جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

هفته دوم بارداری / نشانه ها، علائم و تغذیه در هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری، بدن شما برای تخمک گذاری آماده می شود و درواقع زمانی است که یکی از تخمدان های شما تخمک را برای آماده شدن برای لقاح آزاد می کند. همانطور که بدن شما برای تخمک گذاری آماده می شود، پوشش داخلی رحم (به نام آندومتر) شروع به ضخیم شدن می کند. این ضخیم شدن برای ایجاد یک محیط مغذی برای یک جنین بالقوه ضروری است. در این مرحله مهم است که به سیگنال های بدن خود توجه کنید. ممکن است گرفتگی خفیف، نفخ یا حساس شدن سینه‌ها را تجربه کنید که همه اینها طبیعی هستند زیرا بدن شما برای تخمک‌گذاری آماده می‌شود. در حالی که ممکن است هنوز باردار نشده باشید اما باید مراقبت از خود را طوری شروع کنید که انگارباردار هستید. یعنی یک رژیم غذایی سالم بخورید، هیدراته بمانید و استراحت کافی داشته باشید.

ورود به هفته دوم بارداری یک زمان هیجان انگیز، پر از وعده و احتمال است. با مراقبت از خود از طریق عادات سالم و انتخاب های آگاهانه، خود را برای یک بارداری و یک کودک سالم آماده کنید. به یاد داشته باشید که به بدن خود گوش دهید، به سیگنال های آن توجه کنید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی با دکتر زنان آنلاین به صورت تلفنی، تماس صوتی و تصویری و یا چت متنی گفتگو کنید.

ویدئوی مصاحبه با خانم دکتر سوسن رضائی درباره هفته دوم بارداری

عناوین مقاله
1 علائم و نشانه های هفته دوم بارداری 2 نحوه مدیریت علائم در هفته دوم بارداری 3 مراقبت های پزشکی در هفته دوم بارداری4 تغییرات جسمی و روحی مادر در هفته دوم بارداری 5 مدیریت تغییرات مربوط به هفته دوم بارداری 6 تغذیه مادر در هفته دوم بارداری7 پرهیز غذایی در هفته دوم بارداری8 خوراکی های مناسب برای هفته دوم بارداری 9 علائم خطرناک در هفته دوم بارداری10 پیشگیری از علائم غیر طبیعی بارداری هفته دوم11 ورزش های توصیه شده در هفته دوم بارداری12 نکاتی برای ورزش ایمن در دوران بارداری13 نقش حمایت از همسر و خانواده در هفته دوم بارداری

تصویر خدمات اقساطی

علائم و نشانه های هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری، ممکن است با آماده شدن بدن برای تخمک گذاری، تغییرات فیزیکی ظریفی را تجربه کنید. در اینجا برخی از علائم و نشانه هایی که ممکن است متوجه شوید ذکر شده است:

گرفتگی خفیف

همانطور که فولیکول در تخمدان شما رشد می کند و کشیده می شود، ممکن است کمی گرفتگی یا ناراحتی خفیف در یک طرف پایین شکم خود احساس کنید. این یک نشانه طبیعی است که تخمک گذاری قریب الوقوع است.

افزایش مخاط دهانه رحم

همانطور که بدن شما برای تخمک گذاری آماده می شود، دهانه رحم مخاط بیشتری تولید می کند تا به اسپرم کمک کند تا به تخمک برسد. ممکن است متوجه افزایش ترشحات شفاف و کشدار شوید که شبیه سفیده تخم مرغ خام است.

حساسیت سینه ها

نوسانات هورمونی می تواند باعث حساس شدن یا درد سینه های شما شود. همچنین ممکن است احساس سنگینی بیشتر از حد معمول در سینه ها داشته باشید.

نفخ در هفته دوم بارداری

تغییرات هورمونی می تواند باعث تجمع گاز در روده شود و منجر به احساس نفخ یا ناراحتی شود. می‌توانید درباره نفخ شکم در بارداری با خواندن این مطلب اطلاعات بیشتری بدست آورید.

افزایش حس بویایی

برخی از زنان در اوایل بارداری احساس بویایی شدید را گزارش می کنند. ممکن است متوجه شوید که برخی رایحه‌ها – مانند بوی آشپزی یا عطر – ناگهان بسیار قوی‌تر از قبل به نظر می‌رسند.

