haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

درمان وسواس فکری / تمرین های رهایی از وسواس فکری

تیم تحریریه حال
درمان وسواس فکری
۰۲ بهمن

درمان وسواس فكری از موضوعات بسیار مهم در دنیای ایمروز است. در نظر بگیرید که مثلا امروز یک سه شنبه معمولی است، که ناگهان متوجه میشوم مشاور من، که همیشه جوابم را میداد، دیگر جواب نمیدهد!. یک سری افکار آشفته و درهم و برهم از سر من گذشت که : “اگر او فوت شده باشد چی ؟ با سابقه ای که از خودم در طول عمرم راجع به افکار وسواسی سراغ داشتم ، آن را نادیده گرفتم چون این یک فکر بدون شواهد و مدارک است .

وسواس فکری یکی از اختلالات رفتاری است که ممکن است به دلایل مختلف در برخی از افراد رخ دهد و به همین جهت درمان وسواس فکری در حال حاضر برای افراد بسیار مهم است.

این وسواس باعث می شود تا افراد به طور دائم از داشتن یک فکر مزاحم رنج ببرند. آنها خود را در حالتی میبینند که  صدمات مختلفی به آن ها تحمیل می‌شود.این افکار معمولاً با ترس و ناراحتی برای افراد همراه است. وسواس فکری می تواند به دو صورت پنهان و یا آشکار در فرد وجود داشته باشد. وسواس فکری پنهان معمولاً خطری برای فرد ندارد. تا زمانی که خود فرد یا دیگران متوجه وسواس فکری پنهان نشوند امری عادی قلمداد می شود. بهترین راه درمان وسواس فکری مشاوره آنلاین برای درمان وسواس فکری است که پیشنهاد اول ما به شما همین موضوع است.

راه های رهایی از وسواس فکری

اختلال وسواس فکری (OCD) یک بیماری شایع سلامت روان است که در آن فرد افکار وسواسی و رفتارهای اجباری زیادی را در سر دارد. وسواس فکری می‌تواند مردان، زنان و کودکان را تحت تاثیر قرار دهد و با اینکه برخی افراد آن را در بلوغ خود تجربه می‌کنند اما معمولاً در اوایل بزرگسالی شروع می شود.

وسواس فکری می تواند ناراحت کننده باشد و به طور قابل توجهی در زندگی شما اختلال ایجاد کند، اما درمان وسواس فکری می تواند به شما کمک کند آن را تحت کنترل داشته باشید.

آناتومی یک تفکر وسواسی

تفکر وسواسی یک سری افکار تکراری است که معمولا در ذهن ما جریان دارد و اغلب با قضاوت های منفی همراه می شود. آنها می‌توانند از قضاوت های غیرواقعی نسبت به خود مانند “من به اندازه کافی خوب نیستم” یا نگرانی بابت مسایل کوچک مانند فراموش کردن خاموش کردن اجاق گاز یا قفل کردن درب تا مسایل پیچیده تر مانند ترس از سقوط ، مرگ و میر ناشی از بیماری و باشند.

هنگامی که این افکار به ذهن ما وارد می شود، عموما اولین واکنش ما ناراحتی است و به دنبال آن تلاش برای اجتناب از چیزهای ناخواسته. این طبیعت بشر است ،  هنگامی که چیزی بد است، ما از آن اجتناب می کنیم. اجاق داغ است، بنابراین ما آن را لمس نمی کنیم.به همین سادگی!

اما تفکر وسواس یک جانور متفاوت است. هنگامی که ما سعی می کنیم تا از یک تفکروسواسی جلوگیری کنیم، مغز به ما در مورد اندیشه های ناخواسته یادآوری می کند تا ما فراموش نکنیم که در مورد آن فکر کنیم. این همان اصل اساسی است که گفته می شود در مورد چیزی فکر نکنید  و فکر بعدی ما دقیقا همان چیزی است که ما نباید در مورد آن فکر کنیم.
راز این است که تمام افکار، به خودی خود معنایی ندارند . همانطور که دیپاک چوپرا می گوید، “افکار فقط تصاویر ذهنی اندک هستند. آنها تا زمانی که  خود شما نخواهید ، مهم نیستند.

