haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

درمان افسردگی شیدایی / شناخت علائم افسردگی شیدایی و درمان آن

درمان افسردگی شیدایی
۲۰ شهریور

درمان افسردگی شیدایی را باید جدی گرفت. همۀ ما گاهی احساس غم و گاهی احساس شادی می‌کنیم. اما این تجربه با وضعیت کسی که دچار افسردگی شیدایی یا اختلال دو قطبی است، تفاوت دارد. او این نوسانات خلقی و احساسی را به شکل بسیار شدیدی تجربه می‌کند و زندگی روزمره‌اش مختل می‌شود.

او دائما در چرخه‌ای میان اوج شیدایی و اوج افسردگی است. این وضعیت خیلی شدیدتر از یک تغییر خلقی ساده است و گاهی روزها و هفته‌ها طول می‌کشد. شدت این تغییر خلقی در فردی که دچار افسردگی شیدایی است، آن‌قدر شدید است که زندگی او را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ به عملکرد کاری و درسی‌اش ضربه می‌زند و روابطش را تخریب می‌کند.

اگر کسی را در نزدیکانتان دارید که به نظر می‌رسد دچار این اختلال است، توصیه می‌کنیم که ابتدا این مطلب را بخوانید. تلاش کرده‌ایم که برای شما دربارۀ ویژگی‌ها و علائم این بیماری و راه‌های درمانش توضیح دهیم. همچنین شرکت «حال» خدمات مشاوره افسردگی آنلاین را نیز فراهم کرده است که شامل گفتگو با متخصصین این حوزه است. استفاده از این خدمات را به شما توصیه می‌کنیم.

افسردگی شیدایی چیست

افسردگی شیدایی را با نام اختلال دوقطبی هم می‌شناسند. این اختلال که یکی از انواع اختلالات روانی با چرخه‌هایی میان دوره‌های افسردگی و دوره‌های شادی غیرعادی شناخته می‌شود. هرکدام از این دوره‌ها ممکن است روزها یا هفته‌ها طول بکشد.

 • در دوره‌های شیدایی، انرژی فرد به طور غیرعادی بالاست؛ او شاد و تحریک‌پذیر است و اغلب تصمیمات تکانشی می‌گیرد و به عواقب تصمیماتش بی‌توجه است. در این دوره، او کمتر می‌خوابد.
 • در دوره‌های افسردگی فرد دچار افت خلقی شدیدی می‌شود. غالبا گریه می‌کند و دیدگاهی منفی به زندگی دارد.

خطر خودکشی چنین فردی در دورۀ افسردگی زیاد است. همچنین در میان افرادی که دچار اختلال دوقطبی هستند، مصرف مواد مخدر بالاست. همۀ این شواهد و دلایل درمان افسردگی شیدایی را بسیار ضروری می‌کند.

راه های درمان افسردگی را در اینجا بشناسید

علت افسردگی شیدایی

علت دقیق افسردگی شیدایی به خوبی شناخته شده نیست، اما اعتقاد بر این است که این بیماری توسط ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی و عصبی ایجاد می شود.

برخی از دلایل احتمالی افسردگی شیدایی می تواند شامل موارد زیر باشد:

1. ژنتیک: افراد دارای سابقه خانوادگی افسردگی شیدایی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.

2. شیمی مغز: ممکن است عدم تعادل در برخی از انتقال دهنده های عصبی در مغز مانند سروتونین و دوپامین وجود داشته باشد که می تواند در ایجاد افسردگی شیدایی نقش داشته باشد.

3. عوامل محیطی: رویدادهای آسیب زای زندگی یا استرس زا، مانند از دست دادن یکی از عزیزان، می تواند باعث افسردگی شیدایی در برخی افراد شود.

4. هورمون ها: تغییرات هورمونی، مانند تغییراتی که در دوران بلوغ یا یائسگی رخ می دهد، همچنین می تواند باعث افسردگی شیدایی در برخی افراد شود.

