haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

سادیسم چیست؟ ۵ نشانه مهم

سادیسم چیست؟
۲۴ آذر

شاید شما نیز با افرادی روبه‌رو شده‌اید که از دیدن رنج دیگران لذت می‌برند. سادیسم تمایل و قصد برای صدمه زدن به دیگران است. اما چرا برخی از انسان‌ها نسبت به افرادی که تهدیدی برای آن‌ها نیستند و حتی گاهی نسبت به فرزندانشان ظلم می‌کنند؟ این رفتار از کجا می‌آید و چه هدفی را دنبال می‌کند؟ اگر کسی برای تلافی یا دفاع از خود به دیگری حمله کند ما درک می‌کنیم، اما وقتی کسی به افراد بی‌آزار آسیب می‌رساند، می‌پرسیم: «چطور توانستی؟»
در افراد مبتلا به سادیسم، صدمه زدن به دیگران به‌طور مستقیم انجام می‌شود و فرد سادیست یا دیگرآزار، از صدمه زدن به بقیه افراد جز لذت‌جویی صرف هدف دیگری ندارد. آسیب رساندن به دیگران ممکن است به صورت کلامی یا فیزیکی باشد.
سادیسم یا سادیسم روزمره که اصطلاحی بالینی است، به تجربه لذت بردن از دیدن رنج دیگران یا تحمیل رنج به دیگران اشاره دارد. افراد سادیست از ظلم لذت می‌برند و به دنبال فرصت‌هایی برای ایجاد رنج در دیگران هستند.
فقط افراد سادیست هستند که تمایل دارند یک کار خسته‌کننده را انجام دهند تا فرصت آسیب رساندن به فردی بی‏گناه را داشته باشند.
نام اختلال سادیسم برگرفته از نام خاص مارکی دو ساد (۱۸۱۴-۱۷۲۰)، یک اشراف زاده فرانسوی است که به دلیل نوشتن رمان‌هایی با موضوع ایجاد درد به عنوان منبع لذت جنسی مشهور شد.
سادیسم در میان شخصیت‌های تاریک که به ساختار شخصیتی بدخواهانه اشاره دارد، جایگاه خود را دارد و به درک رفتارهای مشکل‌ساز مانند پرخاشگری می‌افزاید. به همین دلیل مراجعه به برخی از مفاهیم برای درک رنج دیگران ضروری به نظر می‌رسد. در واقع می‌توان گفت سادیسم قوی‌ترین پیوند را با آزار و اذیت سایبری و به دنبال آن با روان‌پریشی دارد. همچنین می‌توان گفت قلدرها نمونه کلاسیک سادیسم در محل کار هستند. سادیسم نیز از جمله بیماری‌هایی است که نیاز داریم در مورد آن بدانیم تا اگر با افرادی که به این بیماری مبتلا هستند روبه‌رو شدیم، بتوانیم موقعیت را به درستی کنترل کنیم.

سادیسم روزمره

ممکن است زمانی که می‌شنوید فردی دچار اختلال سادیسم است، فکر کنید که اون یک شکنجه‌گر یا قاتل است، اما افراد سادیست می‌توانند اطراف شما باشند و به قلدری خود ادامه بدهند

سادیسم روزمره

کسی که از آزار یا تحقیر دیگران لذت می‌برد، سادیست است. سادیست‌ها درد دیگران را بیش از حد معمول احساس می‌کنند و از آن لذت می‌برند. آن‌ها این کار را تا زمانی که ممکن است احساس بدی داشته باشند، ادامه می‌دهند.
تصور رایج، سادیسم را با شکنجه‌گران و قاتلان مرتبط می‌داند. با این حـال پدیده‌ای وجود دارد که کمتر افراطی اما گسترده‌تر است و به آن سادیسم روزمره می‌گویند.
سادیست‌های روزمره از آزار رساندن به دیگران یا تماشای رنج آن‌ها لذت می‌برند. آن‌ها احتمالاً از فیلم‌های ترسناک لذت می‌برند، دعوا را هیجان‌انگیز و شکنجه را جالب می‌دانند. آن‌ها افراد نادرند، اما خیلی هم کم نیستند.
سادیست روزمره ممکن است یک ترول اینترنتی یا یک قلدر مدرسه باشد. در بازی آنلاین، آن‌ها احتمالا بازی را خراب می‌کنند.دلیل ایجاد سادیسم

