haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

افسردگی موقعیتی / چگونه از افسردگی موقعیتی نجات پیدا کنیم

افسردگی موقعیتی
۰۶ اسفند

افسردگی موقعیتی (Situational depression) یک وضعیت روانی است که می‌تواند عمیقا بر زندگی افراد تاثیر بگذارد. اگرچه همه انسان‌ها در موقعیت‌هایی با احساس غم و اندوه مواجه می‌شوند، اما افسردگی به هر شکلی، فراتر از یک اندوه موقتی است. افسردگی موقعیتی یک اصطلاح برای توصیف حالتی است که به طور رسمی، به عنوان نوعی «اختلال سازگاری» تشخیص داده شود.

در واقع این بیماری، شکل کوتاه مدت افسردگی است که به دنبال یک رویداد آسیب‌زا یا تغییر در شرایط زندگی فرد ایجاد می‌شود. افسردگی موقعیتی را می‌توان یکی از شایع‌ترین مشکلاتی دانست که مردم جهان با گسترش بیماری کرونا و مسائل ناشی از آن (پساکرونا) تجربه کرده‌اند. مقاله پیش رو به معرفی این بیماری، علائم و راه‌های درمان آن می‌پردازد. اگر می‌خواهید در این زمینه با یک پزشک متخصص صحبت کنید، می‌توانید از مشاوره آنلاین روانشناسی حال کمک بگیرید.

مشاوره آنلاین روانشناسی

افسردگی موقعیتی چیست

هنگامی که یک رویداد استرس‌زا باعث یک دوره افسردگی می‌شود، به آن افسردگی موقعیتی می‌گویند. درباره انواع افسردگی می‌توانید این مطلب را بخوانید. این یک اختلال روانی شایع است و بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. به طور معمول این نوع افسردگی در یک دوره ۹۰ روزه پس از رویداد استرس‌زا شروع می‌شود و اغلب علائم آن تا شش ماه پس از گذشت رویداد محرک کاهش می‌یابد.

داشتن مشکل در سازگاری با شرایط و رویدادهای زندگی مثل مرگ یا بیماری یکی از عزیزان، از دست دادن شغل، مشکلات مالی و… می‌تواند به افسردگی موقعیتی منجر شود. به طور کلی این افسردگی و علائم آن را می‌توان با استرس مرتبط دانست. برای کمک به درمان مبتلایان به این نوع افسردگی، لازم است در ابتدا تشخیص درستی در مورد آن انجام شود و سپس از راهکارهای موجود برای درمان استفاده کنند.

شاید برایتان جالب باشید درباره علائم افسردگی در کودکان نیز اطلاعاتی بدست آورید.

افسردگی موقعیتی چیست

مواردی که در افسردگی موقعیتی نقش دارند

افسردگی موقعیتی پس از یک تروما یا تغییر عمده و اثرگذار در زندگی شروع می‌شود. البته افرادی که از یک اختلال روانی در حال حاضر رنج می‌برند، دارای سابقه خانوادگی افسردگی هستند، استرس و آسیب‌های دوران گذشته را با خود دارند یا چندین ضربه یا عوامل استرس‌زا را همزمان تجربه می‌کنند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به افسردگی موقعیتی قرار می‌گیرند. مهم‌ترین مواردی که ممکن است در بروز آن نقش داشته باشند، عبارتند از:

 • طلاق و تغییرات و چالش‌های پس از آن
 • مشکلات در رابطه زناشویی
 • بچه‌دار شدن
 • مشکلات جهانی مثل همه گیری کووید-19 یا جنگ و…
 • مرگ یکی از عزیزان یا حیوان خانگی
 • جابه‌جایی محل کار یا زندگی
 • تجربه یک جنایت مثل تجاوز یا سرقت
 • از دست دادن شغل
 • مشکلات مالی
 • بروز بیماری در خود فرد یا اطرافیان او
 • بازنشستگی
 • وضعیت زندگی ناپایدار و متشنج
 • بلایای طبیعی
 • مسائل اجتماعی مرتبط با محل کار، تحصیل و…
 • تصادفات و آسیب‌های شدید جسمی

