همه روش های ضد بارداری و نکات مهم پیشگیری از بارداری

سارا صاحبی
۳۱ مهر

فرآیند بارداری تا چند دهه گذشته، به دلیل محدود‌بودن روش های ضد بارداری و ناآگاهی نسبت به آن‌ها، اغلب پدیده‌ای غیرقابل کنترل تلقی می‌شد که حتی در صورت کنترل هم، با خطاهای زیادی همراه بود. اما امروزه تنها از طریق یک داروخانه، چندین روش ایمن پیشگیری از بارداری در دسترس افراد قرار می‌گیرد.

با وجود ملاحظاتی که برخی از باورهای مذهبی در مورد استفاده از این روش‌ها در نظر می‌گیرند، افزایش آگاهی زوج‌ها و استفاده از روش های ضد بارداری می‌تواند به سلامت جسمی و روانی افراد کمک کند. مطالعه این مقاله به همه افرادی که می‌خواهند در مورد پیشگیری از بارداری بیش‌تر بدانند، کسانی که به دنبال شروع استفاده یا تغییر روش های ضد بارداری فعلی خود هستند و همه کسانی که سوالاتی در این زمینه دارند توصیه می‌شود.

مشاوره برای ضد بارداری

بهتر است برای انتخاب روش مناسب پیشگیری از بارداری با توجه به شرایط بدن خود با یک پزشک متخصص زنان مشورت کنید

عناوین مقاله

باورهای اشتباه درمورد پیشگیری از بارداری

افرادی که می‌خواهند از روش‌های مختلف ضد بارداری استفاده کنند، معمولا با انبوهی از نظرات و باورهای اشتباه از سوی افراد غیرمتخصص مواجه می‌شوند. این باورهای نادرست با ایجاد ترس و نگرانی بی‌مورد در زوج‌ها، می‌تواند امنیت روانی آن‌ها را تهدید کرده و رابطه جنسی را به موضوعی نگران‌کننده تبدیل کند.

باید این حقیقت را بپذیرید که همه چیز به بدن شما بستگی دارد! ممکن است یک روش برای شما بهترین باشد، در حالی‌که دیگری تجربه متفاوتی از آن را نشان دهد. بهترین کار، مشورت با یک فرد متخصص و انتخاب روش مناسب بر اساس ویژگی‌های خاص افراد است. در این بخش شما را با چند مورد از مهم‌ترین باورهای اشتباه در مورد پیشگیری از بارداری آشنا می‌کنیم:

استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری باعث اضافه وزن می‌شود

افزایش وزن بدن به ده‌ها عامل مختلف بستگی دارد که از ژنتیک تا نوع تغذیه و میزان فعالیت بدنی و… را شامل می‌شود. پس همه تقصیرها را به گردن روش پیشگیری از بارداری خود نیندازید!

اطلاعات نادرست درباره پیشگیری از بارداری

اطلاعات و باورهای نادرست مطرح‌شده از طرف افراد غیرکارشناس باعث سردرگمی افراد برای انتخاب روش مناسب ضدبارداری می‌شود

بدن انسان پیوسته در حال تغییر است و به دلایل مختلف ممکن است مقداری وزن اضافه کند. البته که هورمون‌ها و داروهای هورمونی هم در این زمینه نقش دارند و در برخی افراد ممکن است با افزایش اشتها، تجمع آب در بدن و… تا حدودی بر این فرآیند اثر بگذارد؛ اما این افزایش وزن خیلی محسوس و نگران‌کننده نیست.

پزشکان می‌گویند که افزایش وزن ناشی از مصرف قرص‌های ضدبارداری در حدود دو کیلوگرم و اغلب کم‌تر از آن است.

جلوگیری از بارداری باعث سرطان می‌شود

یک مطالعه انجام‌ شده در سال ۲۰۱۰ افزایش جزئی میزان ابتلا به سرطان پستان را در میان زنانی که از داروهای ضدبارداری خوراکی استفاده کرده‌ بودند نشان داد. اما این همه ماجرا نیست! حتی این خطر جزئی هم می‌تواند با مصرف انواع دیگر قرص‌ها یا سایر روش‌های پیشگیری از بارداری کاهش یابد.

