haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

آزمایش غربالگری / هزینه آزمایش غربالگری و تفسیر آن

آزمایش غربالگری
۲۰ فروردین

آزمایش غربالگری با هدف یافتن افرادی که شانس بیش‌تری برای ابتلا به برخی مشکلات یا بیماری‌های خاص دارند، انجام می‌شود. غربالگری جنین هم به والدین و پزشکان کمک می‌کند تا بتوانند احتمال بروز بیماری در جنین را شناسایی کنند و تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد آن بگیرند.

اگرچه امروزه بیش‌تر نوزادان سالم به دنیا می‌آیند، اما انجام آزمایش غربالگری می‌تواند یک راهکار ساده برای کاهش استرس والدین و بالا بردن احتمال تولد نوزاد سالم باشد. یک آزمایش غربالگری مثبت به تنهایی نشان‌دهنده ابتلای جنین شما به بیماری نیست. بلکه این آزمایش تنها «احتمال» و شانس وجود بیماری را شناسایی می‌کند و برای تشخیص دقیق‌تر به تست‌های تشخیصی نیاز است. بخش آزمایش در منزل می‌تواند در زمینه تشخیص و درمان به شما کمک کند.

در هر صورت این آزمایش‌ نوعی راهنما برای کمک به پزشکان است تا مشکلات احتمالی نوزادان را شناسایی کنند و در صدد کنترل و رفع آن‌ها برآیند. اگرچه انجام این آزمایش‌ها در طول دوران بارداری اجباری نیست، اما گاهی لازم است برای حفظ سلامت مادر و جنین حتما انجام شود. این مقاله به معرفی آزمایش غربالگری جنین و انواع آن می‌پردازد. اگر می‌خواهید درباره تفسیر نتایج آن بیش‌تر بدانید، تا پایان این مطلب با ما همراه شوید.

آزمایش غربالگری

آزمایش غربالگری چیست

آزمایش‌های غربالگری قبل از تولد بررسی می‌کنند که آیا احتمال ابتلای کودک شما به برخی از بیماری‌ها بیش‌تر است یا خیر. این مشکلات اغلب شامل نقایص مادرزادی یا اختلالات ژنتیکی هستند و از طریق آزمایش خون و نوع خاصی از سونوگرافی و غربالگری DNA جنین بررسی می‌شوند.

اگرچه این آزمایش‌ها روشی قطعی برای تشخیص بیماری نیستند، اما انجام آن‌ها به عنوان زنگ خطری برای بررسی بیش‌تر مادر و جنین، لازم و در مواردی ضروری است. آزمایش‌های غربالگری هیچ خطری را متوجه مادر یا جنین نمی‌کند و به صورت کاملا ایمن در قالب آزمایش خون انجام می‌شود. اگر نتایج غیرعادی در این آزمایش مشاهده شود، پزشکان برای تشخیص دقیق‌تر بیماری، انجام آزمایش‌های تشخیصی دیگری را تجویز می‌کنند.

در واقع آزمایش‌های غربالگری به شما کمک می‌کنند تا تصمیم بگیرید تست تشخیصی انجام دهید. به طور کلی آزمایش غربالگری با این هدف انجام می‌شود تا پزشکان و والدین را از وجود مشکلات احتمالی در کودک آگاه کند، زمینه تشخیص دقیق بیماری را فراهم کرده و به آن‌ها برای گرفتن تصمیمات درمانی و پیشگیرانه کمک کند.

غربالگری چیست

غربالگری سه ماهه اول

انجام سونوگرافی و آزمایش در طول دوران بارداری به دلایل مختلفی انجام می‌شود. اما آزمایش غربالگری به طور ویژه در دو نوبت انجام می‌شود که اولین مرحله آن، سه ماهه اول بارداری است. این آزمایش همراه با یک سونوگرافی به نام سونوگرافی NT که در واقع مکملی برای غربالگری جنین در سه ماهه اول است انجام می‌شود. می‌توانید از بخش سونوگرافی در منزل این کار را در خانه و با خیال راحت انجام دهید

پزشک این سونوگرافی را برای اندازه‌گیری فضای شفاف یا مایع موجود در بافت پشت گردن نوزاد و استخوان بینی او تجویز می‌کند. در سندرم داون و برخی از مشکلات دیگر، اندازه فضای شفاف پشت گردن بزرگ‌تر از حد معمول است. به همین دلیل مثبت بودن این غربالگری می‌تواند زنگ خطری برای انجام بررسی‌های دقیق‌تر از نظر ابتلا به این بیماری‌ها باشد.

