haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

قرص آلپرازولام چه کاربردی دارد؟ آیا مصرف آن خطرناک است؟

موارد مصرف آلپرازولام
۲۳ آبان

قرص آلپرازولام دارویی است که برای درمان اختلال اضطرابی تجویز می‌شود. این بیماری گستره وسیعی از علائم اضطراب را در بر می‌گیرد. به‌طور کلی اختلال اضطرابی و اضطراب به وضعیتی گفته می‌شود که در آن فرد نگرانی و اضطراب غیرواقعی و بیش از اندازه‌ای را در مورد شرایط زندگی خود و برای بازه زمانی طولانی احساس کند.
آن دسته از اضطراب‌ها و تنش‌هایی که براساس زندگی روزمره ایجاد می‌شوند، نیازی به درمان با دارو ندارند. برای مثال ممکن است در مورد دیر رسیدن به کلاس یا محل کار خود استرس داشته باشید که این مساله کاملا طبیعی است.
قرص‌های آلپرازولام برای درمان حملات عصبی یا پنیک که ممکن است با جمع هراسی همراه باشد تجویز می‌شود. آلپرازولام برای درمان افسردگی نیز کاربرد دارد.

قرص آلپرازولام

آلپرازولام از جمله داروهایی است که برای بهبود علائم اضطراب تجویز می‌شود. این دارو همچنین برای درمان افسردگی نیز کاربرد دارد

 

قرص آلپرازولام چیست؟

آلپرازولام به دسته‌ای از داروها به نام بنزودیازپین تعلق دارد. بنزودیازپین‌ها داروهایی هستند که موجب مقابله با اضطراب می‌شوند.
این دارو باید توسط پزشک تجویز شود و تنها در این صورت برای افراد قابل دسترسی است. استفاده خودسرانه از آن می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
متخصصان اعتیاد معتقدند استفاده پزشکی از آلپرازولام می‌تواند تا حدی موجب اعتیاد به این دارو شود؛ تا جایی که ممکن است اثر مفید درمانی این دارو را نیز تحت شعاع قرار دهد. به‌طور معمول بسیاری از پزشکانی که این دارو را تجویز می‌کنند، به بیماران توصیه می‌کنند آن را برای دوره‌ای طولانی مورد مصرف قرار دهند.
تحقیقات دانشگاهی در مورد میزان تاثیر آلپرازولام بر مستعد شدن فرد در اعتیاد به آن هنوز کامل نیست اما لازم است بدانیم که به دلیل بالا بودن میزان تجویز این دارو توسط پزشکان، قرص آلپرازولام یکی از بنزودیازپین‌هایی‌ست که خطر اعتیاد را با خود به همراه دارد.
در یک‌ سوم اقدامات خودکشی و سوءمصرف دارو، از آلپرازولام استفاده می‌شود. همین مساله می‌تواند دلیل مناسبی برای عدم دسترسی آسان و بدون نسخه به این دارو باشد.

از مشاوره دارویی انلاین سامانه حال میتوانید در زمینه انواع داروها راهنمایی بگیرید.

 

اخطار! در مصرف آلپرازولام دقت کنید!