پس این نه‌تنها یک باور اشتباه است، بلکه تحقیقات مختلفی نشان داده‌اند که کنترل هورمونی بارداری یک راه خوب برای کاهش ریسک ابتلا به برخی از انواع سرطان‌ها در گروه‌های مختلفی از زنان است. سرطان رحم (آندومتر)، تخمدان و روده بزرگ از سرطان‌هایی هستند که در این تحقیقات به آن‌ها اشاره شده است.

روش‌های ضدبارداری باعث لخته‌شدن خون و سکته می‌شوند

اگرچه برخی از انواع این روش‌ها ممکن است خطراتی به همراه داشته باشند، اما این وضعیت در مورد همه افراد صدق نمی‌کند!

به عنوان مثال، کنترل هورمونی بارداری در افراد بالای ۳۵ سال سیگاری یا کسانی که سابقه بیماری‌های قلبی و عروقی دارند، ممکن است باعث افزایش خطر لخته‌شدن خون یا سکته شود.

ضمنا افراد چاق و مبتلایان به انواع خاصی از میگرن هم ممکن است در مورد مصرف قرص‌های هورمونی ضدبارداری آسیب‌پذیر باشند. بنابراین لازم است با مشورت پزشک، انواعی از قرص‌های بدون استروژن یا سایر روش‌های کنترل بارداری را استفاده کنند.

انواع روش های پیشگیری از بارداری

مکانیسم عمل بیش‌تر روش‌های پیشگیری از بارداری، خودداری از تماس اسپرم با تخمک و تشکیل سلول تخم است

استفاده از روش‌های ضدبارداری در طول دوران شیردهی ضرورت ندارد

خوب است بدانید که بیش‌تر بارداری‌های ناخواسته در چند ماه اول پس از زایمان روی می‌دهند! اگرچه تغذیه انحصاری کودک با شیر مادر می‌تواند شروع تخمک‌گذاری را به تاخیر بیندازد، اما یک روش مطمئن برای پیشگیری از بارداری نیست.

درباره سوء تغذیه هم اینجا بخوانید.

جلوگیری از بارداری برای مدت طولانی باعث نازایی می‌شود

روش‌های مختلف پیشگیری از بارداری، تاثیرات مختلفی بر چرخه قاعدگی می‌گذارند. با کنارگذاشتن این روش‌ها، هرچه چرخه قاعدگی زودتر به حالت طبیعی برگردد، بارداری می‌تواند سریع‌تر اتفاق بیفتد. پس این موضوع ارتباطی به مدت‌زمان استفاده از روش های ضد بارداری نداشته و به نوع روش بستگی دارد.

مثلا در روش تزریق هورمون‌های ضدبارداری، ممکن است به مدت‌زمان بیش‌تری برای خروج هورمون‌ها از بدن و بازیابی باروری نیاز داشته باشید؛ اما این مدت برای قرص‌های خوراکی بسیار کوتاه‌تر است.

معرفی قرص ضد بارداری ال دی

قرص‌های ضد بارداری را می‌توان رایج‌ترین روش پیشگیری از بارداری در نقاط مختلف جهان دانست.

مثلا در آمریکا، یک چهارم زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله، برای جلوگیری از بارداری این روش را انتخاب کرده‌اند. اگرچه قرص‌های ضدبارداری انواع مختلفی دارند، اما اکثر نسخه‌های آن دارای ترکیبی از هورمون استروژن و پروژسترون هستند.

قرص ضدبارداری ال دی (Low Dose Birth Control Pill) نوعی از این قرص‌ها است که میزان استروژن کم‌تری دارد. هرچه میزان استروژن در این قرص‌ها کم‌تر باشد، عوارض مصرف آن‌ها از جمله حالت تهوع، سردرد، حساسیت پستان‌ها و… هم کم‌تر خواهد بود.

قرص ال دی به اندازه سایر قرص‌های ضدبارداری با دوز بالا در پیشگیری از بارداری موثر است. این قرص حتی در زنانی که در دوران نزدیک به یائسگی قرار دارند، می‌تواند از عوارض یائسگی مثل گرگرفتگی و پریودهای نامنظم جلوگیری کند. اکثر خانم‌ها قرص‌های خود را در بسته‌های ۲۱ یا ۲۸ تایی دریافت می‌کنند.

