جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

هفته چهارم بارداری / خوراکی های مناسب و علائم خطرناک بارداری

در هفته چهارم بارداری، کودک شما هنوز در مراحل اولیه رشد است. در این مرحله، کودک شما تقریباً به اندازه یک دانه خشخاش است و از دو لایه سلول تشکیل شده است. لایه بیرونی سلول ها در نهایت جفت را تشکیل می دهد، در حالی که لایه داخلی جنین را تشکیل می دهد.

همانطور که کودک شما رشد می کند، شروع به کاشت خود در پوشش داخلی رحم شما می کند و این فرآیند می تواند باعث ایجاد گرفتگی یا لکه بینی جزئی شود که کاملا طبیعی است. با این حال، اگر خونریزی شدید یا گرفتگی شدید را تجربه کردید، حتما با دکتر زنان آنلاین به صورت تلفنی، متنی و یا تصویری صحبت کنید.

ویدئوی مصاحبه با خانم دکتر شایان آقایان درباره هفته چهارم بارداری

عناوین مقاله
1 رشد جنین در هفته چهارم بارداری2 علائم و نشانه های هفته چهارم بارداری 3 سالم ماندن در دوران بارداری 4 چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی بود5 تغییرات فیزیکی و عاطفی مادر در هفته چهارم بارداری 6 تغذیه مادر در هفته چهارم بارداری 7 غذاهای مناسب هفته چهارم بارداری 8 علائم خطرناک هفته چهارم بارداری 9 داروهای غیر مجاز در هفته چهارم بارداری10 ورزش های مناسب در هفته چهارم بارداری11  نقش حمایت از همسر و خانواده در هفته چهارم بارداری

تصویر خدمات اقساطی

رشد جنین در هفته چهارم بارداری

کودک شما در هفته چهارم بارداری هنوز در مراحل اولیه رشد است. با این حال، برخی تغییرات قابل توجه در حال رخ دادن است. تا پایان این هفته، لوله عصبی کودک شما شروع به شکل گیری می کند. لوله عصبی در نهایت به مغز و نخاع تبدیل می شود، بنابراین یک مرحله اساسی در رشد کودک شما است. علاوه بر این، قلب کودک شما شروع به رشد می کند. بعداً در هفته پنجم یا ششم بارداری شروع به ضربان می کند، اما پایه ها در هفته چهارم گذاشته می شود.

سیستم گوارشی کودک شما نیز در این دوران شروع به شکل گیری می کند. کیسه زرده که مواد مغذی را برای جنین در حال رشد فراهم می کند، با تسخیر جفت شروع به کوچک شدن می کند. کیسه آمنیوتیک، که از کودک شما در طول بارداری محافظت و محافظت می کند، نیز شروع به تشکیل می کند.

فایل صوتی مصاحبه با خانم دکتر شایان آقایان درباره هفته چهارم بارداری

علائم و نشانه های هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری مرحله مهمی در رشد جنین است، زیرا اندام ها و سیستم های اصلی جنین شروع به شکل گیری می کنند. همانطور که بدن شما با خواسته های بارداری سازگار می شود، ممکن است طیف وسیعی از تغییرات فیزیکی و احساسی را تجربه کنید. در ادامه علائم و نشانه های هفته چهارم بارداری را با جزئیات بررسی خواهیم کرد، از جمله اینکه چه چیزی را باید انتظار داشت و چگونه می توان هرگونه ناراحتی را مدیریت کرد. با درک اینکه چگونه بدن شما در این مدت تغییر می کند، می توانید از شروع سالم سفر بارداری خود اطمینان حاصل کنید.

 1. خستگی

خستگی یک علامت شایع در هفته چهارم بارداری است. بدن شما برای حمایت از رشد و نمو کودک شما اضافه کاری می کند، که می تواند منجر به احساس خستگی و بی حالی شود. برای مدیریت خستگی، مهم است که به بدن خود گوش دهید و در صورت نیاز استراحت کنید. چرت زدن کوتاه در طول روز و اولویت دادن به خواب شبانه نیز می تواند به کاهش علائم کمک کند.

 1. حالت تهوع

تهوع صبحگاهی یا حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری می تواند در هفته چهارم شروع شود و در طول سه ماهه اول بارداری ادامه یابد. در حالی که برخی از زنان ممکن است حالت تهوع خفیفی را تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است علائم شدیدتری داشته باشند که در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد می کند.

برای کنترل حالت تهوع، خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر در طول روز و پرهیز از غذاهایی که ممکن است باعث ایجاد علائم شوند، توصیه می شود. نوشیدن مایعات زیاد و استراحت کافی نیز می تواند به کاهش علائم کمک کند.

 1. تغییرات سینه

سینه ها ممکن است در اوایل بارداری درد، متورم یا حساس شوند زیرا سطح هورمون ها در آمادگی برای شیردهی تغییر می کند. برخی از زنان نیز ممکن است متوجه حساسیت نوک سینه یا تغییر در اندازه یا شکل سینه شوند. پوشیدن سوتین حمایتی می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند و استفاده از کمپرس گرم یا حمام آب گرم نیز ممکن است باعث تسکین آن شود.

