

کمک گرفتن برای تربیت فرزندان 7 تا 14 سال

دوره نوجوانی و پیش از آن، از حساس‌ترین دوران زندگی کودکان است. بحث استقلال عمل و تصمیم‌گیری یکی از مهم‌ترین نکاتی است که گاهی به چالش بزرگی برای والدین و فرزندان تبدیل می‌شود. فشار همسالان در تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ ساله بسیار موثر است و گاهی می‌تواند اثری قوی‌تر از والدین داشته باشد. در این سن، کودکانی که نسبت به خود احساس بهتری دارند، می‌توانند در مقابل فشارهای منفی همسالان مقاومت کنند و با تنش‌های کم‌تری مواجه شوند.

تغییرات فیزیکی مربوط به دوران بلوغ، به ویژه در دختران باعث می‌شود تا گاهی احساس آن‌ها نسبت به خود تغییر کند. آموزش غیرمستقیم در این مرحله از تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ ساله نقش اساسی دارد. ۱۰ نکته‌ای که باید برای تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال مد نظر قرار دهید عبارتند از:

وقت گذراندن با فرزندان

هر روز بخشی از وقت خود را به صحبت با فرزندان‌تان اختصاص دهید. از آن‌ها بخواهید درباره احساسات خود، تجربیات روز، ترس‌ها و نگرانی‌های خود به سادگی صحبت کنند و در صورت لزوم، راهنمایی‌های لازم را به آن‌ها ارائه دهید.

تعامل با مربیان

در این سن حتما باید با اولیای مدرسه و معلمان و مربیان فرزندتان تعامل خوبی داشته باشید. در رویدادهای مدرسه شرکت کنید و نقش فعالی داشته باشید. برقراری ارتباط مناسب با مدرسه می‌تواند بخشی از نگرانی‌های تربیتی مرتبط با فرزندان نوجوان‌تان را کاهش دهد.

تشویق به فعالیت‌های گروهی

برای تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال لازم است از تکنیک‌های آموزش گروهی استفاده کنید. کودکان برخی از مهارت‌های مورد نیاز خود را در تعامل با همسالان‌شان می‌آموزند. به همین دلیل، شرکت در تیم‌های ورزشی، فعالیت‌های خیریه و داوطلبانه می‌تواند برای کودکان مفید و موثر باشد.

توانایی تشخیص اعمال درست و نادرست

به کودک خود کمک کنید تا درک حس درست و نادرست را در خود تقویت کند. با او در مورد کارهای خطرناکی مثل سیگارکشیدن یا کارهای قانون‌شکنانه صحبت کنید. هر چه شناخت او در مورد این مسائل و توانایی‌های خودش افزایش یابد، بهتر می‌تواند در مقابل فشارهای همسالان مقاومت کند.

تقویت مسئولیت پذیری در تربیت فرزندان 7 تا 14 سال

برای تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال خود لازم است احساس مسئولیت را در او تقویت کنید. کارهایی مانند نظافت و مشارکت در آشپزی را در برخی روزها به او بسپارید. ضمنا صحبت در مورد پس انداز و خرج کردن مناسب پول از جمله مسائلی است که به مسئولیت‌پذیری کودک کمک می‌کند.

آشنایی با خانواده دوستان فرزندتان

لازم است دوستانی که بیش‌ترین ارتباط را با فرزندان‌تان دارند بشناسید و با خانواده‌های آن‌ها تعامل مناسبی داشته باشید. گاهی برای رفع برخی از مشکلات کودکان در این سن، همفکری با سایر والدین می‌تواند اثرگذارتر باشد.

مشاوره آنلاین روانشناسی

احترام گذاشتن به دیگران در تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال

با فرزندان‌تان در مورد احترام گذاشتن به دیگران صحبت کنید. او را تشویق کنید تا به افراد نیازمند کمک کند. ضمنا لازم است به او آموزش دهید تا رفتار مناسب در مقابل بی‌احترامی دیگران را هم یاد بگیرد.

کمک به کودک برای تعیین اهداف

برای تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال خود باید به او کمک کنید تا اهداف مناسبی در زندگی داشته باشد. او را تشویق کنید تا در مورد مهارت‌ها و توانایی‌هایی که دوست دارد داشته باشد، فکر کند و راهکارهای مناسب برای دستیابی به آن‌ها را یاد بگیرد.

تشویق دستاوردهای کودک توسط خود او

با استفاده از عباراتی مثل «تو باید به خودت افتخار کنی» به او آموزش دهید تا مشوق خود باشد. این کار باعث می‌شود تا کودک دستاوردهای خود را بشناسد و نسبت به آن‌ها آگاه باشد و بداند که برای داشتن انگیزه، همیشه به تشویق دیگران نیازی نیست.