برای اینکه بدانیم سادیسم چیست باید منبع ایجاد آن را بشناسیم. منبع ایجاد شخصیت سادیسمی می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال فقر، بی‌عدالتی، آزار خانگی یا آزار در دوران کودکی و شکست‌های شخصی می‌توانند فرد را به سادیسم سوق دهند. هدایت قدرت شخص بیمار به سمتی که مثبت و سازنده باشد، می‌تواند به او کمک کند تا از خواسته‌های سادیستی خلاص شود. در بیشتر موارد برای اصلاح رفتار سادیستی فرد، نیاز است او تحت مشاوره و درمان قرار بگیرد. برای درمان کامل شخصیت سادیستی، بیماران باید تحت درمان طولانی مدت قرار گیرند. انطباق بیمار با درمان بسیار مهم است زیرا عدم همکاری با درمان‌گر و مشاور می‌تواند مانع موفقیت آن روند شود.

نشانه‌های سادیسم و درمان آن

برخی از علائم رایجی که یک فرد با شخصیت سادیستی دارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. از دیدن افراد آسیب دیده لذت می‌برند.
  2. از تحمیل درد به دیگران لذت می‌برند.
  3. در مورد آسیب رساندن به دیگران خیال پردازی می‌کنند.
  4. دوست دارند دیگران را تحقیر کنند.
  5. آن‌ها ممکن است از شریک زندگی خود بخواهند که در برابر انواع مختلف اعمال جنسی، مانند اسارت، به بند کشیدن، سیلی زدن، کشیدن مو و خفگی، تسلیم شوند.
‌سادیسم جنسی

گاهی شرکای جنسی تصمیم می‌گیرند که برخی از رفتارها را وارد رابطه جنسی خود کنند. اگر اعامل رفتارهای سادیستی بدون رضایت شریک جنسی باشد، این عمل تجاوز است

سادیسم جنسی

ویژگی اساسی سادیسم جنسی، احساس هیجان جنسی ناشی از اعمال درد، رنج یا تحقیر به شخص دیگری است. درد، رنج، یا تحقیر تحمیل شده به دیگری واقعی است. فانتزی نیست و ممکن است ماهیت فیزیکی یا روانی داشته باشد. سادیسم جنسی تحمیل رنج جسمی یا روانی مانند تحقیر و ایجاد وحشت برای شخص دیگر است که با هدف تحریک جنسی، هیجان جنسی و ارگاسم انجام می‌شود. اختلال سادیسم جنسی، اختلالی است که باعث ناراحتی قابل توجهی مخصوصا در فرد مقابل می‌شود.
افراد مبتلا به اختلال سادیسم جنسی یا بر اساس تمایلات شدید عمل می‌کنند یا فانتزی‌های ناراحت کننده‌ای دارند که مضامین سادیستی جنسی دارد. این وضعیت باید بیش از ۶ ماه وجود داشته باشد تا به عنوان اختلال شناخته شود.
سادیسم جنسی نوعی پارافیلیا است، اما رفتار جنسی سادیستی خفیف یک عمل جنسی رایج بین بزرگسالان و اغلب برای طرفین رابطه جنسی رضایت‌بخش است، معمولاً از نظر دامنه محدود است، مضر نیست و معیارهای بالینی اختلال پارافیلیک را در خود ندارد که فرد نیازمند درمان باشد. فانتزی‌های جنسی یا میل شدید برای آسیب رساندن به دیگری در رابطه جنسی، در برخی افراد شدید شده و تا حد آسیب جدی افزایش می‌یابد. در این صورت فرد حتما باید تحت درمان قرار بگیرد.
اکثر سادیست‌های جنسی فانتزی‌هایی دائمی دارند که در آن هیجانات جنسی ناشی از رنجی است که به شریک زندگی‌شان تحمیل می‌شود. این اعمال رنج و آزار رساندن به دیگری می‌تواند با رضایت یا عدم رضایت طرف دیگر رابطه باشد. زمانی که سادیسم جنسی با شرکای ناراضی انجام شود، به منزله عمل مجرمانه است و احتمالاً تا زمانی که فرد سادیست دستگیر شود ادامه خواهد داشت. با این حال، سادیسم جنسی مترادف با تجاوز جنسی و قربانی بودن شریک جنسی نیست و این در صورتی است که ایجاد درد و یا حرف‌های تحقیرآمیز با رضایت شریک جنسی اعمال شوند. در کمتر از ۱۰ درصد از متجاوزان، سادیسم جنسی تشخیص داده می‌شود.
سادیسم جنسی زمانی که با اختلال شخصیت ضداجتماعی همراه باشد بسیار خطرناک است. این ترکیب از اختلالات روانی اغلب نسبت به هر نوع درمان روانپزشکی مقاوم است.

