haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

درمان افسردگی شیدایی / اختلال دو قطبی هم درمان دارد

تیم تحریریه حال
درمان افسردگی شیدایی
۲۰ شهریور

درمان افسردگی شیدایی را باید جدی گرفت. همۀ ما گاهی احساس غم و گاهی احساس شادی می‌کنیم. اما این تجربه با وضعیت کسی که دچار افسردگی شیدایی یا اختلال دو قطبی است، تفاوت دارد. او این نوسانات خلقی و احساسی را به شکل بسیار شدیدی تجربه می‌کند و زندگی روزمره‌اش مختل می‌شود.

او دائما در چرخه‌ای میان اوج شیدایی و اوج افسردگی است. این وضعیت خیلی شدیدتر از یک تغییر خلقی ساده است و گاهی روزها و هفته‌ها طول می‌کشد. شدت این تغییر خلقی در فردی که دچار افسردگی شیدایی است، آن‌قدر شدید است که زندگی او را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ به عملکرد کاری و درسی‌اش ضربه می‌زند و روابطش را تخریب می‌کند.

اگر کسی را در نزدیکانتان دارید که به نظر می‌رسد دچار این اختلال است، توصیه می‌کنیم که ابتدا این مطلب را بخوانید. تلاش کرده‌ایم که برای شما دربارۀ ویژگی‌ها و علائم این بیماری و راه‌های درمانش توضیح دهیم. همچنین شرکت «حال» خدمات مشاوره با روانشناسان و روانپزشکانی را که در درمان افسردگی شیدایی تخصص دارند، فراهم کرده است. استفاده از این خدمات را به شما توصیه می‌کنیم.

دربارۀ کمک به فردی که افسردگی دارد، بیشتر بخوانید.

خدمات روانشناسی و روانپزشکی «حال» در درمان افسردگی شیدایی

افسردگی شیدایی چیست

افسردگی شیدایی را با نام اختلال دوقطبی هم می‌شناسند. این اختلال با چرخه‌هایی میان دوره‌های افسردگی و دوره‌های شادی غیرعادی شناخته می‌شود. هرکدام از این دوره‌ها ممکن است روزها یا هفته‌ها طول بکشد.

 • در دوره‌های شیدایی، انرژی فرد به طور غیرعادی بالاست؛ او شاد و تحریک‌پذیر است و اغلب تصمیمات تکانشی می‌گیرد و به عواقب تصمیماتش بی‌توجه است. در این دوره، او کمتر می‌خوابد.
 • در دوره‌های افسردگی فرد دچار افت خلقی شدیدی می‌شود. غالبا گریه می‌کند و دیدگاهی منفی به زندگی دارد.

خطر خودکشی چنین فردی در دورۀ افسردگی زیاد است. همچنین در میان افرادی که دچار اختلال دوقطبی هستند، مصرف مواد مخدر بالاست. همۀ این شواهد و دلایل درمان افسردگی شیدایی را بسیار ضروری می‌کند.

علائم و نشانه های بیماری افسردگی شیدایی

شاید خیلی‌ها افسردگی شیدایی را با افسردگی معمولی یکی بدانند و در شناخت علائمش دچار اشتباه بشوند. این دو بیماری با یکدیگر متفاوتند. همین اشتباه ممکن است درمان افسردگی شیدایی را با مانع و مشکل مواجه کند.

دربارۀ علائم افسردگی شدید بیشتر بدانید.

افسردگی شیدایی نشانه‌های خاص خودش را دارد. این علائم بیشتر شامل نوسانات خلقی غیرقابل پیش‌بینی، احساس بی‌قراری و تحریک‌پذیری است. فردی که دچار این اختلال است، در وضعیتی قرار دارد که احتمال قطع ارتباطش با واقعیت بیشتر است و دچار مشکلات بیشتری در زندگی روزمره و اجتماعی می‌شود.

