جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

فانتزی جنسی چیست / روانشناسی فانتزی های جنسی و اثرات آن

فانتزی جنسی
۰۴ تیر

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

فانتزی جنسی یک فرد، تصویری ذهنی یا سناریویی است که به نظر او تحریک‌کننده است و می‌تواند از ساده تا پیچیده متغیر باشد و ممکن است افراد، اعمال، تنظیمات یا اشیاء مختلفی را شامل شود. این فانتزی ها ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تجربیات شخصی، پیشینه فرهنگی، تربیت، و قرار گرفتن در معرض اشکال مختلف رسانه ها قرار گیرند.

زمان شکل گیری این فانتزی ها ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است در دوران نوجوانی تخیلات جنسی خاصی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تا اواخر زندگی با آن کاری نداشته باشند. در برخی موارد، این خیال‌پردازی‌ها حتی ممکن است در طول زمان با تغییر ترجیحات و تمایلات فرد، تغییر یا تکامل پیدا کنند. در صورتی که این تمایلات مشکلی را در زندگی ایجاد کنند و به نوعی غیر معمول باشند، باید درمان شوند. کمک گرفتن از مشاور جنسی آنلاین یک راه حل بسیار مناسب برای این کار است زیرا در خانه و به صورت کاملا ناشناس انجام خواهد شد.

فانتزی جنسی چیست؟

برخی افراد فانتزی جنسی را از اختلالات جنسی می‌دانند اما درواقع این تخیلات، بازنمایی ذهنی یا تخیلی از تمایلات یا سناریوهای جنسی است که ممکن است برای فرد، تحریک کننده باشد. این فانتزی‌ها طیف وسیعی از افکار، تصاویر یا تجربیات هستند که برای یک فرد محرک جنسی محسوب می‌شوند. این افکار البته می‌توانند به صورت خودآگاه و ناخودآگاه ایجاد شوند.

برای مشاوره درباره فانتزی های جنسی از بخش مشاوره آنلاین روانشناسی راهنمایی بگیرید

فانتزی جنسی

نمونه ای از فانتزی جنسی می تواند تصور کردن خود در یک رابطه عاشقانه با افراد مشهور یا داشتن رابطه جنسی در یک مکان غیر معمول یا عمومی مانند پارک یا هواپیما باشد. همچنین می تواند شامل فتیش هایی مانند BDSM، نقش آفرینی یا … باشد. تخیلات جنسی، درواقع طبیعی هستند و اغلب به عنوان راهی برای بهتر کردن روابط بعد از اولین رابطه جنسی به شمار می‌روند. اما باید رضایت و احترام متقابل همیشه در هر برخورد جنسی، چه در زندگی واقعی و چه در یک سناریوی تخیلی، در اولویت باشد.

علت اهمیت فانتزی های جنسی

تخیلات جنسی بخشی طبیعی و سالم از تجربه جنسی انسان هستند. آنها را می توان به عنوان تصاویر ذهنی یا سناریوهایی تعریف کرد که افراد برای افزایش برانگیختگی و لذت جنسی در ذهن خود ایجاد می‌کنند. در حالی که برخی از افراد ممکن است از خیال پردازی های خود احساس خجالت یا شرم کنند، اما تحقیقات نشان داده که این فانتزی های جنسی جنبه مهمی از میل و رضایت جنسی هستند.

درباره میل جنسی زیاد و راهکارهای مدیریت آن بیشتر بدانید

یکی از دلایل اهمیت فانتزی های جنسی این است که به افراد اجازه می‌دهد جنبه های مختلف تمایلات جنسی خود را کشف و بیان کنند. فانتزی ها فضایی امن و خصوصی را برای افراد فراهم می کنند تا ایده‌ها و خواسته‌های جدید را بدون ترس از قضاوت یا طرد شدن تجربه کنند. این کاوش می تواند به افراد کمک کند ترجیحات جنسی خود را بهتر درک کرده و آنها را با شریک زندگی خود در میان بگذارند که در نهایت منجر به تجربه های جنسی رضایت بخش‌تر خواهد شد.

