haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

دلایل کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی

۳۰ تیر

یکی از مشکلات شایع در میان زوج ها، عدم رضایت از رابطه زناشویی است. معمولا هر دو طرف یا یکی از آن ها عدم تمایل به رابطه جنسی داشته و به طرف مقابل احساس سرخوردگی و طرد شدگی القا می کند. در بسیاری از موارد ممکن است که طرفین حتی یکدیگر را هم دوست داشته باشند اما باز هم تمایلی به برقراری رابطه زناشویی موفق در زندگی نداشته باشند.

دلایل کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی

فشارهای روحی و استرس

جالب است بدانید مردان و زنان در مقابل فشار‌ها روحی و رابطه جنسی واکنشی کاملا متفاوت دارند. هنگامی که یک مرد تحت فشار روحی است برای به دست آرامش و یا فراموش موقتی مساله تمایل شدیدی به رابطه جنسی پیدا می کند، اما در مورد زنان کاملا شرایط متفاوت است. استرس و فشارهای روانی یکی از دلایل اصلی کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی در خانم‌ها است.

درباره بیماری های مقاربتی بیشتر بدانید

عدم وجود رابطه صمیمانه بین زوجین

یکی دیگر از دلایل مهم در کاهش یا عدم تمایل به رابطه آن است که زن و شوهر با یکدیگر رابطه عاطفی و غیر جنسی صمیمانه و عمیقی ندارند. هر چه میزان محبت، ابراز علاقه، درک متقابل بین طرفین بیشتر باشد، تمایل به رابطه جنسی نیز بیشتر است.

مشکلات جنسی

کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی می‌تواند دلیل فیزیکی و غیر روحی نیز داشته باشد. مشکلاتی مانند زود انزالی، اختلال نعوظ و غیره می تواند بر رابطه جنسی تاثیر منفی بسیار زیادی بگذارد. اگر برای پیشگیری از زگیل تناسلی می‌خواهید اقدام کنید می‌توانید مقاله خرید واکسن گارداسیل را مطالعه یا اقدام به خرید کنید.

کم کاری تیروئید

یکی دیگر از دلایل فیزیکی کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی، کم کار شدن کم کار شدن تیروئید در بدن است. هیپوتیروئید بر ترشح هورمون های جنسی تاثیر مستقیم می گذارد و اختلال در عملکرد آن می تواند میل جنسی را تا حد زیادی کاهش دهد.

مصرف دارو

یکی دیگر از دلایل شایع کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی مصرف دارو های مختلف است. عوارض جانبی بسیاری از داروها باعث کاهش سطح تستسترون در بدن شده که تاثیر بسیار زیادی بر کاهش میل جنسی می‌گذارد. برای آشنایی با قرص افزایش میل زنان می‌توانید مطلب مشخص شده را نیز بخوانید.

بچه دار شدن

زوج‌هایی که بچه دار می‌شوند، با شرایط جدیدی از زندگی روبه‎‌ رو می‌شوند. کم خوابی و خستگی در روزهای اول بچه‌دار شدن میان آن‌ها شایع است. همچنین زنان پس از زایمان از نظر جسمی و هورمونی آمادۀ رابطۀ جنسی نیستند. بنابراین ممکن است کیفیت و میزان رابطه جنسی زوج کاهش پیدا کند. در مجلۀ سلامت حال دربارۀ رابطه جنسی رضایت بخش پس از بچه دار شدن مقاله‌ای منتشر شده که در این لینک می‌توانید آن را بخوانید.

یائسگی در زنان

دلیل شایع دیگر در زنان، تغییر هورمون‌ها یا به اصطلاح یائسگی در زنان است. میزان تستسترون در سن ۲۰ سالگی در بدن به بیشترین میزان خود رسیده و به تدریج کاهش می‌یابد. به دلیل عوارض یائسگی در زنان این هورمون به اندازه چشمگیری کاهش پیدا کرده و میل جنسی در زنان را بسیار کم می‌کند.

راه های درمان ناتوانی جنسی در مردان را در این مطلب بخوانید

عدم تمایل به رابطه جنسی

کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی می‌تواند عامل مخربی برای هر زندگی زناشویی باشد.

احساس گناه

متاسفانه در بسیاری از خانواده ها دید بسیار منفی نسبت به رابطه جنسی داشته و بیان نیازها جنسی یک زن به همسرش را بی حیایی می‌دانند. این دید در بسیاری از خانواده‌ها به دختران حس گناه القا می کند و باعث کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی و کاهش میل جنسی در آن‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید: غذاهای مضر برای فیبروم رحمی

راضی نبودن از بدن خود

یکی دیگر از دلایل کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی آن است که یکی از طرفین از بدن خود ناراضی است و خجالت می‌کشد. دیدن فیلم‌ها یا نگاه کردن مجلات مد باعث می شود مدام خودشان را با مدل‌ها یا بازیگران فیلم مقایسه کرده و خود را زشت و نامتناسب ببینند. این دید باعث می شود که زن یا مرد از نشان دادن بدن خود به همسر و برقراری رابطه جنسی احساس خجالت و ناراحتی کند.