نوسانات خلقی

تغییرات در سطح هورمون ها می تواند باعث نوسانات خلقی یا تحریک پذیری شود. ممکن است احساس کنید که بیش از حد معمول احساس می کنید یا به راحتی توسط چیزهای کوچک تحریک می شوید.

مهم است که به خاطر داشته باشید که همه زنان این علائم را در هفته دوم بارداری تجربه نمی کنند و ممکن است برخی از آنها ناشی از عوامل دیگری باشد. اگر در مورد علائم خود نگرانی دارید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

فایل صوتی مصاحبه با خانم دکتر سوسن رضایی درباره هفته دوم بارداری

نحوه مدیریت علائم در هفته دوم بارداری

در حالی که علائم هفته دوم بارداری ممکن است ناراحت کننده باشد، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای مدیریت آنها انجام دهید:

مقدار زیادی آب بنوشید

هیدراته ماندن می تواند به کاهش نفخ و یبوست، که در اوایل بارداری رایج است، کمک کند.

استراحت کافی در هفته دوم بارداری

خستگی در اوایل بارداری نیز رایج است، بنابراین مطمئن شوید که به اندازه کافی بخوابید و در صورت نیاز در طول روز استراحت کنید.

از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید

مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می توانند به تسکین گرفتگی های خفیف یا حساسیت سینه کمک کنند. با این حال، مهم است که قبل از مصرف هر دارویی در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از سینه بند حمایتی

یک سینه بند حمایتی می تواند به کاهش حساسیت سینه ها و ایجاد راحتی در هنگام فعالیت بدنی کمک کند.

وعده های غذایی کوچک و مکرر

خوردن وعده های غذایی کوچکتر و مکرر می‌تواند به کاهش احساس نفخ کمک کند و سطح قند خون شما را ثابت نگه دارد.

می‌توانید درباره هفته سوم بارداری اطلاعات بیشتری بدست آورید

هفته دوم بارداری

مراقبت های پزشکی در هفته دوم بارداری

در حالی که بسیاری از علائم هفته دوم بارداری طبیعی است، برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارد که ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد. در صورت بروز هر یک از موارد زیر حتماً فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 1. درد شدید شکم
 2. خونریزی شدید واژن
 3. سردرد شدید یا تغییرات بینایی
 4. غش یا سرگیجه
 5. حالت تهوع یا استفراغ شدید

درباره تغییرات هفته ششم بارداری بیشتر بدانید

تغییرات جسمی و روحی مادر در هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری، بسیاری از زنان با آماده شدن بدنشان برای تخمک گذاری تغییرات فیزیکی و احساسی را تجربه می کنند. در اینجا چیزی است که می توانید انتظار داشته باشید:

تغییرات فیزیکی در هفته دوم بارداری

 1. افزایش مخاط دهانه رحم: همانطور که بدن شما برای آزاد کردن تخمک آماده می شود، دهانه رحم مخاط بیشتری تولید می کند. این مخاط شفاف، کشدار و شبیه سفیده تخم مرغ خام است. این کمک می کند تا اسپرم به سمت تخمک حرکت کند و شانس باردار شدن شما را افزایش می دهد.
 2. حساسیت سینه ها: تغییرات هورمونی می تواند باعث درد یا حساس شدن سینه ها در اوایل بارداری شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که احساس سنگینی یا سیری بیشتر از حد معمول دارند.
 3. گرفتگی یا ناراحتی خفیف: همانطور که فولیکول در تخمدان شما رشد می کند و کشیده می شود، ممکن است کمی گرفتگی یا ناراحتی خفیف در یک طرف پایین شکم خود تجربه کنید. این یک نشانه طبیعی است که تخمک گذاری قریب الوقوع است.
 4. نفخ: تغییرات هورمونی می تواند باعث تجمع گاز در روده شود و منجر به احساس نفخ یا ناراحتی شود.
 5. افزایش حس بویایی: برخی از زنان در اوایل بارداری احساس بویایی شدید را گزارش می کنند. ممکن است متوجه شوید که برخی رایحه‌ها – مانند بوی آشپزی یا عطر – ناگهان بسیار قوی‌تر از قبل به نظر می‌رسند.