درباره افسردگی فصلی بیشتر بدانید

دلایل افسردگی موقعیتی

علائم و نشانه های افسردگی موقعیتی

پس از یک رویداد دشوار در زندگی، استرس موقعیت می‌تواند باعث بروز علائمی مثل احساس درماندگی، غم یا عصبانیت شود. این مشکلات ممکن است بر عملکردهای عادی و روزمره افراد تاثیر منفی داشته باشند و زندگی طبیعی را مختل کند. به طور کلی، علائم افسردگی موقعیتی که با عنوان «اختلال سازگاری با خلق افسرده» هم تشخیص داده می‌شود، اغلب به خلق و خو مرتبط هستند. البته می‌توانید نشانه های افسردگی را در این مقاله نیز مطالعه کنید.

شناسایی علل ایجاد این علائم و بررسی تفاوت‌های آن با نشانه‌های سایر انواع افسردگی به ويژه افسردگی بالینی بر عهده پزشک معالج است. برخی از مهم‌ترین علائم افسردگی موقعیتی عبارتند از:

 • اشک ریختن مداوم و حملات مکرر گریه
 • احساس ناامیدی
 • کاهش تمرکز
 • احساس غمگینی و بدخلقی
 • کاهش انگیزه
 • از دست دادن لذت
 • بی‌علاقه شدن به فعالیت‌های اجتماعی
 • تنهایی و انزوا
 • داشتن افکار خودکشی

درباره علائم افسردگی در جوانان بیشتر بدانید.

علائم افسردگی موقعیتی

تفاوت افسردگی موقعیتی با افسردگی بالینی

افسردگی بالینی و موقعیتی مشابه هستند؛ اما یکسان نیستند. شناخت تفاوت بین این دو را می‌توان اولین قدم برای درمان این افسردگی‌ها دانست. هیچ نوع افسردگی جدی‌تر و واقعی‌تر از دیگری نیست و هر دوی این‌ها می‌توانند چالش‌ها و تهدیدهای جدی برای سلامت افراد ایجاد کنند. با این حال، دانستن این که کدام نوع افسردگی، ریشه خلق و خوی منفی بیماران است، می‌تواند به بهبود و انتخاب روش‌های درمانی مناسب کمک کند.

از نظر پزشکی، افسردگی موقعیتی یک اختلال سازگاری با خلق افسرده است که اغلب با گذشت زمان بهبود می‌یابد. کمک گرفتن از مشاور روانشناس و گفت‌و‌گو می‌تواند فرایند درمان این بیماران را تسهیل کند. در حالی که افسردگی بالینی از نظر پزشکی به عنوان «اختلال افسردگی اساسی» شناخته می‌شود. عدم درمان این اختلال در مواردی ممکن است به تشدید بیماری یا یک وضعیت روانی جدی منجر شود.

افسردگی موقعیتی اغلب در اثر یک ضربه خاص ایجاد می‌شود و برای مدت کوتاه‌تری تداوم دارد. این اختلال معمولا بعد از گذشت زمان کافی و پشت سر گذاشتن رویداد استرس‌زا، خوبه‌خود با به کمک مشاور رفع می‌شود. اما افسردگی بالینی برای مدت طولانی‌تری زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در عادات غذایی، خواب، شیوه زندگی و کار او اختلال ایجاد کند. به نظر می‌رسد اگر افسردگی موقعیتی برای مدت طولانی ادامه داشته باشد و درمان‌نشده باقی بماند، ممکن است به افسردگی بالینی تبدیل شود.

