haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

مشاوره فردی: چطور با تغییر سبک زندگی به درمان افسردگی بپردازم؟

پشتیبانی حال
تاثیر مثبت اندیشی و تغییر سبک زندگی در درمان افسردگی
۱۴ اسفند

چرا افسرده می‌شویم؟ به نظرتان کارهایی که در طول روز انجام می‌دهیم روی حس و حالمان اثری دارد؟ دقیقا. ما شبیه یک منبع جاذب انرژی هستیم. راههای درمان افسردگی همین کارهایی که انجام می‌دهیم، غذایی که می‌خوریم، حتی فکر و خیال‌هایمان؛ زندگی ما را می‌سازند. با این اوصاف یکی از بهترین روش‌ها برای درمان افسردگی تغییر سبک زندگی و مثبت اندیشی نسبت به وقایع، آدم‌ها و اتفاقات پیرامونمان است. در این مطلب قصد داریم چند تمرین ساده برای مثبت اندیشی و تغییر سبک زندگی را معرفی کنیم که برای درمان افسردگی موثر هستند. با ما همراه باشید.

سبک زندگی چطور به کمک مدیریت افسردگی می‌آید؟

داشتن هر از گاهی غم و غصه بخش عادی از زندگی است. اما اگر بخواهیم هر روز خودمان را با غم و اندوه فلج کنیم؛ احتمالا نشانه چیز دیگری است. افسردگی نوعی اختلال خلقی است که با احساس غم عمیق، ناامیدی و پوچی به سراغمان می‌آید. اگر از حدی فراتر برود، باعث می‌شود تا دیگر از چیزهایی که دوست داشتیم؛ لذتی نبریم. البته این تاثیر کمی فراتر هم می‌رود، تا جایی که فعالیت‌های روزمره، کار و زندگی را به طور کل مختل کند. درمان افسردگی با تکنیک‌های دارویی یکی از روش‌های کنترل این اختلال است. برای استفاده از دارو باید با پزشک متخصص مشورت کنید. اما عوامل دیگری هم روی کنترل و درمان افسردگی موثرند که آن را به عنوان تغییر سبک زندگی می‌شناسند.

تغذیه سالم

تاثیر مثبت اندیشی و تغییر سبک زندگی در درمان افسردگی

تغذیه سالم در درمان افسردگی موثر است.

نظرتان درباره غذا چیست؟ تغذیه سالم برای بدن مفید است؟ درست. ولی تغذیه برای روحیه‌تان هم خوب است. از غذاهایی که با قند تصفیه شده و چربی‌های اشباع پر شده‌اند، خودداری کنید تا معجزه‌اش را ببینید. به جای آن از امگا۳ و امگا۶ استفاده کنید که دو نوع اسید چرب سالم هستند. این مواد را میتوانید در غذاهایی مثل ماهی، اجیل و خشکبار، میوه و سبزیجات تازه و روغن زیتون پیدا کنید. کربوهیدرات‌های پیچیده با تحریک تولید سروتین به انتقال حس خوب در سلول‌های عصبی کمک می‌کنند. پس تا میتوانید از غلات کامل، حبوبات، سبزیجاتی مثل اسفناج و کلم بروکلی و میوه‌هایی چون پرتقال و گلابی استفاده کنید. انتقال دهنده‌های عصبی و پیام رسان‌های مغزتان هم نقش موثری در سلامت روان دارند. پس امینو اسیدها را در رژیم غذایی فراموش نکنید. گوشت، محصولات لبنی و میوه و سبزیجات منبع خوبی برای امینو اسید هستند.

ورزش و کاهش وزن

وقتی ورزش می‌کنید بدنتان داروی ضد افسردگی تولید می‌کند. کافی است سه تا پنج روز در هفته تنها به مدت سی دقیقه ورزش کنید تا بدون دارو به درمان افسردگی کمک کنید. با این کار استرستان کاهش پیدا می‌کند. وضعیت خلق و خویتان بهتر شده، عزت نفس بالاتری خواهید داشت. همینطور بهتر میخوابید. همه میدانیم که ظاهر بدنی در بالابردن روحیه و عزت نفس مهم است.

تغییر سبک زندگی در درمان افسردگی

ورزش تاثییر مثبتی در بهبودافسردگی دارد.

اما برای کاهش وزن و داشتن اعتماد به نفس بیشتر لازم نیست خودتان را با گرسنگی شکنجه کنید. فقط سالم بخورید و زیاد ورزش کنید.

 

بیشتر بخوانید: تست کرونا در منزل

نقش مثبت اندیشی در مدیریت افسردگی

تاثیر مثبت اندیشی و تغییر سبک زندگی در درمان افسردگی

بهبود روابط اجتماعی از عوامل کلیدی است.