درباره هفته پنجم بارداری بیشتر بدانید

تغییرات عاطفی در هفته دوم بارداری

 1. نوسانات خلقی: تغییرات در سطح هورمون ها می تواند باعث نوسانات خلقی یا تحریک پذیری شود. ممکن است احساس کنید که بیش از حد معمول احساس می کنید یا به راحتی توسط چیزهای کوچک تحریک می شوید.
 2. اضطراب: اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، ممکن است در مورد این که آیا این اتفاق بیفتد یا نه، نگران باشید. این اضطراب می تواند هم فیزیکی و هم احساسی باشد و ممکن است به صورت عصبی بودن، بی قراری یا مشکل در خواب ظاهر شود.
 3. انتظار: بسیاری از زنان در هفته دوم بارداری احساس انتظار دارند. ممکن است در مورد احتمال باردار شدن یا تشکیل خانواده هیجان زده باشید و مشتاق باشید که آینده چه چیزی را در انتظار شما خواهد بود.
 4. عدم اطمینان: در حالی که هفته دوم بارداری زمان هیجان انگیزی است، می تواند زمان عدم اطمینان نیز باشد. ممکن است در مورد باردار شدن یا عدم بارداری خود مطمئن نباشید یا نگران باشید که اگر این کار را انجام دهید چه اتفاقی خواهد افتاد.

مدیریت تغییرات مربوط به هفته دوم بارداری

در حالی که تغییرات فیزیکی و عاطفی در هفته دوم بارداری ممکن است ناراحت کننده باشد، برخی از مراحل را می توانید برای مدیریت آنها انجام دهید:

با پزشک خود صحبت کنید

اگر در مورد علائم خود نگرانی دارید، حتما با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید چه چیزی طبیعی است و چه چیزی ممکن است به توجه بیشتری نیاز داشته باشد.

مراقبت از خود را تمرین کنید

مراقبت از خود می تواند به کاهش استرس و بهبود رفاه کلی شما کمک کند. این ممکن است شامل خواب کافی، خوردن یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش منظم باشد.

به دنبال حمایت باشید

اگر احساس مضطرب یا سرخوردگی می کنید، با دوستان، اعضای خانواده یا یک گروه پشتیبانی تماس بگیرید. صحبت کردن با دیگرانی که تجربه های مشابهی دارند می تواند به شما کمک کند کمتر احساس تنهایی کنید.

مشاوره را در نظر بگیرید

اگر اضطراب یا نوسانات خلقی شما در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند، به مشاور یا درمانگر مراجعه کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا استراتژی های مقابله ای را توسعه دهید و مشکلات اساسی را حل کنید.

هفته دوم بارداری یک زمان هیجان انگیز و پر از انتظار و امید است. در حالی که تغییرات فیزیکی و عاطفی که در این مدت تجربه می کنید می تواند ناراحت کننده باشد، معمولاً جای نگرانی نیست. با مراقبت از خود و جستجوی حمایت در صورت نیاز، می توانید به مدیریت هر گونه ناراحتی کمک کنید و خود را برای یک بارداری سالم آماده کنید.پ

تغذیه مادر در هفته دوم بارداری

تغذیه در دوران بارداری مهم است و این امر به ویژه در هفته دوم که بدن شما برای تخمک گذاری آماده می شود صادق است. داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند به افزایش شانس باردار شدن و حمایت از بارداری سالم پس از باردار شدن کمک کند.

در اینجا برخی از مواد مغذی کلیدی وجود دارد که باید در هفته دوم بارداری روی آنها تمرکز کنید:

 1. پروتئین: پروتئین برای ساخت و ترمیم بافت های بدن، از جمله آنهایی که سیستم تولید مثل را تشکیل می دهند، ضروری است. منابع خوب پروتئین عبارتند از: گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، لوبیا، عدس و توفو.
 2. آهن: آهن برای تشکیل گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند، مهم است. در دوران بارداری، بدن شما به آهن بیشتری برای حمایت از افزایش حجم خون مورد نیاز برای تغذیه کودک نیاز دارد. منابع خوب آهن عبارتند از: گوشت بدون چربی، اسفناج، لوبیا و غلات غنی شده.
 3. کلسیم: کلسیم برای ساختن استخوان ها و دندان های قوی هم در شما و هم در کودک در حال رشد شما مهم است. منابع خوب کلسیم شامل محصولات لبنی، سبزیجات برگدار، توفو و آب پرتقال غنی شده است.
 4. ویتامین D: ویتامین D به بدن شما کمک می کند تا کلسیم را جذب کند و برای سلامت استخوان ها مهم است. برخی مطالعات نشان می دهد که سطوح پایین ویتامین D ممکن است با ناباروری مرتبط باشد. منابع خوب ویتامین D شامل ماهی های چرب، زرده تخم مرغ و شیر یا غلات غنی شده است.
 5. اسیدهای چرب امگا 3: امگا 3 چربی های ضروری هستند که در رشد مغز و چشم جنین نقش دارند. منابع خوب امگا 3 شامل ماهی های چرب، گردو و بذر کتان است.