5. سوء مصرف مواد: استفاده از مواد مخدر یا الکل می تواند علائم افسردگی شیدایی را بدتر کند و همچنین ممکن است در ایجاد این اختلال نقش داشته باشد.

افسردگی صبحگاهی و راه های درمان آن را بشناسید

علائم افسردگی شیدایی

شاید خیلی‌ها افسردگی شیدایی را با افسردگی معمولی یکی بدانند و در شناخت علائمش دچار اشتباه بشوند. این دو بیماری با یکدیگر متفاوتند. همین اشتباه ممکن است درمان افسردگی شیدایی را با مانع و مشکل مواجه کند.

علائم افسردگی شدید را بشناسید

افسردگی شیدایی نشانه‌های خاص خودش را دارد. این علائم بیشتر شامل نوسانات خلقی غیرقابل پیش‌بینی، احساس بی‌قراری و تحریک‌پذیری است. فردی که دچار این اختلال است، در وضعیتی قرار دارد که احتمال قطع ارتباطش با واقعیت بیشتر است و دچار مشکلات بیشتری در زندگی روزمره و اجتماعی می‌شود.

علائم افسردگی شیدایی

اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تری دربارۀ علائم افسردگی شیدایی صحبت کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • احساس ناامیدی، غمگینی یا پوچی
 • تحریک‌پذیری
 • ناتوانی در تجربه لذت
 • خستگی یا از دست دادن انرژی
 • سستی جسمی و روحی
 • تغییر اشتها یا وزن
 • مشکلات خواب
 • مشکلات تمرکز و حافظه
 • احساس بی‌ارزشی یا گناه
 • افکار مرگ یا خودکشی

درباره افسردگی موقعیتی و راه های شناخت و درمان آن در مطلب مشخص شده می‌توانید اطلاعات بیشتری بدست آورید

تست افسردگی شیدایی

تست‌ها و ارزیابی‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند برای کمک به تشخیص افسردگی شیدایی یا اختلال دوقطبی استفاده شود. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خاطرات خلقی: دفتر خاطرات خلقی ابزاری است که می تواند برای ردیابی نوسانات خلقی و کمک به شناسایی الگوها در طول زمان استفاده شود.
 • ارزیابی روانشناختی: یک متخصص سلامت روان ممکن است یک ارزیابی روانشناختی برای ارزیابی علائم، رفتارها و خلق و خوی انجام دهد.
 • چک لیست علائم شیدایی: این ابزاری است که علائم رایج شیدایی یا هیپومانیا را فهرست می کند که ممکن است شامل افزایش انرژی، افکار مسابقه ای و تکانشگری باشد.
 • چک لیست علائم افسردگی: این ابزاری است که علائم رایج افسردگی را فهرست می کند که ممکن است شامل غم و اندوه، از دست دادن علاقه به فعالیت ها و تغییر در خواب و اشتها باشد.
 • غربالگری اختلال دوقطبی: تعدادی ابزار غربالگری مختلف به صورت آنلاین موجود است که می تواند به تشخیص اینکه آیا علائم ممکن است نشان دهنده اختلال دوقطبی باشد کمک کند.

مهم است که به یاد داشته باشید که فقط یک روانشناس متخصص می تواند افسردگی شیدایی یا اختلال دوقطبی را تشخیص داده و درمان کند.

راه های درمان افسردگی شیدایی

به گفته وب سایت www.nhs.uk برای درمان افسردگی شیدایی یا اختلال دوقطبی چند گزینه وجود دارد که لازم است در کنار هم دنبال شوند:

 • دارو درمانی نزد یک روانپزشک برای تثبیت خلق و خو: این کار به جلوگیری از دوره‌های شیدایی و افسردگی کمک می‌کند. دربارۀ این موضوع در ادامۀ مقاله بیشتر توضیح خواهیم داد.
 • درمان روانشناختی: روانشناس به فرد آموزش می‌دهد که محرک‌ها و نشانه‌های دوره‌های افسردگی و شیدایی خودش را بشناسد، با افسردگی مقابله کند و عملکرد و روابطش را بهبود ببخشد. می‌توانید مقاله قرص الانزاپین و کاربردهای آن را نیز در این باره بخوانید
 • ارائۀ توصیه‌ها و مشوق‌هایی برای سبک زندگی سالم: مانند درمان افسردگی با ورزش منظم، برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های لذت‌بخشی‌ که به فرد احساس موفقیت می‌دهد، بهبود وضعیت تغذیه و همچنین خواب.

