haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

میگرن و آشنایی با داروهای آن

تیم تحریریه حال
درمان بیماری میگرن
۲۴ خرداد

همۀ ما سردرد را تجربه کرده‌ایم؛ اما با دردسری به نام میگرن سروکار نداشته‌ایم! به همین دلیل لزوماً نمی‌توانیم با کسی که دردهای میگرنی دارد همدردی کنیم.

مهم‌ترین علامت میگرن سردرد است؛ اما هر سردردی میگرن نیست! میگرن یک بیماری عصبی مزمن است و از جمله تفاوت‌هایش با سردرد این موارد است: مزمن بودن سردرد‌ها، طولانی بودن و شدت بیشتر آن، وجود علائم آزاردهندۀ دیگری مثل حالت تهوع، حساسیت به نور و صدا و غیره. همۀ این‌ها از میگرن یک بیماری آزاردهنده ساخته است.

با وجود آنکه این بیماری بسیار شایع شده است، اما خیلی‌ها از این بیماری اطلاعات دقیقی ندارند. حتی گفته می‌شود که در رتبه‌بندی‌ها، میگرن سومین بیماری شایع جهان است. به همین دلیل ضروری دیدیم که دربارۀ این بیماری، علائم و راه‌های درمانش مطلبی را در مجلۀ سلامت «حال» بنویسیم. با ما همراه باشید.

مشاوره آنلاین با متخصص برای درد میگرن

 

میگرن چیست؟

کسی که میگرن یا Migraine دارد سردردهای واقعا بدی را تجربه می‌کند؛ اما او فقط دچار سردرد نیست؛ بلکه با یک بیماری عصبی مزمن سروکار دارد. این بیماری علاوه بر سردردهای مزمن و شدید و ضربان‌دار، با علائمی مثل تهوع، حساسیت به نور و صدا، بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن و غیره همراه است.

میگرن چیست

علت دقیق مبتلا شدن به سردردهای میگرنی هنوز مشخص نیست. این بیماری عموما در خانواده‌ها دیده می‌شود؛ تقریبا نیمی از افراد مبتلا حداقل یک نفر را در بستگان نزدیکشان دارند که میگرن داشته باشد. یعنی ارث و ژنتیک نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارد.

بعضی از منابع می‌گویند که تعداد زنانی که دچار سردردهای میگرنی می‌شوند، سه برابر مردان است؛ یا به طور کلی در میان کسانی که به صورت ژنتیکی و در بدو تولد گرفتار این بیماری هستند، زنان بیش از مردان هستند.

بروز دردهای میگرنی عموما نتیجۀ این تغییرات است:

درباره بهترین دارو برای سردرد میگرنی این مطلب را بخوانید.

همچنین محرک‌های بیرونی نقش مهمی در بروز علائم میگرنی دارند؛ برای مثال:

 • هنگامی که شخص دچار خستگی زیاد می‌شود.
 • وقتی شخص فشار و استرس تحمل می‌کند.
 • زمانی که شخص غذاها یا نوشیدنی‌های خاصی را مصرف می‌کند.
 • وقتی یک زن مبتلا در آستانۀ پریود یا قاعدگی خودش قرار دارد.
 • شخص در شرایط آب‌وهوایی خاصی قرار گرفته یا در معرض صدا و نور زیاد باشد

میگرن

با علائم میگرن بیشتر آشنا شوید

برای آنکه هر سردردی را با سردرد میگرنی اشتباه نگیرید، لازم است که با علائمش بیشتر آشنا بشوید. میگرن با دردهای خیلی شدید و ناگهانی شروع می‌شود. این دردها یک طرف صورت را درگیر می‌کند. وقتی دردهای میگرنی بروز کند، معمولا شقیقه، گونه یا پشت چشم در یک طرف سر درگیر دردهای شدید می‌شوند.

اگر می‌خواهید داروی درمان میگرن شکمی را بشناسید این مطلب را بخوانید.

دردهای میگرنی معمولا ضربان‌دار یا نبض‌دار هستند و از 4 ساعت تا 72 ساعت طول می‌کشند. این درد معمولا آنقدر شدید است که فعالیت‌های روزمره را مختل می‌کند. درباره بهترین قرص سردرد نیز می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید

همان‌طور که گفتیم شخص فقط دچار درد نمی‌شود. علائم دیگری هم وجود دارند که عبارتند از: حالت تهوع و استفراغ، حساسیت شدید به نور و صدا، اختلال در دید و غیره. بروز این علائم معمولا در مراحل مشخصی اتفاق می‌افتد:

مراحل میگرن

مرحلۀ مقدماتی یا پیش‌نشانه در میگرن

شخص از ساعت‌ها یا چندروز قبل از بروز دردهای میگرنی علائمی را تجربه می‌کند. برای مثال به نور و صدا و بو حساسیت پیدا می‌کند؛ احساس خستگی یا بی‌اشتهایی یا تشنگی شدید می‌کند؛ دچار نفخ، یبوست یا اسهال می‌شود؛ در خلق‌وخوی او تغییراتی مشاهده می‌شود.