سونوگرافی NT و آزمایش غربالگری سه ماهه اول بین هفته یازده تا سیزده بارداری انجام می‌شود. در سونوگرافی ضخامت مایع شفاف پشت گردن جنین و در آزمایش خون دو فاکتور مهم یعنی PAPP-A (پروتئین A پلاسما) و Free βhCG (بتای آزاد گنادوتروپین جفت) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. دقت این آزمایش بیش از ۸۵ درصد است؛ به این معنی که از هر ۱۰۰ جنین مبتلا به اختلالات کروموزومی، ۸۵ مورد آن‌ها مورد شناسایی قرار می‌گیرند.

تفسیر آزمایش غربالگری اول

نتایج تست غربالگری اول بسیار مهم است؛ چون در صورتی که جنین ناسالم تشخیص داده شود، فرصت برای ختم بارداری وجود دارد. از سوی دیگر، اگر مادر بعد از مشاهده نتایج آزمایش توسط پزشک در گروه‌های پر ریسک قرار گیرد، لازم است برای انجام آزمایش‌های تکمیلی مثل نمونه‌برداری از جفت یا تست آمینوسنتز ارجاع داده شود.

تفسیر آزمایش غربالگری اول با بررسی همزمان سونوگرافی و نتیجه آزمایش خون توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. در صورتی که مقدار بتای آزاد خون (Free βhCG) از حد طبیعی بالاتر باشد، احتمال وجود مشکلات مادرزادی در جنین بالاتر است. پایین بودن غیرطبیعی پروتئین A در خون (PAPP-A) هم نشان‌دهنده مشکلات مشابهی است. ضخیم بودن غیرعادی مایع پشت گردن جنین در سونوگرافی NT (بالاتر از ۲.۴) و عدم مشاهده تیغه استخوان بینی می‌تواند جزو نخستین علائم ناهنجاری‌های کروموزومی و ژنتیکی مثل سندرم داون باشد. در صورت مشاهده این نتایج، تست‌های تشخیصی دقیق‌تری برای تصمیم‌گیری نهایی در مورد وضعیت جنین تجویز می‌شود.

غربالگری سه ماهه اول

غربالگری دوم

براساس مطلب گفته شده در وب سایت www.nhs.uk پزشکان ممکن است غربالگری دوم را برای زنانی که پس از غربالگری اول در گروه کم ریسک قرار گرفته‌اند، ضروری ندانند. با این حال شما می‌توانید با انتخاب خود این تست را انجام دهید. اما انجام آن برای زنان حاضر در گروه پر ریسک یا ریسک متوسط ضروری است. آزمایش غربالگری سه ماهه دوم یا تست کواد مارکر به بررسی چند فاکتور اساسی در خون مادر می‌پردازد که شامل موارد زیر است:

  • هورمون hCG یا گنادوتروپین جفت انسانی که از جفت جنین تولید می‌شود
  • پروتئین آلفا فیتو (AFP) که جنین در حال رشد آن را می‌سازد
  • هورمون Inhibin A هم که مانند hCG از بافت جفت تولید و ترشح می‌شود
  • استریول غیرکونژوگه یا UE3 که از طریق سوخت و ساز جنین تولید و به خون مادر راه می‌یابد

به این آزمایش به دلیل ارزیابی چهار فاکتور ذکر شده، غربالگری چهارگانه هم گفته می‌شود. نتایج به دست آمده از این آزمایش به همراه سونوگرافی آنومالی بسیار مهم است و به تشخیص احتمال ابتلا به سندرم داون، سندرم ادوارد و برخی نقایص لوله‌های عصبی و دیواره شکم کمک می‌کند.

این آزمایش را می‌توان بین هفته ۱۴ تا ۲۰ بارداری انجام داد؛ اما پزشکان هفته ۱۵ را مناسب‌ترین زمان برای آن می‌دانند. این آزمایش غربالگری می‌تواند تا ۸۰ درصد به درستی، موارد ابتلا به سندرم داون در جنین را شناسایی کند. میزان نتایج مثبت کاذب آن هم حدود ۵ درصد است که به اشتباه نتیجه را مثبت نشان می‌دهد. در صورت مثبت بودن این آزمایش و برای بررسی دقیق‌تر لازم است تست‌های تشخیصی دیگری مثل غربالگری DNA آزاد، تست پرزهای جنینی و آمینوسنتز انجام شود.