افسردگی شیدایی را بیشتر بشناسید

راه های درمان افسردگی موقعیتی

صحبت با پزشک می‌تواند به تشخیص بیماری و انتخاب روش‌های درمانی موثر کمک کند. خوشبختانه در حال حاضر تکنیک‌های درمانی خوبی وجود دارند که تا حد زیادی به کاهش علائم و رفع آن‌ها کمک می‌کنند. این روش‌های درمانی معمولا بر درمان علائم و پرداختن به عوامل استرس‌زای محرک این نوع افسردگی متمرکز هستند. زمانی که با عامل استرس‌زا مقابله شد، افراد شروع به تطبیق می‌کنند و علائم بیماری ظرف مدت حداکثر شش ماه کاهش می‌یابد. سایر راه های درمان افسردگی را نیز در این مطلب مطالعه کنید

نشانه‌های این بیماری معمولا کوتاه مدت هستند و موارد خفیف آن را می‌توان با خودمراقبتی و راهبردهای مقابله‌ای کنترل کرد. از میان روش‌های درمانی گفت‌و‌گو محور، درمان شناختی- رفتاری می‌تواند به شکل موثری به جایگزینی الگوهای تفکر منفی با الگوهای سازگارتر کمک کند. اما موارد جدی و شدیدتر بیماری احتمالا نیاز به حمایت درمانی و کمک حرفه‌ای پزشکی دارد.

درباره راه های کمک به افراد افسرده می‌توانید از این مطلب استفاده کنید.

درمان افسردگی موقعیتی

داروهای درمان افسردگی موقعیتی

درمان افسردگی موقعیتی به مجموعه‌ای از روش‌ها مثل تغییر در سبک زندگی، ورزش، تمرینات تمرکز، مدیتیشن و… وابسته است. گاهی پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به افسردگی شدید، مصرف دارو را تجویز می‌کنند. مصرف داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب از جمله روش‌های درمانی است که برای مقابله با تغییرات شیمیایی مغزی منجر به این نوع افسردگی به کار می‌رود.

از مهم‌ترین داورهایی که برای درمان این نوع افسردگی تجویز می‌شوند، می‌توان به سرترالین، سروتونین و سیتالوپرام اشاره کرد. مصرف این داروها و تغییر دوز آن‌ها باید حتما با تجویز پزشک و تحت نظر او انجام شود. به محض این که پزشک متوجه بهبود وضعیت و کاهش علائم افسردگی در بیمار شود، روند کاهشی دارو و قطع آن را آغاز می‌کند.

بهترین پزشک برای درمان افسردگی موقعیتی

افسردگی یکی از رایج‌ترین اختلالات روانی بشر امروز است که به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. زمانی که افراد در مواجهه به یک موقعیت استرس‌زا با علائمی مانند غم و ناامیدی درگیر شوند، افسردگی موقعیتی را تجربه می‌کنند. این عارضه اگرچه ممکن است در برخی افراد بسیار خفیف باشد، اما نیازمند پیگیری است. تداوم و پیشرفت علائم آن در گروهی از بیماران ممکن است منجر به مشکلات جدی شود. اگر به دنبال یک راهکار سریع و آسان برای دسترسی به روانشناس هستید، از مشاوره افسردگی آنلاین حال کمک بگیرید. در این نوع مشاوره، نیازی به خروج از منزل نیست و شما می‌توانید به راحتی در هر زمان که به گفت‌و‌گو نیاز پیدا کردید، با مشاور خود صحبت کنید.

منابع

https://www.medicalnewstoday.com/articles/314698

https://www.webmd.com/depression/situational-depression

https://health.umms.org/2021/08/31/situational-depression/

https://www.verywellmind.com/an-overview-of-situational-depression-4767921

سوالات متداول

مقالات مرتبط

کمک-به-فرد-افسرده
پیشنهادهای ساده برای کمک به فرد افسرده

این که بدانیم باید به یک فرد مبتلا به افسردگی چه چیزهایی بگوییم همیشه هم کار آسانی نیست. چیزی که می‌گوییم قرار نیست عمیق یا شاعرانه باشد و فقط کاربردی‌ بودنش مهم است. باید بتوانیم بدون انتقال نگرانی‌مان حرف درست را بزنیم، هم‌دردی کنیم و راه‌حل داشته باشیم.خیلی وقت‌ها گفتن این‌که «نمی‌دانم چه باید بگوییم» کمک بزرگی است و در ادامه بهتر است اضافه کنیم که «حواس‌مان به او هست.» اما خیلی وقت‌ها هم باید بیشتر بگوییم و این‌جا انتخاب کلمات درست برای کمک به فرد افسرده اهمیت زیادی دارد.

