haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

افسردگی شدید چیست؟

پشتیبانی حال
مشاوره-آنلاین-افسردگی-شدید
۰۸ مرداد
فردی که به نظر میرسد یک زندگی کامل دارد را تصور کنید. او یک شغل عالی دارد، یک همسر دوست داشتنی و سرگرمی های فراوان در اوقات فراغت. سر وقت رسیدن سر کار برایش هیچ مشکلی نیست و او یکی از کارآمدترین کارکنان در شرکت است.اما  ، یک مشکل وجود دارد: او درمانده است، او از بسیاری از چیزهای مختلف احساس شادی نمی کند . از آنجا که او با افسردگی شدید زندگی می کند، برای بقیه دشوار است که بدانند ایراد از کجاست .

تعریف افسردگی شدید

مانند بسیاری از بیماری ها، افسردگی بر روی یک طیف وجود دارد، با شدت های مختلف از خفیف تا ناتوان کننده. متخصصان سلامت روان معمولا با بررسی سطح افسردگی میزان تاثیر شرایط موجود را بر سلامت روان فرد اندازه گیری میکنند. در پایین ترین حد چیزی است که بسیاری از درمانگران و بیماران به عنوان “افسردگی فریبنده” اشاره می کنند، که در آن یک فرد نمی تواند یک شغل را حفظ کند، بهداشت عمومی را حفظ کند، از رختخواب بیرون بیاید، و یا متعهد به هر گونه رابطه باشد.

درباره زمان و دلایل مراجعه به روانپزشک می‌توانید مطلب مشخص شده را نیز مطالعه کنید

پارامتر مخالف افسردگی شدید، نوعی از بیماری است که به اندازه کافی شدید نیست که به طور قابل توجهی بر توانایی انجام مسئولیت های روزمره، مانند کار و وظایف خانه، تأثیر بگذارد. با این وجود، افسردگی شدید می تواند علائم مشابهی با سایر انواع اختلال ها داشته باشد، از جمله:

 • خلق و خو دائمی غم انگیز، اضطراب، یا “احساس پوچی”
 • احساس ناامیدی یا بدبینی
 • تحریک پذیری
 • احساس گناه، بی ارزش بودن یا بی کفایتی
 • از دست رفتن علاقه یا لذت در سرگرمی ها و فعالیت ها
 • کاهش انرژی یا خستگی
 • احساس بی قراری
 • اشتهای بد / یا تغییر وزن
 • افکار مرگ یا خودکشی
 • درد، سردرد، گرفتگی، و یا مشکلات گوارشی بدون علت جسمی روشن

افرادی که دارای افسردگی شدید هستند گاهی اوقات در پنهان کردن این علائم تلاش می کنند . این افراد در مورد قضاوت دیگران در مورد بیماری خود ، نگران هستند .

افسردگی شدید در برابر دیستیمیا ( Dysthymia )

افراد مبتلا به بیماری روانی اغلب شرایط غیر رسمی را برای توصیف تجربیات خود می یابند. گاهی اوقات این عبارات جدید با تشخیص های سازگار با یکدیگر همپوشانی دارند.

علی رغم بسیاری از شباهت ها، هنوز مشخص نیست که آیا دیستیمیسم و ​​افسردگی شدید یکسان هستند.

همبستگی افسردگی شدید با موفقیت، هدف و کمال گرایی

برچسب “افسردگی شدید ” یک حرفه پر رونق یا یک چالش روانشناسی نیست . با این حال، افراد مبتلا به این نوع افسردگی موفق ، بلند پرواز، کمال گرا  و یا تنها  ومضطرب هستند. این صفات اغلب به تفکر و رفتار افسردگی مرتبط است .  بعضی از مثال ها در مورد افسردگی شدید :

 • خودخواهی بی قید و شرط و شک و تردید
 • احساس گناه و نگرانی در مورد گذشته و آینده
 • به دنبال کمال در کار و زندگی است
 • ناتوانی در استراحت و کم کردن سرعت
 • ناراحتی با مسائل کوچک

هنگامی که مردم بلندپروازهستند و یک انتظار زیادی از خود دارند و زمانی که به اهداف غیر منطقی خود نمی رسند احساس افسردگی می کنند. این حالت مشابه کمال گرائی است. هیچ چیزی به اندازه کافی نیست .دچار اضطراب می شوند در مورد اینکه آیا آنها در آینده قادر به کسب همه چیزی که می خواهند هستند یا اینکه آنها به اندازه کافی خوب هستند تا سزاوار خواسته های خود باشند.

افسردگی شدید

چالش زندگی با افسردگی شدید

با وجود توانایی این افراد برای حفظ روابطشان ، کمک کردن به افرادی که دارای افسردگی شدید هستند، می توانند دشوار باشد. از آنجا که نشانه های بیماریشان بر رفتارآنها تاثیر نمی گذارد، دوستان، همکاران و اعضای خانواده اغلب نمی فهمیدند و یا حتی باور ندارند که یک بیماری جدی در این اشخاص  وجود دارد.