علاوه بر تمرکز بر این مواد مغذی کلیدی، مهم است که یک رژیم غذایی کامل داشته باشید که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و چربی های سالم باشد.

هفته دوم بارداری

پرهیز غذایی در هفته دوم بارداری

بهتر است که از برخی مواد غذایی که در دوران بارداری مضر هستند، اجتناب کنید، از جمله:

 1. گوشت، مرغ یا ماهی خام یا نیم پز
 2. لبنیات غیر پاستوریزه
 3. جوانه خام
 4. انواع خاصی از ماهی ها با سطوح بالای جیوه مانند کوسه ماهی، اره ماهی و شاه ماهی خال مخالی.

اگر در مورد رژیم غذایی یا تغذیه خود در دوران بارداری سؤالی دارید، حتماً با دکتر تغذیه آنلاین صحبت کنید.

خوراکی های مناسب برای هفته دوم بارداری

داشتن یک رژیم غذایی مغذی در دوران بارداری هم برای شما و هم برای جنین در حال رشد شما مهم است. در هفته دوم بارداری، دستور العمل های خوشمزه و سالم زیادی وجود دارد که می تواند به تامین مواد مغذی مورد نیاز برای حمایت از بارداری سالم کمک کند.

در اینجا چند خوراکی مناسب برای هفته دوم بارداری آورده شده است:

 1. فریتاتا اسفناج

عناصر:

 • 6 عدد تخم مرغ
 • 1/4 فنجان شیر
 • 1/2 قاشق چایخوری نمک
 • 1/4 قاشق چایخوری فلفل سیاه
 • 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • 1 فنجان اسفناج خرد شده
 • 1/2 فنجان پنیر فتا خرد شده

دستورالعمل درست کردن:

 1. فر را با دمای 350 درجه فارنهایت گرم کنید.
 2. در یک کاسه، تخم مرغ ها، شیر، نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید.
 3. روغن زیتون را در یک تابه مناسب فر روی حرارت متوسط گرم کنید. اسفناج را اضافه کنید و تفت دهید تا پژمرده شود.
 4. مخلوط تخم مرغ را در ماهیتابه بریزید و هم بزنید تا با اسفناج ترکیب شود.
 5. بپزید تا لبه ها شروع به سفت شدن کنند، سپس پنیر فتا را روی آن بپاشید.
 6. ماهیتابه را به فر منتقل کنید و به مدت 10-15 دقیقه یا تا زمانی که تخم مرغ ها کاملا پخته شده و پنیر آب شده و طلایی شود بپزید.

 

 1. سالاد سیب زمینی شیرین و لوبیا سیاه

عناصر:

 • 2 عدد سیب زمینی شیرین متوسط، پوست کنده و مکعبی خرد شده
 • 1 قوطی لوبیا سیاه، آبکش شده و آبکش شود
 • فلفل دلمه‌ای قرمز 1 عدد خرد شده
 • 1/4 فنجان گشنیز تازه خرد شده
 • 2 قاشق غذاخوری آبلیمو
 • 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • نمک و فلفل برای چشیدن

دستورالعمل درست کردن:

 1. فر را با دمای 400 درجه فارنهایت گرم کنید.
 2. مکعب های سیب زمینی شیرین را با 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون، نمک و فلفل بریزید.
 3. مکعب های سیب زمینی شیرین را روی یک ورقه پخت پهن کنید و به مدت 25 تا 30 دقیقه یا تا زمانی که نرم و کمی قهوه ای شود، تفت دهید.
 4. در یک کاسه، لوبیا سیاه، فلفل دلمه ای قرمز خرد شده، گشنیز، آب لیموترش، روغن زیتون، نمک و فلفل باقی مانده را با هم مخلوط کنید.
 5. سیب زمینی شیرین تفت داده شده را به کاسه اضافه کنید و هم بزنید تا ترکیب شود.
 6. به میزان دلخواه گرم یا سرد سرو کنید.