علائم افسردگی شیدایی

اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تری دربارۀ علائم افسردگی شیدایی صحبت کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • احساس ناامیدی، غمگینی یا پوچی
 • تحریک‌پذیری
 • ناتوانی در تجربه لذت
 • خستگی یا از دست دادن انرژی
 • سستی جسمی و روحی
 • تغییر اشتها یا وزن
 • مشکلات خواب
 • مشکلات تمرکز و حافظه
 • احساس بی‌ارزشی یا گناه
 • افکار مرگ یا خودکشی

راه های درمان افسردگی شیدایی

برای درمان افسردگی شیدایی یا اختلال دوقطبی چند گزینه وجود دارد که لازم است در کنار هم دنبال شوند:

 • دارو درمانی نزد یک روانپزشک برای تثبیت خلق و خو: این کار به جلوگیری از دوره‌های شیدایی و افسردگی کمک می‌کند. دربارۀ این موضوع در ادامۀ مقاله بیشتر توضیح خواهیم داد.
 • درمان روانشناختی: روانشناس به فرد آموزش می‌دهد که محرک‌ها و نشانه‌های دوره‌های افسردگی و شیدایی خودش را بشناسد، با افسردگی مقابله کند و عملکرد و روابطش را بهبود ببخشد. می‌توانید مقاله قرص الانزاپین و کاربردهای آن را نیز در این باره بخوانید
 • ارائۀ توصیه‌ها و مشوق‌هایی برای سبک زندگی سالم: مانند درمان افسردگی با ورزش منظم، برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های لذت‌بخشی‌ که به فرد احساس موفقیت می‌دهد، بهبود وضعیت تغذیه و همچنین خواب.

این افراد همچنین بهتر است از گروه‌های حمایتی و انجمن‌ها کمک بگیرند. در این گروه‌ها افرادی با مشکلات مشابه حضور دارند. آن‌ها می‌توانند با یکدیگر تجربه‌هایشان را به اشتراک بگذارند و از یکدیگر حمایت کنند.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای خواب راحت

درمان افسردگی شیدایی

درمان افسردگی شیدایی با طب سنتی

آیا یک بیماری جدی مانند اختلال دوقطبی یا افسردگی شیدایی را صرفا می‌توان با گیاهان دارویی و طب سنتی درمان کرد؟ شاید این پرسش خیلی‌ها باشد.

طب سنتی حتما می‌تواند توصیه‌هایی را برای کمک به شما ارائه دهد. این توصیه‌ها معمولا همان تشویق به داشتن سبک زندگی سالم است که در درمان افسردگی شیدایی ضروری است. اما از یاد نبرید که به این توصیه‌ها به عنوان روش مکمل نگاه کنید و کمک گرفتن از یک متخصص روانشناس و روانپزشک را از یاد نبرید. ضمن آنکه برای مصرف داروهای گیاهی که به شما پیشنهاد می‌شود، حتما با روانپزشکتان مشورت کنید که با داروهای شما تداخل نداشته باشد.

در این بخش می‌خواهیم به بعضی از راهکارهای طب سنتی که می‌تواند در درمان این اختلال کمک‌کننده باشد، اشاره کنیم. بعضی از این توصیه‌ها به شرح زیر هستند:

 • خوب خوابیدن را فراموش نکنید و وعده‌های غذایی منظم داشته باشید.
 • آب زیاد بنوشید.
 • از محرک‌هایی مثل الکل و سیگار پرهیز کنید.
 • ماساژ پوست سر برای شما مفید است.
 • از ماهی‌های چرب، روغن ماهی یا مکمل آن استفاده کنید. امگا 3 موجود در آن‌ها برای کاهش افسردگی مفید است.
 • برگ ناز باتلاقی بخورید.
 • مصرف گیاه بهمن بری به شما کمک می‌کند.
 • ریشه والرین (سنبل‌الطیب) آرام‌بخش است و می‌تواند تنش در سیستم عصبی را آرام کند.
 • مصرف گل زیتون به شما کمک می‌کند.