نام گذاری برای درمان وسواس فکری

در پروسه درمان وسواس فکری، برای متوقف کردن تفکر وسواسی در مسیرهای خود، مهم است که این افکار را در وهله اول شناسایی کنید. به نظر ساده است، اما کمی پیچیده تر از آن است که فکر میکنید ما باید این الگوها را قبل از اینکه بتوانیم آنها را تغییر دهیم، ابتدا شناسایی کنیم. اغلب زمانی که ما در یک حلقه شناختی گیر کرده ایم، یک عادت را تکرار میکنیم  مانند ور رفتن با ناخن ها یا بررسی هر چند دقیقه یکبار رسانه های اجتماعی، که این عادات ناخواسته اتفاق می افتد .

دفعه بعد که شما خودتان را درگیر این مسایل دیدین، متوقفشان کنید.از اینجا، افکار وسواسی را نامگذاری کنید.  سپس این اندیشه ها را بررسی کنید تا بدانید که چگونه آنها ایجاد میشوند و شما چگونه به آنها پاسخ میدهید .هنگامی که آنها از ذهن شما خارج شدند، سعی کنید علت اصلی افکار را برای به دست آوردن یک دیدگاه مشخص کنید. اگر نگرانی در مورد عدم دریافت جواب پیامک شما از طرف دوستتان یا یک اشتباه سهوی در یک آزمون باشد، برای پیدا کردن ریشه مسئله تلاش کنید.
ریشه نگرانی مورد اول ترس از دست دادن دوستتان  و در مورد دوم ترس از مردودی در آن درس است .

درمان وسواس فکری

تمرین پذیرش برای درمان افکار وسواسی

گام بعدی برای درمان افکار وسواسی پذیرش است. به خاطر داشته باشید که افکار تنها افکار هستند.  مجموعه ای از نورون ها که در مغز شلیک می شوند،  نه چیزی بیشتر. همانطور که ما یاد می گیریم افکار وسواس پذیر را بپذیریم، ما شانس بیشتری برای متوقف کردن آنها به دست می آوریم.
تلاش برای جلوگیری، سرکوب و یا فرار از این افکار ناخواسته به تقویت آنها کمک می کند و آنها را بدتر و بدتر می کند، پذیرش، به جای کنترل و اجتناب، کلید موفقیت است. ” پذیرش “، به معنای رها کردن و استعفا نیست.

برای درمان افکار وسواسی در مورد آنچه که انجام می دهید و آنچه کنترلی روی آن ندارید، واقع بین باشید.
هنگام وسواس در مورد گذشته و یا نگرانی در مورد آینده، این سوال را خودتان را از خودتان بپرسید:” آیا می توانم در این مورد در حـال حاضر کاری انجام دهم؟ اگر پاسخ بله بود، ببینید چکار می توانید انجام دهید و آن را انجام دهید و اگر پاسخ نه بود، تمام سعی تان را بکنید آنچه هست را بپذیرید .

مدیتیشن کنید

بخشی از این که چرا تفکر وسواسی اینقدر ناراحت کننده است، به دلیل احساسات بدی است که با این افکار همراه است. در حالی که شما برای شناختن و پذیرش آنها تلاش می کنید، با استفاده از تمرینات مدیتیشنو تمرکز ذهنی می توانید پاسخ های هیجانی منفی را هم از بین ببرید و به عنوان راهی برای درمان افکار وسواسی استفاده شود.

در روانشناسی امروز، روانشناسان،  تاثیرگذاری بر ذهن را اینگونه تعریف میکنند : پاک کردن ذهن و تمرکز بر اینکه چگونه ذهن و بدن شما در لحظه حـال خود را احساس می کند، برای رسیدن به این هدف، مدیتیشن و مجموعه ای از تمرینات ذهنی برای هدایت ما به لحظه حـال و مکان فعلی نیاز است  که اضطراب را از بین ببرد. اضطرابی که می‌تواند باعث فشار به مغز و بسیاری از بیماری های دیگر شود. هنگامی که تفکر وسواسی وارد صحنه می شود، تمرین تنفس عمیق را امتحان کنید با دم به مدت چهار ثانیه ، نفس را برای چهار ثانیه نگه دارید و سپس برای چهار ثانیه آنرا به بیرون دهید .

با جستجوی اینترنتی می تواند سایر فعالیت های مدیتیشن و تاثیر گذاری بر ذهن را امتحان کند. همچنین در کلاس های مدیتیشن می توانید تکنیک های مختلف در یک محیط حمایتی همراه  با دیگران بیاموزید.