با تست گلوکز بارداری و نحوه انجام آن آشنا شوید

تفسیر آزمایش غربالگری دوم

تفسیر غربالگری دوم جنین بسیار مهم است و نتایج اثرگذاری به شما ارائه می‌کند. مهم‌ترین مواردی که از طریق آن قابل مشاهده خواهد بود عبارتند از:

  • سطح AFP که در صورت بالاتر بودن از حد نرمال، نشان‌دهنده اختلالی در دیواره شکمی یا لوله‌های عصبی و پایین بودن آن می‌تواند به دلیل رشد نوزاد مبتلا به سندرم داون باشد
  • سطح هورمون hCG در سه ماهه دوم مهم‌تر از ارزیابی سطح آزاد این هورمون در غربالگری اول است. سطح بالا و غیرطبیعی آن می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به سندرم داون یا اختلالات کروموزومی مشابه باشد
  • میزان UE3 در خون مادر وابسته به وجود جنین است. ارزیابی آن می‌تواند به تشخیص اختلالات کروموزمی کمک کند. کاهش غیرطبیعی این ماده نشانه‌ای از ابتلا به سندرم داون و… است و افزایش آن احتمالا به دلیل هایپرپلازی مادرزادی آدرنال جنین روی می‌دهد
  • میزان Inhibin A در جنین‌های مبتلا به سندرم داون بالا می‌رود

غربالگری سه ماهه دوم

فاصله بین سونو و آزمایش غربالگری اول

سونوگرافی NT و آزمایش غربالگری مرحله اول باید در کم‌ترین فاصله از هم انجام شوند. برای این غربالگری لازم است شما در ابتدا برای انجام سونوگرافی اقدام کنید و در کم‌تر از ۲۴ ساعت آزمایش خون بدهید. شما می‌توانید سونو و آزمایش را در یک روز و با حداقل فاصله از هم انجام دهید.

لازم است در زمان انجام آزمایش، گزارش سونوگرافی را به همراه داشته باشید و در صورت لزوم، آن را به آزمایشگاه تحویل دهید. در صورتی که نتوانید در کم‌تر از ۲۴ ساعت بعد از سونوگرافی برای انجام آزمایش اقدام کنید، نتیجه نامعتبر است و لازم است مجددا سونوگرافی تکرار شود.

در صورتی که زمان کافی برای مراجعه به آزمایشگاه برای انجام غربالگری ندارید، می‌توانید این آزمایش را در خانه انجام دهید. خدمات آزمایش در منزل حال یک راهکار برای افرادی است که به دلیل ناتوانی یا محدودیت وقت امکان انجام آزمایش خود را در آزمایشگاه ندارند. آزمایش در منزل در سریع‌ترین زمان ممکن توسط کارشناسان حرفه‌ای انجام می‌شود و نتیجه آن در فاصله‌ای کوتاه برای شما ارسال خواهد شد.

آزمایش قبل از بارداری و علت‌های انجام آن را بشناسید

هزینه آزمایش غربالگری با بیمه

هزینه آزمایش غربالگری با توجه به بیمه پایه و تکمیلی شما متفاوت است. مبلغ پرداختی بابت این آزمایش در آزمایشگاه‌های مراکز دولتی در حال حاضر کم‌تر از ۲۰۰ هزار تومان است. اما در صورتی که نیاز به آزمایش‌های تشخیصی مثل آمینوسنتز و… باشد، لازم است هزینه بیش‌تری بپردازید.

اگر می‌خواهید تست غربالگری خود را در مراکز خصوصی انجام دهید، باید بدانید که بیش‌تر بیمه‌ها حدود ۳۵ درصد هزینه پرداختی شما به آزمایشگاه را جبران می‌کنند. در شرایطی که آزمایشگاه طرف قرارداد بیمه تکمیلی‌تان باشد، احتمالا کل مبلغ از سوی بیمه پرداخت می‌شود یا شما تنها باید مبلغ کمی از هزینه آن را بپردازید. در صورت عدم قرارداد آزمایشگاه با بیمه تکمیلی هم می‌توانید هزینه آن را به آزمایشگاه بپردازید و با ارائه فاکتور به نمایندگی بیمه خود، مابه‌التفاوت هزینه را دریافت کنید.

آزمایش غربالگری

بهترین پزشک برای خواندن نمودار آزمایش غربالگری

شما برای تفسیر آزمایش خون به پزشک متخصص نیاز دارید. پزشکان هر حوزه به صورت تخصصی نتایج آزمایش شما را تجزیه و تحلیل می‌کنند و با در نظر گرفتن علائم و نشانه‌های موجود، به شناسایی بیماری‌ها و مشکلات می‌پرداخت.

پزشک زنان آنلاین اصلی‌ترین گروهی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای بررسی تست غربالگری خود کمک بگیرید. این پزشکان نتایج غربالگری را در کنار سن مادر (بالای ۳۵ سال)، بارداری چندقلویی، بیماری‌های زمینه‌ای و ژنتیکی، سلامت فرزندان قبلی و… بررسی می‌کنند. در نتیجه می‌توانند بهترین تصمیم را در مورد سلامت جنین، حفظ بارداری و تولد نوزاد سالم بگیرند.