قرص ضدبارداری

قرص‌های ضدبارداری قرص‌های هورمونی کوچکی هستند که باید به‌صورت روزانه مصرف شوند

انواع روش های پیشگیری از بارداری

پیش از آن‌که بخواهید روش مناسب خود را انتخاب کنید، لازم است با انواع روش‌های پیشگیری از بارداری آشنا شوید. برخی از این روش‌ها تنها از بارداری جلوگیری می‌کنند؛ در حالی‌که انواعی از آن‌ها مانند کاندوم می‌توانند علاوه بر پیشگیری از بارداری، احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی را هم در افراد کاهش دهند. به‌طورکلی، انواع روش‌های پیشگیری از بارداری عبارتند از:

روش‌های طبیعی ضد بارداری

این روش‌های ضد بارداری به سبک زندگی افراد مرتبط بوده و طبیعتا، میزان اثربخشی آن‌ها در مقابل سایر روش‌ها کم‌تر است.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که احتمال بروز خطا در به‌کارگیری آن‌ها بیش‌تر است. رایج‌ترین روش‌های طبیعی شامل پرهیز (خودداری از رابطه در طول دوران تخمک‌گذاری) و برداشت (روش بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد پیش از انزال) است.

روش‌های عقیم‌سازی

این یک روش ضد بارداری دائمی است که از طریق جراحی یا روش‌های دیگر، امکان بچه‌دارشدن را از فرد سلب می‌کند.

عقیم‌سازی در مردان وازکتومی و در زنان، توبکتومی نامیده می‌شود. این روش شامل بستن یا انسداد لوله‌های فالوپ در زنان و لوله‌های اسپرم‌بر در مردان است. عقیم‌سازی یک روش مادام‌العمر بوده و احتمال برگشت باروری در آن بسیار نادر است.

کاندوم

کاندوم‌ها از جمله ابزارهای پیشگیری از بارداری هستند که می‌توانند از انتقال بعضی از بیماری‌های مقاربتی هم جلوگیری کنند

داروهای ضد بارداری برگشت‌پذیر با اثر طولانی‌ (روش‌های LARC)

این روش ضد بارداری شامل دستگاه‌های داخل رحمی مثل آی یو دی و ایمپلنت‌های هورمونی است. استفاده از این روش‌ها پس از جای‌گذاری توسط پزشک آغاز شده و نیاز به یادآوری روزانه یا ماهانه نیست. رایج‌ترین این روش‌ها عبارتند از:

 • ایمپلنت ضد بارداری

ایمپلنت ضدبارداری به یک میله کوچک انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای حداکثر سه سال، در زیر پوست بازوی خانم‌ها کار گذاشته می‌شود. این دستگاه با ترشح نوعی هورمون پروژسترون، رهاشدن تخمک از تخمدان را متوقف کرده و با غلیظ‌کردن مخاط دهانه رحم، ورود و فعالیت اسپرم‌ها را دشوار می‌کند. این یک روش برگشت‌پذیر است و در بهترین حالت می‌تواند تا ۹۹ درصد از باردار‌شدن خانم‌ها جلوگیری کند.

 • آی یو دی یا دستگاه داخل رحمی

آی یو دی (IUD) یک دستگاه کوچک تی (T) شکل است که در داخل رحم زن نصب می‌شود. این روش ضدبارداری، طولانی‌اثر بوده و می‌تواند بین سه تا ده سال اثربخش باشد.

آی یو دی‌ها به دو دسته مسی و هورمونی تقسیم می‌شوند. انواع مسی آن تا ۹۹ درصد و انواع هورمونی تا ۹۹.۸ درصد در پیشگیری از بارداری موثر هستند.

نصب آی یو دی باید حتما توسط پزشک متخصص زنان یا ماما انجام شود. استفاده از آی یو دی یک روش پیشگیری از بارداری برگشت‌پذیر است و پس از خارج‌کردن آن، فرد می‌تواند مجددا باردار شود. قراردادن آی یو دی مسی تا ۵ روز پس از رابطه جنسی محافظت‌نشده، می‌تواند از بروز بارداری ناخواسته جلوگیری کند.