خوراکی در بارداری

 1. سالمون و بروکلی

عناصر:

 • 4 عدد فیله ماهی قزل آلا
 • 1 سر بزرگ بروکلی، خرد شده
 • 2 قاشق غذاخوری آب لیمو
 • 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • نمک و فلفل برای چشیدن

دستورالعمل درست کردن:

 1. فر را با دمای 400 درجه فارنهایت گرم کنید.
 2. در یک کاسه، آب لیمو، روغن زیتون، نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید.
 3. فیله های ماهی قزل آلا را در یک ظرف پخت قرار دهید و آنها را با مخلوط لیمو و روغن زیتون بمالید.
 4. کلم بروکلی خرد شده را در اطراف فیله های سالمون پخش کنید.
 5. به مدت 15 تا 20 دقیقه یا تا زمانی که ماهی قزل آلا کاملاً پخته شود و کلم بروکلی نرم و کمی قهوه ای شود آن را بپزید.

 

 1. پارفه ماست یونانی

عناصر:

 • 1 فنجان ماست یونانی ساده
 • 1/4 فنجان گرانولا
 • 1/4 فنجان توت تازه خرد شده (مانند توت فرنگی، زغال اخته یا تمشک)

دستورالعمل درست کردن:

 1. ماست یونانی، گرانولا و انواع توت های خرد شده را در یک لیوان یا کاسه سرو کنید.
 2. لایه ها را تکرار کنید تا تمام مواد تمام شود.
 3. بلافاصله سرو کنید و لذت ببرید!

درباره افسردگی بارداری بیشتر بدانید

علائم خطرناک در هفته دوم بارداری

در حالی که هفته دوم بارداری به طور کلی زمان هیجان و انتظار است، مهم است که از علائم یا علائم غیرطبیعی یا خطرناکی که ممکن است رخ دهد آگاه باشید. در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده بالقوه وجود دارد که باید در هفته دوم بارداری به آنها توجه کنید:

 1. خونریزی شدید واژن: هر گونه خونریزی شدید واژن در دوران بارداری باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود، زیرا ممکن است نشان دهنده سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد.
 2. درد شدید شکم: در حالی که گرفتگی خفیف ممکن است در طول تخمک گذاری طبیعی باشد، درد شدید شکم می تواند نشانه حاملگی خارج از رحم یا شرایط جدی دیگر باشد.
 3. تب بالا: تب بالای 19 دیجه سانتیگراد در دوران بارداری می تواند هم برای شما و هم برای جنین در حال رشد شما مضر باشد. در صورت بروز تب بالا در باردرای با پزشک خود تماس بگیرید.
 4. حالت تهوع و استفراغ شدید: در حالی که تهوع صبحگاهی در اوایل بارداری شایع است، تهوع و استفراغ شدید و مداوم می تواند منجر به کم آبی بدن و سوء تغذیه شود. اگر علائم شدیدی را تجربه کردید با پزشک خود صحبت کنید.
 5. سردردهای شدید: در حالی که سردرد در دوران بارداری شایع است، سردردهای شدید و مداوم می تواند نشانه پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری باشد که یک عارضه جدی بارداری است.
 6. افزایش یا تورم ناگهانی وزن: در حالی که مقداری افزایش وزن و تورم در دوران بارداری طبیعی است، افزایش یا تورم ناگهانی و بیش از حد وزن می تواند نشانه پره اکلامپسی یا سایر شرایط جدی باشد.
 7. کاهش حرکات جنین: اگر متوجه کاهش قابل توجه حرکات جنین شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است نشان دهنده مشکلی در سلامت کودک شما باشد.

اگر هر یک از این علائم را در هفته دوم بارداری تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

درباره هفته چهارم بارداری بیشتر بدانید

شما برای انجام انواع آزمایش میتوانید از خدمات آزمایش در محل مجموعه حال استفاده کنید.