سوالات متداول

مقالات مرتبط

بیماری آنمی
بیماری آنمی / همه چیر درباره کم خونی آنمی

بیماری آنمی (Anemia) یعنی بدن فرد به اندازۀ کافی گلبول‌های قرمز سالم برای حمل اکسیژن ندارد. مهم‌ترین نشانۀ این بیماری احساس خستگی، ضعف و تنگی نفس است. کم‌خونی انواع مختلفی دارد. این بیماری ممکن است کوتاه‌مدت و موقتی باشد، یا برعکس به مدتی طولانی به آن مبتلا باشیم. همچنین شدت آن نیز از خفیف تا شدید متغیر است.

تیم تحریریه حال
۲۷ / ۰۷ / ۰۱
تست گلوکز بارداری
تست گلوکز بارداری / تست تحمل گلوکز بارداری چگونه انجام میشود

تست گلوکز بارداری یک آزمایش معمول در دوران بارداری است که سطح گلوکز یا قند خون زنان باردار را بررسی می‌کند. آزمایش‌های غربالگری گلوکز بارداری شامل تست غربالگری یا چالش گلوکز و تست تحمل گلوکز هستند. در صورتی که نتیجه آزمایش اول نشان‌دهنده احتمال ابتلا به دیابت نباشد، نیازی به تست دوم نیست. این آزمایش معمولا از سوی ماما یا پزشک زنان آنلاین در سه ماهه دوم بارداری (بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸) تجویز می‌شود. عدم تشخیص و کنترل دیابت بارداری خطرناک است و می‌توند به سلامت مادر و جنین لطمه بزند. اگر می‌خواهید بدانید تست گلوکز بارداری چیست و چطور انجام می‌شود، با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

سارا صاحبی
۱۴ / ۰۱ / ۰۲
آزمایش سرطان خون
آزمایش سرطان خون / تست سرطان خون در خانه

آزمایش سرطان خون یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای تشخیص سرطان خون است. این آزمایش بسیار مهم است؛ چون در بیش‌تر مواقع سرطان خون در مراحل اولیه هیچ نشانه خاصی در بیماران ایجاد نمی‌کند. بنابراین یک تست خون ساده می‌تواند به تشخیص زودهنگام این بیماری و اقدامات درمانی موثر کمک کند.

سارا صاحبی
۱۵ / ۰۱ / ۰۲
نشانه های آنمی آپلاستیک و نحوه تشخیص آن
کم خونی آپلاستیک / نشانه های آنمی آپلاستیک و نحوه تشخیص آن

کم خونی آپلاستیک با نام انگلیسی Aplastic anemia یک اختلال خونی نادر است و زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های بنیادی خون‌ساز مغز استخوان نتواند سلول‌های خونی کافی ایجاد کند. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است دچار خستگی، کبودی یا تنگی نفس شوند. مصرف دارو در بسیاری از مبتلایان تا حدی علائم بیماری را کاهش می‌دهد؛ اما در موارد شدید، نیاز به پیوند مغز استخوان وجود دارد. این مقاله شما را با علل و علائم این بیماری و راهکارهای درمانی آن آشنا می‌کند. ضمن اینکه درباره انواع آزمایش و تفسیر جواب آزمایش می‌توانید این مطلب را بخوانید.

سارا صاحبی
۰۶ / ۰۹ / ۰۱
آزمایش پروتئین خون
آزمایش پروتئین خون / تست پروتئین خون برای چیست

آزمایش پروتئین خون یک آنالیز پزشکی است که سطح پروتئین های خاص در خون را اندازه گیری می کند. این آزمایش وجود، کمیت و عملکرد پروتئین های مختلف را که برای عملکرد طبیعی بدن مهم هستند، تعیین می کند. پروتئین های اندازه گیری شده در این آزمایش شامل آلبومین، گلوبولین و فیبرینوژن در میان سایرین است. این پروتئین ها نقش های مختلفی در بدن دارند، مانند حفظ تعادل مایعات، انتقال مواد مغذی و حمایت از سیستم ایمنی. سطوح غیر طبیعی این پروتئین ها در خون می تواند نشان دهنده بیماری های مختلف مانند بیماری های کبدی یا کلیوی، التهاب و اختلالات خونی باشد.

سارا صاحبی
۱۵ / ۰۱ / ۰۲
آزمایش انعقاد خون
آزمایش انعقاد خون / همه چیز درباره آزمایش های انعقاد خون

آزمایش انعقاد خون توانایی خون شما برای لخته شدن و مدت زمان لخته شدن آن را اندازه‌گیری می‌کنند. آزمایش می تواند به پزشک کمک کند تا خطر خونریزی بیش از حد یا ایجاد لخته (ترومبوز) در جایی از رگ های خونی شما را ارزیابی کند.

ادمین
۱۶ / ۰۱ / ۰۲