تغییرات هفته چهارم بارداری

 1. نوسانات خلقی

تغییرات هورمونی می تواند منجر به نوسانات خلقی، تحریک پذیری یا اضطراب در اوایل بارداری شود. ارتباط با عزیزان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در مورد هرگونه تغییر احساسی در دوران بارداری بسیار مهم است. درگیر شدن در فعالیت های کاهش دهنده استرس مانند مدیتیشن یا ورزش ملایم نیز می تواند به مدیریت علائم خلقی کمک کند.

 1. افزایش ادرار

با بزرگ شدن رحم و فشار بر مثانه، زنان ممکن است در اوایل بارداری تکرر ادرار را تجربه کنند. نوشیدن مایعات زیاد در طول روز و پرهیز از کافئین و الکل می تواند به مدیریت علائم ادراری کمک کند. توجه به این نکته ضروری است که اگرچه این علائم در هفته چهارم بارداری شایع هستند، اما همه زنان آن را تجربه نمی کنند. هر بارداری منحصر به فرد است و طبیعی است که علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

سالم ماندن در دوران بارداری

علاوه بر مدیریت علائم، مادران باردار می توانند سبک زندگی خود را برای اطمینان از بارداری سالم در هفته چهارم و بعد از آن انتخاب کنند. این انتخاب ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. داشتن یک رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی مانند اسید فولیک، آهن و کلسیم برای رشد سالم کودک مهم است. غذاهایی مانند غلات کامل، میوه ها و سبزیجات، منابع پروتئین بدون چربی و محصولات لبنی می توانند مواد مغذی ضروری را برای مادر و کودک فراهم کنند.

 1. اجتناب از مواد مضر

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل در دوران بارداری می تواند خطر عوارضی مانند وزن کم هنگام تولد، زایمان زودرس و تاخیر در رشد را افزایش دهد. توصیه می شود در دوران بارداری از مصرف این مواد پرهیز کنید.

 1. ورزش منظم

ورزش‌های متوسط مانند پیاده‌روی، شنا یا یوگای دوران بارداری می‌توانند به بارداری سالم کمک کنند. درگیر شدن در فعالیت بدنی می تواند گردش خون را بهبود بخشد، استرس را کاهش دهد و از سلامت و رفاه کلی حمایت کند.

 1. استراحت کافی

استراحت و آرامش در دوران بارداری برای حمایت از نیازهای فیزیکی رشد کودک مهم هستند. توصیه می شود هر شب 7 تا 9 ساعت بخوابید و در صورت احساس خستگی یا گیجی استراحت کنید.

 1. مصرف ویتامین های دوران بارداری

ویتامین های دوران بارداری حاوی مواد مغذی ضروری مانند اسید فولیک هستند که برای رشد سالم کودک مهم هستند. مصرف ویتامین های دوران بارداری در دوران بارداری برای اطمینان از دریافت کافی مواد مغذی توصیه می شود.

درباره هفته پنجم بارداری بیشتر بدانید

چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی بود

در برخی موارد، علائم در هفته چهارم بارداری ممکن است نشان دهنده مشکلی باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. زنان در صورت تجربه موارد زیر باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند:

 • خونریزی شدید واژن
 • درد یا گرفتگی شدید شکم
 • تهوع و استفراغ شدید که مانع از مصرف غذا یا مایعات می شود
 • علائم عفونت مانند تب، لرز یا ترشحات بدبو

مهم است که با دکتر زنان و زایمان خود در مورد هر گونه نگرانی یا علائمی که در دوران بارداری تجربه می کنید، ارتباط برقرار کنید. با مراقبت و حمایت مناسب، مادران باردار می توانند از شروع سالم سفر بارداری خود اطمینان حاصل کنند.

درباره سونوگرافی بارداری و انجام آن در منزل بیشتر بدانید

تغییرات فیزیکی و عاطفی مادر در هفته چهارم بارداری

در ادامه تغییرات فیزیکی و عاطفی را که مادران ممکن است در هفته چهارم بارداری تجربه کنند، از جمله آنچه باید انتظار داشته باشیم و نحوه مدیریت هر گونه ناراحتی را بررسی خواهیم کرد. با درک این تغییرات، مادران باردار می توانند اقداماتی را برای اطمینان از شروع سالم و مثبت سفر بارداری خود انجام دهند.

