haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

آیا لکه بینی در بارداری می‌تواند خطرناک باشد؟

ندا ناجی
لکه بینی در بارداری
۱۸ مرداد

اکثر زنان در طول زندگی خود دست کم یک‌بار لکه بینی را خارج از دوران پریود خود تجربه کرده‌اند. برای برخی نیز لکه بینی یک اتفاق رایج است. اما مهم است که زنان بتوانند تفاوت لکه بینی و پریود را تشخیص بدهند و اگر این مشکل، ناشی از یک بیماری حادتر در بدن است، حتما به پزشک مراجعه کنند.لکه بینی به‌طور معمول ناشی از یک مشکل جدی پزشکی نیست و دقت در زمان رخ دادن آن با شروع یا پایان پریود، مدت زمانی که طول می‌کشد تا رفع شود و دیگر جزئیات، می‌تواند به تعیین علت آن کمک کند.در برخی از زنان پریود با لکه بینی آغاز می‌شود و همین‌طور با آن به پایان می‎رسد. در برخی از زنان خونریزی خفیف‌تر از دیگران است. این تفاوت‌ها می‌تواند تشخیص را دشوار کند اما لازم است در این باره اطلاعات کافی داشته باشیم و بتوانیم در مقابل بروز این مشکل به خصوص لکه بینی در بارداری که دوران مهمی در زندگی زنان است، اقدامات لازم را انجام دهیم.


 

در حال بخوانید: قارچ واژن چطور تشخیص داده‌ می‌شود؟

لکه بینی در  بارداری در طول این دوران نسبتا شایع است و همیشه به معنی وجود مشکل جدی نیست. اما گاهی ممکن است خطرناک باشد. دلایل مختلفی برای لکه بینی در بارداری وجود دارد و دانستن آن دلایل، از میزان استرس شما در برخورد با چنین مشکلی می‎کاهد. در ادامه دلایل ایجاد لکه بینی و لکه بینی در بارداری را با هم می‌خوانیم.

شما می‌توانید راجع به انواع داروهای ضد استرس نیز مطلی را در بلاگ بخوانید.

لکه بینی چیست

لکه بینی هر نوعی از خونریزی از واژن است که در دوران پریود نباشد. این مسئله می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد

لکه بینی

هر نوع خونریزی از واژن را که در دوران عادت ماهیانه نباشد، می‌توان لکه بینی نامید. برخی نیز خونریزی خفیف قبل و بعد از پریود را لکه بینی تشخیص می‌دهند. اگر شما به اندازه کافی با بدن خود آشنا باشید و چرخه‌های قاعدگی خود را با دقت دنبال کنید می‌توانید تفاوت لکه بینی و پریود را به آسانی در بدن‌تان تشخیص دهید.

تفاوت خونریزی قاعدگی و لکه بینی

خونریزی قاعدگی در پی ریزش اندومتر اتفاق می‌افتد و به‌طور تقریبی زنانی که باردار نیستند هر ۲۸ روز این اتفاق را تجربه می‎کنند. پریود یک برنامه منظم دارد که هر ماه اتفاق می‌افتد و الگوی خونریزی آن، قابل پیش‌بینی و مشخصی است. در بسیاری از زنان، پریود با لکه بینی آغاز می‌شود، برای یک یا دو روز شدت می‌گیرد و بعد از آن به تدریج خونریزی کم‌تر شده و با لکه بینی به اتمام می‌رسد.
خونریزی قاعدگی اغلب با علائم دیگری نیز همراه است. تغییرات هورمونی باعث بروز دردهایی در ناحیه پستان‌ها، قسمت پایینی شکم و کمر می‌شود. این درد و گرفتگی و حساسیت در پستان ممکن است در برخی زنان خفیف و در برخی با شدت بیشتری همراه باشد. رنگ خون خارج شده از واژن می‌تواند به تمایز پریود و لکه بینی کمک کند. خون قاعدگی قرمز است و همراه با لخته‌های خون از واژن خارج می‌شود.
برعکس پریود، لکه بینی نامنظم است و به‌طور معمول زمان‌بندی مشخصی ندارد. لکه بینی ممکن است در هر زمان از چرخه قاعدگی شما اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است با علائم دیگری مانند درد در ناحیه شکم همراه باشد. برخی زنان در روزهای تخمک‌گذاری برای یک تا دو روز با لکه بینی مواجه می‎شوند و خون ناشی از آن اغلب قهوه‌ای رنگ است. ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی، لکه بینی را نوعی از خونریزی خفیف توصیف می‌کنند.
منبع خونی که در لکه بینی مشاهده می‌شود می‌تواند متفاوت و از دستگاه تناسلی فوقانی مانند رحم و یا دستگاه تناسلی تحتانی مانند دهانه رحم یا واژن باشد. منشا لکه بینی شدیدتر، اغلب رحم است و لکه بینی خفیف می‌تواند به قسمت فوقانی یا تحتانی دستگاه تناسلی مربوط باشد.

