haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

خون در ادرار / درمان هماچوری یا ادرار خونی

خون در ادرار
۰۹ مهر

 خون در ادرار یا ادرار خونی معمولا اضطراب‌آور است. اگر در یک روز عادی، ناگهان متوجه شوید که در ادرار شما خون وجود دارد، ممکن است بترسید. اما بهترین کار این است که در ابتدا ترس و اضطراب را از خودتان دور کنید.

اگر در ادرار شما خون وجود داشته باشد و به هماچوری مبتلا شوید، به این معنی نیست که حتما آن را خودتان تشخیص می‌دهید. گاهی ممکن است به هماچوری مبتلا باشید، اما نتوانید وجود خون را هنگام دفع ادرار مشاهده کنید. به این وضعیت هماچوری میکروسکوپی می‌گویند. اما در صورتی که خود فرد بتواند خون را در ادرارش ببیند، اصطلاحاً دچار هماچوری شدید شده است.

به هر ترتیب چه بتوانیم خون را در ادرار با چشم غیرمسلح ببینیم چه نه، این عارضه معمولا علامتی است از یک بیماری دیگر، که نیازمند رسیدگی است و در صورت مشاهدۀ آن باید حتما به یک پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کرد.

شاید بخواهید دربارۀ آزمایش ادرار بیشتر بدانید.

مشاوره آنلاین با متخصص اورولوژی

چه مقدار خون در ادرار خطرناک است؟

پزشک وجود خون در نمونۀ ادرار را با استفاده از میکروسکوپ بررسی می‌کند. به این آزمایش، شمارش گلبول خون (RBC) در ادرار می‌گویند.

وقتی نمونۀ ادرار زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود، اگر تا 4 گلبول قرمز در یک میدان میکروسکوپی با بزرگنمایی بالا دیده شود، نتیجۀ آزمایش طبیعی است. اما اگر تعداد گلبول‌های قرمز بیش از این مقدار باشد، نتیجۀ آزمایش غیرطبیعی است.

ادرار خونی

تعداد بالای گلبول قرمز نمونۀ ادرار می‌تواند به دلایل بیماری‌هایی مثل سرطان مثانه، بیماری کلیوی، مشکل پروستات و … باشد که در بخش بعدی دربارۀ آن صحبت خواهیم کرد. بیمار زمانی تشخیص می‌دهد که ادرارش خونی است، که تعداد گلبول‌های قرمز در هر میدان میکروسکوپی به بیش از 50 برسد.

درباره بیماری تالاسمی بیشتر بدانید

علت های خون در ادرار

علل زیادی برای هماچوری وجود دارد. در این بخش به بعضی از دلایل احتمالی  اشاره می‌کنیم. به موارد زیر توجه کنید:

 • عفونت یکی از شایع‌ترین علت‌های هماچوری است. برای مثال ممکن است که مجاری ادراری، مثانه یا کلیه‌ها دچار عفونت شده باشند. این عفونت معمولا همراه با درد و تکرر ادرار هم هست.
 • وجود سنگ در مثانه یا کلیه هم از دلایل شایع هماچوری است. سنگ اگر بزرگ باشد، ممکن است باعث انسداد شود و همین باعث هماچوری و درد زیاد می‌شود.
 • بزرگ شدن پروستات در مردان میانسال و مسن از علل شایع ادرار خونی است. وقتی پروستات بزرگ می‌شود مجرای ادرار را فشرده می‌کند و ممکن است از تخلیۀ کامل مثانه جلوگیری کند. همین وضعیت می‌تواند باعث عفونت دستگاه ادراری شود.
 • بیماری یا التهاب کلیوی هم می‌تواند موجب هماچوری شود.
 • سرطان مثانه و کلیه و پروستات هم می‌تواند باعث خونی شدن ادرار بشود. البته این علامت معمولا در مراحل پیشرفتۀ سرطان بروز می‌کند.
 • بعضی داروها مثل پنی‌سیلین، آسپرین، رقیق کننده‌های خون مثل وافارین، سیکلوفسفامید (که برای درمان انواع خاصی از سرطان مصرف می‌شود) هم ممکن است چنین عارضه‌ای را ایجاد کنند.
 • علت‌های دیگر نادر هستند، برای مثال ورزش شدید، ضربه دیدن کلیه‌ها، بیماری‌هایی مثل کم خونی داسی‌شکل، سندرم آلپورت یا هموفیلی نیز ممکن است باعث شوند که فرد در ادرارش خون ببیند.

بیشتر بخوانید: علائم دفع پروتئین از طریق ادرار

آزمایش خون در ادرار

راه های درمان خون در ادرار (هماچوری)

همچاوری زمانی درمان می‌شود که پزشک علت را تشخیص دهد و آن را درمان کند. برای مثال:

 • اگر عفونت مجاری ادراری علت خونی شدن ادرار باشد، پزشک برای از بین بردن عفونت آنتی‌بیوتیک‌هایی را برایتان تجویز می‌کند.
 • در صورتی‌که علت وجود خون در نمونۀ ادرار سنگ کلیه باشد، پزشک از روش‌هایی درمانی برای دفع آن استفاده می‌کند.
 • اگر علت بزرگ شدن پروستات باشد، پزشک با استفاده از دارو (آلفا بلوکرها یا مهارکننده های 5 آلفا ردوکتاز) یا جراحی به بهبود یافتن شما کمک می‌کند. (دربارۀ دلایل مبتلا شدن به پروستات بیشتر بخوانید.)
 • دلیل دیگر سرطان است که فرایند درمان آن طولانی است و به کمک روش‌های مختلف دارومانی، رادیوتراپی، شیمی درمانی و غیره انچام می‌شود. با بهبود نسبی سرطان مقدار خون مشاهده‌شده در ادرار نیز کاهش پیدا می‌کند

 

سخن آخر

خیلی اوقات، دلیل وجود خون در ادرار بیماری خطرناکی نیست. ممکن است یک عفونت ساده باعث چنین عارضه‌ای شود و با تجویز آنتی‌ بیوتیک بهبود پیدا کند. اما به هر ترتیب لازم است که این نشانه را جدی بگیرید؛ مشاهده خون به هنگام دفع ادرار به شما خبر از وجود یک بیماری پنهان می‌دهد. بنابراین باید حتما به یک پزشک متخصص کلیه و مجاری و ادراری و تناسلی مراجعه کنید. پیشنهاد ما به شما مشاوره آنلاین با متخصصان اورولوژی در شرکت «حال» است.

 

مشاوره با جراح متخصص کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

سوالات متداول

خون در ادرار مردان نشانه چیست؟

مشاهدۀ خون در نمونه ادرار مردان می‌تواند نشانۀ بیماری‌های مختلفی باشد. از جمله بیماری‌های خاص مردانه که باعث خونی‌شدن ادرار می‌شود، بزرگ شدن پروستات است.

خون در ادرار نوزاد نشانه چیست؟

اگر در پوشک نوزاد خود که در آن ادرار کرده خون مشاهده کردید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. معمولا علت آن عفونت مجاری ادراری است. در این صورت نوزاد شما علائم دیگری هم دارد، مثلا تکرر ادرار، درد، ادرار بدبو و تب.

آیا وجود خون در ادرار خطرناک است؟

همیشه خطرناک نیست، اما می‌تواند نشانۀ بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان هم باشد. در نتیجه به محض مشاهدۀ خون باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

 

 

 

منابع

https://www.mountsinai.org

https://www.healthline.com

https://www.ucsfhealth.org

https://my.clevelandclinic.org

https://www.niddk.nih.gov

مقالات مرتبط