پشتیبانی حال
۱۹ / ۰۱ / ۹۸
علائم افسردگی در جوانان
علائم افسردگی در جوانان

افسردگی در جوانان جوانی حساس‌­ترین و مهم‌­ترین دوره در زندگی افراد است. جوانان در این دوره، حیاتی­‌ترین و اثربخش‌­ترین تصمیمات زندگی خود را می­‌گیرند مثل شروع کسب و کار، ادامه تحصیل، ازدواج و.... همه این تصمیمات اثرات طولانی مدت داشته و ناکامی و افسردگی در هر یک از آن‌­ها می‌­تواند جوان را دچار غم و ناامیدی کند. تغییرات این دوره می‌­توانند هیجان انگیز یا ترسناک باشند. هر تغییری می‌تواند استرس­‌زا باشد و استرس می­‌تواند تاثیرات زیادی در روحیه افراد بگذارد.علائم افسردگی در جوانان را باید بشناسیم و از آن ها جلوگیری کنیم.

سارا صاحبی
۲۹ / ۰۷ / ۹۹
آیا نام حـال اکنونم افسردگی است؟

افسردگی یک بیماری شایع و جدی پزشکی است که روی احساس افراد، نحوه فکر کردن و عملکرد آنها اثر منفی می‌گذارد. افسردگی باعث ایجاد احساس غم و اندوه یا از دست دادن علاقه افراد به فعالیت‌هایی می‌شود که تا پیش از آن برایشان لذت بخش بوده است.

پشتیبانی حال
۲۶ / ۰۵ / ۹۸
مهم ترین نشانه های افسردگی و تفاوت آن در زنان و مردان

چقدر با نشانه ‌‌های افسردگی آشنا هستید؟ افسردگی اصطلاحی است که اغلب به راحتی برای توصیف احساس خود بعد از یک هفته بد کاری یا دوری از یک دوست به کار می‌‎بریم. اما اختلال افسردگی پیچیده‎‌تر از این حرف‌‌هاست! نشانه ‌‎های افسردگی ویژگی‎‌های خاص و متفاوتی از یک غمگینی چند روزه که اکثر ما در زندگی تجربه می‌‎کنیم دارند. احساس غم و ناراحتی که در زمان فقدان‌‎ها، چالش‌‎های زندگی و... پشت سر می‎‌گذاریم، در واقع واکنش طبیعی بدن در برابر آن‎‌هاست. اما وقتی این احساسات طاقت‎‌فرسا شوند، نشانه‌‎های جسمی ایجاد کنند و برای مدت طولانی ادامه یابند، ممکن است ما را از زندگی طبیعی و فعال بازدارند. مخصوصا علائم افسردگی در جوانان می‌تواند خیلی متغیر باشد. تعیین این که آیا احساسات تاریک، دائمی و متزلزل ما در نتیجه افسردگی است یا نه، باید اولین قدم برای درمان و بهبودی باشد.

پشتیبانی حال
۲۸ / ۱۰ / ۹۹
راه های نجات بخش برای درمان افسردگی

بیشتر افراد دوره‌هایی از غم و نا‎امیدی را در زندگی خود تجربه می‌کنند اما افسردگی فراتر از غمگین بودن و احساس نا‎خوشایند چند روزه است. برخی از مردم فکر می‌‎کنند که افسردگی یک بیماری واقعی نیست! اما باید بدانید که این مسئله یک بیماری واقعی با علائم واقعی است. نشانه های افسردگی در افراد مختلف متفاوت است و اغلب مبتلایان به آن، برداشتن اولین قدم برای درمان افسردگی را بسیار دشوار می‌‎دانند.

سارا صاحبی
۰۱ / ۱۱ / ۹۹
افسردگی بعد از طلاق
افسردگی بعد از طلاق / با طلاق و افسردگی بعد از آن چه کنیم

افسردگی بعد از طلاق واکنشی طبیعی به احساس از دست دادن است. طلاق تحربۀ تکان‌دهنده‌ای است و به همین دلیل، تعجبی ندارد که افراد بعد از طلاق احساس غم و افسردگی کنند.

تیم تحریریه حال
۲۲ / ۰۹ / ۰۱