haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

بهترین قرص سردرد / داروهای مناسب برای انواع سردرد

تیم تحریریه حال
بهترین قرص سردرد
۲۴ آبان

همۀ ما بارها سردرد را تجربه کرده‌ایم. سردرد علت‌های زیادی دارد؛ گاهی سردرد به دلایل ساده‌ای مثل کم خوابی و خستگی بروز می‌کند، گاهی هم دلیل آن یک بیماری است، مثل میگرن، عفونت‌های ویروسی، سینوزیت، مشکلات دندان و غیره. دلیل سردرد هرچه باشد، وقتی آن را تجربه می‌کنیم، معمولا به دنبال بهترین قرص سردرد هستیم تا آن را آرام کنیم.

در این مطلب می‌خواهیم دربارۀ انواع سردرد و داروهای مناسب برای سردرد توضیح دهیم و به سوالات زیادی پاسخ بدهیم؛ مثلاً اینکه سردردهای مختلف با کدام داروها آسان‌تر تسکین پیدا می‌کنند، قوی‌ترین قرص‌های سردرد کدامند، یا اگر زنی باردار باشد، برای آرام کردن سردردهای خود چه دارویی بخورد و غیره. با ما همراه باشید تا شما هم پاسخ سوال خود را بیابید.

بهترین قرص برای سردرد

همین ابتدا بگوییم که هیچ دارویی وجود ندارد که برای همۀ سردردها بهترین باشد! برای آنکه بدانید بهترین قرص سردرد برای شما کدام است، اول باید به این سوال پاسخ بدهید که سردردتان از چه نوعی است؟ معمولا ما دچار سردردها جزئی می‌شویم. مسکن‌های ساده برای سردردهای جزئی بهترین انتخاب هستند، مثلا استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن، نوافن.

خرید آنلاین دارو از داروخانه

این داروها بدون نسخه قابل خریداری هستند. البته استفادۀ بی‌رویه از آن‌ها عوارض خودش را دارد. بنابراین اگر به صورت مکرر دچار سردرد می‌شوید، باید حتما از پزشک برای انتخاب بهترین قرص سردرد کمک بگیرید.

اما گاهی سردردها جزئی نیستند و علت‌های پیچیده‌تری دارند. متخصصان سردردها را معمولا به سه دسته تقسیم می‌کنند:

  • سردردهای تنشی

  • سردردهای سینوزیتی یا سینوسی

  • سردردهای میگرنی

داروی مناسب برای تسکین این سردردها با یکدیگر متفاوت است. در ادامه دربارۀ هریک از آن‌ها توضیحاتی ارائه خواهیم کرد. اگر می‌خواهید داروی درمان میگرن شکمی را بشناسید این مطلب را بخوانید

سردرد

بهترین قرص برای سردرد تنشی

سردردهای تنشی بسیار شایع هستند. این سردردها معمولاً به تدریج شروع می‌شوند و بعد در سراسر سر پخش می‌شوند. علت سردرد تنشی عموماً استرس و کم‌آبی و فشار عضلانی است. می‌توانید دربارۀ انواع داروی ضد استرس در اینجا بیشتر بخوانید.

علائم سردرد تنشی نیز عبارتند از:

  • سر درد مبهم
  • فشار در اطراف پیشانی
  • حساسیت در اطراف پیشانی و پوست سر

همچنین گاهی اوقات سردرد تنشی باعث می‌شود که به نور و صدای بلند حساسیت پیدا کنیم.

بهترین قرص برای سردرد تنشی ایبوپروفن و آسپرین است که بدون نسخه در دسترس‌اند. اگر سردرد شما با این داروها تسکین پیدا نمی‌کند، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

پزشک معمولا داروهایی مثل ایندومتاسین، کتورولاک، ناپروکسن و یا استامینوفن‌ قوی را برای سردردهای تنشی شما تجویز می‌کند. اگر این مسکن‌ها مؤثر نباشند، ممکن است که پزشک یک داروی شل‌کنندۀ عضلانی مثل سوپریدول یا متوکاربامول به شما بدهد تا انقباض عضلات شما متوقف شود و دردتان تسکین پیدا کند.