تغییرات فیزیکی در هفته چهارم بارداری

در ادامه برخی از تغییرات فیزیکی که مادران باردار ممکن است در هفته چهارم بارداری تجربه کنند آورده شده است:

 1. کاشت

در هفته چهارم بارداری، تخمک بارور شده خود را در دیواره رحم لانه گزینی می کند. این فرآیند می تواند باعث گرفتگی یا لکه بینی خفیف شود که طبیعی است. با این حال، اگر خونریزی شدید یا گرفتگی شدید را تجربه کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 1. خستگی

بدن شما برای حمایت از کودک در حال رشد شما سخت کار می کند، بنابراین طبیعی است که بیش از حد معمول احساس خستگی کنید. ممکن است متوجه شوید که نیاز به چرت زدن بیشتر یا خواب طولانی تری در شب داشته باشید.

 1. تغییرات سینه

سینه های شما ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی دردناک یا حساس شوند. ممکن است متوجه شوید که آنها احساس سنگینی یا سیری بیشتری می کنند.

 1. حالت تهوع و استفراغ

تهوع صبحگاهی یا حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری می تواند در هفته چهارم شروع شود و در طول سه ماهه اول بارداری ادامه یابد. در حالی که برخی از زنان ممکن است حالت تهوع خفیفی را تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است علائم شدیدتری داشته باشند که در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد می کند.

 1. افزایش ادرار

با بزرگ شدن رحم و فشار بر مثانه، زنان ممکن است در اوایل بارداری تکرر ادرار را تجربه کنند. نوشیدن مایعات زیاد در طول روز و پرهیز از کافئین و الکل می تواند به مدیریت علائم ادراری کمک کند.

تغییرات عاطفی در هفته چهارم بارداری

در اینجا برخی از تغییرات احساسی که مادران باردار ممکن است در هفته چهارم بارداری تجربه کنند آورده شده است:

 1. نوسانات خلقی

تغییرات هورمونی می تواند منجر به نوسانات خلقی، تحریک پذیری یا اضطراب در اوایل بارداری شود. ارتباط با عزیزان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در مورد هرگونه تغییر احساسی در دوران بارداری بسیار مهم است.

 1. اضطراب

بسیاری از زنان در اوایل بارداری احساس اضطراب می کنند و نگران سلامت کودک خود و توانایی آنها برای تبدیل شدن به یک والدین خوب هستند. انجام فعالیت های کاهش دهنده استرس مانند مدیتیشن، ورزش ملایم یا تمرینات تنفس عمیق می تواند به مدیریت احساس اضطراب کمک کند.

 1. هیجان

هفته چهارم بارداری می تواند زمان هیجان انگیزی برای والدین آینده باشد، زیرا آنها شروع به تصور خانواده در حال رشد خود می کنند. به اشتراک گذاشتن اخبار با خانواده و دوستان و برنامه ریزی برای آینده می تواند به افزایش هیجان و مثبت بودن در این دوران کمک کند.

درباره تغییرات هفته ششم بارداری بیشتر بدانید

مدیریت تغییرات فیزیکی و احساسی در هفته چهارم بارداری

چند نکته برای مدیریت تغییرات فیزیکی و عاطفی در هفته چهارم بارداری وجود دارد

 • استراحت کافی داشته باشید: بدن شما برای حمایت از کودک در حال رشد شما سخت کار می کند، بنابراین مطمئن شوید که هر شب به اندازه کافی بخوابید. حداقل 8 ساعت در شب بخوابید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید: خوردن یک رژیم غذایی متعادل که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی باشد، هم برای شما و هم برای کودکتان ضروری است. تا حد امکان از غذاهای فرآوری شده و شکر خودداری کنید.
 • هیدراته بمانید: در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن خود را هیدراته نگه دارید. کم آبی بدن می تواند باعث خستگی، سرگیجه و سایر علائم شود.
 • به طور منظم ورزش کنید: ورزش منظم می تواند به شما در حفظ وزن سالم و کاهش استرس کمک کند. در مورد اینکه چه نوع ورزش هایی در دوران بارداری برای شما بی خطر هستند، با پزشک خود صحبت کنید.
 • ویتامین های دوران بارداری مصرف کنید: ویتامین های دوران بارداری حاوی مواد مغذی ضروری مانند اسید فولیک، آهن و کلسیم هستند که برای رشد کودک شما ضروری هستند. مطمئن شوید که آنها را هر روز طبق دستور پزشک مصرف می کنید.
 • ارتباط با پزشک: اگر علائم یا نگرانی هایی را تجربه کردید، حتماً با پزشک خود در ارتباط باشید.

تغذیه مادر در هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری زمان هیجان انگیزی است زیرا کودک شما شروع به رشد و رشد سریع می کند. همانطور که بدن شما با نیازهای بارداری سازگار می شود، مهم است که اطمینان حاصل کنید که تغذیه مورد نیاز کودک در حال رشد خود را تامین می کنید.

در ادامه به بررسی اهمیت تغذیه مناسب در هفته چهارم بارداری می پردازیم، از جمله اینکه چه بخوریم و چگونه نگرانی های غذایی را مدیریت کنیم. با درک نحوه غذا خوردن برای دو نفر، مادران باردار می توانند شروع سالمی برای سفر بارداری خود تضمین کنند. البته می‌توانید مطلب تغذیه در دوران بارداری را نیز مطالعه و اطلاعات مفیدی بدست آورید.