یکی دیگر از کارکردهای مهم تخیلات جنسی این است که باعث افزایش میل جنسی خواهد شد. تصور سناریوها یا فعالیت‌های محرک جنسی می‌تواند مغز را تحریک کرده و واکنش‌های فیزیکی را در بدن ایجاد کند، مانند افزایش ضربان قلب، تنفس و جریان خون به اندام‌های تناسلی که منجر به افزایش احساس لذت و در نهایت ارگاسم قوی تر شود.

فانتزی های جنسی علاوه بر افزایش لذت جنسی، می توانند مزایای روانی نیز داشته باشند، ریرا با کاهش استرس، آرامش و بهبود خلق و خوی فرد را فراهم می‌کنند. مطالعات نشان داده که درگیر شدن در فانتزی های جنسی، سطح استرس و اضطراب را کاهش داده و احساس شادی و رضایت را تقویت می‌کند.

انواع فانتزی جنسی

هرچند که تخیلات جنسی یک موضوع شخصی و حساس بوده و با توجه به روحیه هر شخص تعریف می‌شود، اما در ادامه چند مورد از انواع فانتزی جنسی را ذکر می‌کنیم.

  • BDSM: فانتزی‌های BDSM شامل پویایی قدرت در رابطه جنسی است که در آن یکی از شرکا نقش مسلط و دیگری نقش مطیع را بر عهده می گیرد که شامل تکنیک هایی مانند کتک زدن، اسارت یا تحقیر باشد.
  • سه نفری: فانتزی سه نفره شامل انجام فعالیت جنسی با دو نفر دیگر به طور همزمان است که می‌تواند یا دو نفر از یک جنسیت و یک فرد از جنس دیگر باشد، یا می تواند هر ترکیبی از جنسیت باشد.
  • فضول گرایی: خیال پردازی های فضول شامل تمایل به تماشای دیگران است که در حال فعالیت جنسی هستند.
  • نقش آفرینی: فانتزی های نقش آفرینی شامل نمایش یک سناریو یا شخصیت خاص در حین رابطه جنسی است. این مورد شامل پخش صحنه‌هایی از فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی یا کتاب‌ها نیز می‌باشد.
  • اسارت: فانتزی های اسارت شامل محدود شدن فیزیکی در حین رابطه جنسی است. یعنی استفاده از دستبند، طناب یا سایر محدودیت‌ها.
  • رابطه جنسی در فضای باز: فانتزی های جنسی در فضای باز شامل انجام فعالیت های جنسی در خارج از خانه و اغلب در یک محیط طبیعی مانند ساحل یا جنگل است.
  • بازی با سن: فانتزی های بازی سنی شامل این است که یکی از طرفین نقش سنی کمتر یا بزرگتر از سن واقعی خود را بر عهده می‌گیرد. مانند بازی کردن نقش هایی مثل معلم – دانش آموز و …
  • تقسیم همسری: فانتزی های تقسیم همسری شامل بررسی روابط جنسی با چندین شریک به طور همزمان با همسر خود فرد است که حتی روانشناسان غربی نیز از این نوع فانتزی جنسی به‌عنوان رابطه حیوانی یاد می‌کنند.

درباره درمان خانگی زود انزالی بیشتر بدانید.

BDSM

چگونه در مورد فانتزی جنسی خود صحبت کنم؟

صحبت کردن در مورد فانتزی های جنسی برای برخی افراد می تواند دشوار یا ناراحت کننده باشد، اما خواسته ها و مرزهای خود را یا شریک زندگی یا شریک جنسی خود به شیوه ای امن و محترمانه در میان بگذارید. بهتر است برای این منظور مقاله صحبت درباره رابطه جنسی را نیز مطالعه کنید.

زمان و مکان مناسب را انتخاب کنید

مطمئن شوید که هر دو در یک محیط راحت و خصوصی هستید و زمانی را انتخاب کنید که هر دو آرام باشید و حواس‌تان نباید به مسائل دیگر پرت شود.