سادیسم احساسی

اعتقاد بر این است که تجارب نامطلوب در دوران کودکی یا در مراحل اولیه رشد جنسی یکی از عوامل مؤثر در رشد شخصیت سادیستی است. همچنین مشاهده شده که سادیسم یا شخصیت سادیستی نیز می‌تواند از طریق یادگیری در فرد ایجاد شود.
دلیل رفتار نامطلوب در روابط از موقعیتی گرفته تا بالینی، هرچه که باشد، ممکن است توسط فردی که با تزگی وارد یک رابطه شده است، توجیه شود. درست است، بسیاری از افراد در مواقعی رفتار بدی از خود نشان می‌دهند، از جمله نشانه‌هایی از خودخواهی، عدم ‌حساسیت، و خود محوری. اما تحقیقات نشان می‌دهد که نوع خاصی از شخصیت تاریک وجود دارد که ممکن است به دلیل بدتری رفتار بدی داشته باشد: لذت.
همان‌طور که سادیست‌ها با افراد دیگر روابطی برقرار می‌کنند، احتمالاً تلاش خود را انجام می‌دهند که ویژگی‌های مثبتی از خود به نمایش بگذارند. بدیهی است که ما نمی‌توانیم افراد را فقط به این دلیل که از درگیری‌های بین فردی لذت می‌برند یا فیلم‌های خشن دوست دارند سادیست تشخیص دهیم. با این حـال در واقعیت، هر صفت منفی در شریک عاطفی شما باید به عنوان پرچم قرمز عمل کند و خود رفتار سمی، صرف نظر از توانایی ما در طبقه‌بندی بالینی آن، یک علامت هشدار دهنده رابطه‌ای است. با رهایی از روابط منفی و آزار دهنده، زودتر از هر زمان دیگری می‌توانیم وقت خود را برای ملاقات با افراد خوب و مناسب آزاد کنیم.

سادیسم زنان

در مورد سادیسم و سادیسم جنسی، تحقیقات اغلب بر مردان متمرکز است. اما لازم است بدانیم زنان نیز ممکن است دچار اعمال خشونت جنسی باشند یا از بروز رفتارهای زورگویانه و آزاردادن شریک جنسی و عاطفی خود لذت ببرند. به دلیل تفاوت در نوع جامعه‌پذیر شدن زنان و مردان بروز رفتارهای سادیسمی و کنترل‌گرانه در مردان بیشتر است. سادیسم جنسی زنان یکی از نادرترین پارافیلیاها است، اما برخی از تحقیقات نشان داد‌ه‌اند که زنان دارای اختلال سادیسم ممکن است از کنترل مردان لذت ببرند، و به نظر می‌رسد که به رابطه جنسی به عنوان یک رقابت نگاه می‌کنند تا ابراز محبت.