مرحلۀ آورا در میگرن

شخص قبل از سردرد دچار علائم دیگری می‌شود که معمولا به صورت اختلالات عصبی در بینایی هستند. این علائم ظرف چند دقیقه ظاهر می‌شوند و کمتر از یک ساعت طول می‌کشند. برای مثال ممکن است شخص دچار تاری دید بشود؛ خطوط مواجی را ببیند؛ نقاط سیاه ببیند؛ یا به صورت موقت بینایی‌اش را از دست بدهد.

بعضی از افراد مبتلا به این بیماری، در مرحلۀ آورا علائم حسی-حرکتی را هم تجربه می‌کنند. برای مثال خواب‌رفتگی و بی‌حسی و سنگینی در دست و پا، احساس خارش، اختلالات گفتاری و غیره.

مرحلۀ حمله دردهای میگرنی

سردرد میگرنی ابتدا با یک درد مبهم شروع می‌شود و سپس به حالت نبض‌دار تبدیل می‌شود. درد ممکن است از یک سمت سر به سمت دیگر حرکت کند؛ در جلوی سر باشد؛ یا حتی کل سر درگیر درد شود.

شخص ممکن است در طول سردرد حالت تهوع و استفراغ داشته باشد؛ دچار بی‌حالی و ضعف و رنگ‌پریدگی شود.

حمله دردهای میگرنی

مرحلۀ پایانی یا پس از دردهای میگرنی

وقتی درد اصلی تمام می‌شود، تازه علائم دیگری بروز می‌کند! عوارض این بیماری حتی ممکن است چندروز طول بکشد. البته این عوارض و علائم شخص به شخص متفاوت است. احساس خستگی و خماری، احساس کسالت و افسردگی، یا برعکس احساس خوشحالی و سرخوشی و یا عوارض گوارشی از جملۀ این علائم هستند.

 

جدیدترین داروی میگرن که بیشتر استفاده می‌شود

احتمالا پیش آمده که وقتی سردرد دارید، یک قرص مسکن مثل ایبوپروفن یا استامینوفن بخورید. این داروها برای سردردهای معمولی اثربخش هستند؛ و عموما نیازی به تجویز پزشک هم ندارند. اما دردهای میگرنی شدیدتر از آن هستند که با این قرص‌ها تسکین پیدا کنند. به همین دلیل داروها و قرص‌های دیگری برای این بیماری ساخته شده است؛ و در این بخش می‌خواهیم جدیدترین داروی میگرن را نیز معرفی کنیم.

جدیدترین داروی میگرن

 

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید آن است که این مطلب صرفا برای آگاهی بخشی است. یعنی مصرف این قرص‌ها بدون تجویز پزشک اصلا توصیه نمی‌شود. بنابراین آن‌ها را با یک مسکن ساده مثل استامینوفن اشتباه نگیرید! قبل از هرچیزی سوالات دارویی آنلاین خود را میتوانید از طریق سامانه حال با پزشکان مشاور درمیان بگذارید.

مشاوره آنلاین با پزشک متخصص

 

سوماتریپتان

سوماتریپتان یک داروی ضدمیگرن و گیرندۀ سروتونینی است. این دارو به صورت قرص‌های 50 و 100 میلی‌گرمی در دسترس است. این دارو با انقباض عروق مغزی و کاستن از التهاب عصبی باعث بهبود سردردهای میگرنی می‌شود. نام دیگر این قرص میگراستاپ است.

 

زومیگ یا زولمی تریپتان

این دارو را هنگام حملۀ دردهای میگرنی مصرف می‌کنند. قرص زولمی تریپتان به دو صورت 2.5 و 5 میلی‌گرمی در بازار وجود دارد. این دارو اعث انقباض عروق و کاهش التهاب عصبی می‌شود. قرص زومیگ را باید روی زبان قرار داد تا حل شود. این قرص معمولا بین نیم تا یک ساعت اثر می‌کند.