اهمیت تغذیه مناسب در دوران بارداری

در طول بارداری، بدن یک زن تحت تغییرات فیزیکی قابل توجهی قرار می گیرد زیرا از رشد و تکامل جنین حمایت می کند. تغذیه مناسب در این دوران برای اطمینان از دریافت مواد مغذی مورد نیاز مادر و نوزاد برای سلامتی مطلوب ضروری است. مواد مغذی مانند فولات، آهن، کلسیم و پروتئین به ویژه در اوایل بارداری که رشد جنین سریع‌تر است، مهم هستند. این مواد مغذی به تشکیل اندام‌ها، استخوان‌ها و بافت‌های کودک کمک می‌کنند و همچنین سلامت مادر را در این دوران حساس حفظ می‌کنند.

در هفته چهارم بارداری چه بخوریم

در ادامه چند نکته در مورد آنچه در هفته چهارم بارداری باید بخوریم آورده شده است:

 1. غذاهای غنی از فولات: فولات یا اسید فولیک یک ویتامین B است که برای رشد سالم مغز و نخاع نوزاد ضروری است. غذاهای غنی از فولات عبارتند از سبزیجات برگدار، مرکبات، لوبیا و غلات غنی شده.
 2. غذاهای غنی از آهن: آهن برای تولید گلبول های قرمز مهم است که به انتقال اکسیژن در سراسر بدن کمک می کند. غذاهای غنی از آهن عبارتند از: گوشت بدون چربی، غذاهای دریایی، لوبیا، سبزیجات با برگ تیره و غلات غنی شده.
 3. غذاهای غنی از کلسیم: کلسیم برای رشد سالم استخوان ها و دندان های کودک ضروری است. منابع خوب کلسیم شامل محصولات لبنی، سبزیجات برگ دار، توفو و آب میوه های غنی شده است.
 4. غذاهای غنی از پروتئین: پروتئین برای رشد و ترمیم بافت ها در مادر و نوزاد مهم است. منابع خوب پروتئین عبارتند از: گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، لوبیا، آجیل و دانه ها.
 5. غلات کامل: غلات کامل مانند برنج قهوه ای، کینوآ و نان گندم کامل، مواد مغذی و فیبر ضروری را برای حمایت از سلامت کلی در دوران بارداری فراهم می کنند.

مدیریت نگرانی های غذایی در هفته چهارم بارداری

علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی سالم، مادران باردار ممکن است نیاز به مدیریت برخی نگرانی های غذایی در اوایل بارداری داشته باشند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع و استفراغ: حالت تهوع صبحگاهی یا حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری می تواند در هفته چهارم شروع شود و در طول سه ماهه اول بارداری ادامه یابد. برای مدیریت علائم، خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر در طول روز و اجتناب از غذاهایی که ممکن است باعث تهوع شود، توصیه می شود.
 • بیزاری از غذا: برخی از زنان ممکن است در دوران بارداری دچار بیزاری از غذا شوند و در نتیجه خوردن برخی غذاها مشکل شود. مهم است که به بدن خود گوش دهید و آنچه را که حس خوبی دارد بخورید، در حالی که همچنان از دریافت کافی مواد مغذی اطمینان حاصل کنید.
 • هوس غذایی: هوس خوردن برخی غذاها در دوران بارداری رایج است و می تواند در نتیجه تغییرات هورمونی باشد. در حالی که زیاده روی در هوس در حد اعتدال مشکلی ندارد، حفظ یک رژیم غذایی متعادل به طور کلی مهم است.
 • دیابت بارداری: دیابت حاملگی نوعی دیابت است که می تواند در دوران بارداری ایجاد شود. مدیریت سطح قند خون از طریق یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند به پیشگیری از دیابت بارداری کمک کند.

مهم است که حتما مشاوره با دکتر زنان آنلاین داشته باشید و در مورد هر گونه نگرانی یا سؤالی که ممکن است در هفته چهارم بارداری داشته باشید، ارتباط برقرار کنید.

غذاهای هفته چهارم بارداری

غذاهای مناسب هفته چهارم بارداری

املت اسفناج و فتا

عناصر:

– 2 عدد تخم مرغ بزرگ

– 1/4 فنجان پنیر فتا خرد شده

– 1/2 فنجان اسفناج تازه، خرد شده

– نمک و فلفل برای چشیدن

– اسپری آشپزی

 1. در یک کاسه کوچک، تخم مرغ ها، نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید.
 2. یک تابه نچسب را روی حرارت متوسط گرم کنید و با اسپری آشپزی بپوشانید.
 3. اسفناج را به ماهیتابه اضافه کنید و حدود 2 دقیقه بپزید تا پژمرده شود.
 4. مخلوط تخم مرغ را داخل آن بریزید و حدود 3-4 دقیقه بپزید تا سفت شود.
 5. پنیر فتا را روی نیمی از املت بپاشید و نصف دیگر را روی آن بریزید.
 6. یک دقیقه دیگر یا تا زمانی که پنیر آب شود بپزید.