سادیسم در کودکان

کودکان نیز ممکن است دچار اختلال سادیسم شوند. این عمل در کودکان اغلب با آزار رساندن به حیوانات بروز پیدا می‌کند

سادیسم در کودکان

کودکان هر رفتاری را در یک سن مشخص از خود بروز می‌دهند. آنان در هفته ششم زندگی خود لبخند می‌زنند، در یک سالگی راه می‌روند و در دو سالگی حرف می‌زنند. محققان می‌گویند کودکان شما در شش سالگی به یک سم جادویی می‌رسند و سرانجام از میل انتقام جویانه علیه هم‌نوعان خود آگاه می‌شوند و این میل را در خود پیدا می‌کنند. در این سن است که کودکان از دیدن کسی که تنبیه می‌شود، لذت می‌برند و یاد می‌گیرند که بزرگسال باشند. این البته به معنای سادیسم در کودکان نیست اما همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد، تجارب نامطلوب در دوران کودکی و در مراحل اولیه رشد جنسی و همچنین بودن در کنار افراد مبتلا به سادیسم در همین سنین، از عوامل مؤثر در رشد شخصیت سادیستی است. بعد از شش سالگی کودکان در مقابل سادیسم به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

درمان سادیسم

علایق سادیستی نیازی به درمان ندارند مگر اینکه باعث اختلال یا ناراحتی قابل توجه یا آسیب به خود یا دیگری شوند. برای افرادی که در نتیجه تخیلات، تمایلات یا رفتار جنسی و سادیستی خود دچار پریشانی یا اختلال می‌شوند، روان درمانی رایج‌ترین رویکرد درمانی است.
نشان داده شده که برخی از داروها نیز در صورت استفاده همزمان با روان درمانی در کاهش رفتار اجباری مرتبط با اختلال سادیسمی موثر هستند.
درمانگر شروع و زمینه علائم را بررسی می‌کند و مهارت‌هایی را برای هدایت انگیزه‌ها آموزش می‌دهد یا از تکنیک‌های درمان شناختی-رفتاری استفاده می‌کند.

داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین می‌توانند به اختلالات خلقی مانند افسردگی یا اضطراب کمک کنند و به طور هم‌زمان میل جنسی را کاهش دهند. کاهش میل جنسی می‌تواند به تکانشگری مرتبط با افکار و رفتارهای سادیستی کمک کند، اما این داروها بدون درمان به طور مستقیم به تمایلات سادیستی پاسخ نمی‌دهد.
اگر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید با پزشکان متخصص اعصاب و روان حال گفت‌وگو کنید.

 

سوالات متداول

آیا سادیسم یک اختلال روانی است؟

اختلال شخصیت سادیستی زمانی به عنوان یک بیماری روانی تعریف می‌شد، اما با گذشت زمان سادیسم بیشتر به عنوان یک سبک زندگی یا یک خصلت یا ویژگی شخصیتی در نظر گرفته شد.
مصداق سادیسم چیست؟

سادیسم به عنوان میل به تحمیل درد به دیگران، به ویژه برای ارضای جنسی، یا به عنوان لذت بردن از ظلم شدید تعریف می‌شود. لذت بردن از عمل ایجاد درد برای معشوق برای ارضای جنسی، نمونه‏‌‌‌ای از سادیسم است.
نقطه مقابل سادیسم چیست؟

کلمه مازوخیسم به معنای لذت بردن از درد است. مازوخیسم برعکس سادیسم است. مازوخیست‌ها کسانی هستند که دوست دارند صدمه ببینند، هرچند معمولاً نمی‌خواهند این صدمه جدی باشد.
آیا یک سادیست می‌‌تواند عشق بورزد؟

اگر با یک فرد سادیست در ارتباط هستید باید بدانید او مدام به شما جذب و از شما دور می‌شود و از این طریق قدرت مطلق را به دست می‌آورد تا هیجانی را که برای او بسیار ضروری است احساس کند.


