haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

درمان افسردگی با ورزش

پشتیبانی حال
درمان-افسردگي-با-ورزش
۰۷ بهمن

چگونه با ورزش کردن افسردگی را درمان کنید؟

افسرده که باشید، ورزش آخرین کاری‌ست که ممکن است دل‌تان بخواهد. با انرژی کمی که دارید، هر تصمیم تازه‌ای به چالش بزرگی تبدیل می‌شود. اما اگر اراده کنید و فعالیت بدنی را وارد برنامه‌های روزانه کنید، تفاوت بزرگی در زندگی‌تان رخ می‌دهد. تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می‌دهند ورزش در درمان افسردگی نقش دارد. چرا شما امتحان نکنید؟

از طرف دیگر،‌ ورزش ترشح آندروفین را تحریک می‌کند. آندروفین که به اسم هورمون حس خوب هم معروف است، شما را سرحال می‌کند. هر چه زمان و شدت فعالیت‌ بدنی بیشتر باشد، ترشح آندروفین هم بیشتر خواهد بود.

ببینیم چه مدت ورزش در درمان افسردگی موثر است؛ پزشکان می‌گویند ۱۵۰ دقیقه، یعنی ۶ نوبت ۲۵ دقیقه‌ای در هفته کافی‌ست. با این‌همه بهترین کار واقع‌بینی‌ست. اگر هیچ‌وقت ورزش نکرده‌اید، این مقدار فعالیت بدنی می‌تواند سخت باشد. پس با زمان کوتاه شروع کنید و اجازه دهید بدن‌تان کم‌کم عادت کند. به‌هر حـال فعالیت بدنی کم از هیچی بهتر است.

۱۰ دقیقه پیاده‌روی سریع در روز به ریلکس شدن ذهن و بدن کمک می‌کند. ورزش‌ روزانه و سبک راه خوبی برای پیشگیری از افسردگی یا درمان افسردگی‌های خفیف است.

باید هدف‌های کوچک و دست‌یافتنی برای خودتان تعریف کنید. شاید یک پیاده‌روی کوتاه برای روز اول مناسب باشد. روز بعد کمی مسیر را طولانی‌تر کنید.

نباید ورزش کردن به وظیفه تبدیل شود، وگرنه ممکن است راه به جایی نبرید. قرار است فعالیت بدنی یک برنامه در کنار جلسه‌های تراپی باشد، ابزاری که قرار است حس و حـال بهتری به شما ببخشد.
درمان افسردگی با ورزش غیرممکن نیست.

هر بار که در ورزش پیشرفت می‌کنید و انعطاف بدن‌تان را می‌بینید، احساس موفقیت می‌کنید. هر چالش کوچکی را که پشت سر می‌گذارید، اعتماد به‌نفس بیشتری به‌دست می‌آورید. به‌مرور متوجه می‌شوید اندام متناسب‌تری پیدا کرده‌اید و سلامتی بیشتری دارید. همه‌ی این‌ها حس خوب ایجاد می‌کنند و در درمان افسردگی موثرند.

پیشنهاد می‌کنیم فعالیت بدنی موردعلاقه‌تان را پیدا کنید، یوگا، والیبال، شنا، هر چه را دوست دارید. وقتی کاری را دوست داشته باشید، بیشتر برای آن وقت می‌گذارید. خودتان را محدود به باشگاه رفتن نکنید. شاید بخواهید با باغبانی سرگرم شوید، با دوچرخه برای خرید بروید یا همراه بچه‌ها تا مدرسه قدم بزنید.

اگر همچنان سخت است از روی کاناپه بلند شوید، باید بررسی کنید مانع‌های ذهنی شما کدامند. از خانه بیرون رفتن سخت به‌نظر می‌رسد؟ جلوی پنجره نرمش کنید. ترجیح می‌دهید تنها نباشید؟ در نزدیک‌ترین باشگاه ثبت‌نام کنید یا با دوستان قرار پیاده‌روی در پارک بگذارید.

تحقیقات علمی نشان داده علائم افسردگی و اضطراب در افرادی که فعالیت بدنی دارند، کمتر است. در بعضی افراد ورزش مانند دارو عمل می‌کند و نشانه‌های افسردگی را کاهش می‌دهد. به‌ یاد داشته باشید روزهایی که دل‌تان نمی‌خواهد از زیر پتو بیرون بیایید، ورزش از همیشه مهم‌تر است. کافی‌ست اراده کنید و اولین حرکت را انجام بدهید، نتیجه از روزهای دیگر هم بهتر خواهد بود.

 

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

4 دیدگاه