چرا درمان افسردگی شدید می تواند مشکل تر از دیگر درمان ها باشد

در نگاه اول به نظر می رسد افسردگی شدید نسبت به دیگراختلال ها قابل درمان تر است. با این وجود، درمانگران اغلب هنگام کار با افراد مبتلا به افسردگی با چالش های منحصر به فرد مواجه می شوند.

برای متخصصان روانپزشکی ، پیشرفت دردرمان افرادی که مبتلا به افسردگی با درجه پائین تر هستند ، آسان است ، زیرا هدف ها ساده و دقیق هستند. اگر یک فرد با افسردگی قادر به ترک آپارتمان خود نباشد، می تواند با رفتن به یک فروشگاه مواد غذایی، پیشرفت های قابل توجهی دردرمان افسردگی اش داشته باشد. اما در مورد یک مدیر اجرایی که میل دارد فقط «خوشحال باشد» با یک هدف مبهم در ذهن اش ، ایجاد پروسه درمان برای مشاور می تواند دشوار باشد .

افراد مبتلا به دیستیمیس کمتر به دنبال درمان هستند. گاهی اوقات آنها نمیدانند علائمشان از یک بیماری روانی است. دیگران وضعیت را درک می کنند اما نمی خواهند کمک کنند یا فکر می کنند که اختلال آنها نگران کننده نیست.

درباره درمان افسردگی شیدایی و راه های پیشگیری از آن این مطلب را مطالعه نمایید

چطور عنوان افسردگی با عملکرد بالا به مردم کمک می کند تا احساس شرم نکنند 

از آنجایی که هنوز  بر روی بیماری های روحی یک لکه ننگ است ، از جمله افسردگی، افراد مبتلا گاهی اوقات با عناوین رسمی مانند “افسردگی بالینی” یا “اختلال افسردگی عمده” احساس راحتی نمی کنند. استفاده از اصطلاحات “افسردگی با عملکرد بالا” می تواند بهترباشد زیرا چنین عناوینی قیل و قال فروانی به همراه ندارند .

عناوین غیر رسمی در واقع کمک می کند تا ننگ را از بیماری های روانی دور کند. به عنوان مثال، بعضی از بیماران به جای داشتن «اضطراب» به اصطلاح «نگرانی مزمن» احتیاج دارند، زیرا احساس می کنند به جای داشتن بیماری روانی، فقط مشکل دارند.

صرف نظر از عناوین  ، مسئله مورداهمیت این است که افراد با هر نوع افسردگی که در آنها تشخیص داده می شود نباید احساس شرم کنند . با کارکرد بالا یا هرنوعی دیگر . هر کسی که مشکل سلامت روحی دارد ،بایستی از کمک های یک مشاورحرفه ای و حمایت های از عزیزانش بهره ببرد .

 

تیم کارشناسی مشاوره آنلاین روانشناسی حال می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

آیا نام حـال اکنونم افسردگی است؟

افسردگی یک بیماری شایع و جدی پزشکی است که روی احساس افراد، نحوه فکر کردن و عملکرد آنها اثر منفی می‌گذارد. افسردگی باعث ایجاد احساس غم و اندوه یا از دست دادن علاقه افراد به فعالیت‌هایی می‌شود که تا پیش از آن برایشان لذت بخش بوده است.

پشتیبانی حال
۲۶ / ۰۵ / ۹۸
افسردگی بعد از طلاق
افسردگی بعد از طلاق / با طلاق و افسردگی بعد از آن چه کنیم

افسردگی بعد از طلاق واکنشی طبیعی به احساس از دست دادن است. طلاق تحربۀ تکان‌دهنده‌ای است و به همین دلیل، تعجبی ندارد که افراد بعد از طلاق احساس غم و افسردگی کنند.

تیم تحریریه حال
۲۲ / ۰۹ / ۰۱
تاثیر مثبت اندیشی و تغییر سبک زندگی در درمان افسردگی
مشاوره فردی: چطور با تغییر سبک زندگی به درمان افسردگی بپردازم؟

چرا افسرده می‌شویم؟ به نظرتان کارهایی که در طول روز انجام می‌دهیم روی حس و حالمان اثری دارد؟ دقیقا. ما شبیه یک منبع جاذب انرژی هستیم. راههای درمان افسردگی همین کارهایی که انجام می‌دهیم، غذایی که می‌خوریم، حتی فکر و خیال‌هایمان؛ زندگی ما را می‌سازند. با این اوصاف یکی از بهترین روش‌ها برای درمان افسردگی تغییر سبک زندگی و مثبت اندیشی نسبت به وقایع، آدم‌ها و اتفاقات پیرامونمان است. در این مطلب قصد داریم چند تمرین ساده برای مثبت اندیشی و تغییر سبک زندگی را معرفی کنیم که برای درمان افسردگی موثر هستند. با ما همراه باشید. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۱۴ / ۱۲ / ۹۸
افسردگی فصلی
افسردگی فصلی: ۴ تکنیک کاربردی برای‌ درمان افسردگی فصلی