مشاوره زنان و زایمان

آی یو دی‌ها اثربخشی طولانی‌مدت داشته و توسط پزشک در دهانه رحم کار گذاشته می‌شوند

روش‌های هورمونی کوتاه‌مدت

این روش شامل قرص‌های هورمونی، پچ، تزریق هورمون یا حلقه واژینال است. به جز آمپول هورمونی که هر سه ماه یک‌بار نیاز به تمدید دارد، بقیه موارد را باید ماهانه کنترل و مصرف کنید. برخی از پرکاربردترین این روش‌ها عبارتند از:

 • حلقه ضد بارداری

در این روش یک حلقه انعطاف‌پذیر پلاستیکی درون واژن قرار گرفته و با آزادکردن تدریجی هورمون، می‌تواند با احتمال ۹۱ تا حداکثر ۹۹ درصد از بارداری جلوگیری کند. اگر این روش انتخابی شماست، لازم است پس از سه هفته این حلقه را خارج کنید و پس از یک هفته استراحت، مجددا این کار را تکرار کنید.

 • قرص‌های ضدبارداری خوراکی

این روش شامل استفاده از قرص‌های کوچکی است که به‌صورت روزانه مصرف می‌شوند. پس اگر حافظه خوبی دارید و استفاده روزانه از آن را فراموش نمی‌کنید، می‌توانید با این روش تا ۹۹ درصد از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید.

 • داروهای ضدبارداری تزریقی

در این روش با تزریق یک نسخه مصنوعی از هورمون پروژسترون، می‌توان تا سه ماه از بارداری جلوگیری کرد. میزان اثربخشی این روش بیش از ۹۴ درصد بوده و کسانی که از تزریق داروهای ضدبارداری استفاده می‌کنند، باید به تعداد ماه‌های سپری‌شده توجه کافی داشته باشند.

 • پچ ضد بارداری

این یک برچسب پلاستیکی نازک است که به پوست می‌چسبد و هورمون‌ها را از طریق پوست به جریان خون وارد می‌کند. این پچ‌ها را می‌توان به قسمت تحتانی شکم، باسن یا بیرون بازو چسباند. هر پچ را برای مدت سه هفته روی پوست نگه داشته و پس از یک هفته استراحت، پچ جدید را بچسبانید.

 • قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی

این قرص‌ها که به عنوان قرص «صبح روز بعد» هم نامیده می‌شوند، یک روش موقتی برای جلوگیری از بارداری هستند. استفاده از آن به عنوان یک روش همیشگی توصیه نمی‌شود و اغلب برای قربانیان تجاوز یا کسانی که به هر دلیلی با شکست در روش پیشگیری از بارداری خود مواجه شده‌اند (مثل پارگی کاندوم) مناسب است. اگر قرص اورژانسی تا سه روز اول پس از رابطه جنسی استفاده شود، می‌تواند تا ۸۵ درصد از بروز بارداری جلوگیری کند.

حلقه واژینال

حلقه‌ واژینال توسط خود فرد درون رحم جای‌گذاری شده و پس از 21 روز باید خارج شود

روش های ضد بارداری بازدارنده

کاندوم، دیافراگم، اسفنج و کلاهک دهانه رحم از جمله ترکیباتی هستند که در هر نوبت رابطه جنسی باید استفاده شوند. آن‌ها به‌صورت فیزیکی مانع از رسیدن اسپرم به تخمک و تشکیل سلول تخم می‌شوند. متداول‌ترین این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • کاندوم

این شاید آشناترین، ارزان‌ترین و رایج‌ترین روش ضد بارداری باشد که دسترسی به آن هم بسیار آسان است. استفاده از کاندوم می‌تواند از افراد در برابر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مقاربتی محافظت کند. کاندوم‌ها به دو نوع زنانه و مردانه تقسیم می‌شوند و یک‌بارمصرف هستند. استفاده درست از آن‌ها می‌تواند بیش از ۸۵ درصد از بارداری جلوگیری کند.

 • دیافراگم

این روش شامل استفاده از یک گنبد سیلیکونی نرم و کوچک است که در داخل واژن قرار گرفته و مانع از ورود اسپرم به رحم می‌شود. پس از استفاده از دیافراگم، باید آن را تا شش ساعت پس از رابطه جنسی در داخل واژن نگه داشته و سپس خارج کرده و تمیز کنید. اگر از دیافراگم به خوبی نگهداری شود، می‌تواند تا دو سال دوام آورده و حداقل ۸۸ درصد از بروز بارداری جلوگیری کند.

