نقش خانواده‌ها در رضایت زناشویی: چطور رابطه همسر و خانواده ام رو درست کنم؟

پشتیبانی حال
شوهرم با خانواده ام خوب نیست، چکار کنم؟
۲۸ مهر

یکی از دوستان قدیمی‌ام به تازگی ازدواج کرده آخرین باری که به ملاقاتش رفتم خیلی نگران رابطه همسر و خانواده خودش بود. انگار به دلیل یک اختلاف کوچکی که بینشان رخ داده بود همسرش دیگر تمایلی به گذراندن آخر هفته ها با خانواده اش از خود نشان نمی‌داد. این تغییر رویه برای دوستم هم خیلی سخت بود چون کمتر از قبل میتوانست خانواده‌اش را ملاقات کند و همیشه نگران تنش بین روابط آنها بود».

وجود اختلافات از این دست در زندگی زوجین بسیار رایج است. ولی نکته اصلی برای مقابله با تنش‌های روابط، یادگیری روش‌های کنترل و مدیریت آن است. اگر رابطه شوهرتان با مادر یا پدرتان خوب نیست و با هم مشکل دارند؛ این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

راه‌های مقابله با بی احترامی شوهر به خانواده همسر و برعکس

شوهرم به خانواده‌ام توهین میکند، مادرم با شوهرم خوب نیست، شوهرم با پدرم مشکل دارد و.. اینها تنها بخشی از مشکلات ورود به یک خانواده جدید یا به عبارت واضح تر، ازدواج هستند.

چیکار کنم شوهرم با خانوادم خوب باشه؟ خب در در قدم اول بدانید که برای مدیریت چنین اوضاعی باید به خودتان مسلط باشید. به هیچ وجه قرار نیست شما هم یک رفتار بی‌ادبانه را با بی‌ملاحظگی پاسخ دهید.

توصیه اکید ما به شما این است که برای تلافی رفتار همسرتان سراغ تلافی کردن با توهین به خانواده شوهرتان نروید.

در قدم بعد از تکنیک‌های زیر استفاده کنید:

شوهرم با خانواده ام خوب نیست، چکار کنم؟

  • همسرتان را همیشه اولویت قرار دهید

به شدت از مقابله به مثل کردن با همسرتان پرهیز کنید. زمانی که ازدواج می‌کنید، یعنی به بلوغ فکری رسیده‌اید به همین خاطر از پدر و مادرتان جدا می‌شوید و مسئولیت‌های یک زندگی مشترک و مستقل را می‌پذیرید.

در تمام این مدت تنها همسرتان است که در کنار شما قرار دارد. شما باید در همه حـال به پدر و مادر خود و همسرتان احترام بگذارید ولی اولویت‌تان همیشه همسرتان است.

  • مرزهای مشخصی را تعیین کنید

بسیاری از اتفاقاتی که در طی ازدواج با آن مواجه می‌شوید کاملا برگرفته از رفتارهای و واکنش‌های خودتان است. زمانی که با همسرتان مشاجره می‌کنید و در این بین عکس العمل بدی نسبت به خانواده‌اش نشان می‌دهید، یا فحاشی می‌کنید اینها به مرور زمان روی روابط او با پدر و مادر و سایر اعضای خانواده‌تان اثر می‌گذارد.

شوهرم با خانواده ام خوب نیست، چکار کنم؟ا

  • به شوهرتان یادآوری کنید که از او انتظار بیشتری دارید

رابطه زناشویی موفق بر پایه اعتماد و احترام متقابل شکل می‌گیرد. اگر هر یک از این ستون‌های اصلی به نوعی در زندگی‌تان متزلزل شوند، زندگی‌تان با یک باد از هم می‌پاشد. بسیار مهم است که به همسرتان یادآوری کنید چه استانداردها و انتظاراتی در زندگی مشترک دارید.

جملات را ساده و مودبانه انتخاب کنید.

یک صحبت موثر تا حد زیادی شرایط را دگرگون می‌کند. به عنوان مثال بگویید: «من از روش صحبتت در مورد والدینم ناراحت هستم»، «من از تو انتظار بهترین‌ها را دارم» و …

  • نقش مکالمه آرام در برابر توهین شوهر به خانواده

طبیعتا نمیتوانید لغات و کلمات توهین آمیزی که از دهان شوهرتان خارج می‌شود را مدیریت کنید، ولی قادر هستید واکنش خودتان را کنترل کنید.

