راهكارهای عملی درمان حمله پانیک

پشتیبانی حال
درمان-حمله-پانیک
۱۶ بهمن
هریک از ما احتمالا در طول عمرمان یک یا دوبار گرفتار حمله پانیک شده‌ایم اما برخی افراد به دفعات بیشتر دچار این نوع حمله شده و گرفتار آن هستند. از این رو، برخی  راه‌های کنترل و شیوه‌های درمان به این افراد کمک بسزایی خواهد کرد.پزشکان به طور کلی، این افراد را با کمک روان‌درمانی و تجویز دارو درمان می‌کنند. هرکدام از این راه‌ها به زمان نیاز دارد اما وقتی افراد به طور مداوم و از روی برنامه پیگیر درمان شوند، از آرامش خاطر برخوردار شده و تقریبا هیچگونه مشکل ابدی آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

 راههای كليدی درمان حمله پانیک

افزایش ضربان قلب و یا سایر ناراحتی‌ها که در پی وقوع حمله پانیک رخ می‌دهد، بیشتر مشابه بیماری‌های قلبی است. بنابراین، پزشک شما احتمالا با ارائه یک آزمون جسمانی درمان را از سر بگیرد. در صورتی که علائم ناشی از سایر بیماری‌ها و یا سوابق پزشکی نباشد، پزشک مراجعه با روانشناس یا روانپزشک را توصیه می‌کند.

مشاوره
درمان ممکن است از صحبت درمانی آغاز شود. در این مواقع مشاور به شما کمک می‌کند تا حمله پانیک را درک کرده و چگونگی کنترل و مدیریت آن را به شما آموزش می‌دهد. در طول درمان، به درک از موقعیت، افکار و احساسات حین رخداد حمله پانیک خواهید رسید. این درک مجموعا باعث گردیده تا شما به طور کامل به اتفاقات حین حمله پانیک واقف شده و از این نظر مشکل نداشته باشید.

مشاوره به شما نشان می‌دهد که اثرات فیزیکی حملات پانیک به شما آسیب جدی نرسانیده و ترستان را می‌ریزد. بنابراین، یکی از راه‌های کنترل و درمان حمله پانیک مشاوره است.

علاوه بر این موضوع، مشاور غالبا با آموزش تکنیک‌های تمدد اعصاب باعث می‌شود تا شما کنترل حمله پانیک را به دست بگیرید. به طور مثال، اگر بتوانید تنفستان را کنترل کنید دچار حمله کمتری خواهید شد. نکته‌ای که وجود دارد این است، اکثر راه‌های کنترل و درمان حملات پانیک باید به طور مداوم در زندگی روزمره فرد انجام و تمرین شوند تا مزایای حاصل از آن دائما کسب شوند.

تجویز دارو
ممکن است در برخی مواقع حادتر، پزشک شما تصمیم به تجویز دارو بگیرد تا بتواند از علائم حمله پانیک بکاهد. این داروها احتمالا بخشی از مراحل درمان حملات پانیک باشند:

  • یک داروی ضدافسردگی، این دارو ممکن است به دلیل پیشگیری از حملات پانیک در آینده تجویز شود.
  • یک داروی ضد اضطراب مانند بنزودیازپین، برای افرادی که سابقه اختلالات دیگر دارند ممکن است این دارو تجویز نگردد.
  • برخی داروهای کاهش ضربان قلب، در صورتی که بیمار حین حمله پانیک دچار افزایش ضربان قلب شود.

با این حال، ممکن است شما و پزشکتان درباره دارویی به توافق برسید که عملکرد بهتری نسبت به علائم شما دارد. حتی در برخی مواقع افراد بیشتر از یک نوع دارو مصرف می‌کنند.

کنترل-پانیک

 

چه موارد دیگری در کنترل و درمان حمله پانیک موثر است؟
علاوه بر درمان، انجام روزانه برخی راهکارهای ذیل ممکن است به کنترل موثر حملات پانیک بیانجامد.