 • کلاهک‌های دهانه رحم

این کلاهک‌ها، فنجان‌های سیلیکونی نازکی هستند که قبل از مقاربت وارد واژن شده و از ورود اسپرم به رحم جلوگیری می‌کنند.

 • اسفنج ضدبارداری

این روش‌ شامل استفاده از بالشتک‌های نرم یک‌بارمصرف حاوی مواد اسپرم‌کش است که پیش از مقاربت وارد واژن می‌شود. این اسفنج‌ها باید بین شش تا حداکثر سی ساعت پس از نزدیکی در جای خود باقی مانده و سپس خارج شوند.

قرص ضد بارداری مردانه

تلاش‌های زیادی در زمینه تولید قرص‌های ضد بارداری مخصوص مردان انجام شده و احتمالا در آینده نزدیک دردسترس همگان قرار خواهد گرفت

طریقه مصرف قرص ضد بارداری

می‌توان گفت همه زنان سالمی که سیگاری نبوده و سابقه بیماری خاصی نداشته باشند، می‌توانند از انواع قرص‌های ضد بارداری استفاده کنند. البته اگر می‌خواهید مصرف این قرص را شروع کنید، بهتر است در ابتدا با یک پزشک متخصص زنان مشورت کرده و فشار خون خود را بررسی کنید. برخی از زنان ممکن است به معاینه کامل برای شروع مصرف این قرص نیاز داشته باشند. به‌طورکلی، طریقه مصرف قرص ضدبارداری شامل مراحل زیر است:

 • اولین قرص را در نخستین روزهای پریود خود (روز اول تا پنجم) مصرف کنید.
 • هر روز یک عدد از این قرص‌ها را به مدت ۲۱ روز مصرف کنید. توصیه می‌شود که این کار را هر روز در ساعت مشخصی انجام دهید تا آن را فراموش نکنید. قرص فراموش‌شده را در اسرع وقت مصرف کنید. اگر از آخرین دوز مصرفی شما بیش از ۴۸ ساعت گذشته، بقیه قرص‌ها را طبق برنامه مصرف کرده و برای اطمینان، از یک روش پیشگیری از بارداری دیگر مانند کاندوم استفاده کنید.
 • پس از پایان این مدت، به مدت یک هفته هیچ قرصی مصرف نکنید.
 • با شروع عادت ماهیانه، مجددا بسته جدید قرص را شروع کنید.

این دستورالعمل مربوط به بسته‌های قرص ضدبارداری ۲۱ تایی است. بسته‌های ۲۸ عددی از این قرص‌ها هم وجود دارد که شامل ۲۱ تا ۲۶ عدد قرص هورمونی و تعدادی قرص غیرفعال است. مصرف این بسته را با قرص‌های هورمونی که با رنگ خاصی مشخص شده‌اند آغاز کرده و پس از مصرف آخرین قرص، بسته جدید را شروع کنید. در صورت استفاده از چنین قرص‌هایی، احتمالا در ۴ تا ۷ روز پایانی مصرف، پریود خواهید بود.

احتمال بارداری بعد از مصرف قرص های ضد بارداری

اگر از قرص‌های ضدبارداری استفاده کرده یا به مصرف آن فکر می‌کنید، شما بخشی از یک گروه بسیار بزرگ هستید! قرص‌های ضدبارداری محبوب‌ترین روش پیشگیری از بارداری در میان زنان بسیاری از نقاط مختلف جهان هستند. به نظر شما علت این محبوبیت چیست؟

پزشکان می‌گویند اثربخشی این روش ۹۹.۷ درصد است؛ یعنی از هر هزار زنی که مصرف قرص را برای جلوگیری از بارداری انتخاب کرده‌اند، تنها سه نفر در سال باردار می‌شوند. اما این در صورتی است که هرگز حتی یک دوز از آن را فراموش نکرده و هر ماه، تمام قرص‌ها را مرتب مصرف کنید. در غیر این صورت احتمال بارداری تصادفی به ۹۰ نفر از هر ۱۰۰۰ زن مصرف‌کننده می‌رسد!