این املت سرشار از پروتئین تخم مرغ و پنیر فتا است و اسفناج فولات و سایر مواد مغذی مهم را تامین می کند.

سالمون کبابی با سالسا آووکادو

عناصر:

– 4 فیله سالمون (هر کدام 4-6 اونس)

– 2 عدد آووکادو، خرد شده

– 1/4 فنجان پیاز قرمز خرد شده

– فلفل هالاپینو 1 عدد دانه دانه شده و چرخ کرده

– 1 عدد لیموترش آب گرفته

– نمک و فلفل برای چشیدن

– روغن زیتون

 1. گریل را از قبل روی حرارت متوسط رو به بالا گرم کنید.
 2. فیله های ماهی قزل آلا را با برس روغن زیتون بمالید و نمک و فلفل بپاشید.
 3. ماهی سالمون را به مدت 5-7 دقیقه در هر طرف یا تا زمانی که کاملا پخته شود، گریل کنید.
 4. در حالی که ماهی سالمون در حال پختن است، آووکادوی خرد شده، پیاز قرمز، فلفل هالاپینو، آب لیموترش و کمی نمک را در یک کاسه کوچک با هم مخلوط کنید.
 5. سالمون کبابی را با سالسا آووکادو سرو کنید.

این دستور غذا پروتئین ماهی قزل آلا و همچنین چربی های سالم آووکادو را تامین می کند. آب لیموترش طعم و مزه ای می بخشد و می تواند به افزایش جذب آهن از ماهی سالمون کمک کند.

کاسه کینوا و لوبیا سیاه

عناصر:

– 1 فنجان کینوا

– 1 قوطی لوبیا سیاه، آبکش شده و آبکش شود

– فلفل دلمه ای قرمز 1 عدد خرد شده

– 1/4 فنجان گشنیز، خرد شده

– 1 عدد لیموترش آب گرفته

– 1 قاشق چایخوری زیره

– نمک و فلفل برای چشیدن

 1. کینوا را طبق دستورالعمل بسته بپزید.
 2. در یک کاسه بزرگ، کینوآ پخته شده، لوبیا سیاه، فلفل دلمه ای قرمز خرد شده، گشنیز، آبلیمو، زیره، نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید.
 3. به عنوان غذای اصلی یا کنار غذا سرو کنید.

این کاسه کینوا و لوبیا سیاه فیبر، پروتئین گیاهی و انواع مواد مغذی را از سبزیجات تامین می کند. گشنیز و آب لیموترش طعمی تازه و خوش طعم می بخشد.

پارفه ماست یونانی

عناصر:

– 1 فنجان ماست یونانی ساده

– 1/2 فنجان انواع توت ها (مانند توت فرنگی، زغال اخته و تمشک)

– 1/4 فنجان گرانولا

– 1 قاشق غذاخوری عسل

 1. در یک کاسه یا شیشه کوچک، ماست یونانی، توت مخلوط و گرانولا را لایه لایه بریزید.
 2. عسل را روی آن بریزید.
 3. به عنوان یک صبحانه یا میان وعده سالم سرو کنید.

این پارفی ماست یونانی پروتئین را از ماست و فیبر موجود در انواع توت ها و گرانولا را تامین می کند. عسل بدون افزودن شکر تصفیه شده، طعم شیرینی را اضافه می کند.

علائم خطرناک هفته چهارم بارداری

در حالی که اکثر زنان در این مدت علائم طبیعی را تجربه می کنند، برخی علائم غیرطبیعی یا خطرناک وجود دارد که می تواند نشان دهنده وجود مشکل در بارداری باشد.

در ادامه به علائم و نشانه‌های غیرطبیعی و خطرناک در هفته چهارم بارداری می‌پردازیم، از جمله اینکه به چه مواردی باید توجه کرد و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد.

 1. خونریزی واژن

در حالی که لکه بینی خفیف می تواند در اوایل بارداری طبیعی باشد، خونریزی شدید می تواند نشانه مشکلی مانند سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد. سقط جنین از دست دادن بارداری قبل از هفته بیستم است، در حالی که حاملگی خارج از رحم زمانی رخ می دهد که تخمک بارور شده در خارج از رحم کاشته شود. هر دو نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

 1. درد شدید شکم

درد شدید شکم، به خصوص اگر در یک طرف باشد، می تواند نشانه حاملگی خارج از رحم یا سقط جنین باشد. همچنین می تواند نشانه ای از بیماری های دیگر مانند آپاندیسیت یا کیست تخمدان باشد. اگر درد شدید شکم را تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 1. تب و لرز