پیشگیری از علائم غیر طبیعی بارداری هفته دوم

در حالی که برخی از عوارض بارداری اجتناب ناپذیر هستند، اما برخی از اقدامات وجود دارد که می توانید برای داشتن یک بارداری سالم و کاهش عوارض آن انجام دهید:

 1. در معاینات قبل از تولد کودک شرکت کنید: معاینات منظم قبل از تولد برای نظارت بر سلامت شما و رشد کودک مهم است. در تمام قرار ملاقات های برنامه ریزی شده شرکت کنید و هر گونه نگرانی را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.
 2. رژیم غذایی سالم داشته باشید: خوردن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی می تواند به رشد سالم جنین کمک کرده و خطر عوارض را کاهش دهد.
 3. هیدراته بمانید: نوشیدن مقدار زیادی آب و سایر مایعات می تواند به جلوگیری از کم آبی بدن و کاهش خطر عوارض کمک کند.
 4. استراحت کافی: خواب کافی و اجتناب از فعالیت بدنی زیاد می تواند به کاهش خطر عوارضی مانند زایمان زودرس یا پره اکلامپسی کمک کند.
 5. مدیریت استرس: استرس مزمن در هفته دوم بارداری با افزایش خطر عوارض مرتبط است. تکنیک های تمدد اعصاب را تمرین کنید، به دنبال حمایت از عزیزان باشید و پیوستن به یک کلاس یوگا یا مدیتیشن قبل از تولد را در نظر بگیرید.

درباره سونوگرافی بارداری و نحوه انجام آن در منزل بیشتر بدانید

ورزش های توصیه شده در هفته دوم بارداری

فعال ماندن در دوران بارداری هم برای شما و هم برای جنین در حال رشد شما مهم است. در حالی که مهم است که قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید، برخی ورزش های توصیه شده وجود دارد که می توانند در هفته دوم بارداری ایمن و مفید باشند.

در اینجا چند تمرین را در هفته دوم بارداری رعایت کنید:

 1. پیاده روی: پیاده روی یک ورزش کم تاثیر است که می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق و ایجاد آرامش کمک کند. همچنین راهی آسان برای دریافت هوای تازه و لذت بردن از فضای باز است.
 2. شنا: شنا یک شکل عالی از ورزش در دوران بارداری است، زیرا تاثیر کمی دارد و می تواند به ایجاد قدرت و استقامت کمک کند. همچنین می تواند به کاهش تورم و ناراحتی در مفاصل کمک کند.
 3. یوگای قبل از تولد: کلاس های یوگای دوران بارداری به طور خاص برای زنان باردار طراحی شده است و می تواند مزایای بسیاری از جمله بهبود انعطاف پذیری، کاهش استرس و خواب بهتر را به همراه داشته باشد.
 4. تمرینات کف لگن: تمرینات کف لگن که به نام Kegels نیز شناخته می شود، می تواند به تقویت عضلات حمایت کننده مثانه، رحم و روده کمک کند. عضلات قوی کف لگن می تواند به جلوگیری از بی اختیاری ادرار کمک کند و بدن را برای زایمان آماده کند.
 5. دوچرخه سواری ثابت: دوچرخه سواری با دوچرخه ثابت یک ورزش کم تاثیر است که می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق و تقویت قدرت پا کمک کند. همچنین راه خوبی برای انجام تمرینات ورزشی بدون وارد کردن فشار زیاد به مفاصل است.
 6. تمرینات قدرتی: تمرینات مقاومتی، مانند بلند کردن وزنه یا استفاده از نوارهای مقاومتی، می تواند به افزایش قدرت و تون عضلات کمک کند. استفاده از فرم مناسب و پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین در دوران بارداری بسیار مهم است.

نکاتی برای ورزش ایمن در دوران بارداری

در حین ورزش به بدن خود گوش دهید و از هر چیزی که باعث درد یا ناراحتی می شود اجتناب کنید. از ورزش هایی که شامل پریدن یا تغییر جهت ناگهانی می شود خودداری کنید، زیرا می توانند خطر آسیب را افزایش دهند.

علاوه بر انتخاب ورزش های ایمن، نکات دیگری نیز وجود دارد که هنگام ورزش در دوران بارداری باید در نظر داشته باشید:

 1. هیدراته بمانید: قبل، حین و بعد از ورزش مقدار زیادی آب و مایعات دیگر بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.
 2. لباس مناسب بپوشید: لباس راحت و قابل تنفسی انتخاب کنید که آزادی حرکت را فراهم کند.
 3. از گرمای بیش از حد خودداری کنید: در یک مکان خنک و دارای تهویه مناسب ورزش کنید و از جکوزی و سونا که می تواند دمای بدن شما را بیش از حد افزایش دهد اجتناب کنید.
 4. تمرینات را در صورت لزوم اصلاح کنید: با پیشرفت بارداری شما، ممکن است نیاز داشته باشید که برخی از تمرینات را اصلاح کنید یا به فعالیت هایی با تاثیر کمتر تغییر دهید.
 5. زیاد به خودتان فشار نیاورید: مهم است که در دوران بارداری فعال بمانید، اما زیاد به خودتان فشار نیاورید. به بدن خود گوش دهید و در صورت لزوم استراحت کنید.

