haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

قرص الانزاپین / داروی الانزاپین برای چه بیماری هایی تجویز می‌شود

قرص الانزاپین
۲۰ آذر

این مطلب مورد تایید دکتر نگین زنگنه نیا می‌باشد

قرص الانزاپین یک داروی ضدروان‌پریشی است. به این داروها آنتی‌سایکوتیک آتیپیک می‌گویند. داروهای ضدروان‌پریشی از دهه 1990 میلادی تولید شده‌اند و برای درمان بیماری‌هایی مثل اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی تجویز می‌شوند. البته الانزاپین اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی را درمان نمی‌کند، بلکه برای کنترل علائم این بیماری‌ها مصرف می‌شود.

الانزاپین در سال 1971 برای نخستین بار تولید شد. اما بیش از بیست سال طول کشید که تجویز آن در ایالات متحد آمریکا مورد تأیید قرار گیرد. اکنون این دارو به دو صورت در دسترس است: قرصی که در دهان حل می‌شود و داروی تزریقی.

در این مطلب قصد داریم دربارۀ داروی الانزاپین برایتان بگوییم. کاربرد این دارو، نحوۀ مصرف و عوارض و فوایدش موضوعاتی هستند که به آن‌ها خواهیم پرداخت. اما قبل از آن لازم است بگوییم که اگر می‌خواهید این دارو را تهیه کنید، می‌توانید با مراجعه به داروخانه آنلاین حال و بارگذاری نسخۀ خود، قرص الانزاپین را خریداری کنید و آن را درب منزلتان تحویل بگیرید.

الانزاپین چیست و برای چه بیماری های استفاده می‌شود؟

نام تجاری قرص الانزاپین زیپرکسا است. در این بخش می‌خواهیم دربارۀ این دارو بیشتر بگوییم و مصارفش را توضیح دهیم.

الانزاپین (Olanzapine) چیست؟

همان‌طور که در مقدمه بحث اشاره کردیم، الانزاپین در درجۀ اول برای کنترل علائم بیماری‌هایی مثل اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی تجویز می‌شود. اما این دارو در درمان بیماری‌های روانی دیگری مثل وسواس، افسردگی و اضطراب هم کاربرد دارد که در این مطلب درباره‌اش توضیح خواهیم داد.

شیوۀ اثرگذاری این دارو کاملا روشن نیستند. اما داروی الانزاپین به طور کلی بر پیام‌رسان‌های شیمیایی طبیعی در مغز اثر می‌گذارد، یا به عبارت دیگر یک داروی مهارکننده بازجذب دوپامین و سروتونین است.

داروی الانزاپین

البته داروی الانزاپین فوراً اثر نمی‌کند. ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد که این دارو تأثیر خود را در کنترل علائم نشان بدهد. گرچه شروع مصرف این دارو ممکن است باعث شود که بیمار احساس آرامش بیشتری داشته باشد.

قرص الانزاپین را فقط می‌توان با تجویز پزشک و نسخه تهیه کرد. همچنین نباید مصرف آن را خودسرانه قطع کرد و باید در این زمینه با پزشک مشورت نمود. مشاوره افسردگی آنلاین در این زمینه می‌ـواند به شما کمک کند

کاربرد داروی الانزاپین

الانزاپین از جمله داروهای ضد روان‌پریشی بی‌قاعده است. در این بخش دربارۀ کاربردهای این دارو به صورت دقیق‌تری صحبت می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که این قرص برای چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود. از طریق سوال دارویی آنلاین میتوانید با پزشکان مشاور دارویی حال در تماس باشید.

 • قرص الانزاپین برای درمان برخی مشکلات روحی و روانی (اختلالات دو قطبی / اسکیزوفرنی)

اسکیزوفرنی درمان ندارد. اما الانزاپین می‌تواند به بهبود علائم آن کمک کند. این دارو هم برای کاهش علائم اولیۀ این بیماری و هم برای کنترل علائم حاد آن مصرف می‌شود. الانزاپین برای کنترل توهم (یعنی دیدن، شنیدن یا باور داشتن به چیزهایی که دیگران آن‌‌ها را احساس نمی‌کنند)، و همچنین کنترل احساس بدگمانی غیرعادی و افکار درهم و مغشوش مؤثر است.