سوءمصرف قرص آلپرازولام می‌تواند منجر به اعتیاد، اوِردوز یا حتی مرگ شود. همچنان که گفتیم مصرف آن فقط برای فردی مجاز است که پزشک برای او آلپرازولام را تجویز کرده باشد. بنابراین به افرادی که این دارو را مصرف می‌کنند، توصیه می‌شود که آن را از دسترس دیگران دور نگه دارد.
آلپرازولام می‌تواند فرآیند تنفس را کند و حتی متوقف کند. به‌خصوص اگر این دارو به همراه نوشیدنی‌های الکلی، داروهای اوپیوئیدی مانند ترامادول یا دیگر داروهایی که موجب خواب‌آلودگی و کاهش تنفس می‌شوند مورد مصرف قرار گیرد، می‌تواند اثرات کشنده‌ای به همراه داشته باشد.
قطع مصرف این دارو نیز باید زیر نظر پزشک باشد. بیماری که پس از یک دوره طولانی مصرف آلپرازولام، به‌طور خودسرانه استفاده از این دارو را قطع می‌کند، سلامت زندگی خود را در معرض خطراتی جدی قرار می‌دهد.
پس از قطع مصرف آلپرازولام، عوارض این دارو ممکن است تا یک سال و حتی بیشتر نیز ادامه داشته باشد. اگر پس از قطع مصرف آلپرازولام با مواردی مانند تیک‌های عضلانی، بیش فعالی، تغییرات ناگهانی در خلق‌وخو و رفتار، احساس گیجی، توهم، تشنج یا افکار خودکشی روبه‌رو شدید، حتما مساله را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

نکاتی که باید قبل از مصرف آلپرازولام بدانید

اگر فرد داروهایی مانند ایتروکونازول یا کتوکونازول را مصرف می‌کند، نباید برای او آلپرازولام تجویز شود. همچنین اگر بیمار به هرکدام از بنزودیازپین‌ها مانند لورازپام، والیوم و دیازپام آلرژی داشته باشد، نباید آلپرازولام مصرف کند. اگر می‌خواهید از این‌که مصرف آلپرازولام برای شما خطری به همراه ندارد مطمئن شوید، باید در مورد وضعیت تنفسی خود، اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، افسردگی، اختلالات خلقی یا افکار خودکشی و همچنین بیماری‌های کبد و کلیه با پزشک متخصص صحبت کنید و تمام موارد را به او اطلاع دهید؛ چرا که مصرف آلپرازولام می‌تواند اثرات مخربی در موارد فوق ایجاد کند.

قرص آلپرازولام

زنانی که باردار هستند یا قصد دارند باردار شوند و همچنین مادران شیرده در مورد مصرف آلپرازولام باید بسیار محتاط باشند و تمام موارد را با پزشک خود بررسی کنند تا خود و نورادشان دچار آسیب نشوند

 

آلپرازولام در دوران بارداری

اگر باردار هستید یا قصد دارید به زودی بارداری شوید و دکتر شما برایتان قرص آلپرازولام تجویز کرده، لازم است به پزشک خود اطلاع دهید. فرزندان مادرانی که در دوران بارداری خود آلپرازولام مصرف می‌کنند، ممکن است تحت خطرات متعددی قرار داشته باشند و لازم باشد پس از تولد، برای مدتی طولانی تحت درمان قرار بگیرند. همچنین فردی که آلپرازولام مصرف می‌کند نباید به فرزند خود شیر بدهد. اگر مادران شیرده که آلپرازولام مصرف می‌کنند در کودکان خود مواردی مانند مشکلاتی در تغذیه یا خواب را مشاهده کردند، باید آن را خیلی فوری به پزشک اطلاع دهند.

مصرف آلپرازولام همچنین برای افراد زیر ۱۸ سال مجاز نیست.

 