با یک سوال باز شروع کنید

مکالمه را با چیزی مانند: “آیا تا به حال به امتحان چیز جدیدی در رختخواب فکر کرده اید؟” این به شریک زندگی شما اجازه می‌دهد تا خواسته های خود را به اشتراک بگذارد و گفتگو را برای کشف علایق مشترک شما باز می کند.

در مورد مرزهای خود شفاف باشید

شفاف بودن مرزهای جنسی با شریک زندگیتان به دلایلی مهم است. اولاً، به ایجاد و حفظ اعتماد در رابطه کمک می کند. ثانیاً، شفافیت پیرامون مرزهای جنسی به جلوگیری از سوء تفاهم ها و ارتباطات نادرست کمک می‌کند و در نهایت، شفاف بودن در مورد مرزهای جنسی باعث می‌شود که هر دو طرف در طول برخوردهای جنسی احساس امنیت و احترام کنند.

از جملات با “من” استفاده کنید

وقتی در مورد تخیلات جنسی خود صحبت می کنید، به جای جملات “تو” از جملات “من” استفاده کنید. به عنوان مثال، به جای «شما باید این کار را برای من انجام دهید» بگویید: «من واقعاً لذت می برم اگر این کار را امتحان کنیم».

با احترام برخورد کنید

به یاد داشته باشید که هرکس ترجیحات و مرزهای متفاوتی دارد. با دقت به صحبت های شریک زندگی خود گوش دهید و به محدودیت های او احترام بگذارید.

لذت ببرید

کاوش و آزمایش جنسی باید برای هر دو طرف لذت بخش و هیجان انگیز باشد. مکالمه را جذاب و با لبخند و شوخی انجام دهید.

به یاد داشته باشید، ارتباط، کلید حفظ یک رابطه جنسی سالم و رضایت بخش است. صحبت در مورد فانتزی های جنسی می‌تواند راهی عالی برای تقویت ارتباط شما و کشف تجربیات جدید و هیجان انگیز شما باشد.

درباره درد زیر شکم بعد از رابطه این مطلب را بخوانید

فانتزی های جنسی

چرا افراد دارای فانتزی جنسی هستند؟

فانتزی های جنسی را می‌توان به عنوان تصاویر ذهنی یا افکاری که شامل تمایلات جنسی یا سناریوهای متفاوت هستند و ممکن است در زندگی واقعی انجام شوند یا نشوند، تعریف کرد. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا افراد فانتزی های جنسی دارند:

1) کاوش: فانتزی های جنسی به افراد اجازه می‌دهند تا جنبه های مختلف تمایلات جنسی خود را بدون خطر آسیب جسمی یا ناراحتی عاطفی کشف کنند.

2) فرار: فانتزی های جنسی می توانند برای افراد یک فرار موقت از استرس، اضطراب جنسی و سایر احساسات منفی فراهم کنند.

3) برانگیختگی: تخیلات جنسی می تواند به عنوان نوعی تحریک جنسی عمل کند و منجر به برانگیختگی فیزیکی و ارگاسم شود.

4) تنوع: فانتزی های جنسی ممکن است برای افراد تنوع و هیجان در زندگی جنسی ایجاد کند، به خصوص اگر فرد احساس بی‌حوصلگی یا نارضایتی از تجربیات جنسی فعلی خود داشته باشد.

5) میل: تخیلات جنسی درواقع عمیق‌ترین تمایلات جنسی یک فرد را منعکس کند، که ممکن است در زندگی واقعی امکان پذیر یا از نظر اجتماعی قابل قبول نباشد.

البته با تمام این موارد، در نظر داشته باشید که فانتزی های جنسی لزوماً منعکس کننده تمایلات یا رفتارهای واقعی فرد نیستند.