اگر صحبت‌تان از حالت عادی خارج شد بهتر است ساختارها و انتظاراتی که از همسرتان دارید را بار دیگر مرور کنید و در همان لحظه جلوی پیشروی صحبت را بگیرید. کمی دور شوید تا اوضاع آرام شود.

شوهرم با خانواده ام خوب نیست، چکار کنم؟

جواب بدی را با بدی ندهید. زمانی که اوضاع از کنترل خارج می‌شود مهم است که همچنان با احترام رفتار کنید.

احترام شوهرتان را بدون قید و شرط نگه دارید تا ببینید به مرور دقیقا همان احترام را از جانب او دریافت می‌کنید. همچنین در یک مکالمه صلح‌آمیز راحت‌تر میتوانید به ریشه و علت رفتار توهین آمیز همسرتان پی ببرید و برای آن به فکر چاره باشید.

  • با یک دوست مطمئن و خردمند حرف بزنید

گاهی اوقات زمانی که برای مدت زیادی با بی‌احترامی مواجه می‌شویم، شرایط عادی و نرمال زندگی را فراموش می‌کنیم. برای چنین لحظاتی وجود یک دوست عاقل و مطمئن نعمت بزرگی برای خانم‌ها است.

شوهرم با خانواده ام خوب نیست، چکار کنم؟

با کمی صحبت کردن میتوانید انرژی منفی که مدت زیادی به شما تحمیل شده را از خودتان دور کنید و با انرژی مثبت بیشتری برای مدیریت و کنترل اوضاع و روابط بین خانواده و همسرتان قدم بردارید.

البته برای انتخاب چنین دوستی بسیار هوشمندانه عمل کنید در غیر این صورت مشکلی به مشکلات خانوادگی‌تان اضافه می‌شود.

  • تفاوت‌های فرهنگی‌تان را بشناسید

فرهنگ و تربیت افراد نقش مهمی در زندگی زناشویی دارد. جنبه‌های فرهنگی و تربیتی شوهرتان را بشناسید. برخی از همسران نقش زنان را کوچک و حقیر میدانند و آنها را در حد درست کردن وعده غذایی و تمیز کردن خانه قبول دارند.

این تفکر که ریشه‌ای عمیق و تربیتی دارد روی رفتارهای همسرتان با مادر شما و حتی خودتان موثر است.

  • از مشاور خانواده کمک بگیرید

احتمالا چیزی در ذهن همسرتان وجود دارد که باعث بروز این حد از عصبانیت و تندی همراه با توهین به خانواده‌تان می شود. شاید همسرتان نمیتواند رفتار و حالت خود را کنترل کند در چنین شرایطی خوب است که از یک مشاور برای حل مشکلات کمک بگیرید. شاید یافتن مشاور خانواده خو برای‌تان سخت به نظر بیاید یا آنقدری فکرتان مشغول است که نتوانید وقتی برای فکر به این موضوع اختصاص دهید.

می‌دانید که پیشنهاد همیشگی ما مراجعه به مشاور و در این موقعیت زوج درمانگر حرفه‌ای است. اگر یافتن آن برای‌تان به سخت است، چطور است که به حال اعتماد کنید.

پیشنهاد «حال»

جمع‌های خانوادگی یکی از رایج‌ترین مقصدهای زوجین برای تعطیلات هستند. اما سئوالاتی مثل: زنم با خانواده ام مشکل دارد، شوهرم با مادرم خوب نیست یا شوهرم با خانواده ام مشکل دارد چیکار کنم، در بسیاری از موارد، بین زوج ها وجود دارد

اگر رابطه بین همسر و خانواده شما شکرآب باشد، ممکن است در چشم بر هم زدنی یک تعطیلات دوست داشتنی به یک میدان جنگ تمام عیار تبدیل شود. اولین کاری که باید برای جلوگیری از ایجاد آشفتگی انجام دهید، کشیدن یک نفس عمیق و داشتن آرامش است.

به هیچ وجه در قبال رفتارهای توهین آمیز همسر یا خانواده‌تان بی‌ادبانه رفتار نکنید.

چون در این حالت کنترل اوضاع را از دست می‌دهید. به جای آن سعی کنید با استفاده از تکنیک‌های این مطلب علت اختلاف و ریشه‌های آن را پیدا کرده و به آرامی آنها را حل و فصل کنید.

 

منابع:

مقالات مرتبط