شما همینطور می‌توانید راجع به آندومتریوز مطلبی را بلاگ بخوانید.

علت لکه بینی

علت لکه بینی در قبل از پریود و بین پریودها می‌تواند متفاوت باشد و برای برخی عادی بوده اما برای عده‌ای دیگر ممکن است خطرناک باشد

علت لکه بینی

لکه بینی دلایل مختلف و متعددی دارد. گاهی به شرایط پزشکی مانند عفونت‌ها مرتبط بوده و گاهی نیز ناشی از تغییرات هورمونی است. بارداری و استفاده از داروهای هورمونی ضدبارداری نیز می‌توانند از دیگر دلایل عمده آن باشند. تجاوز جنسی، رابطه جنسی خشن، استفاده از تامپون و معاینه داخلی توسط پزشک، سطح بالای استرس و تغییرات وزنی نیز ممکن است باعث بروز لکه بینی شود.

مشکلات جسمی و عفونت

ممکن است لکه بینی به دلیل عفونت در بدن و تغییرات فیزیکی در دستگاه تناسلی زنان باشد. برخی از عواملی که باعث این مسئله می‌شوند عبارتند از: فیبروم یا ایجاد بافت ماهیچه‌ای در رحم، ایجاد پولیپ در رحم یا دهانه رحم و اندومتریوز.
گاهی ممکن است به دلیل عفونت در ناحیه لگن، فرد به بیماری التهاب لگن مبتلا شود. بیماری التهاب لگن یا PID علاوه بر لکه بینی ممکن است با علائم دیگری نیز همراه باشد. این علائم شامل درد در ناحیه زیر شکم، ترشحات غیر معمول واژینال و تب ناشی از عفونت باشد. اگر علاوه بر لکه بینی، سایر علائم عفونت لگنی و PID را در خود مشاهده می‌کنید، بهتر است آن را در اسرع وقت با یک پزشک در میان بگذارید.
عفونت دستگاه ادراری یا UTI از عوامل دیگر لکه بینی است که باعث خونریزی از مجرای ادراری می‎‌شود. درد هنگام دفع ادرار، به همراه مقدار کمی خون، می‌تواند از نشانه‌های عفونت ادراری باشد.
مشاهده لکه بینی مداوم پس از یک رابطه جنسی به هیچ وجه طبیعی تلقی نمی‌شود. این مشکل اغلب به دلیل وجود مشکلی در دهانه رحم یا پولیپ ایجاد می‌شود. البته برخی از افراد ممکن است پس از اولین رابطه جنسی خود لکه بینی را تجربه کنند که طبیعی است.

دلایل هورمونی لکه بینی

علت این که چرا بعضی از افراد در دوران تخمک‌گذاری، خونریزی را تجربه می‌کنند مشخص نیست. اما برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است لکه بینی در دوران تخمک‌گذاری به دلیل بالا بودن سطح هورمون‌ها رخ دهد. لکه بینی در روزهای قبل از شروع پریود نشان از پروژسترون پایین دارد.
همچنین لکه بینی می‌تواند یکی از عوارض جانبی شایع پیشگیری از بارداری توسط داروهای هورمونی باشد. اگر شما از داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی که بسیار رایج‌اند استفاده می‌کنید، ممکن است لکه بینی بعد از چند ماه برطرف شود. اگر این مشکل همچنان ادامه داشته باشد، شاید بهتر باشد داروی مورد مصرف خود را تغییر دهید و از داروی یک شرکت دیگر و یا فرمولاسیون دیگری استفاده کنید. البته این داروی جدید حتما باید توسط پزشک و با توجه به شرایط بدن‌تان تجویز شود. گاهی بر اثر فراموش کردن مصرف قرص و کاهش سطح هورمون در بدن نیز ممکن است لکه بینی اتفاق بیفتد.