سایر تکنیک‌های تغییر سبک زندگی؛ شامل خواب راحت، افزایش دامنه روابط اجتماعی، مدیتیشن و مراقبه هستند. همه این راه‌ها کمک میکنند تا ارامش را به وجودتان برگردانید. ولی با یک ذهن منفی باف و آشفته بدست اوردن ارامش خیلی سخت می‌شود. پس باید پیش از هر کاری سراغ مثبت اندیشی بروید. اول دیدگاهتان در مورد مثبت اندیشی را اصلاح کنید. مثبت اندیشی نه نادیده گرفتن واقعیت و نه به معنی بی‌خیالی است. با ذهنیت مثبت؛ شما میدانید که اتفاقات خوب و بد در زندگی پیش می‌آیند ولی با این حـال به خوب پیش رفتن اوضاع امیدوار هستید؛ به همین سادگی.

بیشتر بخوانید: اختلاف با خانوده را چطور مدیریت کنیم

چطور مثبت اندیش شویم؟

مثبت اندیشی یک روش برای تغییر سبک زندگی است. در این سبک زندگی باید بیشتر بخندید. تحقیقات نشان میدهد افرادی که در حین انجام کارهای استرس‌زا لبخند می‌زنند نسبت به افراد خنثی، احساس مثبت‌تری را تجربه می‌کنند. وضعیت خودتان را تغییر دهید. وقتی یک اتفاق ناخوشایند پیش میاید دنبال جنبه‌های مثبتش بگردید. حتی ماندن در ترافیک هم اگر باعث شود یک موسیقی لذت بخش بشنوید؛ دیگر اتفاق ناخوشایندی نیست. همه ما در زندگی چیزهایی داریم که اگر نداشتیم همیشه افسوسش را می‌خوردیم. یک دفترچه بردارید و هفته‌ای یک بار این موهبت‌های کوچک ولی پنهان زندگی تان را بنویسید و به خاطر داشتنش سپاسگزار باشید. برای آینده‌تان چشم انداز داشته باشید. بهترین اینده را از لحاظ زندگی، کار، سرگرمی برای خودتان رسم کنید. آنها را با جزئیات بنویسید. وقتی ببینید که اوضاعتان با اهدافتان هم مسیر هستند حس بهتری پیدا می‌کنید.

اگر از افسردگی رنج می‎برید، می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید تا به شما کمک کند. بسیاری از افراد ممکن است با توجه به مشغله زندگی زمان کافی برای مراجعه به پزشک نداشته باشند. در این مواقع استفاده از مشاوره آنلاین می‌تواند راهگشا باشد. برای مطالعه درباره مزایای مشاوره آنلاین به مقاله مزایای مشاوره آنلاین  در وب‌سایت حال مراجعه کنید. هوشیاری و آگاهی بیمار نسبت به شرایط خود هم شرط دیگری در درمان است. این که فرد تلاش کند تا خود را از احساسات موجود که به این بیماری منجر شده رها کند و برای کمک به خود بکوشد، بسیار اثر گذار خواهد بود.

سوالات متداول

سبک زندگی چطور به کمک مدیریت افسردگی می‌آید؟

با بهبود تغذیه، ویتامیت ها و املاح و مواد مغذی لارم به بدن می‌رسد و همچنین با ورزش منطم هورمون‌های شادی آور ترشح می‌شود، علاوه بر این ارتباطات سالم نقش بسیار مهمی در درمان افسردگی دارند.

تغذیه سالم چه نقشی در درمان افسردگی دارد؟

غذای سالم علاوه بر تاثیر مثبت بر جسم بر روحیه نیز اثر دارد. از غذاهایی که با قند تصفیه شده و چربی‌های اشباع پر شده‌اند، خودداری کنید. به جای آن از امگا۳ و امگا۶ استفاده کنید که دو نوع اسید چرب سالم هستند.

چطور مثبت اندیش شویم؟

مثب اندیشی نوعی سبک رندگی است که به بهبود زندگیتان کمک بسیاری می‌کند. باید سعی کنید بیشتر لبخند بزنید و برای مشکلات کوچک خود را ناراحت نکنید. می‌توانید یک دفترچه بردارید و هفته‌ای یک بار این موهبت‌های کوچک ولی پنهان زندگی تان را بنویسید و به خاطر داشتنش سپاسگزار باشید.

منابع:

https://www.webmd.com/mental-health/positive-thinking-overview#3

https://www.healthline.com/health/depression/lifestyle-changes-overview#outlook

 

مقالات مرتبط