  • یوگا و یا تنفس عمیق ممکن است عضلاتتان را آرام ساخته و استرستان را کاهش بدهد.
  • ورزش می‌تواند علاوه بر آرامش ذهنی برخی عوارض دارویی نظیر چاقی را کاهش بدهد.
  • دوری از نوشیدنی‌های الکلی، کافئین، دخانیات و مخدرها باعث کاهش بروز حمله پانیک می‌شوند.
  • به اندازه کافی بخوابید تا در طول روز احساس کسالت نکنید.

برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که انجام طب سوزنی چینی یکی از تکنیک‌های کنترل جریان انرژی است که به مدیریت و درمان حملات پانیک نیز کمک موثری می‌کند.

این در حالی است که مصرف مکمل‌های غذایی طبیعی دال بر عدم بروز حمله پانیک نیست. این مکمل‌ها تا به حـال کمک موثری در جهت عدم بروز و کنترل حمله پانیک نداشتند. بنابراین، قبل از مصرف هر نوع مکمل غذایی طبیعی با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است مصرف چنین داروهایی در تداخل با داروهای درمانی بوده و دارای عوارض جدی باشند.

از حمایت دیگران کمک بگیرید
در حالی که شما تلاش می‌کنید تا بر حملات پانیک غلبه کنید، حمایت و کمک دیگران نسبت به شما مهم است. اگر به گروه‌های حمایتی حمله پانیک بپیوندید، قادر خواهید بود از حمایت و تشویق دیگران برخوردار شوید. همینطور عزیزان شما قادر به شرکت در چنین اجتماع‌هایی هستند.

این در حالی است که برخی از راه‌های کنترل و درمان حمله پانیک با اعضای خانواده شامل همسران، والدین و حتی دوستان انجام می‌پذیرد. به طور مثال، تکنیک‌های آرام‌سازی و یا برخی دیگر از مهارت‌ها نیازمند کمک فرد دیگر می‌باشد.

اگر شما دوست و یا اعضای خانواده فرد درگیر حملات پانیک هستید، صبر پیشه کنید. هرگز این افراد را سرزنش نکرده و مورد قضاوت قرار ندهید. علائم استرس‌زای آن‌ها را بشناسید، مراقبشان باشید و آن‌ها را آرام کنید.

اگر عزیز شما دچار حملات پانیک می‌شود، او را آرام کرده و کمک‌های لازم را برایش فراهم کنید.

صبور باشید
کنترل و درمان حملات پانیک به طول می‌انجامد. اگر شما به جلسات درمانی هفتگی می‌روید، باید تغییر را پس از 10 تا 20 هفته متوجه شوید. در برخی از مطالعات فرد پس از گذشت 12 هفته بهبودی می‌یابد. با این حال، پس از گذشت یک سال پیشرفت بزرگی را احساس خواهید کرد.

 

نتیجه گیری
حمله پانیک و یا حملات پانیک جزء حملات عصبی شناخته شده‌اند که فرد در طول وقوع آن بسیاری از علائم را تجربه می‌کند. حمله پانیک به طور قطع دارای درمان نیست و درمان آن طی مرور زمان نتیجه ‌بخش است. حملات پانیک وابسته به تشخیص پزشک و علائم مشهود باید مورد بررسی قرار گرفته و بنا به آن‌ها درمان شوند.

درمان حمله پانیک ممکن است یک سال طول بکشد. از این رو، فرد دچار حمله بهتر است در طول درمان خود راهکارهای کنترل را در پیش بگیرد. راهکارهای کنترل این نوع حملات بیشتر حول آرام‌سازی فرد بوده و با برخی از تمرینات طی مشاوره و یا ورزش انجام می‌پذیرد. گاها ممکن است به فرد دارو هم تجویز شود.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «حال»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

2 دیدگاه