در حال بخوانید: قرص آتورواستاتین برای چیست؟

لکه بینی قبل از پریود

لکه بینی قبل از پریود به‌طور کلی سلامت شما را تهدید نمی‌کند اما همیشه دلیل مشخصی ندارد. لکه بینی می‌تواند نشانه اولیه بارداری یا تغییرات هورمونی در بدن شما باشد. همچنین داروهای کنترل‌کننده بارداری نیز که میزان هورمون‌های بدن را تغییر می‌دهند می‌توانند خونریزی‏‎های مختصری را قبل از پریود ایجاد کنند.

لکه بینی قهوه ای قبل از پریود

لکه بینی قهوه ای قبل از پریود ممکن است یک یا دو هفته قبل از شروع قاعدگی مشاهده شود. رنگ قهوه ای آن به دلیل قدیمی بودن خون مانده در بدن است.
لکه بینی قهوه ای اغلب فقط نشانه تخمک‌گذاری و شروع واقعی پریود شماست. گاهی نیز می‌تواند نشانه تغییرات هورمونی باشد.

لکه بینی قهوه ای بعد از پریود

لکه بینی قهوه ای بعد از پریود اغلب خونی است که دفع و خروج آن از واژن، زمان بیشتری طول کشیده است. اگر بین پریودهای خود لکه بینی قهوه ای دارید، به این معنا است که خون با ترشحات معمول واژن ترکیب شده و در نتیجه به این شکل درآمده است.


لکه بینی در بارداری

لکه بینی از علائم شایع اوایل بارداری است. از هر ۴ نفر ۱ نفر به‌طور میانگین لکه بینی در بارداری را تجربه می‌کند. لکه بینی در بارداری در هفته‌های پنجم و هشتم حامگی یا حدود ۱ تا ۴ هفته پس از زمان خونریزی پریود اتفاق می‌افتد. وجود این مشکل در دوران بارداری به‌طور معمول نگران‌کننده نیست و تحقیقات نشان داده امکان سقط جنین در افرادی که دچار لکه بینی در بارداری می‌شوند، بیش از سایر زنان باردار نیست.
با این‌حال لکه بینی شدید یا خونریزی می‌تواند خطرناک باشد. اگر باردار هستید و دچار خونریزی می‌شوید، لازم است با پزشک خود مشورت کنید تا وضعیت شما را بررسی کند. درحالی که بسیاری از منابع، لکه بینی در اوایل بارداری را خونریزی لانه گزینی می‌نامند، شواهد محکمی مبنی بر ارتباط آن با کاشت جنین در رحم وجود ندارد و ممکن است مربوط به تغییرات هورمونی باشد.
لکه بینی در بارداری می‌تواند یکی از علائم بارداری خارج از رحم نیز باشد. بارداری خارج از رحم در جایی غیر از رحم، از جمله در لوله فالوپ اتفاق می‌افتد. خونریزی بارداری خارج از رحم ممکن است با علائم دیگری مانند درد شکم در یک طرف و سرگیجه همراه باشد.

لکه بینی در اوایل بارداری

این که در اوایل بارداری دچار لکه بینی یا خونریزی شوید، طبیعی است. ممکن است این اتفاق هیچ مشکلی ایجاد نکند و می‌تواند ناشی از داشتن رابطه جنسی واژینال، یک عفونت، اتصال تخمک به دیواره رحم و تغییرات هورمونی در بدن باشد.
گاهی خونریزی یا لکه بینی در سه ماهه اول بارداری نشانه یک مشکل جدی است. لکه بینی در بارداری در سه ماهه اول می‌تواند به دلیل سقط جنین اتفاق بیفتد. سقط جنین در تمام زن‌های باردار با خونریزی همراه است. حاملگی خارج از رحم از دیگر دلایل خونریزی یا لکه بینی در بارداری است. در این نوع حاملگی، جنین به درستی تشکیل نمی‌شود و می‌تواند خطرات زیادی به همراه داشته  باشد.
بارداری مولار که در آن یک بافت به شکل توده به جای نوزاد شکل می‌گیرد نیز می‌تواند باعث لکه بینی و یا خونریزی شود.
علت لکه بینی در دوران متاخر بارداری
علت لکه بینی در بارداری در اوایل آن و پس از سه ماه اول می‌تواند متفاوت باشد. انجام کار یدی و کارهای سنگین، داشتن رابطه جنسی واژینال، معاینه داخلی توسط پزشک و بروز مشکلاتی در دهانه رحم مانند عفونت و التهاب دهانه رحم از جمله دلایل خونریزی در بارداری است. لازم است بدانیم که این موارد باعث بروز مشکلات جدی نیستند اما مواردی نیز وجود دارند که با خونریزی از وجود خود خبر می‌دهند و در صورتی که لکه بینی در بارداری با این موارد همراه باشد، نیاز است که به پزشک خود مراجعه کنید. زایمان زودرس از مواردی است که با خونریزی در بارداری همراه است. زایمان زودرس قبل از هفته ۳۷ بارداری اتفاق می‌افتد و در پی آن جفت به پایین‌ترین قسمت رحم می‌رسد.
جدا شدن جفت، یعنی زمانی که جفت قبل از تولد از دیواره رحم جدا می‌شود و پارگی رحم نیز از دیگر دلایل خونریزی در دوران بارداری و قبل از زایمان است.

