افسردگی شدید چیست؟

پشتیبانی حال
مشاوره-آنلاین-افسردگی-شدید
۲۷ مهر
فردی که به نظر میرسد یک زندگی کامل دارد را تصور کنید. او یک شغل عالی دارد، یک همسر دوست داشتنی و سرگرمی های فراوان در اوقات فراغت. سر وقت رسیدن سر کار برایش هیچ مشکلی نیست و او یکی از کارآمدترین کارکنان در شرکت است.اما  ، یک مشکل وجود دارد: او درمانده است، او از بسیاری از چیزهای مختلف احساس شادی نمی کند . از آنجا که او با افسردگی شدید زندگی می کند، برای بقیه دشوار است که بدانند ایراد از کجاست .

تعریف افسردگی شدید

مانند بسیاری از بیماری ها، افسردگی بر روی یک طیف وجود دارد، با شدت های مختلف از خفیف تا ناتوان کننده. متخصصان سلامت روان معمولا با بررسی سطح افسردگی میزان تاثیر شرایط موجود را بر سلامت روان فرد اندازه گیری میکنند. در پایین ترین حد چیزی است که بسیاری از درمانگران و بیماران به عنوان “افسردگی فریبنده” اشاره می کنند، که در آن یک فرد نمی تواند یک شغل را حفظ کند، بهداشت عمومی را حفظ کند، از رختخواب بیرون بیاید، و یا متعهد به هر گونه رابطه باشد.

پارامتر مخالف افسردگی شدید، نوعی از بیماری است که به اندازه کافی شدید نیست که به طور قابل توجهی بر توانایی انجام مسئولیت های روزمره، مانند کار و وظایف خانه، تأثیر بگذارد. با این وجود، افسردگی شدید می تواند علائم مشابهی با سایر انواع اختلال ها داشته باشد، از جمله:

 • خلق و خو دائمی غم انگیز، اضطراب، یا “احساس پوچی”
 • احساس ناامیدی یا بدبینی
 • تحریک پذیری
 • احساس گناه، بی ارزش بودن یا بی کفایتی
 • از دست رفتن علاقه یا لذت در سرگرمی ها و فعالیت ها
 • کاهش انرژی یا خستگی
 • احساس بی قراری
 • اشتهای بد / یا تغییر وزن
 • افکار مرگ یا خودکشی
 • درد، سردرد، گرفتگی، و یا مشکلات گوارشی بدون علت جسمی روشن

افرادی که دارای افسردگی شدید هستند گاهی اوقات در پنهان کردن این علائم تلاش می کنند . این افراد در مورد قضاوت دیگران در مورد بیماری خود ، نگران هستند .

افسردگی شدید در برابر دیستیمیا ( Dysthymia )

افراد مبتلا به بیماری روانی اغلب شرایط غیر رسمی را برای توصیف تجربیات خود می یابند. گاهی اوقات این عبارات جدید با تشخیص های سازگار با یکدیگر همپوشانی دارند.

علی رغم بسیاری از شباهت ها، هنوز مشخص نیست که آیا دیستیمیسم و ​​افسردگی شدید یکسان هستند.

همبستگی افسردگی شدید با موفقیت، هدف و کمال گرایی

برچسب “افسردگی شدید ” یک حرفه پر رونق یا یک چالش روانشناسی نیست . با این حال، افراد مبتلا به این نوع افسردگی موفق ، بلند پرواز، کمال گرا  و یا تنها  ومضطرب هستند. این صفات اغلب به تفکر و رفتار افسردگی مرتبط است .  بعضی از مثال ها در مورد افسردگی شدید :

 • خودخواهی بی قید و شرط و شک و تردید
 • احساس گناه و نگرانی در مورد گذشته و آینده
 • به دنبال کمال در کار و زندگی است
 • ناتوانی در استراحت و کم کردن سرعت
 • ناراحتی با مسائل کوچک

هنگامی که مردم بلندپروازهستند و یک انتظار زیادی از خود دارند و زمانی که به اهداف غیر منطقی خود نمی رسند احساس افسردگی می کنند. این حالت مشابه کمال گرائی است. هیچ چیزی به اندازه کافی نیست .دچار اضطراب می شوند در مورد اینکه آیا آنها در آینده قادر به کسب همه چیزی که می خواهند هستند یا اینکه آنها به اندازه کافی خوب هستند تا سزاوار خواسته های خود باشند.

افسردگی شدید

چالش زندگی با افسردگی شدید

با وجود توانایی این افراد برای حفظ روابطشان ، کمک کردن به افرادی که دارای افسردگی شدید هستند، می توانند دشوار باشد. از آنجا که نشانه های بیماریشان بر رفتارآنها تاثیر نمی گذارد، دوستان، همکاران و اعضای خانواده اغلب نمی فهمیدند و یا حتی باور ندارند که یک بیماری جدی در این اشخاص  وجود دارد.

چرا درمان افسردگی شدید می تواند مشکل تر از دیگر درمان ها باشد

در نگاه اول به نظر می رسد افسردگی شدید نسبت به دیگراختلال ها قابل درمان تر است. با این وجود، درمانگران اغلب هنگام کار با افراد مبتلا به افسردگی با چالش های منحصر به فرد مواجه می شوند.

برای متخصصان روانپزشکی ، پیشرفت دردرمان افرادی که مبتلا به افسردگی با درجه پائین تر هستند ، آسان است ، زیرا هدف ها ساده و دقیق هستند. اگر یک فرد با افسردگی قادر به ترک آپارتمان خود نباشد، می تواند با رفتن به یک فروشگاه مواد غذایی، پیشرفت های قابل توجهی دردرمان افسردگی اش داشته باشد. اما در مورد یک مدیر اجرایی که میل دارد فقط «خوشحال باشد» با یک هدف مبهم در ذهن اش ، ایجاد پروسه درمان برای مشاور می تواند دشوار باشد .

افراد مبتلا به دیستیمیس کمتر به دنبال درمان هستند. گاهی اوقات آنها نمیدانند علائمشان از یک بیماری روانی است. دیگران وضعیت را درک می کنند اما نمی خواهند کمک کنند یا فکر می کنند که اختلال آنها نگران کننده نیست.

چطور عنوان افسردگی با عملکرد بالا به مردم کمک می کند تا احساس شرم نکنند 

از آنجایی که هنوز  بر روی بیماری های روحی یک لکه ننگ است ، از جمله افسردگی، افراد مبتلا گاهی اوقات با عناوین رسمی مانند “افسردگی بالینی” یا “اختلال افسردگی عمده” احساس راحتی نمی کنند. استفاده از اصطلاحات “افسردگی با عملکرد بالا” می تواند بهترباشد زیرا چنین عناوینی قیل و قال فروانی به همراه ندارند .

عناوین غیر رسمی در واقع کمک می کند تا ننگ را از بیماری های روانی دور کند. به عنوان مثال، بعضی از بیماران به جای داشتن «اضطراب» به اصطلاح «نگرانی مزمن» احتیاج دارند، زیرا احساس می کنند به جای داشتن بیماری روانی، فقط مشکل دارند.

صرف نظر از عناوین  ، مسئله مورداهمیت این است که افراد با هر نوع افسردگی که در آنها تشخیص داده می شود نباید احساس شرم کنند . با کارکرد بالا یا هرنوعی دیگر . هر کسی که مشکل سلامت روحی دارد ،بایستی از کمک های یک مشاورحرفه ای و حمایت های از عزیزانش بهره ببرد .

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط