haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

روز اول مدرسه: چطور فرزندم را برای اول مهر آماده کنم؟

پشتیبانی حال
روز اول مدرسه
۲۷ شهریور

روز اول مدرسه همیشه با موجی از عواطف همراه است. برخی از بچه‌ها عبوس و ناراحت هستند چون زمان تعطیلات تابستانی‌شان در چشم به هم زدنی سپری شده و برخی از اینکه میتوانند همکلاسی‌های جدید پیدا کنند شاد و خوشحالند. به نظر شما چه چیزی باعث به وجود آمدن این حجم از تضاد در رفتار بچه‌ها می‌شود؟

در این مطلب قصد داریم راهکاری را با والدین به اشتراک بگذاریم که روز اول را برای فرزند مدرسه ای خود به یک سورپرایز هیجان انگیز تبدیل کنند. با ما همراه باشید.

7 تکنیک فرزندپروری برای ارتباط با فرزند مدرسه ای

اولین خاطره بچه‌ها از روز اول مدرسه‌شان تا زمان پیری با آنها باقی می‌ماند. والدین موفق در ارتباط با فرزند مدرسه ای خود تلاش میکنند تا احساس خوبی نسبت به حضور در محیط مدرسه به کودکشان بدهند.

روز اول مدرسه

برخی از روش‌های فرزندپروری و اصول تربیت فرزند مدرسه ای عبارت هستند از:

  • بخوانید، بخوانید، بخوانید

روز اول مدرسه برای والدین جوانی که اولین فرزندشان را به مدرسه می‌فرستند همیشه با دشواری‌هایی همراه است. شاید بیراه نباشد اگر بگوییم که استرس و نگرانی والدین گاهی بیشتر از بچه‌ها است.

برای مبارزه با این احساس تشویش و نگرانی بیشتر از قبل بیاموزید.

روز اول مدرسه

قبل از اینکه بخواهید چیزی را به فرزند مدرسه ای خود یاد بدهید باید نسبت به آن اگاهی کسب کنید. بنابراین برای ترتیب فرزند لازم است که در مورد برنامه‌های مدرسه، دروسی که قرار است مطالعه کند، راه‌های ارتباط با معلمهایش، تقویم روزهای و مناسبت‌های خاص مدرسه و.. اطلاعات کافی پیدا کنید.

  • فرزندپروری

با تربیت فرزند خود برای ورود به مدرسه در حقیقت او را برای ورود به یک اجتماع بزرگتر از خانواده آماده می‌کنید. برخی بچه‌ها در سنین کم از مدرسه می‌ترسند. احتمالا شما هم چنین بچه‌هایی را دیده‌اید که در روز اول مدرسه با اشک و گریه حاضر به ترک والدین خود نیستند. درباره بهترین روش تربیت فرزند نیز می‌توانید این مطلب را بخوانید.

نکته مهم در فرزندپروری این است که برای حل مشکل منتظر روز موعود نمانید. از ماه‌ها قبل کودک خود را برای روز اول مدرسه آماده کنید. مثلا کتاب یا فیلم‌های کودکانه در مورد مدرسه برایش تهیه کنید.

روز اول مدرسه

بیشتر ترس بچه‌ها به خاطر ناشناس بودن محیط مدرسه است. به همین خاطر در راستای فرزندپروری باید زمانی را برای ارتباط با فرزند خود در نظر بگیرید. درباره خوبی‌های مدرسه به او بگویید. از این که میتواند دوستان جدید پیدا کند. خواندن و نوشتن یاد بگیرد و شعرهای زیبا بخواند.

  • از کلاس دیدن کنید

بسیاری از مدارس به والدین اجازه می‌دهند که همراه با فرزندشان از کلاس مدرسه دیدن کنند این یک فرصت عالی برای فرزند مدرسه ای شما است که بتواند با محیط مدرسه بیشتر آشنا شود.

به این ترتیب قدم مثبتی در تربیت فرزند خود بر میدارید و باعث می‌شوید که استرسش از مدرسه رفتن و روز موعود کمتر شود. شاید در این دید و بازدید بتوانید معلم کودکتان را ملاقات کنید که میتواند یک فرصت خوب برای ایجاد یک ارتباط پایدار در طول سال تحصیلی پیش رویتان باشد.

 

  • روال مدرسه را تمرین کنید

یکی از دردسرهای والدین برای تربیت فرزند مدرسه ای، بیدار شدن در صبح زود است. شما نمیتوانید بعد از مدت‌ها دیر بیدار شدن از فرزندتان انتظار داشته باشید روز اول مدرسه سحر خیز باشد پس بهتر است از چند هفته قبل تمرین‌های مدرسه رفتن را آغاز کنید.