 

ریزاتریپتان

ریزاتریپتان هم باعث انقباض عروق و کاهش التهاب می‌شود؛ این دارو علاوه بر سردرد، علائم دیگری مثل تهوع و حساسیت به نور و صدا را کاهش می‌دهد. این قرص به صورت 5 و 10 میلی گرمی در داروخانه‌ها وجود دارد. این دارو با نام مگزالت، مکسالت یا ماکسالت (Maxalt) هم شناخته می‌شود.

 

نورتریپتیلین

نورتریپتیلین در اصل برای بیماری‌هایی مثل افسردگی، اضطراب و حتی اختلال توجه و تمرکز (ADHD) تجویز می‌شود. اما یکی از موارد تجویز آن دردهای میگرنی هم هست. این قرص دارای سه دوز ۱۰ و ۲۵ و ۵۰ میلی‌گرم است.

 

ترکسیمت

ترکسیمت یک داروی ترکیبی است و با نام سوماتریپتان و ناپروکسن هم شناخته می‌شود. این دارو هم علاوه بر دردهای میگرنی، علائمی مثل تهوع و حساسیت به نور و صدا را تخفیف می‌دهد. این قرص برای درمان میگرن در افراد بالای 12 سال مناسب است. دوز این دارو 10/60 میلی‌گرم (سوماتریپتان ۱۰ میلی‌گرمی و ناپروکسن سدیم ۶۰ میلی‌گرمی) در هر قرص است.

 

ارگوتامین-سی

داروی ارگوتامین-سی ترکیبی از ارگوتامین و کافئین است. این دارو برای سردردهای عروقی و میگرن استفاده می‌شود. این قرص معمولا با دوز ارگوتامين 1میلی گرم+ کافئین 100 میلی گرم در دسترس است.

 

ناراتریپتان یا آمرگ

ناراتریپتان هم داروی دیگری است که برای کاهش سردردهای میگرنی تجویز می‌شود. البته مثل داروهای بالا، برای جلوگیری از درد کاربرد ندارد. این دارو هم گیرندۀ سروتونین و انقباض دهندۀ عروق است. اثربخشی آن زمانی بیشتر است که فرد در یک اتاق تاریک و ساکت دراز بکشد.

 

التریپتان یا رلپاکس

الترپیتان داروی دیگری است که کارکردش کاهش دردهای میگرنی است. این دارو برای بزرگسالان است و برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود.

باز هم یادآوری می‌کنیم که مصرف این داروها بدون تجویز و مشاورۀ پزشک ممنوع است و عوارض جدی دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از مشاوره آنلاین دارویی «حال» استفاده کنید.

مشاوره آنلاین دارویی «حال»

علت بروز میگرن چشمی

شاید نام میگرن چشمی نگرانتان کند. شاید بپرسید: مگر مهم‌ترین علامت این بیماری سردرد نیست؟ پس میگرن چشمی چیست؟ آیا اگر دچار این بیماری باشم، ممکن است چشم‌هایم آسیب ببینند؟

درد گرفتن چشم

نگران نباشید! دردهای میگرنی حتی ممکن است باعث از دست دادن دید بشود. اما معمولا موقتی است.

میگرن چشمی همراه با سردرد است؛ اما مهم‌ترین علامتش کاهش دید در شخص، دوبینی یا از دست دادن موقت بینایی است. در این حالت چشم تحت‌تأثیر سردرد و اختلالات عصبی قرار می‌گیرد. معمولاً گرفتگی در رگ‌های خونی شبکیۀ چشم و تغییر در سلول‌های عصبی آن باعث بروز میگرن چشمی می‌شوند.

تنها نکته‌ای که شخص مبتلا به میگرن باید به آن توجه داشته باشد، مدیریت دردهای میگرنی زیر نظر پزشک است. در این صورت او می‌تواند از آسیب بلندمدت به چشم‌هایش جلوگیری کند.

ميگرن عصبی و راه‌های درمان آن

دردهای میگرنی درمان‌پذیر نیست، اما قابل مدیریت است! شما برای مدیریت دردهای میگرنی به کمک پزشک نیاز دارید. او به شما کمک می‌کند که حملات میگرنی کمتری و دردهای خفیف‌تری را تجربه کنید.

تجویز دارو یکی از راه‌های درمانی برای این بیماری است. در بخش قبلی به تعدادی از این داروها اشاره کردیم. البته بیشتر آن‌ها برای کاهش دردها و علائم میگرن هستند. داروهایی مثل تیمولول هم وجود دارند که به پیشگیری از بروز دردهای میگرنی کمک می‌کنند.