درباره راه های درمان سردرد خوشه ای می‌توانید این مطلب را بخوانید.

بهترین قرص برای سردرد سینوزیتی

علت اصلی سردرد سینوزیتی یا سردرد سینوسی آلرژی‌های فصلی و سرماخوردگی است. وقتی سرما می‌خورید، گرفتگی بینی (احتقان سینوسی) باعث فشار سینوسی و درد و عفونت می‌شود.

فردی که دچار سردرد سینوسی یا سینوزیتی می‌شود، به دلیل عفونت، در سینوس‌ها، پشت چشم‌ها و صورت خود احساس فشار و درد می‌کند. برای درمان این درد می‌توانید از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

این داروها درد را تسکین می‌دهند؛ اما برای آن‌که علت زمینه‌ای درد را درمان کنید، داروهای ضدآلرژی مثل آنتی هیستامین و داروهای ضد احتقان مثل اکسی‌متازولین و سودوافدرین به شما کمک می‌کنند.

البته اگر بیش از سه روز از این داروها استفاده کردید و بهبود پیدا نکردید، حتما از بخش مشاوره آنلاین پزشکی حال، با یک پزشک مشورت کنید

استامینوفن برای سردرد

بهترین دارو برای سردرد میگرنی

در میگرن، سردرد معمولا در یک طرف سر پخش می‌شود. این نوع از سردرد به صورت ناگهانی شروع می‌شود و علائم دیگری هم دارد که عبارتند از: حساسیت به نور و صدا، حالت تهوع و استفراغ و سرگیجه.

برای تسکین سردرد میگرنی می‌توان از داروهای مسکن بدون نسخه (که در بخش‌های قبلی از آن‌ها نام بردیم) استفاده کرد؛ اما ممکن است که این داروها برای تسکین همۀ علائم میگرن مؤثر نباشند. بنابراین اغلب اوقات لازم است که از داروهای تجویزی برای تسکین سردرد میگرنی استفاده کرد.

تریپتان‌ها (یا خانوادۀ دارویی تریپتان) پرمصرف‌ترین داروهایی هستند که برای میگرن تجویز می‌شوند، مانند زولمی تریپتان یا سوماتریپتان. این داروها بر رگ‌های خونی و سیستم عصبی در مغز تأثیرگذارند. نکتۀ جالب این است که تریپتان‌ها در تسکین سردردهای تنشی مؤثر نیستند.

ما قبلا در مجلۀ سلامت حال مطلبی دربارۀ میگرن و آشنایی با داروهای آن منتشر کرده‌ایم، که توصیه می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

بهترین قرص سردرد خارجی

خیلی از مردم با این تصور که داروهای خارجی کیفیت بهتری از داروهای ایرانی دارند، برای تسکین سردرد خود به دنبال قرص‌های خارجی هستند.

پیش از هرچیز باید به این نکته اشاره کنیم که ساخت دارو در صنعت داروسازی داخلی تحت کنترل وزارت بهداشت است و از استانداردهای لازم برخوردار است. در نهایت ممکن است که فناوری ساخت بعضی از داروهای خارجی بهتر از داروهای مشابه ایرانی باشد؛ اما این به معنای بی‌اثر بودن داروهای ایرانی نیست.

اگر همچنان در میان داروهای خارجی به دنبال بهترین قرص برای سردرد هستید، بهتر است در این زمینه از مشاوره پزشکی آنلاین اشتفاده کنید. پزشک می‌تواند شما را راهنمایی کند که در میان داروهایی که در بخش‌های قبلی از آن‌ها نام بردیم، نوع خارجی را بخرید یا نوع ایرانی را.

خرید آنلاین دارو از داروخانه  

قرص سردرد قوی

به دنبال یک قرص قوی برای تسکین سردرد خود هستید؟ همان‌طور که گفتیم، ابتدا باید ببینید که چه نوع سردردی دارید. برای مثال اگر سردرد شما از نوع تنشی یا سینوزیتی باشد، قوی‌ترین داروی ضدمیگرن هم نمی‌تواند به تسکین درد شما کمک کند.