درمان افکار وسواسی

وسواس فکری شدید

تفکر وسواسی بخشی طبیعی از طبیعت بشر است، اما همچنین می تواند نشانه های بیماری های مختلف روانی، به ویژه اختلال وسواسی اجباری و طیف وسیعی از اختلالات اضطراب دیگر باشد. اگر خود را در معرض افکار مزاحم و پایدار دیدید یا اگر فقط می خواهید یک تفکر وسواسی را مدیریت کنید به یک متخصص بهداشت روانی مراجعه کنید. مشاوره روانشناسی ، بهترین راه برای درمان اختلالات روانی مختلف است

اگر وسواس فکری پنهان برای فرد نمایان شود می تواند در بلند مدت برای خود یا اطرافیانش مشکلاتی را به وجود بیاورد. در واقع وسواس فکری باعث می شود تا فرد کاری را بر طبق اجبار درونی انجام دهد. در برخی از موارد توانایی کنترل آن ندارد.

علائم وسواس فکری

وسواس فکری با توجه به شرایط زندگی و محیط می تواند متفاوت باشد. وسواس فکری عامل مهمی است تا فرد نسبت به امورات زندگی خود حساسیت های فراوانی نشان دهد و این علائم می‌توانند برای انتخاب بهترین راه درمان وسواس فکری کمک کننده باشند.
یکی از اصلی ترین علایم وسواس فکری مربوط به پردازش حرف های خود فرد می باشد. در واقع در این روش فرد به طور مرتب در مورد کارها و حرف هایی که زده فکر می کند و به مناسب یا عدم مناسب بودن آن می اندیشد. در عمل این کار امر پسندیده ای است که می تواند باعث ارتقاء شخصیت افراد در جامعه شود. اما همین رفتار با حساسیت های بسیار می تواند به یک وسواس فکری تبدیل شود.

از دیگر علائم وسواس فکری می توان به وسواس در مورد مسائل جنسی اشاره نمود. در این مورد فرد به صورت دائم حساسیت های مختلفی درباره ی مسائل جنسی برای خود ایجاد می نماید. در برخی از موارد دیده شده که افراد نسبت به اینکه به خود یا فرد دیگری در ارتباطشان صدمه وارد نموده اند دچار وسواس فکری هستند.

از جمله علائم دیگر وسواس فکری می توان به وسواس در مسائل بهداشتی، ترس درباره قرار دادن جسم ها در مکان مناسب خود و … اشاره نمود.

راه های درمان وسواس فکری

وسواس فکری را می توان از طریق مصرف داروهای مختلف یا روش مشاوره وسواس فکری و البته داروهای گیاهی، درمان کرد.

بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری

داروی گیاهی وسواس فکری بسیار متنوع و زیاد است. می‌‎توانید از دمنوش گل گاو زبان می‌توانید برای کنترل اضطراب و از دارچین و عرق کاسنی برای در درمان وسواس استفاده کنید. البته می‌توانید از لیمو، گل ختمی، گل بنفشه، ریواس، افتیمون و فرنجمشک نیز در درمان وسواس استفاده نمایید. این روش درمانی در منزل درواقع همان خود درمانی وسواس است که این خود درمانی وسواس درواقع بدون نیاز به پزشک و داروهای شیمیایی انجام می‌‍شود. البته دقت کنید استفاده بی رویه از پیاهان دارویی نیز می‌تواند خطراتی داشته باشد.

وسواس فکری

قرص وسواس فکری

داروهایی به نام مهارکننده های بازجذب سروتونین (SRIs)، SRIs انتخابی (SSRIs) و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ممکن است به درمان وسواس فکری کمک کنند.

اما داروهایی که به عنوان راه درمان وسواس فکری تجویز  می شوند باعث جلوگیری از بازجذب یا دفع سروتونین در مغز می شوند( سروتونین همان ماده ای است که در مغز انسان ترشح شده و باعث انتقال پیام های عصبی در طول نورون های مغز می شود.) و به این ترتیب به درمان وسواس فکری کمک میکنند. از این داروها می‌توان به

فلوکستین، فلووکسامین، سرترالین، پاروکستین، کلومی پرامین، سیتالوپرام، اس سیتالوپرام، ونلافاکسین اشاره کرد که ممکن است ۸ تا ۱۲ هفته طول بکشد تا این داروها اثر کنند اما مقدار مصرف و اینکه کدامیک مناسب شماست نیاز به مشاوره آنلاین برای درمان وسواس فکری دارد.