ماساژ سر

علاوه بر دارو درمانی، روش‌های دیگری هم وجود دارد که به مدیریت دردهای میگرنی کمک می‌کنند. برای مثال:

1- استفاده از داروهای گیاهی مثل بابونه گاوی که تاثیر آن بر کاهش سردردهای میگرنی ثابت شده است.

2- طب سوزنی، ماساژ و مدیتیشن

3- روش‌هایی مثل بیوفیدبک که باعث برداشتن فشار از اعصاب ناحیۀ سر و گردن می‌شود

4- تغییر در سبک زندگی مانند ورزش و رژیم غذایی سالم، اجتناب از محرک‌هایی مثل بوها و غذاهای خاص که باعث حملۀ میگرنی می‌شود.

 

راهکار درمان ميگرن در خانه

اگر دچار میگرن هستید، همه چیز را به پزشک و دارو واگذار نکنید. شما خودتان در درمان و پیشگیری از میگرن نقش کلیدی دارید. با راهکارهای سالم و بی‌خطر می‌توانید به خودتان کمک کنید و این بیماری را مدیریت کنید.

اگر دچار حملۀ میگرنی شدید این موارد را از یاد نبرید:

 • در اتاق ساکن و تاریک دراز بکشید، چشمان خود را ببندید و استراحت کنید.
 • یک پارچه خنک یا کیسۀ یخ روی پیشانی‌تان بگذارید.
 • مایعات فراوان بنوشید.
 • پوست سرتان را ماساژ دهید
دردهای میگرنی

برای کاهش دردهای میگرنی در یک اتاق تاریک و ساکت دراز بکشید

همچنین برای پیشگیری از میگرن موارد زیر را از یاد نبرید:

 • استرس خود را مدیریت کنید. برای کاهش سطح استرس از ورزش و مدیتیشن و یوگا کمک بگیرید.
 • یادداشت کنید که تحت چه شرایطی دچار حملات میگرنی می‌شوید. این کار باعث می‌شود که از این موقعیت‌ها حدالامکان دوری کنید.
 • خواب و وعده‌های غذایی منظم را فراموش نکنید.
 • مراقب اضافه وزن باشید؛ چاقی ممکن است در بروز حملات نقش داشته باشد.

 

اگر دچار میگرن هستید، به شما توصیه می‌کنیم تحت نظر یک پزشک متخصص مغز و اعصاب باشید. پیشنهاد ما به شما متخصصان مغز و اعصاب در اپلیکیشن سلامتی حال است.

مشاوره آنلاین با متخصص مغز و اعصاب

 

پرسش‌های متداول

برای درمان میگرن چه بخوریم؟

معمولا باید به این توجه کنید که برای کنترل دردهای میگرنی چه نخورید! چون ممکن است حساسیت به بعضی غذاها و بوها باعث حملۀ درد شود. اما در منابع مختلف دربارۀ مواد غذایی مفید برای مدیریت دردهای میگرنی هم توصیه‌هایی کرده‌اند. استفاده از سبزی و میوه همچنین مواد غذایی حاوی امگا 3 مهم‌ترین توصیه‌ای است که می‌توان به افراد مبتلا به این بیماری کرد.

میگرن از چه سنی شروع میشود؟

ابتلا به این بیماری در همۀ سنین ممکن است. حتی کودکان و نوجوانان هم ممکن است درگیر دردهای میگرنی شوند. اما این بیماری عموما در بزرگسالی و به ویژه دهۀ 30 بروز می‌کند و با افزایش سن تخفیف می‌یابد.

میگرن را چگونه درمان کنیم؟

میگرن درمان ندارد. اما با مشورت با یک پزشک متخصص مغز و اعصاب می‌توانید آن را مدیریت کنید. ورزش، تغذیۀ مناسب، مدیتیشن و یوگا، خواب منظم از راهکارهای دیگری است که به شما در مدیریت سردرد میگرنی کمک می‌کند.

میگرن در کودکان هم وجود دارد؟

بله؛ مهم‌ترین علت ابتلا به این بیماری ژنتیک  و وراثت است. بنابراین کودکان هم ممکن است دچار میگرن باشند. البته باید توجه داشت که داروهایی که برای تسکین دردهای میگرنی در کودکان استفاده می‌شود، عموماً متفاوت از داروهای بزرگسالان است.