درمان لکه بینی در بارداری

درمان خونریزی و لکه بینی در بارداری به علت آن بستگی دارد. برای آن‌که به‌طور دقیق بدانید چه درمانی را باید پیگیری کنید، لازم است تحت معاینه و آزمایشات پزشکی قرار بگیرید. بهتر است در صورت بروز این مشکلات زمان استراحت خود را افزایش دهید و از انجام کارهایی که نیاز به تحرک بالایی دارند، اجتناب کنید. گاهی پزشک بر اساس وضعیت شما، ممکن است پیشنهاد دهد تا دوران بارداری خود را در استراحت مطلق بگذرانید.
از محل کار خود مرخصی بگیرید و مدتی را در خانه بمانید. ممکن است برای محافظت از نوزاد در برابری بیماری Rh به استفاده از دارو نیاز داشته باشید. بیماری Rh زمانی اتفاق می‌افتد که خون شما و نوزادتان با یکدیگر ناسازگار باشد و اگر این موضوع به درستی کنترل نشود، می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی و حتی مرگ نوزاد شود.
بهتر است در دوران استراحت دوش نگیرید، از تامپون استفاده نکنید و رابطه جنسی نداشته باشید. در صورت شدید بودن خونریزی ممکن است نیاز باشد تا مدتی در بیمارستان بستری شده و تحت مراقبت جدی قرار بگیرید.

 

سوالات متداول

لکه بینی چیست؟

هر نوع خروج خون از بدن که به دلیل پریود نباشد و خارج از دوران قاعدگی رخ بدهد تحت عنوان لکه بینی شناسایی می‌شود. لکه بینی نامنظم است و اغلب به حفاظت بهداشتی و استفاده از پد بهداشتی و تامپون نیاز ندارد و با توجه به مقدار آن و زمانی که اتفاق می‌افتد، می‌تواند بی‌خطر و یا نگران‌کننده باشد.

لکه بینی بارداری چه رنگی است؟

رنگ لکه بینی بارداری به علت وقوع آن ارتباط دارد و ممکن است از قرمز تا قهوه‌ای متغیر باشد اما اغلب لکی که در بارداری مشاهده‌ می‌شود، قهوه‌ای رنگ است.

لکه بینی در بارداری تا چند روز طبیعی است؟

لکه بینی در دوران بارداری در سه ماه اول بین زنان باردار بسیار رایج است و سلامت جنین را به‌طور جدی تهدید نمی‌کند. اگر لکه بینی در این دوره خفیف باشد و دو یا سه روز طول بکشد، لازم نیست نگران باشید.

لکه بینی در بارداری چرا اتفاق می‌افتد؟

لکه بینی سبک در اوایل بارداری طبیعی است و زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک در حـال لانه گزینی باشد. افزایش جریان خون در بارداری نیز می‌تواند باعث لکه بینی شود. احتمال سقط و بارداری خارج رحم از دیگر دلایل خونریزی در بارداری است که لازم است حتما به پزشک مراجعه شود.

چگونه می‌توان لکه بینی در بارداری را متوقف کرد؟

لازم است در صورت لکه بینی خفیف در خانه بمانید و استراحت کنید. از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید. همچنین از تامپون استفاده نکنید و وضعیت خود را با پزشک خود درمیان بگذارید.

منابع

www.medicalnewstoday.com

www.nhs.uk

helloclue.com

www.marchofdimes.org

www.healthline.com

khealth.com

مقالات مرتبط