درمان افسردگی شیدایی با دارو

برخلاف تصور خیلی‌ها، داروهای ضدافسردگی به تنهایی به درمان افسردگی شیدایی کمکی نمی‌کنند. حتی این احتمال وجود دارد که این داروها باعث بدتر شدن این اختلال بشوند و شیدایی را تشدید کنند. بنابراین هیچ‌گاه نباید خودسرانه از داروی ضدافسردگی برای درمان اختلال دوقطبی استفاده کرد.

همان‌طور که گفتیم افسردگی شیدایی را معمولا با داروهایی کنترل می‌کنند که تثبیت‌کنندۀ خلق و خو هستند. بعضی از این داروها عبارتند از لیتیوم، اسید والپروئیک، دی والپروئکس سدیم، کاربامازپین و غیره.

اگر برای درمان افسردگی شیدایی دارو مصرف می‌کنید، به یاد داشته باشید که اولاٌ هیج دارویی را بدون تجویز روانپزشک مصرف نکنید؛ ثانیاً هیچ‌گاه مصرف دارو را به یکباره و بدون مشورت با مشاوره روانشناسی آنلاین قطع نکنید. زیرا این کار ممکن است باعث بدتر شدن بیماری شما بشود. درباره مراجعه به روانپزشک می‌توانید این مطلب را نیز بخوانید.

درمان افسردگی شیدایی

پزشک مناسب برای درمان افسردگی شیدایی

افسردگی شیدایی نیازمند درمان تخصصی است. فرد مبتلا به تنهایی از پس این بیماری برنمی‌آید. لازم است که حتما به صورت مداوم تحت‌نظر روانشناس و روانپزشک باشد. اگر خود یا عزیزانتان دچار این مشکل هستید، نگران نباشید. می‌توانید به کمک درمان تخصصی این اختلال را برای همیشه کنترل کنید و یک زندگی سالم و بلندمدت را برای خود برنامه‌ریزی کنید. مشاوره آنلاین روانشناسی در «حال» حتما می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

مشاوره آنلاین با روانپزشک

 

 سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”آیا افسردگی شیدایی قابل درمان است؟” answer-0=”بله. این اختلال را می‌توان به کمک دارودرمانی، جلسات مشاوره روانشناسی و سبک زندگی سالم درمان کرد.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”افسردگی شیدایی درمان قطعی دارد؟؟” answer-1=”افسردگی شیدایی درمان قطعی ندارد و یک بیماری مادام‌العمر است. درمان این بیماری به کنترل آن کمک می‌کند. یعنی فرد با کمک روانپزشک و روانشناس می‌تواند بیماری‌اش را تحت کنترل بگیرد و زندگی سالمی را تجربه کند.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

 

 

 

منابع

https://www.nhs.uk/

https://my.clevelandclinic.org/

https://en.wikipedia.org/

https://www.nimh.nih.gov/

https://www.helpguide.org/

 

 

 

مقالات مرتبط

افسردگی فصلی
افسردگی فصلی: ۴ تکنیک کاربردی برای‌ درمان افسردگی فصلی

اگر با تغییر فصل دچار احساس خستگی و افسردگی می‌شوید و دیگر حوصله انجام کاری را ندارید؛ دچار اختلالات تغییر خلق فصلی شده‌اید. در این مطلب در مورد روش‌های مختلف تشخیص و درمان این بیماری صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

پشتیبانی حال
۰۸ / ۰۷ / ۹۸
درمان وسواس فکری
درمان وسواس فکری / تمرین های رهایی از وسواس فکری

درمان وسواس فكری از موضوعات بسیار مهم در دنیای ایمروز است. در نظر بگیرید که مثلا امروز یک سه شنبه معمولی است، که ناگهان متوجه میشوم مشاور من، که همیشه جوابم را میداد، دیگر جواب نمیدهد!. یک سری افکار آشفته و درهم و برهم از سر من گذشت که : "اگر او فوت شده باشد چی ؟ با سابقه ای که از خودم در طول عمرم راجع به افکار وسواسی سراغ داشتم ، آن را نادیده گرفتم چون این یک فکر بدون شواهد و مدارک است .