قرص الانزاپین همچنین برای درمان بیماری دوقطبی تجویز می‌شود و از بازگشت علائم شیدایی یا مانیا جلوگیری می‌کند. علائمی مثل احساس بی‌قراری، بیش‌فعالی، هیجان‌ زدگی، شادی و تکانش‌های بیش اندازه به واسطۀ مصرف این دارو بهبود می‌یابد. روانپزشکان برای درمان اختلال دوقطبی معمولا الانزاپین را در کنار قرص فلوکستین تجویز می‌کنند. بدین ترتیب افسردگی حاد در این اختلال نیز قابل کنترل است.

 • الانزاپین و وسواس

الانزاپین برای درمان اختلال وسواسی – جبری یا اختلال وسواس فکری-عملی هم کاربرد دارد. در این بیماری فرد افکار خاصی را به صورت مکرر تجربه می‌کند (وسواس فکری) یا احساس می‌کند که نیاز به تکرار برخی اعمال دارد (وسواس عملی). درمان این بیماری با کمک روان‌درمانی و همچنین تجویز داروهای بازدارنده بازجذب سروتونین میسر است؛ الانزاپین یکی از این داروهاست. مشاوره آنلاین برای درمان وسواس فکری می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند

اختلال اضطراب فراگیر را بیشتر بشناسد

 • الانزاپین برای کاهش اضطراب و استرس

قرص الانزاپین ممکن است برای کاهش علائم اضطراب و استرس، در دوزهای کم و کنترل شده، تجویز شود. تحقیقاتی هم دربارۀ استفاده از این دارو برای درمان اختلال اضطراب انجام شده است؛ اما هنوز تأیید نشده که الانزاپین برای درمان اضطراب مفید است. به همین دلیل معمولا روانپزشکان برای درمان اضطراب و استرس داروهای دیگری را انتخاب و تجویز می‌کنند. مشاوره استرس و اضطراب آنلاین در این زمینه به شما کمک خواهد کرد ضمن اینکه می‌توانید انواع داروی ضد استرس و کاربردهای آن‌ها را در این مقاله بخوانید

الانزاپین برای درمان اضطراب

نحوه مصرف قرص الانزاپین

نحوه مصرف قرص الانزاپین را روانپزشک برای شما تعیین می‌کند. یعنی لازم است که این دارو را طبق نسخه خود استفاده کنید. قرص اولانزاپین در مقادیر مختلف موجود است: الانزاپین 2.5 میلی‌گرم، الانزاپین 5 میلی‌گرم، الانزاپین 7.5 میلی‌گرم، الانزاپین 10 میلی‌گرم، الانزاپین 15 میلی‌گرم و الانزاپین 20 میلی‌گرم. دوز مصرفی شما در وهلۀ اول به این بستگی دارد که برای درمان کدام بیماری از این دارو استفاده می‌کنید.

ممکن است پزشک تجویز کند که این دارو را از دوز پایین شروع کنید و سپس آن را به آهستگی افزایش دهید؛ به ویژه اگر مشکلات کبدی یا کلیوی داشته باشید. دوز این دارو برای بیماری‌های اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی به شرح زیر است:

 • دوز الانزاپین برای اسکیزوفرنی: الانزاپین برای درمان اسکیزوفرنی در بزرگسالان زیر 64 سال معمولا با دوز 10 میلی‌گرم و یک بار در روز تجویز می‌شود. اما اگر بیمار بیش از 65 سال داشته باشد، معمولا درمان را با الانزاپین 5 میلی گرم و یک بار در روز آغاز می‌کنند.
 • دوز الانزاپین برای علائم شیدایی در اختلال دو قطبی: معمولا کنترل علائم دوقطبی با دوز 10 یا 15 میلی‌گرم شروع می‌شود. دوز 10 میلی‌گرم زمانی تجویز می‌شود که بیمار از داروهای دیگری هم برای کنترل مانیا استفاده می‌کند.

دربارۀ اثرات اختلال دوقطبی بر روابط عاطفی بیشتر بخوانید.

لازم است که الانزاپین هرروز سر ساعت مشخصی مصرف شود. می‌توانید این دارو را همراه با غذا یا بدون آن مصرف کنید.

مصرف قرص‌های الانزاپین که در دهان حل می‌شوند به این صورت است که قرص را روی زبان خود قرار بدهید و اجازه دهید حل شود؛ پس از آن اگر تمایل داشتید می‌توانید آب بنوشید. همچنین می‌توانید قرص را در یک لیوان کوچک آب یا آب میوه یا شیر بریزید و خوب مخلوط کنید و بلافاصله آن را کاملا بنوشید.

اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، لازم است که به محض یادآوری آن را مصرف کنید. مگر آنکه زمان مصرف دوز بعدی رسیده باشد. در این صورت دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و برای جبران دو قرص را با هم مصرف نکنید. زیرا مصرف بیش از اندازۀ الانزاپین ممکن است عوارض جدی داشته باشد.

اگر قرص الانزاپین به صورت تزریقی برای شما تجویز شده باشد، معمولا هر 2 تا 4 هفته یک بار به شما به صورت عضلانی تزریق می‌شود.

در صورت نیاز به مشاوره پزشکی در زمینه مغز و اعصاب میتوانید از خدمات بخش ویزیت آنلاین متخصص مغز و اعصاب سامانه حال استفاده کنید.

الانزاپین برای اختلال دوقطبی

عوارض و فواید قرص الانزاپین

مصرف قرص الانزاپین مثل هر داروی دیگری ممکن است عوارضی داشته باشد. اما قبل از آن باید یادآوری کنیم این داروی الانزاپین را همه نمی‌توانند مصرف کنند. اگر هریک از شرایط زیر را دارید، لازم است که به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تا به حال به اولانزاپین یا هر داروی دیگری واکنش آلرژیک داشته‌اید.
 • مشکل قلبی، از جمله ضربان قلب نامنظم (آریتمی قلبی) دارید.
 • فشار خون پایین دارید.
 • سکته کرده‌اید یا در معرض خطر بالای سکته هستید.
 • لخته خون داشته‌اید یا فردی در خانواده شما لخته خون داشته است.
 • در کنترل حرکات زبان، دهان و صورت خود مشکل دارید.
 • به یک بیماری نادر به نام سندرم بدخیم نورولپتیک مبتلا شده‌اید.
 • مبتلا به بیماری پارکینسون یا زوال عقل هستند.
 • سطوح گلبول های سفید خون شما پایین است.
 • دیابت دارید.
 • صرع دارید.
 • مشکلات کبدی یا کلیوی دارید.
 • سطح هورمون پرولاکتین در خونتان غیرطبیعی است.
 • مبتلا به گلوکوم (افزایش فشار در چشم) هستید.
 • یبوست دارید یا فکر می کنید روده هایتان انسداد دارد.
 • زیر 18 سال دارید (البته بعضی از روانپزشکان این دارو را برای افراد بالای 13 سال تجویز می‌کنند).

عوارض قرص الانزاپین

عوارض جانبی رایج داروی الانزاپین معمولا از هر 10 نفر یک نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر دچار هریک از این عوارض شدید و احساس آزار دیدن می‌کنید، لازم است که به پزشک خود اطلاع دهید. عوارض و فواید قرص الانزاپین عبارتند از:

 • احساس خواب‌آلودگی در روز
 • افزایش وزن یا افزایش اشتها
 • احساس سرگیجه (به ویژه هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده)
 • کهیر
 • یبوست

همچنین این دارو ممکن است باعث مشکلات زیر شود:

 • مشکلات جنسی مانند کاهش میل جنسی در مردان و زنان، یا مشکل نعوظ که می‌تواند نشانه‌هایی از تغییرات هورمونی باشد.
 • مشکلات حرکتی
 • عفونت‌های قفسه سینه، عفونت‌های گوش و چشم، یا عفونت مجاری ادراری که می‌تواند نشانۀ کاهش تعداد گلبول‌های سفید در خون باشد.

الانزاپین گاهی ممکن است اثرات متناقض هم داشته باشد. مثلا باعث تغییرات غیرمعمولی در افکار فرد شد، توهم را تشدید کند یا افکار خودکشی را تقویت نماید. البته این عوارض نادر است.

بهترین پزشک برای تجویز قرص الانزاپین

الانزاپین دارویی است که برای درمان بیماری‌های روانی جدی تجویز می‌شود. این قرص یک داروی ضد روان‌پریشی است و مصرف آن نیاز به تجویز پزشک دارد. آیا فکر می‌کنید که نیاز به مصرف این دارو دارید؟ قبل از هرچیز لازم است تشخیص یک روانشناس یا روانپزشک را دریافت کنید. به شما توصیه می‌کنیم که از مشاوره روانشناسی آنلاین در سامانه حال استفاده کنید و در صورتی که مشاور روانپزشک داروی الانزاپین را برای شما تجویز کرد، به لینک داروخانه آنلاین حال مراجعه نمایید و درخواست خود را ثبت کنید.