مشاوره وسواس فکری

البته یک درمان روانشناختی نیز وجود دارد که به شما کمک می کند با افکار وسواسی خود روبرو شوید و آن را بدون اجبار درمان کنید که اینکار نیاز به مشاوره و گفتگو با روانشناس و البته تمرین درمان وسواس فکری دارد. در دوره درمان٬ فردی که دچار وسواس فکری شده است می تواند بیشترین نقش را داشته باشد. تا وقتی که فرد وسواس فکری خود را به عنوان یک اختلال روانی نشناسد نمی توان برای درمان او اقدام نمود.

درمان شناختی رفتاری 

در این روش یک درمانگر به شما کمک می کند تا افکار و احساسات خود را بررسی کرده و درک کنید. در طی چندین جلسه، می تواند به تغییر افکار مضر کمک کند و عادت های منفی را متوقف کند

پیشگیری از مواجهه و پاسخ

در این روش، یک درمانگر شما را در معرض موقعیت‌ها یا تصاویری از ترسهایتان قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد در برابر اصرار برای انجام یک اجبار مقاومت کنید. به عنوان مثال، درمانگر شما ممکن است از شما بخواهد که اشیاء کثیف را لمس کنید، اما بعد از آن شما را از شستن دست هایتان منع می کند. با ماندن در یک موقعیت ترسناک بدون اینکه اتفاق منفی بیفتد، یاد می گیرید که افکار مضطرب شما فقط افکار هستند و لزوما واقعیت ندارند.
برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از بخش مشاوره آنلاین وسواس فکری با پزشک مربوطه به صورت صوتی، تصویری و یا چت متنی صحبت کنید.

سوالات متداول

مقالات مرتبط

انواع اختلالات یادگیری و روش های درمان

بچه‎‌ها برای موفقیت در مدرسه باید کوشا باشند. با این حال، برای برخی از دانش‌آموزان، ممکن است سخت‌کوشی به تنهایی کافی نباشد. بعضی از کودکان به دلیل اختلال یادگیری در کلاس با چالش‌های فراوانی روبه‌رو می‌شوند. ناتوانی یادگیری یک اختلال است که مانع از توانایی پردازش و حفظ اطلاعات می‌شود. از آنجا که فرایندهای ذهنی متعددی بر یادگیری تاثیر می‌گذارد، اختلالات یادگیری می‌توانند به طرز چشمگیری توانایی‌های فرد را کاهش دهند.

پشتیبانی حال
۲۴ / ۰۱ / ۰۰
اختلال کم توجهی
اختلال کم توجهی / علت ها و درمان کمبود توجه یا ADD

اختلال کم توجهی یکی از اختلالاتی است که شاید با آن درگیر شده باشید اما خودتان از آن بی اطلاع باشید. آیا برایتان دشوار است که برای مدت طولانی تمرکز کنید؟ آیا به راحتی حواستان پرت می‌شود؟ یا اینکه فراموشکارید و هرروز وسایلتان را گم می‌کنید؟ آیا خیلی زود از شغلتان خسته می‌شوید؟ به جزئیات توجه نمی‌کنید؟ در دوران مدرسه چطور؟ حوصله نداشتید که تکالیفتان را انجام بدهید؟ آیا فرزندی دارید که این علائم را در او مشاهده کنید؟ اگر پاسختان به بیشتر این سوالات مثبت است، ممکن است خود یا فرزندتان دچار اختلال کم توجهی باشید.