کمک گرفتن از مشاور متخصص

یکی از بهترین راهکارها برای بهبود تربیت فرزندان، کمک گرفتن از راهنمایی‌های تخصصی و حرفه‌ای مشاوران است. یک مشاور آموزش‌دیده و متخصص با چالش‌های پیش روی کودکان ۷ تا ۱۴ ساله به خوبی آشنا است و می‌داند برای برقراری ارتباط مناسب با این کودکان چگونه عمل کند. البته دسترسی به یک مشاور باتجربه و متخصص ممکن است برای همه خانواده‌ها آسان نباشد. در چنین شرایطی برای تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال و یا حتی سنین دیگر، می‌توانید از مشاوره خانواده آنلاین یا مشاوره کودک آنلاین استفاده کنید تا در محیط امن منزل، به راحتی با بهترین مشاوران خانواده در تماس صحبت کنید.

چرا تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال مهم است

تربیت بخش کلیدی فرآیند فرزندپروری است و بدون یادگیری تکنیک‌های مناسب تربیتی، نمی‌توان انتظار رفتارهای مناسبی از کودکان داشت. اگرچه برخی از رفتارهای انسان‌ها به ویژگی‌های ذاتی آن‌ها مرتبط است، اما آشنایی والدین با روش‌های مناسب تربیتی هم می‌تواند نقش مهمی در پرورش آن‌ها داشته باشد. در این میان، تربیت فرزندان ۷ تا ۱۴ سال به دلیل تحولات این دوره و آمادگی برای ورود به دوران بلوغ، بسیار مهم است و نقش بلندمدتی در زندگی آینده فرزندان خواهد داشت. اگر می‌خواهید برای آشنایی با چالش‌های تربیتی کودکان و بیان مسائل و مشکلات فرزندان‌تان از راهنمایی تخصصی کمک بگیرید، مشاوره آنلاین با روانشناسان و روانپزشکان حال می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

“مراقبت از سلامت فردی یک امر مهم انسانیست، زیرا بر فرصت‌های ما برای پیگیری اهداف زندگی تأثیر مستقیم دارد؛ درد و رنج را کاهش داده و شرایط مورد نیاز برای برنامه ریزی درباره آینده را فراهم می‌کند. «حال» با شعار حال خوب برای همه شکل گرفت تا خدمات پزشکی به شکلی کامل و جامع در اختیار همه افراد قرار بگیرد”

منابع

https://childmind.org/article/10-tips-for-parenting-your-pre-teen/

https://kidshealth.org/en/parents/nine-steps.html

https://www.verywellfamily.com/14-year-old-developmental-milestones-2609026

https://www.cdc.gov/ncbddd/childdevelopment/positiveparenting/preschoolers.html

https://www.babydestination.com/differences-between-raising-boy-girl

https://www.everydayhealth.com/kids-health/parenting-boys-vs-girls-how-different-it/

 

سوالات متداول

مقالات مرتبط

زردی نوزاد
توصیه‌های کاربردی برای درمان زردی نوزاد

زردی نوزاد در همان روزهای ابتدای تولد، یکی از اتفاقاتی است که اگر شیوه برخورد با آن را بدانیم، سختی‌هایش قابل کنترل خواهد شد. پیش از هر چیز باید بدانید که ابتلای نوزادان به زردی، اتفاقی متداول و رایج است. بنابراین اگر به شما گفتند نوزادتان زردی دارد، آه و شیون به راه نیندازید. البته اگر مادری را دیدید که به خاطر زردی نوزادش مانند ابر بهار اشک می‌ریزد، تعجب نکنید؛ احتمالا این مادر مبتلا به افسردگی پس از زایمان است و زردی تنها بهآن‌های شده برای سرازیر شدن اشک‌هایش!

زهرا علی‌دوست
۰۱ / ۰۵ / ۰۰
اختلال-روانی
آیا شما اختلالات روانی تان را به فرزندانتان منتقل می کنید؟

به عنوان کسی که از دوران کودکی با اضطراب و اختلال هراس ( پانیک ) مواجه بوده است، یکی از نگرانی های مهم من وقتی دارای فرزند شدم، این بود که آیا اختلالاتم به فرزندانم منتقل خواهد شد ؟ من نمیخواهم وحشت و اضطراب مزمن من به کسی منتقل شود و این ایده که بچه هایم ممکن است به آن گرایش پیدا کنند مرا بیشتر وحشت زده و مضطرب می کند.با بیش از یک دهه داشتن فرزند  ، من به این نتیجه رسیدم که بیشتر ترس هایم بی مورد است. فرزندان من برخی از گرایش های من به اضطراب را نمایش می دهند ، اما آنها واقعاانسانی دیگر هستند. و در حالی که ژنتیک و رفتار آموخته شده در چگونگی شکل گیری آن نقش دارند، ولی این همه چیز نیست.مهمتر از همه این که تنها با آگاهی از احتلال روانی تان می توانید در مورد شناسایی و دنبال کردن درمان مناسب برای هر گونه مساله ای که ممکن است در آینده در فرزندان شما ایجاد شود، پیشگیرانه عمل کنید.