راه های ترک اعتیاد به پورن را بشناسید

درمان فانتزی‌های جنسی غیر معمول

تخیلات جنسی غیرمعمول می تواند موضوع حساسی باشد، اما مهم است که با شفقت و درک به آنها بپردازیم. باید به یاد داشته باشید که داشتن تخیلات جنسی غیر معمول درواقغ غیر معمول نیست و بسیاری از مردم آن را دارند اما اگر این خیال‌پردازی‌ها باعث ناراحتی یا تداخل در زندگی روزمره شود باید توسط یک مشاور جنسی آنلاین درمان شود. انواع مختلفی از درمان وجود دارد که می‌تواند در پرداختن به خیال پردازی های غیرعادی جنسی مفید باشد، از جمله درمان شناختی رفتاری (CBT)، درمان روان پویایی و درمان جنسی.

CBT بر شناسایی و تغییر افکار و رفتارهای مشکل ساز تمرکز دارد، در حالی که درمان روان پویشی انگیزه ها و تعارضات ناخودآگاه را بررسی می‌کند که ممکن است به فانتزی های غیرعادی کمک کند. سکس درمانی به طور خاص به مسائل و نگرانی‌های جنسی، از جمله خیال پردازی های غیر معمول یا ناخواسته می‌پردازد.

البته هیچ رویکرد یکسانی برای درمان تخیلات جنسی غیرمعمول وجود ندارد و بهترین روش درمانی به موقعیت و نیازهای منحصر به فرد هر شخصی بستگی دارد که این در تخصص روانشناسان می‌باشد. شما نیز از بخش مشاوره روانشناسی آنلاین می‌توانید بهترین مشاور را انتخاب و مشکل خود را با او مطرح کرده و مراحل درمان را در منزل طی کنید.

سوالات متداول

من مشتاق خلق مطالبی جذاب هستم که مخاطبانم را مجذوب کند. خواه نوشتن پست‌های وبلاگ، تولید ویدیو، یا تولید محتوای رسانه‌های اجتماعی باشد، تلاش می‌کنم مطالب آموزنده‌ای را ارائه کنم و با نگاهی دقیق به جزئیات و درک عمیق ترجیحات مخاطبان محتوایی سرگرم کننده و یا آموزنده ارائه کنم.

مقالات مرتبط

پانیک چیست
پانیک چیست و چطور می‌توان یک پنیک اتک را کنترل کرد؟

پانیک (panic attack) چیست ؟ آیا تا به حـال افزایش ناگهانی اضطراب و ترس شدید را تجربه کرده‌اید، بدون آنکه علت مشخصی برایش داشته باشید؟ اگر پاسختان مثبت است، ممکن است دچار پنیک اتک یا حملۀ هراس شده‌ باشید. اگر می‌خواهید بدانید که حمله پانیک چیست، چگونه باید آن را کنترل کرد یا درمان پانیک چیست، خواندن این مطلب می‌تواند به شما کمک کند. پنیک اتک یا حمله هراس ترس ناگهانی و شدیدی است که بدون وجود هیچ خطر واقعی و علت ظاهری بروز می‌کند. پنیک اتک یا حمله پانیک با واکنش‌های فیزیکی شدید در بدن همراه است. این نوع حملات می­‌توانند بسیار ترسناک باشند. افرادی که دچار حمله عصبی پانیک می­‌شوند، تصور می­‌کنند که کنترل خود را از دست داده‌­اند، دچار حمله قلبی شده‌اند یا در حـال مرگ هستند. بسیاری از افراد در طول زندگی خود فقط یک یا دو حملۀ هراس را تجربه می­‌کنند و این مسئله یا خودبه‌خود، و یا با پایان یافتن موقعیتی که برای فرد استرس‌­زاست، برطرف می­‌شود. اما افرادی که حمله‌های پانیک مکرر و غیرمنتظره داشته‌­اند و مدت طولانی را در ترس مداوم از تکرار مجدد حمله سپری کرده‌­اند، ممکن است به یک بیماری به نام اختلال هراس یا اختلال پانیک دچار باشند.

