haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

رابطه‌ جنسی در دوران بارداری

رابطه_جنسی-بارداری
۰۳ اردیبهشت

زنان باردار و همسران‌شان اغلب این پرسش برایشان پیش می‌آید که آیا رابطه‌ جنسی در دوران بارداری برای سلامت جنین ضرر دارد یا خیر؟ آنها حتی این نگرانی را دارند که مبادا رابطه‌ جنسی در این دوران به سقط جنین منجر شود.

در پاسخ به این نگرانی‌ها باید گفت رابطه‌ جنسی بخش طبیعی و عادی بارداری، در حاملگی‌هایی با شرایط طبیعی، است. به این معنی که در صورت کلی اگر بارداری طبیعی است و مشکلی توسط پزشک گزارش نشده است، رابطه‌جنسی نیز مشکلی به دنبال نخواهد داشت.

درباره علائم دیابت بارداری و درمان آن می‌توانید این مطلب را بخوایند

دخول کامل هیچ عارضه‌ای را برای جنین ندارد، او در رحم مادر جایش امن است و همچنین مایع آمنیوتیک از او محافظت خواهد کرد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه زنان و زایمان میتوانید از خدمت پزشک زنان آنلاین مشاوره سامانه حال استفاده کنید.

ممنوعیت رابطه‌ جنسی در دوران بارداری

البته برخی پزشکان داشتن رابطه‌ جنسی در هفته‌های آخر بارداری را مجاز نمی‌دانند و باور دارند که هورمون‌های موجود در منی (Semen) که پروستاگلاندین نام دارند، ممکن است انقباض‌های زایمان را تحریک کنند. برخی پزشکان معتقدند این هورمون درواقع زایمان را تسریع می‌کند. پزشکان دیگری هم هستند که به نظرشان این نظریه افسانه‌ای بیش نیست و در هیچ دوره‌ای در بارداری نباید از رابطه‌ جنسی دوری کرد.

راه های رابطه زناشویی موفق در زندگی را بشناسید

رابطه-جنسی-بارداری

چه زمانی رابطه‌ جنسی در دوران بارداری مجاز نیست؟

با این‌حال ممکن است پزشک در صورت وجود موارد زیر رابطه‌ جنسی را در کل بارداری یا قسمتی از آن ممنوع کند:

 • وقتی خطر سقط جنین وجود داشته باشد یا زن باردار سابقه‌ی سقط داشته باشد.
 • زمانی که خطر زایمان زودرس وجود داشته باشد (انقباض‌های پیش از هفته‌ی سی‌و‌هفتم بارداری)
 • زمانی که زن باردار بدون دلیل خون‌ریزی واژینال یا انقباض‌های ماهیچه‌ای داشته باشد.
 • وقتی مایع کیسه‌ی آمنیوتیک به بیرون می‌ریزد و به اصطلاح نشتی دارد.
 • وقتی بچه‌ها دوقلو یا سه‌قلو یا بیشترند.
 • و بالاخره زمانی که دهانه‌ی رحم بسیار زودتر از موعد باز شده است.
و باید این نکته را درنظر داشت که منظور پزشکان از نداشتن رابطه‌ جنسی یعنی هر نوع فعالیتی که به ارگاسم یا تحریک جنسی بینجامد و در این موارد از رابطه‌ جنسی کامل حرف نمی‌زنند.
راه های درمان ناتوانی جنسی در مردان را در این مطلب بخوانید

تغییرات هورمونی و جسمی در دوران بارداری

تجربه‌ی هر زن، از دوران بارداری با دیگری متفاوت است– به همین شکل حس او درباره‌ی رابطه‌ جنسی در این دوران نیز با بقیه فرق می‌کند.برای برخی میل به رابطه‌ جنسی در دوران بارداری از بین می‌رود. برخی دیگر در این دوران میل جنسی بیشتری دارند، تحریک‌پذیرترند و لذت بیشتری می‌برند.شدت و ضعف یا حتی از بین رفتن میل جنسی در این دوران طبیعی است. برخی زنان باردار در ماه‌های اول بارداری‌شان، که تغییرات هورمونی شدید را تجربه می‌کنند، حتی دل‌شان نمی‌خواهد کنار همسرشان بخوابند یا بنشینند.
اگر می‌خواهید درباره لکه بینی در بارداری بیشتر بدانید می‌توانید این مطلب را بخوانید
بسیاری از زن‌ها ممکن است از بزرگ‌شدن شکم و حس ناخوشایندی که به هیکل‌شان دارند، راضی نباشند  و به همین دلیل از رابطه‌ جنسی استقبال نکنند و برخی دیگر تغییرات بدنی‌شان را دوست داشته باشند و به نظرشان بدن‌شان در این دوران زیباتر است.