نحوه مصرف آلپرازولام

آلپرازولام را باید تنها طبق دستورالعمل پزشک خود مصرف کنید. همچنین لازم است تمامی اطلاعات درج شده در بروشور و روی بسته دارو را به خوبی مطالعه کنید. به‌ هیچ عنوان آلپرازولام را به میزان زیاد یا طولانی‌تر از دوره‌ای که پزشک برای شما تجویز کرده است، مصرف نکنید. اگر با مصرف آلپرازولام احساس کردید نیاز دارید میزان بیشتری از دارو را مصرف کنید تا اثری که انتظار دارید در بدن‌تان مشاهده شود، حتما این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید و خودسرانه اقدام به افزایش دوز مصرفی نکنید.
این دارو را به هیچ عنوان به افراد دیگر توصیه نکنید و آن را در دسترس دیگران قرار ندهید. افرادی که سابقه سوءمصرف دارو یا اعتیاد داشته‌اند باید در مورد مصرف این دارو بسیار محتاط‌تر باشند. فراموش نکنید که سوءمصرف یا مصرف غیراصولی این دارو می‌تواند موجب مرگ شود.
خرید و فروش یا توزیع خودسرانه آلپرازولام غیرقانونی است. اگر شکل مایع این دارو برای شما تجویز شده است، میزان آن را به‌طور دقیق و با پیمانه مخصوص دارو اندازه‌گیری کنید.
قرص آلپرازولام باید بلعیده شود؛ پس از گاز زدن و خورد کردن آن در دهان پرهیز کنید.
اگر علائم بیماری شما با مصرف قرص آلپرازولام بهبود پیدا نکرد یا بدتر شد، لازم است خیلی سریع با پزشک خود تماس بگیرید. کسانی که این دارو را برای مدت زمان طولانی‌تری استفاده می‌کنند، ممکن است نیاز داشته باشند تا به‌طور مرتب تحت نظر پزشک قرار گیرند و به‌طور مداوم آزمایشاتی را انجام دهند.
قرص آلپرازولام باید به ‌دور از گرما، حرارت، نور و دور از دسترس دیگران قرار گیرد.
اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، لازم است هرچه زودتر دوز فراموش شده را مصرف کنید اما اگر نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی دارو بودید، از خوردن آن اجتناب کنید و دوز فراموش شده را مصرف نکنید. همچنین از دو برابر کردن دوز مصرفی در زمان مصرف بعدی اجتناب کنید.

 

عوارض افراط در مصرف آلپرازولام

اگر میزان زیادی از آلپرازولام به همراه نوشیدنی‌های الکلی، داروهای خانواده اپیوئید مانند ترامادول یا دیگر داروهایی که موجب خواب‌آلودگی و کاهش تنفس می‌شوند مورد مصرف قرار بگیرد، می‌تواند موجب اوردوز در فرد شود و خطر مرگ را در پی داشته باشد. بهترین راه برای فردی که در این موقعیت قرار می‌گیرد، تماس با اورژانس است.
علائم اوردوز شامل خواب آلودگی، گیجی، اختلال در صحبت کردن، ضعف عضلانی، از دست دادن تعادل، احساس سبکی در سر، کاهش ضربان قلب، تنفس ضعیف، غش و رفتن به کما است.

 

تداخلات دارویی آلپرازولام

به‌هیچ عنوان هنگام مصرف آلپرازولام از نوشیدنی‌های الکلی استفاده نکنید. چرا که این مساله می‌تواند عوارضی جدی و حتی مرگ را در پی داشته باشد. هنگام مصرف آلپرازولام از رانندگی و سایر فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز و عکس‌العمل سریع دارند اجتناب کنید. احساس سرگیجه و خواب‌آلودگی که آلپرازولام در فرد ایجاد می‌کند، می‌تواند موجب تصادف یا زمین خوردن فرد شود.

خیلی از اوقات بهتر است برخی از داروها با یکدیگر مصرف نشوند. تداخلات دارویی می‌تواند مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند یا اثرات برخی از داروها را کاهش دهد.
مصرف همزمان آلپرازولام با تمام داروهایی که می‌تواند تنفس در فرد را کند کند یا موجب خواب آلودگی او شود، ممکن است خطر مرگ در پی داشته باشد.
پیش از مصرف همزمان آلپرازولام با هرکدام از داروهای خواب و درمان اضطراب، لازم است با پزشک متخصص مشورت کنید. بسیاری از داروها با آلپرازولام تداخل دارند و نباید با آن به‌طور همزمان مصرف شوند. شما باید تمامی داروهایی که مصرف می‌کنید را به دکتر خود اطلاع دهید. تمام داروهای بدون نسخه مانند ویتامین‌ها و همچنین سایر داروهای درمانی که برای شما تجویز شده‌اند را به پزشک خود گزارش دهید.