تیم تحریریه حال
۰۲ / ۱۱ / ۹۷
فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

فوبیا یا هراس به واکنش ترس بیش از حد و غیر منطقی گفته می‌شود. افرادی که به این بیماری دچار هستند، در زمان مواجهه با منبع ترس خود، احساس عمیق ترس و وحشت غیر عادی را تجربه می‌کنند. چنین ترسی می‌تواند از مکان، موقعیت و یا شی خاصی ناشی شود. بر خلاف اختلالات اضطرابی عمومی، فوبیا احتمالا ناشی از یک چیز خاص و ویژه است. این نوع ترس، از ایجاد شرایط آزار دهنده تا شدیدا ناتوان کننده متغیر است. افراد مبتلا به آن متوجه ترس غیر منطقی خود می‌شوند، اما قادر به انجام کاری برای کنترل آن در موقعیت‌های خاص نیستند. این نوع ترس‌ها می‌تواند در کار، مدرسه و روابط شخصی افراد اختلال ایجاد کند. چنان‌چه دچار چنین ترس‌هایی هستید و می‌خواهید بدانید که فوبیا چیست لازم است که حتما مشاوره تخصصی دریافت کنید. برای این منظور می‌توانید از سامانه مشاوره آنلاین حال کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۲۳ / ۰۱ / ۰۰
انواع فوبیا و روش های درمان هرکدام

به ترس غیر معمول و وحشت‌گونه از چیزهای عادی و طبیعی فوبیا گفته می‌شود. این بیماری یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روحی در جهان است. انستیتوی ملی بهداشت روان آمریکا اعلام کرده که حدود هشت درصد آمریکایی‌ها به یکی از انواع فوبیا دچار هستند. به طور کلی، زنان بیش از مردان گرفتار این عارضه می‌شوند. علائم معمول فوبیا شامل ترس بیش از حد، ضربان قلب سریع، لرزش بدن، ناتوانی در کنترل رفتار و تصمیم‌گیری است. اگر به چنین مشکلی دچار هستید و نیاز به درمان دارید، می‌توانید همین حالا از طریق حال مشاوره آنلاین بگیرید.

سارا صاحبی
۲۵ / ۰۱ / ۰۰
اختلال چند شخصیتی
اختلال چند شخصیتی چطور زندگی ما را مختل می‌کند؟

اختلال چند شخصیتی با عنوان اختلال تجزیه هویت معرفی شده و با تقسیم هویت فرد به دو یا چند حالت شخصیتی متمایز تعریف می‌شود. افراد مبتلا به این بیماری اغلب قربانیان آزار شدید هستند. اختلال چند شخصیتی امروزه به عنوان آسیب روانی شناخته می‌شود که ریشه در کودکی دارد و اغلب در پاسخ به آزار شدید در دوران کودکی ایجاد می‌شود. اگرچه این اختلال ریشه در دوران کودکی دارد، اما اکثر بیماران در بازه ۲۰ تا ۵۰ سالگی به این بیماری مبتلا نمی‌شوند. بسیاری از آن‌ها چندین تشخیص اشتباه قبلی از اختلالات روانی یا جسمی یا هر دو را در یک دوره ۷ ساله یا بیشتر تجربه کرده‌اند. عدم تشخیص درست این اختلال، نشانه عوامل متعددی است که در تبدیل آن به یک اختلال پنهان نقش دارند.

ندا ناجی
۱۵ / ۰۸ / ۰۰
مشاوره-آنلاین-افسردگی-شدید
افسردگی شدید چیست؟

فردی که به نظر میرسد یک زندگی کامل دارد را تصور کنید. او یک شغل عالی دارد، یک همسر دوست داشتنی و سرگرمی های فراوان در اوقات فراغت. سر وقت رسیدن سر کار برایش هیچ مشکلی نیست و او یکی از کارآمدترین کارکنان در شرکت است.اما  ، یک مشکل وجود دارد: او درمانده است، او از بسیاری از چیزهای مختلف احساس شادی نمی کند . از آنجا که او با افسردگی شدید زندگی می کند، برای بقیه دشوار است که بدانند ایراد از کجاست .

پشتیبانی حال
۰۸ / ۰۵ / ۹۷