رابطه-جنسی-بارداری

مهم‌ترین مسئله این است که زنان باردار باید با همسران‌شان حرف بزنند و از حس‌های متغیرشان بگویند. پدرها باید بدانند همسران‌شان چه تغییراتی را تجربه می‌کنند تا بتوانند به بهبود شرایط کمک کنند. آنها باید در مورد شکل و موقعیت‌های فیزیکی مختلف رابطه‌ جنسی سخن بگویند و موقعیتی را بیابند که هردو احساس رضایت می‌کنند و لذت می‌برند. بسیاری از مردان در این دوران گمان می‌کنند با موجود ناشناخته‌ای روبه‌رو هستند و از رابطه‌ جنسی با همسرشان می‌ترسند. و حرف‌زدن و حتی مشورت دونفره با پزشک است که به این ترس‌ها پایان می‌دهد.نکته‌ی مهم در رابطه‌ جنسی دوران بارداری این است که پس از ماه چهارم بارداری، زن باردار باید از درازکشیدن روی پشت اجتناب کند. یکی از بهترین روش‌های رابطه‌جنسی در این دوران درازکشیدن به پهلوست.
رابطه‌ جنسی پس از بارداری در شش هفته‌ی اول پس از وضع حمل، والدین نوزاد نباید به رابطه‌ جنسی فکر کنند.دلایلی که آنها را از رابطه‌ جنسی منع می‌کند موارد زیر است:

 • وجود بخیه در زایمان سزارین
 • فشاری که در زایمان طبیعی به رحم آمده است
 • خون‌ریزی‌های طبیعی پس از زایمان که در چهار یا شش هفته‌ی اول پس از آن عادی است
 • خستگی پس از زایمان و فرایند تمام‌وقت رسیدگی به نوزاد
 • تغییرات هورمونی
 • دردناکی سینه‌ها که از شیردادن به نوزاد ناشی می‌شود
 • مسائل عاطفی مانند افسردگی پس از زایمان و استرس

البته باید گفت که رابطه‌ جنسی کامل پس از بهبود زخم‌ها و بخیه‌ها ایمن است و این بهبود معمولا پس از چندهفته حاصل می‌شود. در این مورد مشورت با پزشک ضروری است.

نکته‌ی مهم این است که قرار است هر دو نفر از این ارتباط لذت ببرند و برای لذت‌بردن دوطرفه صبر عامل بسیار مهمی است. تقریبا ممکن است یک سال طول بکشد تا والدین یک نوزاد تازه‌متولدشده بتوانند رابطه‌ جنسی طبیعی مشابه قبل از تولد فرزندشان داشته باشند.

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاوره آنلاین جنسی  وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید.یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «حال»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

تغذیه در دوران بارداری
تغذیه در دوران بارداری / لیست مواد غذایی مناسب برای مادران باردار

تغذیه در دوران بارداری و غذاهای مناسب این دوران از مهم‌ترین سوالاتی است که ذهن یک مادر باردار و اطرافیان او را درگیر می‌کند. اگرچه داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای همه افراد مفید است، اما اهمیت این موضوع برای کسی که فرزندی را در درون خود پرورش می‌دهد، اگر با علائم بارداری هم آشنایی ندارید می‌توانید آن را در این مطلب بخوانید.

سارا صاحبی
۲۵ / ۱۰ / ۰۱
پس از بچه دار شدن، چطور رابطه جنسی رضایت بخش داشته باشیم؟

بچه‌دار شدن زندگی شما را متحول می‌کند. تغییراتی که با وارد شدن فرزند در زندگی شما ایجاد می‌شود تمام جنبه‌های زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ ساعت خواب و بیداری، برنامه غذایی، کار و البته، رابطه جنسی. یکی از چالش‌های زندگی زوج‌ها پس از بچه دار شدن، برقراری رابطه جنسی رضایت بخش است.