قرص آلپرازولام

آلپرازولام می‌تواند عوارض جانبی بسیاری در پی داشته باشد. در صورت مشاهده حالت‌های گیجی، سختی در تنفس و خواب آلودگی لازم است فورا با مرکز اورژانس تماس بگیرید

 

عوارض جانبی آلپرازولام

اگر هرکدام از علائم مربوط به حساسیت به قرص آلپرازولام مانند کهیر، سخت شدن تنفس، ورم در صورت، لب‌ها و گلو را مشاهده کردید، لازم است خیلی فوری به پزشک مراجعه کنید. آلپرازولام به‌خصوص زمانی که فرد یک داروی خانواده اوپیوئید یا الکل مصرف کرده باشد می‌تواند تنفس او را کند یا متوقف کند. در چنین مواقعی شخص همراه باید بسیار مراقب علائمی مانند کند شدن تنفس یا بروز وقفه در نفس کشیدن فرد بیمار، کبود شدن لب‌ها یا دشواری در برخاستن از خواب باشد.
چنانچه پس از مصرف آلپرازولام مشکلاتی مانند ضعف در تنفس، احساس بیهوشی و سبکی در سر، حالت تشنج، توهم، بیش‌فعالی، خشم بی‌مورد، دوبینی، زردی پوست صورت و چشم را در خود مشاهده کردید باید با دکتر خود تماس بگیرید.
شایع‌ترین عوارض جانبی مصرف آلپرازولام احساس خواب آلودگی و سبکی در سر است.

اگر در مورد مصرف آلپرازولام و عوارض آن سوالی دارید، می‌توانید از مشاوران داروساز حال کمک بگیرید و از توصیه‎های آن‌ها استفاده کنید.

 

سوالات متداول

موارد مصرف آلپرازولام چیست؟

این دارو برای درمان اختلال اضطراب و همچنین افسردگی و کاهش علائم اضطراب تجویز می‌شود.

آیا آلپرازولام یک داروی ضد افسردگی است؟

این دارو در درمان افسردگی نیز موثر است و مطالعات زیادی نشان داده که آلپرازولام می‌تواند این بیماری را درمان کند.

آیا آلپرازولام قرص خواب است؟

سازمان غذا و دارو آلپرازولام را به عنوان داروی خواب و درمان بی‌خوابی شناسایی نکرده است اما این دارو ممکن است برای خواب و درمان بی‌خوابی نیز تجویز شود.

در صورت مصرف آلپرازولام از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

داروهای اوپیوئیدی، خواب‌آورها، الکل و گریپ‌فروت می‌توانند با آلپرازولام تداخل داشته باشند.

 

منابع

www.rxlist.com

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.drugs.com

مقالات مرتبط

قرص آموکسی سیلین
قرص آموکسی سیلین / نحوه مصرف و عوارض کپسول آموکسی سیلین

قرص آموکسی سیلین (Amoxicillin) یک آنتی بیوتیک معروف و پرکاربرد از خانواده پنی سیلین‌ها است. از آن برای درمان عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت قفسه سینه یا ذات‌الریه، عفونت گوش، آبسه‌های دندانی و... استفاده می‌شود. مصرف آنتی بیوتیک‌ها برای درمان بیماری‌های ویروسی مثل آنفولانزا موثر نیست و تنها می‌تواند بر عفونت‌های ثانویه ناشی از این بیماری‌ها تاثیر بگذارد. اگر می‌خواهید با کپسول آموکسی سیلین و کاربردهای آن بیش‌تر آشنا شوید، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