تب در باردرای و لرز می تواند نشانه عفونت باشد که هم برای مادر و هم برای نوزاد مضر است. عفونت هایی مانند عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) و بیماری التهابی لگن (PID) می توانند خطر زایمان زودرس و سایر عوارض را افزایش دهند. اگر تب یا لرز را تجربه کردید، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

 1. تهوع و استفراغ شدید

در حالی که تهوع و استفراغ در اوایل بارداری شایع است، علائم شدید یا مداوم می تواند منجر به کم آبی و سوء تغذیه شود. این می تواند هم برای مادر و هم برای جنین در حال رشد مضر باشد. Hyperemesis gravidarum وضعیتی است که در آن حالت تهوع و استفراغ به اندازه کافی شدید است که باعث کاهش وزن، کم آبی بدن و سایر عوارض می شود. اگر دچار حالت تهوع و استفراغ شدید، برای ارزیابی و درمان با پزشک خود تماس بگیرید.

 1. کاهش ناگهانی علائم

در حالی که بسیاری از زنان نوساناتی را در علائم بارداری تجربه می کنند، کاهش ناگهانی علائم می تواند نشانه ای از مشکل در بارداری باشد. این می تواند شامل سقط جنین، جایی که جنین می میرد اما در رحم باقی می ماند، یا حاملگی خارج از رحم باشد. اگر کاهش ناگهانی علائم را تجربه کردید، برای ارزیابی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

 1. سردردهای شدید یا تغییرات بینایی

سردردهای شدید یا تغییرات در بینایی مانند تاری دید، دوبینی یا چشمک زن می تواند نشانه پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری باشد. پره اکلامپسی یک بیماری جدی است که بعد از هفته 20 بارداری رخ می دهد و می تواند باعث فشار خون بالا و آسیب به اندام هایی مانند کبد و کلیه شود. اگر دچار سردرد شدید یا تغییرات بینایی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 1. ترشح یا بوی غیرمعمول

ترشح یا بوی غیرمعمول واژن می تواند نشانه عفونت یا شرایط دیگری مانند واژینوز باکتریایی باشد. عفونت در دوران بارداری می تواند خطر عوارضی مانند زایمان زودرس و زایمان را افزایش دهد. اگر ترشح یا بوی غیر معمول را تجربه کردید، برای ارزیابی و درمان با پزشک خود تماس بگیرید.

مراقبت های دوران بارداری شامل چه مواردی می‌شود؟

داروهای غیر مجاز در هفته چهارم بارداری

در حالی که استفاده از برخی داروها در دوران بارداری بی خطر است، برخی دیگر می توانند برای جنین در حال رشد مضر باشند، به خصوص در سه ماهه اول که تشکیل اندام سریعتر است. در ادامه این مقاله به داروهای غیر مجاز می پردازیم که در هفته چهارم بارداری باید از مصرف آنها پرهیز کرد.

 • آکوتان (ایزوترتینوئین)

آکوتان دارویی است که برای درمان آکنه شدید استفاده می شود. این بیماری با نقایص مادرزادی مانند ناهنجاری های قلبی و مغزی، شکاف کام و ناتوانی های ذهنی مرتبط است. آکوتان هرگز در دوران بارداری یا در صورت وجود احتمال باردار شدن نباید مصرف شود.

 • NSAIDs (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)

NSAID ها مانند ایبوپروفن و آسپرین معمولا برای تسکین درد و کاهش التهاب استفاده می شوند. با این حال، آنها با افزایش خطر سقط جنین، وزن کم هنگام تولد و تاخیر در زایمان مرتبط هستند. مصرف آسپرین در تمام دوران بارداری باید اجتناب شود، در حالی که ایبوپروفن باید فقط در دوزهای کم و برای مدت زمان کوتاه استفاده شود.

 • مهارکننده های ACE

مهارکننده های ACE نوعی دارویی هستند که برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شوند. آنها با نقایص مادرزادی مانند آسیب کلیوی و مشکلات ریوی مرتبط هستند. مهارکننده های ACE نباید در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه دوم و سوم استفاده شوند.

 • داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) و ضد افسردگی های سه حلقه ای (TCAs) معمولاً برای درمان افسردگی و اضطراب استفاده می شوند. در حالی که برخی از مطالعات نشان داده اند که آنها در دوران بارداری بی خطر هستند، برخی دیگر استفاده از آنها را با افزایش خطر زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و سندرم ترک نوزادان مرتبط می دانند. زنانی که باردار هستند یا قصد بارداری دارند باید در مورد خطرات و مزایای استفاده از داروهای ضد افسردگی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنند.

درباره افسردگی بارداری و درمان آن بیشتر بدانید

 • والپروئیک اسید

والپروئیک اسید دارویی است که برای درمان صرع و اختلال دوقطبی استفاده می شود. این بیماری با نقایص مادرزادی مانند نقص لوله عصبی، نقص قلبی و مشکلات شناختی مرتبط است. والپروئیک اسید نباید در دوران بارداری استفاده شود مگر اینکه هیچ گزینه درمانی دیگری در دسترس نباشد.