این افراد همچنین بهتر است از گروه‌های حمایتی و انجمن‌ها کمک بگیرند. در این گروه‌ها افرادی با مشکلات مشابه حضور دارند. آن‌ها می‌توانند با یکدیگر تجربه‌هایشان را به اشتراک بگذارند و از یکدیگر حمایت کنند.

داروهای ضد افسردگی را از اینجا بشناسید

درمان افسردگی شیدایی

درمان افسردگی شیدایی با طب سنتی

آیا یک بیماری جدی مانند اختلال دوقطبی یا افسردگی شیدایی را صرفا می‌توان با گیاهان دارویی و طب سنتی درمان کرد؟ شاید این پرسش خیلی‌ها باشد.

طب سنتی حتما می‌تواند توصیه‌هایی را برای کمک به شما ارائه دهد. این توصیه‌ها معمولا همان تشویق به داشتن سبک زندگی سالم است که در درمان افسردگی شیدایی ضروری است. اما از یاد نبرید که به این توصیه‌ها به عنوان روش مکمل نگاه کنید و کمک گرفتن از یک متخصص روانشناس و روانپزشک را از یاد نبرید. ضمن آنکه برای مصرف داروهای گیاهی که به شما پیشنهاد می‌شود، حتما با روانپزشکتان مشورت کنید که با داروهای شما تداخل نداشته باشد.

در این بخش می‌خواهیم به بعضی از راهکارهای طب سنتی که می‌تواند در درمان این اختلال کمک‌کننده باشد، اشاره کنیم. بعضی از این توصیه‌ها به شرح زیر هستند:

 • خوب خوابیدن را فراموش نکنید و وعده‌های غذایی منظم داشته باشید.
 • آب زیاد بنوشید.
 • از محرک‌هایی مثل الکل و سیگار پرهیز کنید.
 • ماساژ پوست سر برای شما مفید است.
 • از ماهی‌های چرب، روغن ماهی یا مکمل آن استفاده کنید. امگا 3 موجود در آن‌ها برای کاهش افسردگی مفید است.
 • برگ ناز باتلاقی بخورید.
 • مصرف گیاه بهمن بری به شما کمک می‌کند.
 • ریشه والرین (سنبل‌الطیب) آرام‌بخش است و می‌تواند تنش در سیستم عصبی را آرام کند.
 • مصرف گل زیتون به شما کمک می‌کند.

افسردگی غیر معمول را در این مطلب بیشتر بشناسید

درمان افسردگی شیدایی با دارو

برخلاف تصور خیلی‌ها، داروهای ضدافسردگی به تنهایی به درمان افسردگی شیدایی کمکی نمی‌کنند. حتی این احتمال وجود دارد که این داروها باعث بدتر شدن این اختلال بشوند و شیدایی را تشدید کنند. بنابراین هیچ‌گاه نباید خودسرانه از داروی ضدافسردگی برای درمان اختلال دوقطبی استفاده کرد.

همان‌طور که گفتیم افسردگی شیدایی را معمولا با داروهایی کنترل می‌کنند که تثبیت‌کنندۀ خلق و خو هستند. بعضی از این داروها عبارتند از لیتیوم، اسید والپروئیک، دی والپروئکس سدیم، کاربامازپین و غیره.