سارا صاحبی
۰۸ / ۰۹ / ۰۱
قرص لووتیروکسین
قرص لووتیروکسین و نحوه مصرف آن

قرص لووتیروکسین به انگلیسی (Levothyroxine) برای درمان کم‌‌‌ کاری تیروئید استفاده می‌شود. این بیماری اغلب با یک تست تیروئید ساده قابل تشخصی است. اگر غده تیروئید شما نتواند هورمون تیروکسین یا T4 را به‌طور طبیعی تولید کند، قرص لووتیروکسین می‌تواند جایگزین آن شده و از علائم کم کاری تیروئید جلوگیری کند.  این قرص همچنین در مواردی برای درمان سرطان تیروئید نیز استفاده می‌شود. بدون هورمون تیروئید، عمل‌کرد بدن شما با مشکل روبرو خواهد شد. این مساله ممکن است به مشکلاتی مانند کند شدن رشد فرد، کمبود انرژی، خستگی مفرط، یبوست، افزایش وزن، ریزش مو، خشکی پوست، افزایش حساسیت به سرما، درد مفاصل و اختلال در پریود منجر شود. در صورت مصرف درست قرص لووتیروکسین این علائم از بین می‌روند.

ندا ناجی
۱۲ / ۰۶ / ۰۱
قرص آزیترومایسین
قرص آزیترومایسین / دارویی پرمصرف برای درمان عفونت ویروسی

قرص آزیترومایسین با نام انگلیسی Azithromycin از جمله داروهای پرمصرفی است که بیش‌تر افراد در طول زندگی خود حداقل یکی دو بار به مصرف آن نیاز دارند. این دارو نوعی آنتی بیوتیک است که با طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها از طریق توقف رشد آن‌ها، مبارزه می‌کند. با این که آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت‌های ویروسی مثل آنفولانزا و کرونا کارایی ندارند، اما متاسفانه یکی از اصلی‌ترین داروهایی هستند که بیماران به سراغ مصرف آن‌ها می‌روند. این کار نه تنها مفید نیست، بلکه خطر ابتلا به عفونت‌های مقاوم به آنتی بیوتیک را در آینده افزایش می‌دهد.

سارا صاحبی
۱۱ / ۰۸ / ۰۱
اسپری سالبوتامول
اسپری سالبوتامول / اسپری استنشاقی سالبوتامول

اسپری سالبوتامول را با نام تجاری آلبوترول هم می‌شناسند. کسانی که از آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه رنج می‌برند و علائمی مثل سرفه، خس خس سینه و احساس تنگی تنفس دارند، می‌توانند از این اسپری استفاده کنند. زیرا سالبوتامول ماهیچه‌های مجاری هوای ریه را شل می‌کند و تنفس را آسان می‌نماید.

تیم تحریریه حال
۲۱ / ۰۹ / ۰۱
بهترین کرم ضد آفتاب
بهترین کرم ضد آفتاب ایرانی و خارجی

بهترین کرم ضد آفتاب یکی از دغدغه های اکثر مردم است. حقیقت این است که دوران پرستش خورشید خیلی وقت است که به سر آمده. حالا هرجا که خورشید و تابش آفتاب درکار باشد، پای اشعه بی‌رحم آن نیز وسط خواهد بود. به‌خصوص اگر از آن دسته افراد باشید که به پیری زودرس و سلامت پوست خود اهمیت بدهید. همه ما دیگر می‌دانیم که آفتاب و اشعه ماوراء بنفش یعنی تیره شدن پوست و خطوط و لکه‌هایی که برجا خواهد ماند. لابد می‌گویید که راه‌کار مقابله با مشکلات خورشید تابان که ساده است؛ کرم ضد آفتاب.

تیم تحریریه حال
۱۴ / ۰۴ / ۰۱
داروی ریفامپین
داروی ریفامپین و کاربردهای آن

داروی ریفامپین به انگلیسی (Rifampin) برای کسانی که دچار بیماری سل شده‌ باشند، احتمالا داروی آشنایی است. داروی ریفامپین یک آنتی بیوتیک است و برای درمان بعضی از عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌شود.

تیم تحریریه حال
۰۱ / ۰۶ / ۰۱