منبع

sciencedirect.com

msdmanuals.com

mentalhelp.net

مقالات مرتبط

اختلال چند شخصیتی
اختلال چند شخصیتی چطور زندگی ما را مختل می‌کند؟

اختلال چند شخصیتی با عنوان اختلال تجزیه هویت معرفی شده و با تقسیم هویت فرد به دو یا چند حالت شخصیتی متمایز تعریف می‌شود. افراد مبتلا به این بیماری اغلب قربانیان آزار شدید هستند. اختلال چند شخصیتی امروزه به عنوان آسیب روانی شناخته می‌شود که ریشه در کودکی دارد و اغلب در پاسخ به آزار شدید در دوران کودکی ایجاد می‌شود. اگرچه این اختلال ریشه در دوران کودکی دارد، اما اکثر بیماران در بازه ۲۰ تا ۵۰ سالگی به این بیماری مبتلا نمی‌شوند. بسیاری از آن‌ها چندین تشخیص اشتباه قبلی از اختلالات روانی یا جسمی یا هر دو را در یک دوره ۷ ساله یا بیشتر تجربه کرده‌اند. عدم تشخیص درست این اختلال، نشانه عوامل متعددی است که در تبدیل آن به یک اختلال پنهان نقش دارند.

ندا ناجی
۱۵ / ۰۸ / ۰۰
علائم افسردگی در جوانان
علائم افسردگی در جوانان

افسردگی در جوانان جوانی حساس‌­ترین و مهم‌­ترین دوره در زندگی افراد است. جوانان در این دوره، حیاتی­‌ترین و اثربخش‌­ترین تصمیمات زندگی خود را می­‌گیرند مثل شروع کسب و کار، ادامه تحصیل، ازدواج و.... همه این تصمیمات اثرات طولانی مدت داشته و ناکامی و افسردگی در هر یک از آن‌­ها می‌­تواند جوان را دچار غم و ناامیدی کند. تغییرات این دوره می‌­توانند هیجان انگیز یا ترسناک باشند. هر تغییری می‌تواند استرس­‌زا باشد و استرس می­‌تواند تاثیرات زیادی در روحیه افراد بگذارد.علائم افسردگی در جوانان را باید بشناسیم و از آن ها جلوگیری کنیم.

سارا صاحبی
۲۹ / ۰۷ / ۹۹
آیا نام حـال اکنونم افسردگی است؟

افسردگی یک بیماری شایع و جدی پزشکی است که روی احساس افراد، نحوه فکر کردن و عملکرد آنها اثر منفی می‌گذارد. افسردگی باعث ایجاد احساس غم و اندوه یا از دست دادن علاقه افراد به فعالیت‌هایی می‌شود که تا پیش از آن برایشان لذت بخش بوده است.

پشتیبانی حال
۲۶ / ۰۵ / ۹۸
حال- کودک بیش فعال
فرزند پروری: آیا کودک من بیش فعال است؟ چه رفتاری با فرزند بیش فعالم داشته باشم؟

[audio mp3="https://haal.ir/wp-content/uploads/2019/12/بیش-فعال-و-راه-های-درمان-آن-نهائی.mp3"][/audio]

پشتیبانی حال
۰۴ / ۱۰ / ۹۸
افسردگی موقعیتی
افسردگی موقعیتی / چگونه از افسردگی موقعیتی نجات پیدا کنیم

افسردگی موقعیتی (Situational depression) یک وضعیت روانی است که می‌تواند عمیقا بر زندگی افراد تاثیر بگذارد. اگرچه همه انسان‌ها در موقعیت‌هایی با احساس غم و اندوه مواجه می‌شوند، اما افسردگی به هر شکلی، فراتر از یک اندوه موقتی است. افسردگی موقعیتی یک اصطلاح برای توصیف حالتی است که به طور رسمی، به عنوان نوعی «اختلال سازگاری» تشخیص داده شود.

سارا صاحبی
۰۶ / ۱۲ / ۰۱