همچنین همان‌طور که گفتیم، این دارو برای همه قابل استفاده نیست و می‌تواند عوارض جانبی نیز داشته باشد. پس لازم است که شرایط جسمی و سوابق پزشکی خود را به صورت کامل برای روانپزشک شرح دهید. ممکن است با توجه به شرایطی که دارید روانپزشک تشخیص دهد که نباید الانزاپین مصرف کنید؛ در غیر این صورت امکان دارد که دچار عارضه‌های جدی شوید. به عوارضی که در این مطلب توضیح دادیم توجه کنید، اگر هریک از این عوارض را در خود مشاهده کردید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

مشاوره آنلاین روانشناسی

سوالات متداول

آیا قرص الانزاپین برای بارداری ضرر دارد

الانزاپین را می‌توان در دوران بارداری مصرف کرد. به نظر نمی‌رسد که این دارو برای جنین مضر باشد. ضمن آنکه سلامت روان زن باردار اهمیت زیادی دارد. همچنین اگر حین مصرف الانزاپین باردار شدید، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید. داروی خود را قطع نکنید، مگر آنکه پزشک به شما بگوید.

همچنین این دارو در دوران شیردهی هم قابل استفاده است. اگر پزشک می‌گوید که کودکتان سالم است، می‌توانید به مصرف داروی الانزاپین ادامه دهید. البته این دارو به مقدار کمی وارد شیرمادر می‌شود و در تعداد بسیار اندکی از نوزادان عارضه‌های جانبی مشاهده شده است. اما اکثر افراد بدون آنکه با مشکلی مواجه شوند از این دارو در دوران شیردهی استفاده کرده‌اند. مهم آن است که با مصرف الانزاپین سلامت روانی متعادل و خوبی داشته باشید.

در صورتی که هنگام شیردهی از الانزاپین استفاده می‌کنید و متوجه شده‌اید که کودکتان برخلاف همیشه خوب غذا نمی‌خورد یا به صورت غیرمعمولی خواب آلود و تحریک‌پذیر است، در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا مصرف قرص الانزاپین چاق کننده است

یکی از عوارض جانبی مصرف الانزاپین افزایش اشتهاست. در نتیجه مصرف این دارو ممکن است در بلندمدت باعث افزایش وزن شود. البته این عارضه قابل کنترل است. یعنی اگر احساس کردید که با مصرف الانزاپین اشتهایتان افزایش یافته، می‌توانید با مشورت پزشک برای کنترل اشتهای خود از دارو یا روش درمانی دیگری استفاده کنید.

قرص الانزاپین را از کجا تهیه کنیم

قرص الانزاپین دارویی است که با نسخۀ پزشک قابل تهیه است. این دارو در داروخانه‌هایی که داروهای اعصاب و روان را عرضه می‌کنند در دسترس است. البته لازم نیست که برای تهیه این قرص به داروخانه به صورت حضوری مراجعه کنید. می‌توانید درخواست خود را در داروخانه آنلاین حال ثبت کنید و دارو را درب منزل تحویل بگیرید.

داروی الانزاپین برای چه بیماری است

الانزاپین یک داروی ضدروان‌پریشی یا آنتی‌سایکوتیک آتیپیک است. این دارو برای کنترل علائم بیماری‌هایی مثل اسکیزوفرنی (توهم، بدگمانی و افکار درهم) یا کنترل علائم شیدایی در اختلال دوقطبی (بی‌قراری، هیجان‌زدگی، تکانش و شادی بیش از حد) تجویز می‌شود. گاهی از این دارو برای درمان بیماری‌های دیگری مثل افسردگی اساسی، اختلال وسواس فکری و عملی یا اضطراب نیز استفاده می‌شود.

 

 

منابع

https://fa.wikipedia.org/

https://www.nhs.uk

https://www.webmd.com/

 

مقالات مرتبط

قرص ضد استرس
داروی ضد استرس

قرص ضد استرس را احتمالا زیاد شنیده‌اید. همۀ ما به استرس نیاز حیاتی داریم،؛ اما اگر این احساس به یک هیجان دائمی تبدیل شود، برای جسم و روان ما پیامدهای ناخوشایندی دارد. بنابراین مصرف قرص ضد استرس ، زیر نظر پزشک، برای کسانی که به صورت دائمی احساس استرس و اضطراب دارند، یک نیاز جدی است.