 • وارفارین

وارفارین دارویی است که برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شود. با افزایش خطر نقایص مادرزادی مانند خونریزی مغزی و ناهنجاری های اسکلتی مرتبط است. زنانی که باردار هستند یا قصد باردار شدن دارند نباید وارفارین مصرف کنند مگر اینکه کاملاً ضروری باشد.

 • تتراسایکلین ها

تتراسایکلین ها گروهی از آنتی بیوتیک ها هستند که معمولا برای درمان عفونت های باکتریایی مانند آکنه و عفونت های دستگاه ادراری استفاده می شوند. آنها با تغییر رنگ دندان و مشکلات رشد استخوان در جنین مرتبط هستند. تتراسایکلین ها نباید در دوران بارداری یا زنان شیرده استفاده شوند.

هفته چهارم بارداری آغاز دوره جنینی است، زمانی که جنین شروع به رشد اندام ها و ساختارهای مهم می کند. در حالی که بسیاری از زنان ممکن است در این مدت احساس خستگی کنند و حالت تهوع صبحگاهی را تجربه کنند، فعال ماندن با ورزش های ملایم می تواند به بهبود سلامت کلی کمک کند و بدن را برای زایمان آماده کند.

داروهای غیر مجاز هفته چهارم بارداری

ورزش های مناسب در هفته چهارم بارداری

با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که همه ورزش ها برای زنان باردار بی خطر نیستند. در ادامه به ورزش های توصیه شده برای هفته چهارم بارداری از جمله فواید و نکات ایمنی آن ها می پردازیم.

 • پیاده روی

پیاده روی یک ورزش کم تاثیر است که می تواند در هر مرحله از بارداری انجام شود. این یک راه عالی برای بهبود سلامت قلب و عروق، افزایش گردش خون و حفظ تون عضلانی است. به عنوان یک امتیاز اضافی، پیاده روی در فضای باز نیز می تواند هوای تازه و تغییر مناظر را فراهم کند.

هنگام راه رفتن در دوران بارداری، پوشیدن کفش های راحت و حمایت کننده و اجتناب از سطوح ناهموار یا لغزنده بسیار مهم است. زنان دارای حاملگی پرخطر یا شرایطی مانند زایمان زودرس باید قبل از شروع یا ادامه برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنند.

 • یوگا قبل از تولد

یوگای قبل از تولد نوعی یوگا ملایم است که به طور خاص برای زنان باردار طراحی شده است. این می تواند به بهبود انعطاف پذیری، کاهش استرس و تسکین ناراحتی های رایج بارداری مانند کمردرد و خستگی کمک کند. کلاس‌های یوگای قبل از تولد اغلب توسط مربیان معتبری هدایت می‌شوند که می‌توانند حالت‌ها را برای سازگاری با مراحل مختلف بارداری و نیازهای فردی تغییر دهند.

هنگام تمرین یوگای قبل از تولد، مهم است که از حرکاتی که شامل دراز کشیدن به پشت یا نیاز به چرخش یا کشش بیش از حد است اجتناب کنید. زنان باردار همچنین باید از یوگای داغ یا یوگا بیکرام خودداری کنند، زیرا می تواند دمای بدن را افزایش دهد و به طور بالقوه به جنین در حال رشد آسیب برساند.

 • شنا کردن

شنا یک ورزش کم تاثیر است که می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق، تقویت عضلات و کاهش تورم و درد مفاصل کمک کند. شناور بودن آب همچنین حس بی وزنی را ایجاد می کند که می تواند به ویژه در مراحل بعدی بارداری مفید باشد. هنگام شنا در دوران بارداری، مهم است که از شیرجه رفتن یا پریدن در آب خودداری کنید و هنگام ورود و خروج از استخر احتیاط کنید. زنان باردار نیز باید از شنا به تنهایی خودداری کنند و مطمئن شوند که آب خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد.

 • پیلاتس

پیلاتس یک ورزش کم تاثیر است که بر تقویت عضلات مرکزی، بهبود وضعیت بدن و افزایش انعطاف پذیری تمرکز دارد. این می تواند به ویژه در دوران بارداری مفید باشد زیرا می تواند ناراحتی های رایج بارداری مانند کمردرد و فشار لگن را کاهش دهد.

هنگام تمرین پیلاتس در دوران بارداری، مهم است که از تمریناتی که شامل دراز کشیدن صاف روی پشت یا نیاز به پیچش یا کشش بیش از حد است خودداری کنید. زنان دارای حاملگی پرخطر یا شرایطی مانند زایمان زودرس باید قبل از شروع یا ادامه برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنند.

 • دوچرخه سواری ثابت

دوچرخه سواری ثابت یک ورزش کم تاثیر است که می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق، افزایش گردش خون و حفظ تون عضلانی کمک کند. همچنین می توان آن را در داخل خانه انجام داد، که می تواند در آب و هوای بد یا برای زنانی که ترجیح می دهند در فضای باز ورزش نکنند، راحت باشد.