داشتن برنامه خواب شبانه منظم، بیدار شدن صبح زود، خوردن صبحانه و.. قدم‌های موثری در راستای فرزندپروری محسوب می‌شوند.

روز اول مدرسه

همینطور باید به کودکتان یاد دهید برای ورود و خروج از کلاس از معلمش اجازه بگیرد. موقع درس دادن با همکلاسی‌هایش صحبت نکند. اگر نیاز به کمک دارد از معلم یا اولیای مدرسه کمک بگیرید. آموزش این قوانین ساده را در ارتباط با فرزند مدرسه ای خود جدی بگیرید.

  • با فرزندتان کوله پشتی و لوازمش را تهیه کنید

خرید لوازم تحریر، لباس مدرسه و کوله پشتی یکی از بخش‌های جالب و هیجان انگیز مدرسه رفتن است. این کار به فرزند مدرسه ای شما انگیزه می‌دهد تا برای روز اول مدرسه لحظه شماری کند.

تکنیک های افزایش و تقویت اعتماد به نفس کودکان

  • نقش گفتگوی موثر در ارتباط با فرزند مدرسه ای

بچه‌ها اضطراب و نگرانی والدین را می‌بینند به همین خاطر سعی کنید بدون نگرانی برای روز اول مدرسه کودکتان آماده شوید. برای تربیت فرزند در درجه اول باید خودتان اعتماد به نفس کافی داشته باشید. در گام بعدی فرزندپروری با کودکتان صحبت کنید.

برخی از بچه‌ها به ویژه در سنین پایین فکر میکنند که با مدرسه رفتن از والدینشان جدا می‌شوند. با کودکتان حرف بزنید و به او اطمینان دهید که خانه یک محل دائمی است در حالی که زمان کمی در هفته را در مدرسه می‌گذراند.

برای تاثیرگذاری بیشتر به او بگویید که منتظر شنیدن اسم دوستان جدیدش در پایان روز هستید و میتواند چیزهای تازه‌ای را که در مدرسه یاد گرفته، برایتان تعریف کند.

روز اول مدرسه

  • روز اول مدرسه را به یاد ماندنی کنید

تهیه فیلم و عکس از روز اول مدرسه بچه‌ها یک تکنیک خوب برای کاهش استرس فرزندتان است و آن روز را خاص و به یاد ماندنی می‌کند. میتوانید از او در لباس مدرسه یا زمانی که داخل کلاس شده عکس بگیرید.

روش بعدی برای ارتباط با فرزند میتواند آماده کردن یک خوراکی خوشمزه باشد. از او برای تهیه تغذیه مدرسه‌اش نظرخواهی کنید یا با کمک همدیگر لقمه های ساده و کوچک تهیه کنید.

سخن آخر

نوع تربیت فرزند نقش مهمی روی واکنش او به روز اول مدرسه دارد.

اگر در ارتباط با فرزند خود همیشه یک دوست مورد اعتماد باشید و سعی کنید آگاهیش را نسبت به محیط مدرسه و معلم‌ها افزایش دهید؛ خواهید دید که روز اول مدرسه به جای نگرانی و اضطراب، اشتیاق و انگیزه بالایی برای یادگرفتن چیزهای جدید یا پیدا کردن دوستان و همکلاسی‌هایش دارد.

با اطمینان زیادی می‌توان گفت حتی اگر یک یا دو مورد از این راهکارها را امتجان کنید فرزندتان روز اول مدرسه رفتن رو غم انگیزترین روز زندگیش توصیف نمی‌کند.

در اداکه سال تحصیلی ممکن است با مسائلی رو به رو شوید که کنترلش از دستتان خارج شود. در این‌گونه موارد تلاش کنید با مشاور مدرسه مشورت کنید و موضوع را به زمان نسپارید.

در بسیاری از موقعیت‌ها ممکن است از دیگران بشنوید که با گذشت زمان عادت می‌کند و لازم نیست انقدر سخت بگیری. به حرف حال گوش بدید و این توصیه‌های بی پایه و اساس رو جدی نگیرید. ما در جریان مشاوره‌ هایی که داشته ایم به این نتیجه رسیده ایم که ممکن است خاطره روزهای اول مدرسه در کل دوران تحصیل فرزندتان موثر باشد.