تیم تحریریه حال
۲۱ / ۰۸ / ۰۱
بیش فعالی
نشانه‌های بیش فعالی چیست؟

بیش فعالی چیست در سال‌های اخیر لفظ « بیش فعالی » بیش‌تر از قبل به گوشمان می‌خورد، دیگر همه بچه‌ها صرفاً « بچه شیطان‌تری نسبت به سایر بچه‌ها » نیستند، بعضی‌هاشان ADHD دارند یا بیش فعال هستند. اما چه فرقی بین یک بچه شیطان و سرزنده و کودکی که بیش فعالی دارد، وجود دارد؟ بیش فعالی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟ باید فقط به دنبال فعالیت‌های بیش‌تر از حد معمول بگردیم یا علائم دیگری هم می‌توانند نشان‌دهنده ADHD باشند؟ این بیماری فقط مختص کودکان است یا بزرگسالان هم به آن دچار می‌شوند؟ اصلاً از کجا می‌شود تشخیص داد که کسی بیش فعال هست یا نه؟ فرق ADHD با ADD چیست؟ همه این‌ها سوالاتی هستند که در مقاله پیش رو به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

پشتیبانی حال
۰۶ / ۰۴ / ۰۰
دندان قروچه
روش‌هایی برای درمان دندان قروچه

به وضعیتی که در آن فردی دندان‌های خود را به هم فشار داده یا می‌ساید، اصطلاحا دندان قروچه می‌گویند. این حالت ممکن است به صورت ناخودآگاه و در هنگام بیداری روی دهد و یا فرد در هنگام خواب دندان‌هایش را به هم حرکت دهد. بروز این حالت در هنگام خواب، شایع‌ترین اختلال حرکتی مرتبط با خواب در نظر گرفته شده و به نظر می‌رسد کسانی که دندان قروچه در هنگام خواب دارند، بیشتر از سایرین در معرض سایر اختلالات خواب مثل خر و پف و آپنه خواب قرار می‌گیرند. در واقع این یک فعالیت عصبی عضلانی ناخودآگاه است.

سارا صاحبی
۲۲ / ۰۸ / ۰۰
علائم افسردگی در جوانان
علائم افسردگی در جوانان

افسردگی در جوانان جوانی حساس‌­ترین و مهم‌­ترین دوره در زندگی افراد است. جوانان در این دوره، حیاتی­‌ترین و اثربخش‌­ترین تصمیمات زندگی خود را می­‌گیرند مثل شروع کسب و کار، ادامه تحصیل، ازدواج و.... همه این تصمیمات اثرات طولانی مدت داشته و ناکامی و افسردگی در هر یک از آن‌­ها می‌­تواند جوان را دچار غم و ناامیدی کند. تغییرات این دوره می‌­توانند هیجان انگیز یا ترسناک باشند. هر تغییری می‌تواند استرس­‌زا باشد و استرس می­‌تواند تاثیرات زیادی در روحیه افراد بگذارد.علائم افسردگی در جوانان را باید بشناسیم و از آن ها جلوگیری کنیم.

سارا صاحبی
۲۹ / ۰۷ / ۹۹
فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

فوبیا یا هراس به واکنش ترس بیش از حد و غیر منطقی گفته می‌شود. افرادی که به این بیماری دچار هستند، در زمان مواجهه با منبع ترس خود، احساس عمیق ترس و وحشت غیر عادی را تجربه می‌کنند. چنین ترسی می‌تواند از مکان، موقعیت و یا شی خاصی ناشی شود. بر خلاف اختلالات اضطرابی عمومی، فوبیا احتمالا ناشی از یک چیز خاص و ویژه است. این نوع ترس، از ایجاد شرایط آزار دهنده تا شدیدا ناتوان کننده متغیر است. افراد مبتلا به آن متوجه ترس غیر منطقی خود می‌شوند، اما قادر به انجام کاری برای کنترل آن در موقعیت‌های خاص نیستند. این نوع ترس‌ها می‌تواند در کار، مدرسه و روابط شخصی افراد اختلال ایجاد کند. چنان‌چه دچار چنین ترس‌هایی هستید و می‌خواهید بدانید که فوبیا چیست لازم است که حتما مشاوره تخصصی دریافت کنید. برای این منظور می‌توانید از سامانه مشاوره آنلاین حال کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۲۳ / ۰۱ / ۰۰

2 دیدگاه

 • معاشرت با انسان هایی که وسواس فکری دارند واقعا سخته
  امیدوارم با معرفی کردن این مقاله بتونم به بهبود دوستانم کمک کنم

  • بله دقیقا.متاسفانه درصورتی که این اشخاص درمان نشوند، شرایط هم برای خودشان و هم برای اطرافیانشان سخت می شود.
   امیدواریم که این مقاله برای شما و دوستانتان مفید واقع شود.
   از همراهی شما سپاسگزاریم.