پشتیبانی حال
۰۷ / ۱۰ / ۹۸
بهترین سن برای بچه دار شدن
بهترین سن برای بچه دار شدن

بدن زنان از ابتدای بلوغ و زمانی که قاعدگی آغاز می‌شود تا زمانی که یائسه شود، قدرت باروری دارد. سن باروری زنان به طور متوسط بین ۱۲ تا ۵۱ سال است. این اعداد در نژادها و اقوام مختلف می‌تواند کمی بالاتر یا پایین‌تر باشد. hlh بهترین سن برای بچه دار شدن چه سنی است؟ نکته مهم این است که قدرت باوری زنان با افزایش سن کاهش می‌یابد و این موضوع ممکن است برای باردار شدن در سنین بالاتر، مشکل ساز شود. بنابراین یافتن بهترین سن برای بچه‌ دار شدن بسیار مهم است. برای مشاوره با پزشک متخصص در این خصوص می‌توانید از پزشک زنان آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۰۱ / ۰۳ / ۰۰
هفته اول بارداری
هفته اول بارداری / همه چیز درباره اولین هفته بارداری

هفته اول بارداری زمان بسیار مهمی برای رشد جنین است. با وجود این، بسیاری از زنان از باردار بودن خود در این دوره بی اطلاع هستند. در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که در اولین هفته بارداری چه اتفاقی می افتد و چرا درک این تغییرات مهم است. در هفته اول بارداری، تخمک بارور شده یا زیگوت، سفر خود را از طریق لوله فالوپ به سمت رحم آغاز می کند. این فرآیند به عنوان لانه گزینی شناخته می شود و معمولاً حدود شش روز پس از لقاح رخ می دهد. هنگامی که زیگوت خود را به پوشش داخلی رحم متصل می کند، شروع به تقسیم و تشکیل جنین می کند. در این مرحله، جنین تنها از چند سلول تشکیل شده است. این سلول ها در نهایت به بافت ها و اندام های مختلف تشکیل دهنده بدن انسان تمایز می یابند. جفت که مواد مغذی و اکسیژن را برای جنین در حال رشد فراهم می کند نیز در این زمان شروع به تشکیل می کند. در این هفته گفتگو با بک متخصص آنلاین می‌توانید بسیار مفید و راهگشا باشد. در این زمینه می‌توانید با دکتر زنان آنلاین به صورت آنلاین صحبت کرده و سوالات خود را مطرح کنید.

ادمین
۱۷ / ۰۲ / ۰۲
رحم اجاره‌ای چیست؟

رحم اجاره ای یا اهدایی، نوعی فن­اوری کمک باروری (ART) است که در آن یک زن به عنوان مادر جایگزین می­‌پذیرد تا یک جنین را که متعلق به زوج دیگری است، حمل کند و پس از زایمان، نوزاد را به والدین اصلی بازگرداند. در این روش، جنین با استفاده از تخمک و اسپرم تولید شده توسط والدین (یا اهدا کنندگان) مورد نظر تشکیل و به رحم جایگزین منتقل می­‎شود. اگر مادر واقعی تخمک مناسب نداشته باشد، می‌­توان از تخمک مادر جایگزین در صورت رضایت و صلاحیت او استفاده کرد. اما اگر والدین نخواهند که جنین هیچ ارتباط ژنتیکی با نوزادشان داشته باشد، می‌­توانند از تخمک اهدایی استفاده کنند. رحم جایگزین یک پروسه کاملا پیچیده است و مراحل مهم بسیاری برای اطمینان از تصمیم­‌گیری هر دو طرف وجود دارد، از جمله مشاوره گسترده، ارزیابی­‌های روان­شناسی و مشاوره حقوقی.

سارا صاحبی
۲۲ / ۰۶ / ۹۹
نکات مهم قبل از بارداری که بهتر است بدانید

دوره بارداری یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین دوران زندگی آدمی است. بسیاری از آسیب‌ها و تنش‌های روحی و جسمی وارد شده در این دوره می‌تواند در تمام طول عمر گریبان‌گیر فرد باشد. آگاهی از نکات مهم قبل از بارداری برای زنان و مردان بسیار ضروری است. بنابراین لازم است که آن‌ها با آمادگی کامل روحی، جسمی، روانی و اجتماعی برای آن اقدام کرده و خانوده خود را گسترش دهند. مهم‌ترین شرط ورود به این مسیر، همراهی و همدلی همه جانبه پدر و مادر است.

سارا صاحبی
۱۹ / ۱۲ / ۹۹