اگر احساس کردید مشاوره تحصیلی نمی‌تواند وقت زیادی برای فرزندتان اختصاص دهد،‌ گزینه دیگری هم وجود دارد می‌توانید مشاوره تلفنی را انتخاب کنید و آینده تحصیلی فرزندتان را در راه درست جلو ببرید

شما نیز میتوانید تجربیاتتان از روز اول مدرسه رفتن کودک خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

مقالات مرتبط

افزایش قد کودکان
برای افزایش قد کودکان رعایت چه مواردی ضروری است؟

یکی از دغدغه‌های والدین، افزایش قد کودکان است. پدر و مادرها، از همان ماه‌ها یا حتی روزهای ابتدایی پس از تولد، شروع می‌کنند به بالا و پایین کردن نمودار رشد نوزادشان. اینکه این ماه چه‌قدر وزن گرفته یا چند سانت قدش بلندتر شده، به یکی از اصلی‌ترین دل‌مشغولی‌های ‌‌آن‌ها تبدیل می‌شود. اما با گذشت زمان و درک این موضوع که هر کودک شرایط منحصربه‌فرد خود را دارد و قرار نیست با دیگران مقایسه شود، کمی آرام می‌گیرند. با این حـال کماکان شرایط رشد کودک را مورد ارزیابی قرار می‌دهند؛ کاری که با دقت و البته بدون وسواس باید پیگیری شود.

زهرا علی‌دوست
۲۱ / ۰۴ / ۰۰
اضافه وزن کودک
درمان اضافه وزن کودک / آیا کودک من چاق است!

شاید شما هم فکر ‌کنید که کودکان چاق زیبا و بانمک هستند. حتی بعضی از مردم تصور می‌کنند که چاقی کودک یعنی به او خوب رسیدگی شده، خوب غذا خورده و در نتیجه سالم و سرحال است. این تصور صحیح نیست. چاقی برای سلامت کودک زیان‌های بسیاری دارد. بنابراین باید درمان اضافه وزن کودک را جدی گرفت.

ادمین
۱۹ / ۱۰ / ۰۱
گفتار درمانی چیست و انواع آن کدامند؟

بیان افکار با استفاده از اصوات، گفتار نامیده می‌شود. زمانی که فرد قادر نباشد از گفتار برای برقراری ارتباط موثر با دیگران استفاده کند، دچار اختلال گفتاری است و می‌توان از گفتار درمانی برای کمک به او استفاده کرد. اختلالات گفتاری به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند؛ از جمله:

سارا صاحبی
۱۸ / ۰۲ / ۰۰
دمای طبیعی بدن کودک
دمای طبیعی بدن کودک و نوزاد باید چند درجه باشد؟

احتمالا شنیده‌اید که دمای بدن انسان در حالت طبیعی حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد یا ۶/۹۸ درجه فارنهایت است. اما باید بدانید که این فقط یک عدد میانگین است. دمای طبیعی بدن ممکن است بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد. تغییر دمای بدن همیشه به معنی بیمار بودن نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دامنه دمای مناسب بدن در کودکان، نوزادان و بزرگسالان می‌توانید از پزشکان سامانه مشاوره آنلاین حال راهنمایی بگیرید. دامنه دمایی بدن به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

سارا صاحبی
۱۱ / ۰۱ / ۰۰
همسرم یا فرزندم؟
مدیریت روابط خانوادگی: همسر یا فرزند مسئله این است

عشق و محبت والدین به کودک قابل وصف و مقایسه نیست، بسیاری از زوجین پس از به دنیا آمدن فرزندانشان عشق و علاقه قبلی را نسبت به همسر خود ندارند و خود را سر این دو راهی می‌بینند که کدام ارجحیت دارد،‌ همسر یا فرزند؟

پشتیبانی حال
۰۱ / ۰۷ / ۹۸
پایین آوردن تب کودک
روش های پایین آوردن تب و درمان تب کودک

پایین آوردن تب کودک با نمک یکی از راهکارهای قدیمی و ثابت شده است. میانگین دمای بدن ما در حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد است. زمانی که دمای بدنمان به 37/8 تا 39 درجه می‌رسد، یعنی دچار تب شده‌ایم. اما اگر درجه حرارت بدن به بالای ۳۹ درجه برسد، یعنی تب شدید داریم. وقتی دچار تب شدید می‌شویم، باید از روش‌هایی برای پایین آوردن تب استفاده کنیم. در ادامه علاوه بر پاشویه برای تب سایر روش ها را نیز بررسی خواهیم کرد.

سارا صاحبی
۱۱ / ۰۳ / ۰۰

2 دیدگاه