قرص ریسپریدون را به عنوان دارویی برای اختلال دو قطبی بیشتر بشناسید

اگر برای درمان افسردگی شیدایی دارو مصرف می‌کنید، به یاد داشته باشید که اولاٌ هیج دارویی را بدون تجویز روانپزشک مصرف نکنید؛ ثانیاً هیچ‌گاه مصرف دارو را به یکباره و بدون مشورت با مشاوره روانشناسی آنلاین قطع نکنید. زیرا این کار ممکن است باعث بدتر شدن بیماری شما بشود. درباره مراجعه به روانپزشک می‌توانید این مطلب را نیز بخوانید.

درمان افسردگی شیدایی

پزشک مناسب برای درمان افسردگی شیدایی

افسردگی شیدایی نیازمند درمان تخصصی است. فرد مبتلا به تنهایی از پس این بیماری برنمی‌آید. لازم است که حتما به صورت مداوم تحت‌نظر روانشناس و روانپزشک باشد. اگر خود یا عزیزانتان دچار این مشکل هستید، نگران نباشید. می‌توانید به کمک درمان تخصصی این اختلال را برای همیشه کنترل کنید و یک زندگی سالم و بلندمدت را برای خود برنامه‌ریزی کنید. مشاوره آنلاین روانشناسی در «حال» حتما می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

 

سوالات متداول

مقالات مرتبط

مهرطلبی
مهرطلبی چیست؟ – روش های درمان مهرطلبی

مهرطلبی چیست؟ ما این شانس را داشته‌ایم در دورانی زندگی کنیم که سلامت روان بیش‌تر از هر موقع دیگری مورد توجه قرار می‌گیرد. نباید فراموش کنیم که سلامت روانی به همان اندازه سلامت جسمانی مهم است و نباید از آن غافل شویم. اولین مرحله برای داشتن روان سالم کسب آگاهی است. ما در این مقاله به بررسی مهرطلبی پرداخته‌ایم. مهرطلبی چیست چه تفاوتی با محبت دارد؟ شخصیت مهرطلب چه خصوصیاتی دارد؟ آیا مهرطلبی یک اختلال روانی محسوب می‌شود؟ روش‌های درمان اختلال شخصیت مهرطلب چیست و در ارتباط با شخصیت مهرطلب چه برخوردی باید داشته باشیم؟ با ما همراه باشید تا همه این سؤالات را پاسخ دهیم.

پشتیبانی حال
۲۰ / ۰۴ / ۰۰
پانیک چیست
پانیک چیست و چطور می‌توان یک پنیک اتک را کنترل کرد؟

پانیک (panic attack) چیست ؟ آیا تا به حـال افزایش ناگهانی اضطراب و ترس شدید را تجربه کرده‌اید، بدون آنکه علت مشخصی برایش داشته باشید؟ اگر پاسختان مثبت است، ممکن است دچار پنیک اتک یا حملۀ هراس شده‌ باشید. اگر می‌خواهید بدانید که حمله پانیک چیست، چگونه باید آن را کنترل کرد یا درمان پانیک چیست، خواندن این مطلب می‌تواند به شما کمک کند. پنیک اتک یا حمله هراس ترس ناگهانی و شدیدی است که بدون وجود هیچ خطر واقعی و علت ظاهری بروز می‌کند. پنیک اتک یا حمله پانیک با واکنش‌های فیزیکی شدید در بدن همراه است. این نوع حملات می­‌توانند بسیار ترسناک باشند. افرادی که دچار حمله عصبی پانیک می­‌شوند، تصور می­‌کنند که کنترل خود را از دست داده‌­اند، دچار حمله قلبی شده‌اند یا در حـال مرگ هستند. بسیاری از افراد در طول زندگی خود فقط یک یا دو حملۀ هراس را تجربه می­‌کنند و این مسئله یا خودبه‌خود، و یا با پایان یافتن موقعیتی که برای فرد استرس‌­زاست، برطرف می­‌شود. اما افرادی که حمله‌های پانیک مکرر و غیرمنتظره داشته‌­اند و مدت طولانی را در ترس مداوم از تکرار مجدد حمله سپری کرده‌­اند، ممکن است به یک بیماری به نام اختلال هراس یا اختلال پانیک دچار باشند.