انواع قرص های ضد بارداری

قرص ضدبارداری 28 روزه نیاز به دوره استراحت یک هفته‌ای نداشته و پس از پایان یک بسته باید مصرف بسته جدید را آغاز کنید

عوارض داروهای ضد بارداری

داروهای ضد بارداری امروزی نسبت به گذشته دارای دوزهای کم‌تری از هورمون هستند. این امر، خطر عوارض جانبی و مشکلات جدی مرتبط با سلامت را به‌شدت کاهش داده است. بنابراین می‌تواند گفت که مصرف داروهای ضدبارداری مانند انواع قرص‌های هورمونی برای بیش‌تر زنان، بی‌خطر است.

اما این نکته را باید در نظر بگیریم که مصرف هر دارویی می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد. داروهای ضدبارداری به دلیل وجود هورمون در آن‌ها، می‌توانند در برخی از زنان باعث ایجاد عوارضی مانند سردرد، خونریزی نامنظم، تغییرات خلقی، حساسیت پستان‌ها و کمی افزایش وزن شوند. در‌صورتی‌که با مصرف این داروها دچار تغییرات غیرعادی در سلامت خود شدید، می‌توانید روش پیشگیری از بارداری دیگری را جایگزین کنید.

قرص ضد بارداری برای این افراد ممنوع است

اگرچه برای مصرف قرص‌های ضد بارداری نیاز به نسخه پزشک ندارید، اما بهتر است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، پیش از مصرف با یک پزشک مشورت کنید. به ‌نظر می‌رسد که همه زنان می‌توانند از این قرص استفاده کنند؛ به جز افرادی که دارای شرایط زیر هستند:

 • بیش از ۳۵ سال سن داشته و سیگار می‌کشند (یا کم‌تر از یک سال از ترک سیگار در آن‌ها گذشته است)
 • باردار هستند
 • اضافه وزن خیلی زیاد دارند
 • داروهای خاصی مصرف می‌کنند
 • سابقه وجود لخته خون در اعضای خانواده در سنین زیر ۴۵ سال دارند
 • میگرن شدید دارند
 • به سرطان پستان دچار هستند
 • تجربه سکته مغزی یا هر بیماری دیگری که عروق را باریک می‌کند داشته‌اند
 • دارای لخته خون در وریدهای مختلف مثل پا یا ریه هستند
 • از بیماری کیسه صفرا یا مشکلات کبدی رنج می‌برند
 • به یک بیماری یا ناهنجاری قلبی یا فشار خون بالا دچار هستند
 • مبتلا به بیماری دیابت هستند یا از عوارض آن در ۲۰ سال گذشته رنج می‌برند
عوارض قرص‌های جلوگیری از بارداری

مصرف قرص‌های ضدبارداری در برخی افراد با عوارض جانبی مانند سردرد، حالت تهوع، اختلالات خلقی و… همراه است

روش های دائمی برای پیشگیری از بارداری

می‌توان گفت قطعی‌ترین روش‌های پیشگیری از بارداری، روش‌های دائمی هستند. این کار با اطمینان بالای ۹۹ درصد می‌تواند از بروز بارداری جلوگیری کند. روش‌های دائمی پیشگیری از بارداری یا عقیم‌سازی عبارتند از:

پیشگیری از بارداری با وازکتومی

این روش که برای جلوگیری دائمی از بارداری در مردان انجام می‌شود، شامل بریدن و مسدود‌کردن لوله‌هایی است که اسپرم را از بیضه‌ها حمل می‌کنند. این عمل توسط پزشک متخصص اورولوژی و در مطب انجام می‌شود.

انجام وازکتومی حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و تنها به بی‌حسی موضعی برای آن نیاز است. روش کار به این صورت است که از طریق یک برش کوچک در هر طرف کیسه بیضه، بخشی از مجرای دفران برداشته شده و انتهای باز لوله‌ها بسته می‌شوند.

پس از انجام وازکتومی تا زمان تایید عقیمی که از طریق آزمایش مشخص می‌شود، لازم است که از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری به‌صورت موقت استفاده کنید. معمولا سه ماه طول می‌کشد تا مایع منی فرد وازکتومی‌شده، فاقد اسپرم شود. به جز در موارد نادر، میزان اثربخشی این روش نزدیک به صددرصد است.