تیم تحریریه حال
۱۸ / ۰۷ / ۰۱
قرص تری فلوئوپرازین ؛ موارد مصرف، احتیاط و عوارض جانبی آن

قرص تری فلوئوپرازین اغلب برای درمان علائم اسکیزوفرنی توسط پزشک تجویز می‌شود. تری فلوئوپرازین همچنین ممکن است به صورت کوتاه مدت برای درمان اضطراب غیر روان‌پریشی در افرادی که به داروهای دیگر پاسخ نداده‌اند نیز استفاده شود. این دارو در دسته داروهایی که با نام داروهای ضد روان‌پریشی عمومی شناسایی می‌شوند، قرار دارد و با کاهش هیجان غیرطبیعی در مغز عمل می‌کند. ممکن است تری لوئوپرازین این عمل را با کنترل میزان دوپامین مغر انجام دهد.

پشتیبانی حال
۰۹ / ۰۱ / ۰۱
موارد مصرف آلپرازولام
قرص آلپرازولام چه کاربردی دارد؟ آیا مصرف آن خطرناک است؟

قرص آلپرازولام دارویی است که برای درمان اختلال اضطرابی تجویز می‌شود. این بیماری گستره وسیعی از علائم اضطراب را در بر می‌گیرد. به‌طور کلی اختلال اضطرابی و اضطراب به وضعیتی گفته می‌شود که در آن فرد نگرانی و اضطراب غیرواقعی و بیش از اندازه‌ای را در مورد شرایط زندگی خود و برای بازه زمانی طولانی احساس کند. آن دسته از اضطراب‌ها و تنش‌هایی که براساس زندگی روزمره ایجاد می‌شوند، نیازی به درمان با دارو ندارند. برای مثال ممکن است در مورد دیر رسیدن به کلاس یا محل کار خود استرس داشته باشید که این مساله کاملا طبیعی است. قرص‌های آلپرازولام برای درمان حملات عصبی یا پنیک که ممکن است با جمع هراسی همراه باشد تجویز می‌شود. آلپرازولام برای درمان افسردگی نیز کاربرد دارد.

پشتیبانی حال
۲۳ / ۰۸ / ۰۰
قرص سرترالین
قرص سرترالین ؛ آنچه باید در مورد این داروی ضدافسردگی محبوب بدانید

قرص سرترالین در گروه داروهای ضد افسردگی قرار دارد. سرترالین با نام تجاری آسنترا یا زلفت بر مواد شیمیایی در مغز اثر می‌گذارد و برای افرادی که مبتلا به افسردگی، اختلال هراس، اضطراب و یا وسواس (OCD) باشند تجویز می‌شود.. سرترالین به عنوان مهارکننده انتخابی باز جذب سروتونین شناخته می‌شود و از آن‌جا که نسبت به دیگر داروهای مشابه عوارض جانبی کم‌تری دارد، برای افرادی که بدن‌شان نسبت به انواع داروهای ضدافسردگی واکنش شدیدی نشان می‌دهد، مناسب‌تر است.

پشتیبانی حال
۱۲ / ۰۱ / ۰۱
قرص ضد استرس پروپرانول
قرص ضد استرس پروپرانول / کاربردهای پروپرانول و کاهش استرس

قرص ضد استرس پروپرانول را بیشتر بشناسید. آیا تا به حال احساس اضطراب پیش از سخنرانی، یک آزمون مهم یا شرکت در یک رویداد اجتماعی را تجربه کرده‌اید؟ قرص ضد استرس پروپرانول می‌تواند یک انتخاب مناسب در این شرایط باشد؛ البته نه به این راحتی! مصرف این دارو نیاز به مشاوره پزشکی دارد و پزشک در صورت نیاز، دوز مناسبی از آن را برای شما تجویز می‌کند.

سارا صاحبی
۱۶ / ۰۷ / ۰۱
قرص آدوکانوماب
قرص آدوکانوماب / ناگفته هایی از داروی جدید آلزایمر

قرص آدوکانوماب را بیشتر بشناسید. سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی، یعنی در ماه ژوئن سال 2021، این دارو را برای بیماران مبتلا به آلزایمر تأیید کرده است. کشف این دارو امیدواری‌های جدیدی را برای درمان آلزایمر به وجود آورد.

تیم تحریریه حال
۲۰ / ۰۷ / ۰۱

2 دیدگاه