ورزش در دوران بارداری

نقش حمایت از همسر و خانواده در هفته دوم بارداری

بارداری می تواند یک زمان هیجان انگیز و چالش برانگیز برای مادران باردار و خانواده های آنها باشد. در هفته دوم بارداری، راه‌های زیادی وجود دارد که اعضای خانواده می‌توانند به حمایت از عزیزشان در آماده شدن برای این مرحله جدید زندگی کمک کنند.

در ادامه چند راه برای حمایت از همسر یا اعضای خانواده در هفته دوم بارداری آورده شده است:

 • صبور باشید و درک کنید: تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث نوسانات خلقی و سایر تغییرات عاطفی شود. مهم است که در این مدت با شریک زندگی خود صبور باشید و درک کنید.
 • ارائه پشتیبانی عملی: در کارهای خانه، آشپزی و سایر وظایف کمک کنید تا به همسرتان کمک کنید سطح انرژی خود را مدیریت کند و استرس را کاهش دهد.
 • عادات سالم را تشویق کنید: شریک زندگی خود را تشویق کنید که رژیم غذایی سالمی داشته باشد، هیدراته بماند، به اندازه کافی استراحت کند و با خیال راحت در دوران بارداری ورزش کند.
 • حمایت عاطفی را ارائه دهید: کلمات تشویق کننده ارائه دهید، به نگرانی های شریک زندگی خود گوش دهید و به او اطمینان دهید که در این سفر تنها نیست.
 • برای امنیت مالی برنامه ریزی کنید: در مورد مسائل مالی بحث کنید و برای پیامدهای مالی بچه دار شدن، مانند هزینه های پزشکی و هزینه های مراقبت از کودک، برنامه ریزی کنید.
 • خود را آموزش دهید: در مورد مراحل مختلف بارداری و همچنین آنچه در طول زایمان و زایمان انتظار دارید بیاموزید. این می تواند به شما کمک کند به عنوان یک شریک احساس آمادگی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.
 • ارتباط با سایر والدین آینده: پیوستن به یک گروه والدین یا شرکت در کلاس های زایمان می تواند به شما کمک کند با سایر والدین آینده ارتباط برقرار کنید و از تجربیات آنها بیاموزید.

به یاد داشته باشید که هر خانواده ای متفاوت است و آنچه برای یکی مفید است ممکن است برای دیگری کارساز نباشد. مهمترین چیز این است که با شریک زندگی خود به طور آشکار ارتباط برقرار کنید و به نیازهای او گوش دهید.

حمایت از همسر یا یکی از اعضای خانواده در هفته دوم بارداری می تواند تجربه ای ارزشمند و رضایت بخش باشد. با شرکت در قرارهای قبل از تولد، صبور بودن و درک کردن، ارائه حمایت عملی، تشویق عادات سالم، ارائه حمایت عاطفی، برنامه ریزی برای امنیت مالی، آموزش خود و ارتباط با سایر والدین آینده، می توانید به عزیزتان کمک کنید هنگام آماده شدن احساس آمادگی و اعتماد به نفس داشته باشد. برای این مرحله جدید زندگی به یاد داشته باشید که صریح صحبت کنید، به نیازهای شریک زندگی خود گوش دهید و به روش هایی که برای موقعیت منحصر به فرد شما بهترین کار را دارد، حمایت کنید.

سوالات متداول

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

سوالات مرتبط به بارداری در تالار گفتگو:

ازمایش خون برای بارداری چه زمانی باید انجام بشه؟

مشاهده پاسخ

چندتا قرص ال دی بخوریم باعث سقط جنین میشه ؟

مشاهده پاسخ

ممکنه ازمایش خون بارداری را تشخیص نده؟

مشاهده پاسخ

مامانا من ماه آخر بارداریمه چی بخورم بچه زردی نگیره ؟؟؟

مشاهده پاسخ

کسی میدونه با بیمه سلامت عمل سزارین توی بیمارستان های دولتی چقدره؟

مشاهده پاسخ

توی بارداری چی بخورم بچم خوشگل و باهوش بشه ؟

مشاهده پاسخ
نظرات کاربران