پشتیبانی حال
۰۲ / ۰۷ / ۹۷
افزایش قد کودکان
برای رشد قد کودک رعایت چه مواردی ضروری است؟

یکی از دغدغه‌های والدین، افزایش قد کودکان است. پدر و مادرها، از همان ماه‌ها یا حتی روزهای ابتدایی پس از تولد، شروع می‌کنند به بالا و پایین کردن نمودار رشد نوزادشان. اینکه این ماه چه‌قدر وزن گرفته یا چند سانت قدش بلندتر شده، به یکی از اصلی‌ترین دل‌مشغولی‌های ‌‌آن‌ها تبدیل می‌شود. اما با گذشت زمان و درک این موضوع که هر کودک شرایط منحصربه‌فرد خود را دارد و قرار نیست با دیگران مقایسه شود، کمی آرام می‌گیرند. با این حـال کماکان شرایط رشد کودک را مورد ارزیابی قرار می‌دهند؛ کاری که با دقت و البته بدون وسواس باید پیگیری شود.

زهرا علی‌دوست
۲۱ / ۰۴ / ۰۰
شب ادراری
شب ادراری کودک و روش های درمان آن

شب ادراری کودک اتفاق خیلی شایع و ناخوشایندی در بین کودکان، مخصوصا بچه‌های زیر ۶ سال است. والدین معمولا از شب ادراری کودک خود نگرانند و از اینکه هر شب با رختخواب خیس او مواجه شوند، احساس کلافگی می‌کنند. اما برای درمان این مشکل چه کارهایی باید انجام داد؟ دعوا کردن یا دادن حس شرم و خجالت به کودک، هیچ کمکی به بهبود شب ادراری او نخواهد کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با دلایل بروز این مشکل و روش‌های درمان آن آشنا شوید.

پشتیبانی حال
۲۴ / ۰۲ / ۰۰
از شیر گرفتن کودک
۵ روش از شیر گرفتن کودک و بهترین زمان آن

پزشکان همواره به مادران می‌گویند که بهتر است نوزادان را با شیر خود تغذیه کنند. این کار نتایج مثبت جسمی و روانی فراوانی برای مادر و نوزاد به همراه خواهد داشت. اما این کار برای همه مادران امکان پذیر نیست. در چنین شرایطی از روش‌های جایگزین مثل شیر مادر می‌توان استفاده کرد. به هر حال، هر چقدر که شما از شیر دادن به کودک خود رضایت داشته و لذت ببرید، بالاخره زمانی باید آن را متوقف کنید. بسیاری از پدران و مادران معتقدند که از شیر گرفتن کودک یکی از دوران‌های سخت بچه داری است که گاهی با مشکلات فراوانی برای آن‌ها همراه می‌شود. اگر در این زمینه به راهنمایی تخصصی نیاز دارید، می‌توانید از مشاوره متخصص اطفال آنلاین سامانه حال مشاوره آنلاین بگیرید.

سارا صاحبی
۰۲ / ۰۳ / ۰۰
سکسکه نوزاد
سکسکه نوزاد چه دلایلی دارد؟ چطور می‌توان آن را متوقف کرد؟

سکسکه نوزاد در اثر انقباض دیافراگم و بسته شدن سریع تارهای صوتی ایجاد می‌شود. بسته شدن تارهای صوتی با سرعت زیاد همان چیزی است که صدای سکسکه را ایجاد می‌کند. سکسکه برای بزرگسالان یک فرآیند آزار دهنده است؛ پس قطعا برای نوزادان هم همین‌طور خواهد بود. با این حال، به نظر می‌رسد که این مسئله تاثیر زیادی بر روند زندگی نوزاد ایجاد نمی‌کند، چون او می‌تواند همزمان با سکسکه بخوابد. سکسکه به ندرت در تنفس نوزاد اختلال ایجاد کرده و یا تاثیر منفی بر آن دارد. اگر این مسئله باعث نگرانی شما شده یا سوالاتی در این زمینه دارید، می‌توانید از پزشکان حال مشاوره آنلاین پزشکی بگیرید.

سارا صاحبی
۱۹ / ۰۴ / ۰۰
نظرات کاربران
افزودن نظر

دقیقا

ادمین
7 ماه پیش
0

خیلی بچه بزرگ کردن سخته مخصوصا تربیت نوجوونا

negin
7 ماه پیش
0