بیشتر بخوانید: راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

جمع‌بندی

کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی می تواند عامل مخربی برای هر زندگی زناشویی باشد. کاهش میل جنسی می‌تواند دلایل فیزیکی مانند کم‌کاری تیروئید، مصرف دارو و کاهش سطح تستسترون در بدن داشته باشد، یا به دلایل مختلف روحی مانند خستگی، استرس، عدم درک متقابل و غیره باشد. بنابراین در صورت مشاهده کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی در خود یا همسرتان سعی کنید ابتدا علت را پیدا کرده و سپس آن را رفع کنید.

در صورتی که از کاهش میل جنسی خود رنج می‌برید و میخواهید آن را بهبود ببخشید، سامانه خدمات آنلاین پزشکی- سلامت حال به شما امکان می‌­دهد که در تمام ساعات شبانه روز و همه روزهای هفته به مجموعه‌­ای از پزشکان باتجربه و آگاه دسترسی داشته و کلیه اطلاعات مورد نیاز خود را در هر زمینه از آن­ها به دست آورید. علاوه بر این، به کمک این سامانه، می­‌توانید در منزل کلیه آزمایشات خود را انجام داده و لینک جواب آزمایش را به پزشک مورد نظر خود فرستاده و مشاوره آنلاین جنسی دریافت کنید. برای تماس با پزشکان و مشاوران حال کافی است که اپلیکیشن این سامانه را بر روی تلفن همراه خود نصب کرده یا بهوب­سایت آن مراجعه کنید. پس از ثبت درخواست مشاوره، پزشکان این سامانه در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و پاسخگوی سوالات شما خواهند بود. حال همیشه و همه جا همراه شماست.

سوالات متداول

دلایل کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی چیست؟

مشکلات روحی و جسمی و استرس و همچنین یائسگی در زنان و نوع تغذیه می‌تواند از دلایل کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی باشد.

آیا راضی نبودن از بدن خود منجر به کاهش تمایل جنسی می شود؟

فیلم‌ها یا مجلات مد و فشن ممکن است باعث مقایسه افراد با با مدل‌ها یا بازیگران فیلم شود و خود را زشت و نامتناسب ببینند. بهتر است روی اعتماد‌به‌نفس و عزت‌نفس خود کار کنیم تا ارزش خود را بیشتر بشناسیم.مقالات مرتبط

پس از بچه دار شدن، چطور رابطه جنسی رضایت بخش داشته باشیم؟

بچه‌دار شدن زندگی شما را متحول می‌کند. تغییراتی که با وارد شدن فرزند در زندگی شما ایجاد می‌شود تمام جنبه‌های زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ ساعت خواب و بیداری، برنامه غذایی، کار و البته، رابطه جنسی. یکی از چالش‌های زندگی زوج‌ها پس از بچه دار شدن، برقراری رابطه جنسی رضایت بخش است.

پشتیبانی حال
۰۷ / ۱۰ / ۹۸
واژینیسموس چیست؟ – تنگی واژن و عدم دخول و روش های درمان آن

در پاسخ به سوال واژینیسموس چیست؟ باید بگوییم واژینیسموس نوعی انقباض غیرارادی در ناحیه واژن است که هنگام وارد شدن چیزی به داخل آن، مانند تامپون، ابزار معاینه دهانه رحم (اسپکولوم) یا آلت تناسلی، به وجود می‌آید و می‌توانید خفیف یا شدید باشد. واژینیسموس باعث می‌شود رابطه جنسی برای زن بسیار دردناک و پرتنش شود. در مواردی وجود این مشکل جلوی ورود آلت تناسلی به واژن را می‌گیرد و مانع انجام دخول می‌شود.

پشتیبانی حال
۲۹ / ۰۱ / ۰۰
رابطه زناشویی
رضایت از رابطه زناشویی / راه های افزایش رضایت جنسی در خانواده

رابطه زناشویی خوب یکی از بزرگترین مشکلات زوجین در روابط عاشقانه و زندگی مشتریک است. بعضی افراد فکر می‌کنند با گذشت زمان و طولانی شدن ازدواجشان ممکن است رابطه زناشویی آنها تکراری و خسته کننده شود. در حالی که این یک قاعده کلی نیست و شما میتوانید با استفاده از تکنیک‌های ساده‌ای روابط صمیمانه جنسی و رضایت‌تان از زندگی زناشویی را افزایش دهید.

پشتیبانی حال
۳۰ / ۰۷ / ۹۸
اعتیاد به رابطه جنسی چیست و چه نشانه هایی دارد؟ + راه درمان

چطور بفهمیم شریک عاطفی یا همسرمان علائم اعتیاد جنسی دارد یا نه؟

پشتیبانی حال
۲۱ / ۱۰ / ۹۸
حال- رابطه جنسی موفق
زوج درمانی: چطور رابطه جنسی موفقی بسازم

اگر در ایجاد و حفظ یک رابطه جنسی موفق سردرگم شده اید، بهتر است بدانید که تنها نیستید.

پشتیبانی حال
۰۴ / ۱۰ / ۹۸
رابطه_جنسی-بارداری
رابطه‌ جنسی در دوران بارداری

زنان باردار و همسران‌شان اغلب این پرسش برایشان پیش می‌آید که آیا رابطه‌ جنسی در دوران بارداری برای سلامت جنین ضرر دارد یا خیر؟ آنها حتی این نگرانی را دارند که مبادا رابطه‌ جنسی در این دوران به سقط جنین منجر شود.

پشتیبانی حال
۰۳ / ۰۲ / ۹۸