توبکتومی

پیشگیری دائمی از بارداری برای زنان شامل یک روش جراحی است که در آن، لوله‌های فالوپ (انتقال‌دهنده تخمک از تخمدان‌ها به رحم) مختل می‌شوند. در برخی موارد هم ممکن است این لوله‌ها به‌طور کامل برداشته شوند.

درصورت حذف کامل لوله‌ها دیگر عملا امکان بارداری وجود ندارد. اما حدود دو درصد از زنانی که لوله فالوپ آن‌ها به روش دیگری بسته شده، در ده سال اول پس از عمل باردار می‌شوند. توبکتومی در اتاق عمل و توسط پزشک متخصص زنان انجام شده و به دو شکل جراحی باز یا روش لاپاراسکوپی امکان‌پذیر است. برداشتن کامل رحم با جراحی (هیسترکتومی) هم منجر به عقیمی دائم خواهد شد. البته این یک روش ضد بارداری نبوده و معمولا برای درمان مشکلات جدی خاص انجام می‌شود.

محدودیت مصرف داروی ضد بارداری

پزشکان می‌گویند زنان مبتلا به برخی از بیماری‌ها مثل دیابت بهتر است به جای مصرف قرص از سایر روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کنند

داروهای ضد بارداری در طب سنتی

قرن‌هاست که انسان‌ها از طب سنتی و گیاهی برای پیشگیری از بارداری یا پایان‌دادن به آن استفاده می‌کنند. این ترکیبات سنتی به روش‌های مختلفی باعث جلوگیری از بارداری می‌شوند. مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

پیشنهاد طب سنتی برای عقیم‌سازی موقت

 • استفاده از ریشه گیاه سنگدانه. برای مصرف باید ریشه این گیاه را چند ساعت در آب خیسانده و به مدت شش ماه، روزی یک بار مصرف کنند.
 • ریشه گل شیپوری آمریکایی. مصرف ریشه خیسانده‌شده این گیاه در آب سرد یک گزینه مناسب برای زنانی است که به دنبال عقیم‌سازی موقت خود هستند.

روش‌های طب سنتی برای جلوگیری از لانه‌گزینی جنین

 • بذر درختچه توری ملکه. این گیاه اولین بار در هند برای جلوگیری از بارداری مورد استفاده قرار گرفت. به نظر می‌رسد که مصرف این بذرها تا ۷ روز پس از رابطه جنسی محافظت‌نشده، می‌تواند از لانه‌گزینی جنین بارورشده در رحم جلوگیری کند.
 • علف سوزان(Smartweed). ترکیبات موجود در این گیاه از جمله اسید گالیک می‌تواند مانع لانه‌گزینی جنین شود.

راهکارهای طب سنتی برای تحریک پریود و ریزش دیواره رحم

 • ریشه زنجبیل. مصرف دمنوش یا پودر ریشه گیاه زنجبیل، چند بار در روز می‌تواند یک روش موثر برای شروع قاعدگی باشد. البته لازم است که این کار را برای پنج روز پشت سر هم تکرار کنید.
 • زعفران. نوشیدن دمنوش این گیاه می‌تواند منجر به تحریک رحم شده و حتی در مواردی باعث سقط جنین در نخستین ماه‌های بارداری شود.
 • ویتامین سی. این ویتامین یکی از ترکیباتی است که باعث شروع قاعدگی می‌شود. مرکبات، فلفل، انگور سیاه، کیوی، جعفری و… از بهترین منابع ویتامین سی هستند.
دمنوش زعفران

مصرف دمنوش زعفران در طب سنتی به عنوان یک روش طبیعی ضدبارداری شناخته می‌شود

اگرچه استفاده از این روش‌ها می‌تواند در مواردی موثر واقع شود، اما نمی‌توان با اطمینان گفت که استفاده از طب سنتی، یک روش قطعی برای جلوگیری از بارداری است. به هر حال، دریافت راهنمایی از یک متخصص طب سنتی می‌تواند به تقویت اثربخشی روش انتخابی، جلوگیری از تداخل دارویی احتمالی و سوء‌مصرف داروهای گیاهی کمک کند.