وقتی سردرد شما جزئی باشد (سردردهای تنشی یا سینوسی جزئی)، داروهای مسکن بدون نسخه‌، مثل ایبوپروفن و نوافن و استامینوفن و آسپرین بهترین گزینه‌ها هستند. اما اگر سردرد شما ادامه تسکین پیدا نکند می‌توانید قرص ژلوفن را هم مصرف کنید اما این قرص عوارضی هم دارد که بهتر است از پزشک هنگام مصرف آن راهنمایی بگیرید. همان‌طور که گفتیم ممکن است پزشک مسکن‌های قوی‌تری مثل ناپروکسن، ایندومتاسین یا کتورولاک را برایتان تجویز کند.

اگر دچار حملۀ سردرد میگرنی شده باشید، قوی‌ترین و بهترین قرص سردرد برای شما معمولا سوماتریپتان یا ادوالژین است. اما بهتر است که در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین قرص سردرد در بارداری

در اوایل بارداری، سردرد عارضۀ شایعی است و احتمالاً پس از مدتی بهبود پیدا می‌کند. این سردردها برای زن باردار آزاردهنده است، اما برای کودک او آسیب و خطری ندارد.

اگر سردرد بعد از هفتۀ بیستم بارداری رخ بدهد و علائمی مثل تاری دید، درد زیر دنده‌ها، استفراغ و تورم صورت و دست و پاها همراهش باشد، باید حتما به پزشک مراجعه کرد. زیرا این علائم احتمالاً نشانۀ پره‌اکلامپسی یا مسمومیت بارداری است.

برای تسکین سردردهای معمولی و جزئی در دوران بارداری، بهترین قرص سردرد استامینوفن است. اما اگر سردرد ادامه پیدا کند، باید برای ادامۀ مصرفش حتما با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین لازم است که از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن در دوران بارداری پرهیز کنید، مگر آنکه پزشک برایتان تجویز کرده باشد. بهترین قرص سردرد در بارداری نیز فقط قرص استامینوفن است و متاسفانه داروی دیگری نباید مصرف شود.

به طور کلی، توصیه پزشکان این است که زنان باردار برای تسکین سردردهای خود سبک زندگی‌شان را اصلاح کنند. برای مثال:

  • مایعات فراوان بنوشند تا بدنشان دچار بی‌آبی نشود.
  • به اندازۀ کافی بخوابند و استراحت کنند.
  • در یک کلاس یوگای بارداری شرکت کنند.

بهترین قرص سردرد در بارداری

سخن پایانی درباره بهترین قرص سردرد

سردرد عارضۀ شایعی است و معمولاً نشانۀ خستگی و استرس و بی‌خوابی است. اما ممکن است که سردرد نشانۀ یک بیماری جدی‌تر باشد. بنابراین اگر سردرد ادامه پیدا کرد، از مصرف خودسرانه مسکن پرهیز کنید. حتما به پزشک مراجعه کنید تا او بهترین قرص سردرد را برایتان تجویز کند یا اگر سردردتان علت زمینه‌ای دارد، برای درمان آن اقدام نماید. پیشنهاد ما به شما مشاوره پزشکی «حال» است. همچنین برای تهیۀ داروهای خود می‌توانید از خدمات داروخانه‌ آنلاین «حال» استفاده کنید و دارو را درب منزل خود تحویل بگیرید.

سوالات متداول درباره بهترین قرص سردرد

قویترین قرص سردرد چیست؟

انتخاب قرص سردرد مناسب و قوی به نوع سردرد شما بستگی دارد. سردردهای جزئی معمولا با مسکن‌های بدون نسخه مثل ایبوپروفن و استامینوفن تسکین می‌یابند. اما اگر سردرد شما ادامه پیدا کرد، لازم است که به پزشک مراجعه کنید تا برای شما مسکن‌های قوی‌تری تجویز کند.

برای درمان سردرد چه بخوریم؟

نوشیدن مایعات فراوان و همچنین کافئین می‌تواند به تسکین سردرد کمک کند.

 

 

 

منابع

https://www.medicalnewstoday.com

https://en.wikipedia.org

https://www.nhs.uk/

https://fa.wikipedia.org

https://www.mayoclinic.org

https://www.talktomira.com

مقالات مرتبط