هنگام دوچرخه‌سواری در دوران بارداری، تنظیم صندلی و دسته‌ی فرمان برای سازگاری با شکم در حال رشد و حفظ وضعیت مناسب بسیار مهم است. زنان باردار همچنین باید از ورزش برای مدت زمان طولانی خودداری کنند و مطمئن شوند که هیدراته هستند.

 نقش حمایت از همسر و خانواده در هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری زمان هیجان انگیزی برای والدین آینده است زیرا جنین شروع به رشد اندام ها و ساختارهای مهم می کند. همچنین می تواند زمان سازگاری و تغییر برای کل خانواده باشد، زیرا آنها برای آمدن یک نوزاد جدید آماده می شوند.

در حالی که مادران باردار در طول بارداری تغییرات فیزیکی را تجربه خواهند کرد، مهم است که بدانیم بارداری همچنین می تواند اثرات عاطفی و روانی هم بر مادر و هم بر خانواده داشته باشد. نقش حمایت از همسر و خانواده در هفته چهارم بارداری را در ادامه بررسی میکنیم.

 • کنار او باشید

بارداری می تواند یک ترن هوایی عاطفی باشد، با احساسات شادی، اضطراب و عدم اطمینان که همه با هم مخلوط شده اند. به عنوان یک شریک یا یکی از اعضای خانواده، یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که به سادگی در آنجا باشید تا زمانی که عزیزتان نیاز به صحبت کردن دارد، گوش دهید. این می تواند به آنها کمک کند که در این زمان تغییر احساس حمایت و ارزش کنند.

 • در خانه کمک کنید

در دوران بارداری، زنان ممکن است دچار خستگی و حالت تهوع صبحگاهی شوند که می تواند کارهای روزمره مانند پخت و پز، نظافت و شستن لباس ها را چالش برانگیزتر کند. شرکا و اعضای خانواده می توانند با انجام برخی از این وظایف یا استخدام کمک خارجی در صورت لزوم به کاهش بار کمک کنند. این می تواند به کاهش استرس کمک کند و به مادر باردار اجازه دهد تا بر مراقبت از خود و جنین در حال رشد تمرکز کند.

حمایت از همسر

 • در ملاقات های قبل از تولد شرکت کنید

قرار ملاقات های قبل از تولد بخش مهمی از تضمین یک بارداری سالم است و حضور یک شریک یا یکی از اعضای خانواده در این قرار ملاقات ها می تواند حمایت ارزشمندی باشد. آنها نه تنها می توانند حمایت عاطفی ارائه دهند، بلکه می توانند سوالاتی بپرسند و یادداشت برداری کنند تا اطمینان حاصل شود که هیچ چیز نادیده گرفته نمی شود.

 • خود را در مورد بارداری آموزش دهید

آموزش خود در مورد بارداری می تواند به شرکا و اعضای خانواده کمک کند تا درک کنند که عزیزشان چه می گذرد و چگونه می توانند حمایت کنند. منابع زیادی از جمله کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها و کلاس‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شرکا و اعضای خانواده کمک کند درباره بارداری و زایمان بیاموزند.

 • در برنامه ریزی برای آمدن نوزاد کمک کنید

آماده شدن برای یک نوزاد جدید می تواند طاقت فرسا باشد، اما داشتن یک شریک یا یکی از اعضای خانواده برای کمک به برنامه ریزی و آماده سازی می تواند این روند را قابل کنترل تر کند. این می تواند شامل همه چیز باشد، از راه اندازی مهد کودک گرفته تا تحقیق در مورد محصولات کودک و ایجاد برنامه تولد.

 • ارائه حمایت عاطفی

بارداری می تواند زمان تشدید احساسات و استرس باشد و داشتن کسی که برای حمایت عاطفی به او مراجعه کنید می تواند بسیار ارزشمند باشد. شرکا و اعضای خانواده می توانند تشویق، اطمینان خاطر و گوش شنوایی را در زمانی که عزیزشان بیشتر به آن نیاز دارد ارائه دهند.

سوالات متداول

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

سوالات مرتبط به بارداری در تالار گفتگو:

ازمایش خون برای بارداری چه زمانی باید انجام بشه؟

مشاهده پاسخ

چندتا قرص ال دی بخوریم باعث سقط جنین میشه ؟

مشاهده پاسخ

ممکنه ازمایش خون بارداری را تشخیص نده؟

مشاهده پاسخ

مامانا من ماه آخر بارداریمه چی بخورم بچه زردی نگیره ؟؟؟

مشاهده پاسخ

کسی میدونه با بیمه سلامت عمل سزارین توی بیمارستان های دولتی چقدره؟

مشاهده پاسخ

توی بارداری چی بخورم بچم خوشگل و باهوش بشه ؟

مشاهده پاسخ
نظرات کاربران