اگر با تغییر فصل دچار احساس خستگی و افسردگی می‌شوید و دیگر حوصله انجام کاری را ندارید؛ دچار اختلالات تغییر خلق فصلی شده‌اید. در این مطلب در مورد روش‌های مختلف تشخیص و درمان این بیماری صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

پشتیبانی حال
۰۸ / ۰۷ / ۹۸
تشخیص-افسردگی
۴ راه تشخیص افسردگی

این طبیعی است که یک وقت هایی  احساس تنش و یا اضطراب بکنید ، زیرا فشارهای کاری و اجتماعی می تواند باعث انفجار غم و اندوه شما شود و شما احساس خستگی کنید. ولی اگر نمی توانید هر روز حس خوشی را احساس کنید و اگر شما با احساس ناامیدی که مانع از لذت بردن از زندگی میشود ، روبرو می شوید، ممکن است زمان آن باشد که نگاه دقیق تری به احساسات خود بکنید. درباره زمان و دلایل مراجعه به روانپزشک می‌توانید مطلب مشخص شده را نیز مطالعه کنید

پشتیبانی حال
۲۴ / ۰۴ / ۹۷
درمان افسردگی بعد از زایمان
علت و درمان افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان، یکی از اختلالات پس از زایمان در مادران و حتی تازه پدران است. با آنکه علت دقیق افسردگی پس از زایمان هنوز مشخص نشده اما برخی از عوامل در ابتلا به آن نقش بسزایی دارند. بنابراین، می‌توان با در نظر گرفتن این عوامل و مراجعه زودهنگام به پزشک در صدد درمان آن برآمد.

پشتیبانی حال
۰۹ / ۰۴ / ۹۸

4 دیدگاه

 • با سلام مدت ۴ سال افسردگی شدید ، در حد وحشت از بیرون و مکان های عمومی داشتم ،. به هیچ دکتری مراجعه نکردم ،. کم کم بیماری ام بهتر شد تا این که الان بعد ۴ سال فقط ترس از تنهایی ، موقعی که توی جمع هستم اصلا متوجه نیستم ، انگار مثل کسی میشم که مسته ،. تو خونه فک میکنم بیرونم با خودم میگم بیرون که چیزی نیست ولی بیرون که میر انگار بدنم کوفتس ،. خوابم ، فقط مجبورم که خونه نشین بشم ، اصلا ارتباطم با دنیا قطع شده ،. حتی تو خونه نمیتونم با کسی که ارتباط بیرون داره ، بیرون میره مثل خواهر و برادرم صحبت کنم ،. انقدر بلاها سرم اومده که دیگه تواناییش ندارم که تو دنیا باشم و با خودم فقط فکر و خیال میکنم که مثلا دوتا کار پیدا میکنم تا از دست بی پولی که باعث افسردگیمه نجات پیدا کنم .، شاید تا به حـال ندیده باشین که آدمی که میگه جز خانوادم کسی ندارم واقعی باشه .، ولی من از تمام فامیل ، تک تکشون زخمی شدم ،، از خوردن حق مادرم در زمان مریضی تا مردن بابام بخاطر بی پولی ، تنهایی خودمون بخاطر وضع مالی بد و رفت و آمد به هیچ وجه بخاطر بازم بی پولی ،. کسی جای من باشه جز مردن چه راهی انتخاب میکنه ؟؟؟؟!!!!!

  • دوست عزیزم، از اینکه شرایط سختی را پشت سر گذاشته اید و الان هم اوضاع به شکلی که شما دوست دارید پیش نمی رود بسیار متاسفیم و با شما همدردی می کنیم.
   ولی مطمئنا روزهای شادی بخش هم برای شما از راه خواهند رسید، تنها لازم است همواره امیدوار باشید و حتما از یک روانشناس برای عبور از شرایط سخت اکنون خود، کمک بگیرید و بدانید که با راهنمایی های یک متخصص راه هموارتر شده و باگذشت زمان اوضاع بهبود پیدا می کند.
   شما می توانید از طریق وبسایت و یا نصب اپلیکیشن حال به صورت ۲۴ ساعته و بسیار ارزان تر از مشاوره های حضوری، در این راه با یکی از روانشناسان ما همراه شوید.
   امیدواریم در تمام مراحل زندگی خود، موفق و شاد باشید.
   از حسن توجه شما سپاسگزاریم.

 • اینکه ما دربرابر خیلی از مسائل احساس شادی نمیکنیم یعنی افسردگی شدید داریم؟؟؟؟

  • دوست من، تنها یکی از علائم افسردگی، لذت نبردن است و تنها با یک ملاک، نمی توانیم برچسب اختلال به خودمان و یا اطرافیانمان برنیم.
   ولی اگر احساس شادی نداشتن برایتان آزردهنده است و باعث مختل شدن عملکردهای مختلف شما اعم از اجتماعی، خانوادگی، شغلی وغیره شده است، بهتر است حتما با یک روانشناس در ارتباط قرار بگیرید.
   می توایند از طریق وبسایت و یا نصب اپلیکیشن حال، به یکی از مشاورین ما متصل شوید و از راهنمایی های ایشان استفاده کنید.