پشتیبانی حال
۱۶ / ۱۱ / ۹۷
افسردگی بعد از زایمان
افسردگی بعد از زایمان و علائم و روش های درمان آن

افسردگی بعد از زایمان یکی از دغدغه های پدر و مادران بعد از فرزندآوری است. دوره بارداری یک دوره متفاوت و منحصر به فرد در زندگی زنان است که می‌تواند برای برخی چالش برانگیز باشد. این دوره با فرآیندی به نام زایمان به پایان می‌رسد. برای آشنایی با آن‌چه که یک مادر باردار در طول این دوره تجربه می‌کند می‌توانید به مقاله مرتبط با آن در وب‌سایت حال مراجعه کنید. پس از زایمان، مادر با تغییراتی در روح و جسم خود مواجه می‌شود که می‌تواند زمینه ساز افسردگی بعد از زایمان در او شود. این بیماری نوعی افسردگی اساسی است که معمولا از چهار هفته اول پس از زایمان شروع می‌شود. این اختلال با تغییرات شیمیایی، اجتماعی و روانی مرتبط است که به علت تولد نوزاد رخ می‌دهد.

سارا صاحبی
۲۶ / ۱۱ / ۹۹
افسردگی غیر معمول
افسردگی غیر معمول / نشانه ها و درمان افسردگی آتیپیک یا غیر معمول

افسردگی غیر معمول یا آتیپیک (Atypical depression) نوع خاصی از افسردگی است که با علائمی غیر از علائم رایج افسردگی شناخته می‌شود. این بیماری به عنوان زیر شاخه‌ای از افسردگی اساسی در نظر گرفته می‌شود و انجمن روانپزشکی آمریکا آن را با عنوان «افسردگی اساسی با ویژگی‌های غیر معمول» معرفی می‌کند.

سارا صاحبی
۳۰ / ۰۱ / ۰۲
چگونه به فرد افسرده کمک کنیم
چگونه به فرد افسرده کمک کنیم

راه های کمک به فرد افسرده زیاد هستند و با توجه به اینکه همه انسان‌ها گاهی احساس غم، اندوه و ناامیدی را تجربه می‌کنند و نیاز به کمک دارند، دانستن اینکه چگونه به فرد افسرده کمک کنیم می‌تواند مفید باشد.

سارا صاحبی
۰۳ / ۰۹ / ۰۰
مشاوره-آنلاین-حمله-اضطراب
تفاوت حمله اضطراب و حمله پانیک

دانستن تفاوت بین حمله اضطراب و حمله پانیک (وحشت) بیش از یک مسئله معناشناختی است. این می تواند سلامت روان شما را شکل دهد. اگر شما نمی دانید که کدام یک از این دو اختلال را دارید ، یافتن درمان مناسب یا یادگیری مهارت های مقابله ای مفید دشوار خواهد بود.شما ممکن است وقت خود را صرف حل مسائل اشتباه کنید.با درک مسئله حملات اضطراب و حملات پانیک (وحشت)، شما می توانید به طور موثر به سلامت روحی و مسائل مربوط به حملات بپردازید . با درک بیشتر گیج کننده از دو حمله اضطراب شروع می شود.

پشتیبانی حال
۲۴ / ۰۵ / ۹۷
درمان وسواس فکری
درمان وسواس فکری / تمرین های رهایی از وسواس فکری

درمان وسواس فکری از موضوعات بسیار مهم در دنیای ایمروز است. در نظر بگیرید که مثلا امروز یک سه شنبه معمولی است، که ناگهان متوجه میشوم مشاور من، که همیشه جوابم را میداد، دیگر جواب نمیدهد!. یک سری افکار آشفته و درهم و برهم از سر من گذشت که : "اگر او فوت شده باشد چی ؟ با سابقه ای که از خودم در طول عمرم راجع به افکار وسواسی سراغ داشتم ، آن را نادیده گرفتم چون این یک فکر بدون شواهد و مدارک است .

تیم تحریریه حال
۰۲ / ۱۱ / ۹۷
نظرات کاربران
افزودن نظر