 

منابع:

https://www.mayoclinic.org/

https://www.drugs.com

https://wikipedia.org

https://www.nhs.uk

https://www.ameli.fr/

https://www.vidal.fr/

https://www.webmd.com/

https://www.healthline.com/

https://medlineplus.gov/

https://my.clevelandclinic.org

مقالات مرتبط

بیماری پانکراتیت
بیماری پانکراتیت / نشانه های پانکراتیت را بشناسید و آن را درمان کنید

بیماری پانکراتیت زمانی اتفاق می‌افتد که لوزالمعده (پانکراس) تحریک و ملتهب شود. در این شرایط، لوزالمعده ورم می‌کند و باعث ایجاد مشکلاتی مثل استفراغ، درد شدید شکم، تب، تورم و حساسیت در بالای شکم، زردی پوست و... می‌شود. پانکراتیت می‌تواند حاد یا مزمن باشد که در هر صورت، نیاز به درمان فوری دارد؛ وگرنه باعث آسیب دائمی خواهد شد. در این مقاله به شما می‌گوییم که این بیماری به چه دلیل ایجاد می‌شود و چگونه می‌توان آن را درمان کرد.

سارا صاحبی
۱۵ / ۰۸ / ۰۱
علائم سرطان خون
چطور علائم سرطان خون را تشخیص دهیم؟

سرطان خون، سرطانی در سلول‌های خونی است. چندین گروه گسترده از سلول‌های خونی وجود دارد، از جمله گلبول‌های قرمز (RBC)، گلبول‌های سفید (WBC) و پلاکت‌ها. وقتی می‌گوییم سرطان خون، در واقع به سرطان‌های WBC  اشاره داریم. علائم سرطان خون در افراد و گروه‌های سنی مختلف متفاوت است و بسته به نوع بیماری می‌تواند نشانه‌های مختلفی ایجاد کند.

پشتیبانی حال
۲۴ / ۰۳ / ۰۰
بیماری آدیسون
بیماری آدیسون چیست و آیا این بیماری کشنده است؟

هورمون‌ها، پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند که در تنظیم عملکردهای مختلف بدن برای حفظ تعادل نقش دارند. اندام‌های مختلفی وظیفه تولید و ترشح هورمون‌ها را بر عهده دارند. غدد فوق کلیوی که در بخش بالایی کلیه‌ها قرار دارند، از جمله این غدد هستند و هورمون‌های ترشح شده از آن‌ها نقش مهمی در سلامتی انسان دارد. هر وقفه‌ای در تولید هورمون‌ها از این غدد، منجر به ایجاد عارضه‌ای به نام بیماری آدیسون یا نارسایی آدرنال می‌شود. در اثر اختلال در عملکرد غدد فوق کلیوی، ترشح طبیعی کورتیکواستروئیدها مختل شده و عوارضی مثل ضعف، خستگی، تغییر رنگ پوست و... در بیماران ایجاد می‌شود. برای طرح سوالات خود درباره بیماری آدیسون می‌توانید از مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۳۱ / ۰۴ / ۰۰
آیا خارش مقعد نشانه یک بیماری جدی است
آیا خارش مقعد نشانه یک بیماری جدی است؟

خارش مقعد می‌تواند نشانه یک بیماری پوستی باشد که باعث ایجاد خارش در این ناحیه می‌شود. خارش مقعد ممکن است در شب یا پس از مدفوع بدتر شود. گاهی خاراندن، احتمال آسیب و عفونت را بالا می‌برد. خاراندن ناحیه مقعد باعث تحریک بیشتر می‌شود و به جای تسکین، احساس خارش آن را بدتر می‌کند. اگر چرخه خارش و خراش دادن ناحیه مقعد با ناخن ادامه پیدا کند می‌تواند منجر به ناراحتی شدید، درد و سوزش شود.

ندا ناجی
۱۱ / ۰۸ / ۰۰
تاثیرات منفی اخبار کرونا و فضای مجازی
دنبال کردن افراطی خبرهای کرونا چه عواقبی دارد؟

در حـال حاضر دنیا با ویروس اپیدمی کرونا دست و پنجه نرم می‌کند. اخبار کرونا و استرس ناشی از آن بدون اینکه کار خاصی انجام دهیم از هر طرف به سمتمان هجوم می‌آورند و همزمان با سویه جدید کرونا این خبرها بیشتر و بیشتر می‌شود.

پشتیبانی حال
۲۸ / ۱۲ / ۹۸
کولیک نوزاد
کولیک نوزاد را درمان کنید / آرام کردن نوزادان کولیکی

کولیک نوزاد به عارضه‌ای گفته می‌شود که در آن یک نوزاد سالم به شکل غیر عادی و بیشتر از سایر نوزادان گریه می‌کند. گریه کردن برای نوزاد امری طبیعی است و همه آن‌ها زمانی که خسته، گرسنه، کلافه و یا خیس هستند گریه می‌کنند.

سارا صاحبی
۲۵ / ۱۰ / ۹۹