پشتیبانی حال
۱۶ / ۱۱ / ۹۷
پارانوئید
با مبتلایان به اختلال شخصیت پارانوئید چطور رفتار کنیم؟

اگر رمان دایی جان ناپلئون را خوانده باشید، احتمالا با شخصیت عجیب دایی جان داستان آشنایی دارید. او یک پیرمرد با مجموعه‌ای از مشکلات روحی و روانی است که ناخودآگاه، اثرات ناخوشایندی بر زندگی دیگران می‌گذارد. توهم توطئه یکی از بارزترین این مشکلات است. این اختلال که به نام بیماری پارانوئید شناخته می‌شود، یکی از انواع اختلالات شخصیت است که بیماران مبتلا به آن، گاهی به هذیان‌گویی و توهم هم دچار می‌شوند. پزشکان تخمین می‌زنند که حدود دو و نیم تا چهار و نیم درصد مردم جوامع مختلف به چنین اختلالی دچار باشند. این بیماری در بیشتر مبتلایان از سنین نوجوانی و جوانی آغاز شده و به نظر می‌رسد که مردان بیش از زنان با آن درگیر می‌شوند. برای دریافت راهنمایی درباره این بیماری می‌توانید از مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۲۱ / ۰۵ / ۰۰
اختلال چند شخصیتی
اختلال چند شخصیتی چطور زندگی ما را مختل می‌کند؟

اختلال چند شخصیتی با عنوان اختلال تجزیه هویت معرفی شده و یکی از انواع اختلالات روانی می‌باشد که با تقسیم هویت فرد به دو یا چند حالت شخصیتی متمایز تعریف می‌شود. افراد مبتلا به این بیماری اغلب قربانیان آزار شدید هستند. اختلال چند شخصیتی امروزه به عنوان آسیب روانی شناخته می‌شود که ریشه در کودکی دارد و اغلب در پاسخ به آزار شدید در دوران کودکی ایجاد می‌شود. اگرچه این اختلال ریشه در دوران کودکی دارد، اما اکثر بیماران در بازه ۲۰ تا ۵۰ سالگی به این بیماری مبتلا نمی‌شوند. بسیاری از آن‌ها چندین تشخیص اشتباه قبلی از اختلالات روانی یا جسمی یا هر دو را در یک دوره ۷ ساله یا بیشتر تجربه کرده‌اند. عدم تشخیص درست این اختلال، نشانه عوامل متعددی است که در تبدیل آن به یک اختلال پنهان نقش دارند.

ندا ناجی
۱۵ / ۰۸ / ۰۰
افسردگی
انواع افسردگی و درمان آن

 

سارا صاحبی
۲۳ / ۰۷ / ۹۹
تروما
تروما چیست؟ – انواع ترومای روحی، جسمی و روش های درمان

تروما پاسخی به واقعه‌ای است که برای فرد بسیار استرس‌زا است. به عنوان مثال می‌توان به حضور در منطقه جنگی، بلایای طبیعی یا یک حادثه اشاره کرد. تروما می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علایم جسمی و عاطفی شود اما هرکسی که یک رویداد استرس‌زا را تجربه کند لزوما دچار تروما نمی‌شود. انواع مختلفی از تروما وجود دارد؛ برخی از افراد علایمی پیدا می‌کنند که پس از چند هفته برطرف می‌شوند، در حالی که برخی عوارضی طوانی‌مدت دارند. با درمان، افراد می‌توانند علت اصلی آسیب را برطرف کنند و راه‌های سازنده‌ای برای مدیریت علایم خود پیدا کنند. در این مقاله در حال، انواع مختلف تروما، نشانه‌های آن و گزینه‌های درمانی موجود را مورد بحث قرار می‌دهیم.

پشتیبانی حال
۲۰ / ۰۴ / ۰۰