 

نتیجه‌گیری

در حال حاضر، طیف گسترده‌ای از روش های ضد بارداری وجود دارد که زوج‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. انتخاب یک روش مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد. در واقع لازم است که پیش از انتخاب روش از بپرسید که می‌خواهید چقدر هزینه کنید؟ مدت‌زمان اثربخشی روش چقدر باشد؟ آیا این روش با ساختار زندگی شما متناسب است؟ و…

برخی از روش‌های پیشگیری از بارداری ممکن است برای افراد دارای بیماری‌ها و مشکلات جسمی یا روانی خاص مناسب نباشند. به همین دلیل توصیه می‌شود که پیش از انتخاب هریک از این روش‌ها، با یک پزشک متخصص زنان یا ماما مشورت کنید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید. پزشکان متخصص زنان و زایمان سامانه خدمات پزشکی و سلامت «حال» می‌توانند به سوالات شما در زمینه شناخت ابزارهای ضد بارداری و استفاده از آن‌ها پاسخ دهند.

 

 

سوالات متداول

اسم قرص ضد بارداری مردان چیست

بحث استفاده از قرص‌های ضدبارداری مردان از دهه هفتاد میلادی مطرح شد. اما استقبال از آن‌ در مقابل قرص‌های هورمونی زنانه بسیار کم بود. در حال حاضر انواعی از قرص‌ها مانند قرص‌های مبتنی بر هورمون‌های مصنوعی و ترکیبات استروئیدی موجود است که می‌تواند تولید طبیعی اسپرم سالم را متوقف کند. تولید و عرضه قرص ضد بارداری ویژه مردان هم به واقعیت نزدیک‌تر شده و احتمالا در آینده نزدیک در دسترس خواهد بود.

بهترین قرص ضد بارداری بدون عوارض چیست؟

مصرف هر دارویی می‌تواند در افراد مختلف با ایجاد عوارض جانبی همراه باشد. این عوارض در برخی از مصرف‌کنندگان بیش‌تر و در برخی دیگر کم‌تر است. اگرچه قرص‌های ضدبارداری عوارض کمی دارند، اما نمی‌توان یک نوع بدون عوارض خاص را برای همه افراد معرفی کرد.

قیمت آمپول ضد بارداری مردان چقدر است؟

محققان می‌گویند که مردها می‌توانند از طریق تزریق آمپول‌های هورمونی به صورت دوره‌ای، مانع از تولید اسپرم شوند. در حال حاضر ساخت چنین ترکیباتی که مختص جلوگیری از بارداری در مردان باشد، در مراحل آزمایش و توسعه قرار دارد و احتمالا این آمپول‌ها در سال‌های آینده عرضه خواهند شد. آمپول‌های موجود با کارکردهای مشابه باید توسط پزشک تجویز شده و شما می‌توانند برای اطلاع از قیمت آن‌ها با مشاوران دارویی «حال» تماس بگیرید.

قرص ضد بارداری خارجی خوب کدام است؟

در حال حاضر برندهای مختلفی از قرص‌های ضدبارداری دردسترس افراد قرار دارد. توصیه ما این است که برای انتخاب قرص ضد بارداری مناسب خود، سن، وزن، وضعیت سلامتی و هدف خود را در نظر گرفته و یکی از انواع مناسب را انتخاب کنید.

چند ساعت بعد از رابطه میتوان قرص ال دی خورد؟

اگر هدف این است که قرص ال دی بتواند نقش یک قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری را ایفا کند، لازم است که در ۷۲ ساعت اول پس از رابطه، ۴ قرص ال دی را همزمان مصرف کنید. ۴ قرص دیگر را هم ۱۲ ساعت پس از نوبت اول بخورید.

زمان مصرف قرص ضد بارداری چه زمانی است؟

شروع مصرف این قرص‌ها باید از روز اول تا پنجم قاعدگی بوده و هر روز به مدت سه هفته، یک عدد از آن را مصرف کنید. بهترین زمان شروع مصرف قرص ضدبارداری، نخستین روز قاعدگی است.

 

 

 

 

منابع

nhs.uk

medicalnewstoday.com

health.qld.gov.au

webmd.com

merckmanuals.com

healthline.com

womenshealth.gov

singlecare.com

 

 

مقالات مرتبط